Nawigacja

Nawigacja

    Archiwum

    ARCHIWUM 2011/2012

    „Warto byś dobrym”– podsumowanie akcji w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie

     

    Uczniowie Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie w drugim semestrze roku szkolnego 2011/2012 przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Warto być dobrym” organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO.

    Stowarzyszenie  w atrakcyjny dla dzieci sposób spełnia swoją misję, wychodząc z założenia, że szkoła to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale także kreowania pozytywnych postaw. Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronie www.ps.org.pl a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl.

    Akcja „Warto być dobrym” to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca u dzieci dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, ich emocji, uczuć i praw, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat jako drogę do samorealizacji.

    Głównym elementem akcji był konkurs „Warto być dobrym” skierowany min. do uczniów szkół podstawowych. Każda szkoła prowadziła go samodzielnie wg tych samych zasad i z taką samą nagrodą – rowerem górskim marki KROSS.

    Każdy uczeń miał szansę zostać jego właścicielem, musiał tylko realizować dobre uczynki w 3 kategoriach:

    • Pomoc drugiemu człowiekowi (ja i bliźni)
    • Zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczności lokalnej (ja i społeczność)
    • Działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska (ja i świat)

    Uczniowie zostali zapoznani przez wychowawców z celami akcji i jej zasadami, wykonywali dobre uczynki w każdym z wymienionych obszarów. Na początku czerwca dzieci pod okiem wychowawcy wybierały w każdej klasie ucznia, który wg nich najlepiej wywiązał się z czynienia dobra.

     

    Losowanie zwycięzcy odbyło się podczas Pikniku Rodzinnego w dniu 15.06.2012r. Pod czujnym okiem dyrekcji  Heleny Kara i szkolnego koordynatora akcji Teresy Stec losowania dokonał przedszkolak - Lenka Szymańska.   Zwyciężczynią konkursu i właścicielka roweru górskiego została Natalia Rutkowska z klasy II. Natalka była bardzo mile zaskoczona wygraną, a jej radość była ogromna, pojawiły się nawet łzy wzruszenia. „Cieszę się, że dopisało mi szczęście” – powiedziała „ Zawsze marzyłam o takim rowerze”. Udział w akcji był dla niej przyjemnością, a wykonywane dobre uczynki nie sprawiały trudności.  Pomimo, iż akcja się zakończyła w dalszym ciągu zamierza spełniać dobre uczynki.

    Pani dyrektor przekazując rower i gratulując nadmieniła, że warto czynić dobro dla innych, bo ono powraca. Dlatego warto być dobrym dla siebie i ludzi wokół nas.

    Dla uczniów naszej szkoły spełnianie dobrych uczynków nie jest niczym nowym. W szkole działa drużyna zuchowa „Krasnoludki”,  która w swoich założeniach ma wypełnianie dobrych uczynków. Działa Klub 4H „Wisienka”,  którego jednym z założeń jest troska o dobro innych. Rokrocznie uczniowie ze Szkolnego Klubu PCK w okresie przedświątecznym odwiedzają z upominkami i życzeniami osoby samotne.

    Wśród osób wytypowanych z poszczególnych klas znaleźli się Krzysztof Siejka, Klaudia Rzepka, Karolina Zając, Tomasz Maziarz i Weronika Pietras. Wszystkim gratulujemy! Na zakończenie roku szkolnego otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Dyrektora szkoły.

    Udział w akcji wyzwolił w dzieciach poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka i środowisko, chęć pomocy innym ludziom: rodzinie, sąsiadom, społeczności lokalnej i całemu światu.

     

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Zielona szkoła w Zakopanem

     W dniach od 18-go  do 22-go czerwca 2012 r. uczniowie naszej placówki wspólnie z uczniami sp w Janowicach korzystali z atrakcji Zielonej Szkoły w Zakopanem. Wyjechaliśmy tam pod opieką p. Marii Kobrzyckiej-Beczek.

    Zakopane przywitało nas pięknymi widokami i cudowną letnią pogodą. Dlatego chętnie korzystaliśmy z pieszych wycieczek, przemierzając wiele kilometrów górskimi szlakami. Tak dotarliśmy min. Nad Morsie Oko, gdzie każdy z nas miał okazję zanurzyć stopy w rześkiej wodzie najwyżej położonego polskiego jeziora. Kolejną atrakcją było podziwianie widoków, które były nagrodą za trudy zdobywania tatrzańskich szczytów.

    Mieliśmy również okazję wjechać wyciągiem na skocznię narciarska, tą na której swoją sportową karierę zakończył nasz mistrz Adam Małysz. Kolejką szynową wjechaliśmy na Gubałówkę, skąd rozciągał się wspaniały widok na Giewont.

    Jedną z większych atrakcji był również seans w kinie 5D, który większość z nas oglądała pierwszy raz.

    Wyprawy i zakupy pamiątek na zakopiańskich Krupówkach dopełniły nasz pobyt w górskiej miejscowości. Z zapasem energii, zadowoleni i wypoczęci wróciliśmy do szkoły w doskonałych humorach.

     

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Wycieczka rowerowa

    W 22 czerwca bieżącego roku uczniowie PZSiP w Lasocinie pod opieką M.Tomalskiej oraz E.Kopeć wyruszyli na szkolną wycieczkę rowerową. Miejscem spotkania był plac szkolny, na którym stawiło się 11 chętnych uczestników. Pogoda dopisała, napawając optymizmem i wprawiając wszystkich w doborowy humor. Trasa rowerowa prowadziła Nadwiślańskim Szlakiem Artystycznym. Zaś miejscem docelowym, które obrali sobie cykliści była plaża nad Wisłą w miejscowości Nowe. To urokliwe miejsce stało się nie tylko miejscem odpoczynku, regeneracji sił  ale również placem wspólnych gier i zabaw. Aktywny wypoczynek tak dał się uczestnikom wycieczki we znaki, że z niepohamowaną ochotą skorzystali z możliwości posilenia się na łonie natury.

    Około południa wszyscy wyruszyli w drogę powrotną po trasie Nowe – Biedrzychów – Dębno – Lasocin. Długość trasy wyniosła około 12 km.  Dla wielu uczniów był to „chrzest bojowy” – pierwszy raz pokonali tak długą trasę rowerem! Nie obyło się również bez drobnych problemów technicznych. Jednak dzięki dobrej organizacji, zaradności i współpracy cyklistów udało się pokonać wszelkie przeciwności losu.

    Wszystkim uczestnikom wycieczki gratulujemy wytrwałości  i mamy nadzieję, że taka forma aktywnego wypoczynku spotka się w przyszłości z zainteresowaniem jeszcze szerszego grona uczniów gdyż wycieczki rowerowe to wspaniałe, kształcące, wychowujące i relaksujące wędrówki. 

     

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Piknik rodzinny

    15 czerwca 2012 roku w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie odbył się Piknik Rodzinny „ Postaw na rodzinę”. Zgromadził on uczniów, ich rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i gości. Głównym celem tego spotkania była promocja zdrowego stylu życia bez nałogów, kontakt z naturą, aktywność ruchowa, rekreacja i sport. Ważnym aspektem pikniku było wzmocnienie relacji rodzinnych i społecznych.

    Uczniowie prezentowali swoje talenty w przedstawieniu teatralnym, występach wokalnych, pokazach tanecznych, prezentacji aktualnej mody oraz pracach plastycznych.

    Wraz z rodzicami uczestniczyli w konkursach i zawodach sportowych, plastycznych. Poszerzali swoją praktyczną wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Mieli okazję zapoznania się z działalnością Ochotniczej Straży Pożarnej.

    Wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z profesjonalnego wizażu, nauki tańca – salsy.

    Wielkim powodzeniem cieszyła się wyjątkowo smaczna kuchnia, która serwowała pyszne potrawy, domowe ciasta i ekologiczne owoce warzywa z pobliskich gospodarstw. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci w postaci: dmuchanych zamków, zjeżdżalni, trampoliny.

    Na zakończenie przy akompaniamencie artysty - muzyka z DPSu w Sobowie odbyła się wspaniała zabawa taneczna.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Wycieczka do Warszawy

    W dniu 5 czerwca 2012r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. J. Surmańskiej, p. J. Domagały, p. M. Kobrzyckiej –Beczek wyruszyli na wycieczkę do stolicy. Warszawa to cudowne miasto, pełne zabytków i ciekawych miejsc, które chcieliśmy zobaczyć. Stolica przywitała nas piękną pogodą. W czasie spaceru po Warszawie zobaczyliśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Rynek Starego Miasta, Barbakan. Następnie poszliśmy Traktem Królewskim, gdzie zobaczyliśmy Pałac Prezydencki, pomnik Mickiewicza, kościoły  (Św. Anny, Św. Krzyża), Grób Nieznanego Żołnierza. Szybkim spacerkiem udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Jest to jedna z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Tutaj spędziliśmy dużo czasu na poznawaniu wystaw i eksponatów. Z okien autokaru widzieliśmy lotnisko oraz Stadion Narodowy, tak ważny obiekt, tuż przed rozpoczęciem Euro 2012.

    Pełni wrażeń i nowych doświadczeń późnym wieczorem wróciliśmy do domu.                                                                                                                                      

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Podsumowanie realizacji programów profilaktyki palenia tytoniu

    31 maja 2012 roku – w Światowym Dniu bez papierosa odbyło się uroczyste podsumowanie realizacji programów profilaktycznych; „ Czyste powietrze wokół nas”, „ Nie pal przy mnie proszę” oraz  „Znajdź właściwe rozwiązanie”.  które prowadzone były w bieżącym roku szkolnym przez nauczycieli : Ewelinę Kopeć, Justynę Surmańską i Annę Skrzypczyk.

    Uczestniczyły w nim przedszkolaki, dzieci szkolne, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Lasocina. Spotkanie całej społeczności szkolnej rozpoczęło się apelem , w którym uczniowie przybliżyli ideę tego dnia i skutki czynnego oraz biernego palenia tytoniu, szczególnie dla młodych ludzi. Następnie dzieci niosąc plakaty promujące hasła antynikotynowe przemaszerowali ulicami Lasocina. W trakcie happeningu rozdawali mieszkańcom  przygotowane własnoręcznie ulotki, promujące życie bez dymu papierosowego. Akcja ta spotkała się z aprobatą i dużym zrozumieniem uczestników i społeczności lokalnej. Uczniowie zobowiązali się przekazać  ulotki swoim rodzicom , informując jednocześnie o szkodliwości palenia papierosów. O znaczeniu tego dnia przypomina uczniom przygotowana z tej okazji gazetka szkolna.

    Realizacja programów edukacji antytytoniowej usystematyzowała wiedzę dzieci na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Dorosłych skłoniła do przemyśleń i podjęcia działań mających na celu rzucenie palenia oraz uchronienie swoich dzieci przed skutkami biernego palenia.

     

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    „Bezpiecznie pomagam rodzicom w gospodarstwie”

    Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie od kilku lat aktywnie współpracuje z placówką terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ożarowie. Tematem przewodnim współpracy i podejmowanych działań jest nauka podstawowych zasad bezpiecznej pomocy rodzicom w gospodarstwie domowym i możliwość poznawania przez uczniów szkoły właściwych postaw i zachowań. Działania te prowadzone są w czasie spotkań – pogadanek na temat bezpieczeństwa w gospodarstwach oraz konkursach plastycznych i wiedzy organizowanych przez KRUS.

    W ramach tej współpracy  w szkole pod opieką MAłgorzaty Tomalskiej zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Bezpieczeństwo na wsi”, w którym uczestniczyło 26 uczniów z klas I – VI.

    Prace trzech uczennic Weroniki Kopeć, Klaudii Rzepki, Kamili Bernaś zwyciężyły i zostały zakwalifikowane do etapu wojewódzkiego.

     

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    „Dzień Ziemi w PZSiP w Lasocinie”

    20 kwietnia 2012 r. uczniowie i przedszkolaki z PZSiP w Lasocinie uczestniczyli w obchodach Dnia Ziemi. Z tej okazji grupa uczniów pod kierunkiem pań: Eweliny Kopeć    i Anny Skrzypczyk, przygotowała inscenizację o tematyce ekologicznej. W przedstawieniu udział wzięli uczniowie: Weronika Kopeć ( kl. III ), Patryk Nowakowski ( kl. III ), Jakub Niezgodziński ( kl. III ),  Tomasz Maziarz ( kl. V ) i Weronika Pietras   ( kl. VI ). Uroczystość przebiegała w obecności dyrektor Heleny Kara, pani Teresy Stec, wychowawców oraz całej społeczności szkolnej.  Zaczęło się od spotkania dwóch chłopców, którzy swoim zachowaniem pokazali, w jaki sposób człowiek niszczy otaczające nas środowisko. Na skutek spustoszeń, jakich dokonali ludzie, Ziemia zachorowała i musiała pójść do lekarza. Na szczęście człowiek opamiętał się, domyślił się, co może zrobić, aby ulżyć planecie. Inscenizację zakończył Ekologiczny Pokaz Mody.                                                                  Następnie uczniowie, przedszkolaki i nauczyciele przeszli w kolorowym pochodzie ulicami Lasocina, manifestując potrzebę ochrony Ziemi. Każda klasa zaprezentowała plakat i transparent z ekologicznym hasłem.                                                                                  Po powrocie zuchy pod kierunkiem pani Małgorzaty Tomalskiej zasadziły drzewka na terenie szkolnym otrzymane poprzez zbiórkę „ELEKTROŚCMIECI”.                                       Dla wszystkich uczestników była to doskonała lekcja, przypominająca o tym, jak należy szanować planetę, na której żyjemy.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    „Święta idą święta, święta wielkanocne…”

    W Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie w dniu 30 marca 2012r. odbyła się akademia pt. „Wielkanocne obyczaje”. Pani dyrektor Helena Kara serdecznie powitała wszystkich przybyłych na uroczystość.

    Uczniowie pod kierunkiem Teresy Stec i Doroty Bogdańskiej - Dąbrowskiej przygotowali widowisko, które przeniosło widzów do dawnych czasów i przypomniało obrzędy towarzyszące Wielkanocy. W atmosferę zbliżających się świąt wprowadziły zebranych piosenki, przyśpiewki, wiersze w wykonaniu dziewcząt z zespołu regionalnego „Lasocianie” oraz opowieści babci, w rolę której wcieliła się uczennica klasy IV Karolina Zając. „Pani Wiosna” czyli Nikolina Kwiecińska z klasy V przy dźwiękach wiosennej muzyki, tanecznym krokiem chodziła po widowni, rozdając kolorowe kwiaty. Ewelina Pacuła, Emilka Nowakowska, Kamila Bernaś i Agnieszka Zdybska w barwnych strojach pisanek i kraszanek wykonały humorystyczne piosenki z elementami tańca, opowiadające o tradycji zdobienia jajek.

    Z barwnym kogucikiem raźno weszli na scenę chłopcy – dyngusiarze: Kuba Niezgodziński, Patryk Krzemiński, Krystian Bernat i Bartek Naborczyk. Śpiewali wesołe piosenki i oblewali wodą dziewczęta, przypominając zwyczaj lanego poniedziałku.

    Humorystycznym akcentem przedstawienia było pojawienie się wesołego zajączka, który rozbawił całą publiczność. Tę rolę zagrała uczennica klasy II Natalia Rutkowska. Mali aktorzy z klas II, III, IV i V wykazali się zdolnościami recytatorskimi oraz wokalnymi. Przepięknie opowiadali o dawnych zwyczajach oraz śpiewali piosenki obrzędowe. Uroczystość zakończyła się życzeniami z okazji zbliżających się świąt oraz wspólnym wykonaniem pieśni „Alleluja – biją dzwony”.

    Spektakl ten jest dowodem na to, że w szkole w Lasocinie są pielęgnowane piękne tradycje świąteczne.

                Po części artystycznej zaproszeni goście, rodzice, mieszkańcy Lasocina i okolic mogli podziwiać i zakupić ozdoby wielkanocne zaprezentowane na kiermaszu, a wykonane przez uczniów naszej szkoły i przedszkolaków.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół

    Konkurs "Warto być dobrym"

    Uczniowie Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Warto być dobrym” organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO. Stowarzyszenie zamierza w atrakcyjny dla dzieci sposób spełniać swoją misję, wychodząc z założenia, że szkoła to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale także kreowania pozytywnych postaw. Akcja „Warto być dobrym” to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca u dzieci dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, ich emocji, uczuć i praw, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat jako drogę do samorealizacji. Głównym elementem akcji jest konkurs „Warto być dobrym” skierowany min. do uczniów szkół podstawowych. Każda szkoła prowadzi go samodzielnie wg tych samych zasad i z taką samą nagrodą – rowerem górskim marki KROSS. Na naszym korytarzu pojawiły się już nowe elementy dekoracji – baner akcji i nagroda główna, która wzbudziła wielkie zainteresowanie. Rower ma wisieć na ścianie i zachęcać dzieci przez cały semestr do lepszego zachowania i czynienia dobra. Każdy uczeń ma szansę zostać jego właścicielem, musi tylko wypełnić zadania w 3 obszarach: • Pomoc drugiemu człowiekowi (ja i bliźni) • Zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczności lokalnej (ja i społeczność) • Działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska (ja i świat) Uczniowie zostają zapoznani przez wychowawców z celami akcji i jej zasadami, deklarują jakie dobre uczynki będą wykonywali w każdym z wymienionych obszarów, a pod ich deklaracją podpisują się rodzice. Do końca roku szkolnego spełniają swoje obietnice i rejestrują ich realizację. Na koniec roku wybierają jednego reprezentanta klasy, który wg nich najlepiej z całej klasy wywiązał się z czynieniu dobra. Finaliści z poszczególnych klas wezmą udział w losowaniu, które wyłoni zwycięzcę i przyszłego właściciela roweru. Nagroda ma promować zdrowy styl życia, aktywny wypoczynek i sport. Udział w akcji ma wyzwolić w dzieciach poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka i środowisko, chęć pomocy innym ludziom: rodzinie, sąsiadom, społeczności lokalnej i całemu światu, a także zachęcać do rozwijania wolontariatu.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Bezpieczne zabawy na lodzie i śniegu

    W dniu 9 lutego w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi pod opieką nauczycieli  M. Tomalskiej oraz Jacka Gacha odbył się apel o bezpiecznych zabawach zimowych. Miał on na celu przypomnienie wszystkim zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na lodzie i śniegu. Wszyscy podczas ferii korzystają z uroków zimy i uroków zimowych sportów. Wielu przypina narty, zakłada łyżwy, wyciąga z piwnicy sanki i deski snowboardowe. A wszystko po to, by oddać się zimowemu szaleństwu. Każda szkolna przerwa ma oderwać od nauki i codziennych problemów, ale nie zwalnia od myślenia, przede wszystkim w kategoriach własnego bezpieczeństwa. Dlatego należy pamiętać, że zabawa na śniegu jest wspaniała i może dostarczyć wiele radości. Korzystając z uroków zimy, chodźmy na spacery, rzucajmy się śnieżkami, ślizgajmy się na łyżwach, zjeżdżajmy na nartach i sankach, ale róbmy to rozsądnie. Ferie odrywają wszystkich od nauki i odrabiania lekcji, ale nie powinny zwalniać od myślenia, zwłaszcza wtedy,  gdy chodzi o nasze własne bezpieczeństwo.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Niecodzienna lekcja historii.

    7 lutego 2012 roku w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie odbyła się lekcja otwarta z historii w klasie IV „ Życie człowieka pierwotnego”, będąca podsumowaniem wiadomości dotyczących życia i osiągnięć pierwszych ludzi. Uczestniczyli w niej: pani dyrektor Helena Kara, przedszkolaki, klasa „0”i klasa III wraz ze swymi wychowawcami. Celem zajęć było przedstawienie warunków życia i dokonań człowieka pierwotnego nie metodami tradycyjnymi, ale poprzez scenki pantomimiczne.

     Uczniowie podzieleni na dwie grupy przygotowali wcześniej rekwizyty. Kiedy jedna grupa prezentowała wszystkie dokonania człowieka pierwotnego, druga bacznie obserwowała i na specjalnie przygotowanych karteczkach zapisywała te, które zobaczyła. Potem w role ludzi pierwotnych weszli uczniowie drugiej grupy. Na koniec liderzy obu zespołów odczytywali zaobserwowane u kolegów osiągnięcia i oceniali występy, zgodnie z ustalonymi wcześniej kryteriami. Oceny dokonał także prowadzący lekcję nauczyciel historii mgr Anna Skrzypczyk, zwracając uwagę na wierność historyczną inscenizacji. Czwartoklasiści dzielili się odczuciami związanymi z „ wchodzeniem w role”. Okazało się, iż utrwalenie zdobytej wiedzy poprzez przeżywanie, jest dla uczniów świetną zabawą. W prezentowanych scenkach wykazali się nie tylko wiedzą historyczną, ale także zdolnościami aktorskimi, plastycznymi czy organizatorskimi. Przygotowane przez uczniów rekwizyty zadziwiały pomysłowością. Wszyscy uczniowie mogli zaprezentować się w tej lekcji, co wzmacniało ich poczucie wartości. Czuli  się  odpowiedzialni za powierzone im zadania, co zmuszało  ich  do  solidnej   

    i aktywnej pracy. Zdobywali umiejętności argumentowania dokonanej oceny.

     Lekcja metodą „ dramy” okazała się dla uczniów niezwykle atrakcyjna. Przyniosła im oprócz utrwalenia zdobytej wiedzy, dużo radości i satysfakcji. Przedstawione inscenizacje najbardziej  podobały  się  najmłodszym widzom, którzy  obserwowali  je z  wielką  uwagą   

     i przejęciem. Efektem tej wyjątkowej lekcji były wspaniałe rysunki przedszkolaków, pokazujące sceny z życia naszych przodków, oraz przeświadczenie , iż taka forma pokazania  i ożywienia  historii jest dobrym pomysłem.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    CHOINKA NOWOROCZNA

    W sobotę 28  stycznia 2012 roku odbyła się Choinka Noworoczna, która trwała od godz. 1500 do godz. 2000. Grał na niej zespół  GRAFIT. Zabawa upłynęła w miłej atmosferze. Dzieci przyszły na choinkę ciekawie przebrane, np. za księżniczki, Zorro, motylka, tęczę, diabełka, kowboja, króla czy Supermana. W trakcie zabawy na dzieci czekało wiele konkursów z nagrodami  oraz słodki poczęstunek. Wszyscy się ładni bawili i tańczyli. Zabawę choinkową uatrakcyjnił pokaz mody karnawałowej przygotowany przez uczniów klasy V. Na zakończenie zabawy nagrodzono dzieci, które miały ciekawy strój i rozstrzygnięto konkurs na króla i królową balu.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    DZIEŃ BABCI I DZIADKA

    Dziadkowie – po rodzicach są bardzo ważnymi osobami w życiu każdego dziecka,  ale również zapracowanego rodzica. To oni właśnie pomagają w wychowywaniu naszych przedszkolaków. Mają dla nich zawsze czas  i cierpliwość, akceptują bezwarunkowo, dają poczucie swobody i bezpieczeństwa, no i rozpieszczają je. Dlatego też już od najmłodszych lat kształtujemy w dzieciach poczucie szacunku i miłości do dziadków oraz przekazujemy dzieciom ważne idee i właśnie jedną z nich jest pamięć o Babci i Dziadku, szczególnie w dniu ich święta. Z tego też powodu dzieci z przedszkola oraz uczniowie z klas młodszych w Lasocinie w dniu 20 stycznia 2012 roku zorganizowały Dzień Babci i Dziadka. Wnukowie przygotowali dla nich krótki występ, dzieci mówiły wiersze, śpiewały piosenki i składały życzenia. Z tej też okazji dla dziadków zorganizowany był mały poczęstunek. Dzieci  wręczyły również małe upominki swoim dziadkom. Dziadkom podobały się upominki od wnucząt. Ze spotkania wyszli zadowoleni i radośni oraz dumni ze swoich pociech. Dzień ten upłynął w miłej, rodzinnej atmosferze.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Ogólnopolski Konkurs Historyczny „ KRAG”.

    11 stycznia 2012 roku w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „KRAG”. Konkurs jest organizowany już od wielu lat przez Wydział Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. W tym roku 5 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w konkursie , pisząc test obejmujący najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski oraz wiedzę z zakresu swojego regionu. Byli to: Weronika Pietras, Piotr Pietras, Dominik Matyjasek, Ewelina Bień, Karol Rzepka. Konkurs rozpoczęła wicedyrektor Teresa Stec, która w obecności uczestniczki konkursu Weroniki Pietras , otworzyła kopertę z testami. Nad przygotowaniami do konkursu i jego przebiegiem czuwała Anna Skrzypczyk – nauczyciel historii i Szkolny Organizator Konkursu.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

    W dniu 8 stycznia uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Tomalskiej aktywnie uczestniczyli w zbiórce pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Zebrane przez nas środki to kwota 762, 16 zł.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Wigilia 2011

    W dniu 22 grudnia w naszej placówce odbyła się szkolna wigilia. Miała ona niezwykły charakter. Uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy. Wszyscy po czterech godzinach lekcyjnych zebrali się na sali gimnastycznej, aby wspólnie połamać się opłatkiej oraz złożyć sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Każda z klas pod opieką wycowawców oraz pani Doroty Bogdańskiej - Dąbrowskie przygotowała oraz zaśpiewała  kolędy, co nadało bardzo świąteczny nastrój. Na koniec pracownicyoraz nauczyciele również zaśpiewali wspólnie z uczniami przepiękne kolędy.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Mikołaj 2011

    Każdego roku w dniu 6 grudnia wszystkie dzieci niecierpliwie wypatrują bardzo oczekiwanego gościa, jakim jest święty Mikołaj. Piszą do niego listy z prośbami o wymarzony prezent. Dorośli, choć nie przyznają się do tego, również mają nadzieje, że dla nich znajdzie się coś w jego pękatym worku.

    I w tym roku tradycji stało się zadość. Naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Wszyscy otrzymali od niego prezenty.

    Mikołaj obiecał, że za rok znów odwiedzi naszą szkołę z workiem prezentów.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Święto Odzyskania Niepodległości

    W dniu 11 listopada 2011 roku w  Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

    Program pt. "„Jest takie miejsce”  opracowany przez nauczycieli: Marię Kobrzycką – Beczek, Dorotę Bogdańską – Dąbrowską oraz Małgorzatę Tomalską zaprezentowali uczniowie naszej szkoły.

    Na uwagę zasługuje fakt, że najmłodszym aktorem spektaklu był: Antoni Tomalski - 3-latek, przedszkolak grupy młodszej.

    Montaż słowno – muzyczny zawierał elementy historyczne i współczesne.

    W scenografii secesyjnego salonu w którym główną postacią był Józef Piłsudskim – w osobie Krzysztofa Chruściaka - dzieci recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne na tle prezentacji multimedialnej.

    Charakterystycznym elementem tej części przedstawienia były epokowe stroje oraz stylowa scenografia. Spektakl składał się z dwóch części. Kolejną odsłoną był montaż pieśni i wierszy z okresu II wojny światowej. Akcja tego aktu rozgrywała się w scenerii lasu katyńskiego z symboliczną mogiłą w tle.

    W spektaklu uczestniczyło ponad 20 uczniów naszej szkoły, wśród których występowali soliści: Bartłomiej Rajter, Bartłomiej Naborczyk, Martyna Rzepka, Nikola Kwiecińska, Jakub Niezgodziński,Agnieszka Zdybska, Weronika Pietras oraz nasza absolwentka – Marta Białek. Rolę narratora pełnił Kacper Beczek.

    Po zakończonym spektaklu aktorzy otrzymali gromkie brawa na stojąco od widzów w których oczach lśniły łzy… 

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Pasowanie na przedszkolaka

     27 października 2011 roku w PZSiP w Lasocinie odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. To szczególnie ważne wydarzenie dla nowoprzyjętych dzieci. Jest to również moment, w którym maluchy stają się pełnoprawnymi przedszkolakami.

    Uroczystość rozpoczęła się piosenką w wykonaniu chóru szkolnego oraz występem Fizi i Pipi, w role których wcieliły się uczennice z klasy IV – Agnieszka Zdybska i Ewelina Pacuła.

    Przedszkolaków zapowiedziała uczennica klasy III - Weronika Kopeć, która także przypomniała maluchom, jakie obowiązki ma przedszkolak, co powinien umieć i wiedzieć. Maluchów wprowadziły na scenę Fizia i Pipi przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”. Każde dziecko miało dużą kokardę ( chłopcy granatowe pod brodą a dziewczynki czerwone na głowie ) oraz plakietkę z napisem „Jestem przedszkolakiem”.  Podczas uroczystości dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze o tematyce przedszkolnej. Nie można pominąć układu choreograficznego  z pomponami, który zaprezentowały maluchy.                                                                               

    Kolejnym punktem programu było złożenie przysięgi. Następnie dyrektor przedszkola pani Helena Kara dużą niebieską kredką pasowała każde dziecko na przedszkolaka. Wychowawca grupy młodszej pani Ewelina Kopeć wręczyła przedszkolakom pamiątkowe dyplomy. Dzieci otrzymały również upominki.     Oficjalna część uroczystości została zakończona pamiątkowym zdjęciem.

    Miłą niespodzianką było przygotowanie przez rodziców słodkiego poczęstunku dla wszystkich maluchów oraz gości.

     

    Klub 4h „ Wisienka” z Lasocina w Wojewódzkim Konkursie „ Perełki Świętokrzyskie”.

    W sobotę 22 października 2011 roku w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie miało miejsce rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Klubów 4H       pt.„Perełki Świętokrzyskie”. Celem tego konkursu było poznanie i zaprezentowanie przez członków klubów 4H Ziemi Świętokrzyskiej dorobku historycznego, przyrodniczego, kulturowego i turystycznego gmin, w których działają.

    Konkurs przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap obejmował przygotowanie albumu i planszy, zawierających dzieje własnej gminy, miejsca, ludzi wydarzenia , które warto promować. Drugi etap polegał na krótkiej prezentacji artystycznej przez każdy z klubów , zachęcającej do odwiedzania swojej gminy. W konkursie wzięło udział kilkanaście klubów z całego województwa świętokrzyskiego. W tej rywalizacji godnie zaprezentował się klub 4H „ Wisienka”, działający przy Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie. Klubowiczki, pod kierunkiem liderek p. Agnieszki Urban i p. Anny Skrzypczyk, pokazały największe atrakcje historyczne i turystyczne naszej pięknej ożarowskiej gminy. Aplauzem zakończyła się atrakcyjna pod względem merytorycznym i artystycznym prezentacja naszych klubowiczek. Z wdziękiem i ogromnym przekonaniem zaśpiewały piosenkę promującą naszą gminę Ożarów z przebojowym refrenem:

     ”Moja gmino ukochana

     Ty moja wymarzona

     Oddam za ciebie wszystko

     Bądź tylko przy mnie blisko.

     Klub 4h „ Wisienka” otrzymał zaszczytne wyróżnienie i ciekawe nagrody.

     Udział w tym konkursie pozwolił uczniom poznać bliżej historię swoich miejscowości, gmin, rozbudził szacunek do dorobku swoich przodków oraz odkrył urokliwe miejsca , warte pokazania innym. Uczestnicy mogli wykorzystać swoje zdolności plastyczne, taneczne czy aktorskie. Oprócz walorów edukacyjnych konkurs pozwolił  na spotkanie młodych ludzi z różnych części naszego województwa , zdrową rywalizację i wspólną zabawę. 

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Pasowanie i ślubowanie pierwszaków

    13 października odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia klasy pierwszej w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie.  Ślubowanie pierwszoklasistów przebiegało w podniosłej atmosferze.W tej ważnej chwili dzieciom towarzyszyła wychowawczyni Joanna Domagała, która czuwała nad całością  uroczystości.  Pierwszoklasiści zaprezentowali program słowno – muzyczny oraz inscenizację pt. ,,Szkoła w smerfowym lesie”. Opiekunkami uroczystości były panie Joanna Domagała oraz Dorota Bogdańska – Dąbrowska.

    Aktu pasowania dokonała dyrektor Helena Kara, życząc uczniom samych sukcesów w nauce. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie pierwszej klasy otrzymali pamiątkowe dyplomy i prezenty . A przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przyjęli pierwszaków do ,,wielkiej szkolnej rodziny” i obiecali udzielać szczerych rad i wskazówek, aby szkolne życie było łatwiejsze.

    Pierwszakom życzymy wielu radosnych przeżyć w szkole. 

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Udział w powiatowym konkursie „Bezpieczeństwo na piątkę”

    W dniu 07. 10. 2011 roku uczniowie klasy V z nasze szkoły: Nikolina Kwiecińska, Marcin Bem oraz Piotr Pietras pod opieką p. Małgorzaty Tomalskiej wzięli udział w V edycji powiatowego konkursu „Bezpieczeństwo na piątkę”. Konkurs miał na celu uwrażliwić dzieci na możliwość pojawienia się różnego rodzaju zagrożeń, jednocześnie ukształtować poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo nie tylko własne lecz i kolegów. A co ważne rozpropagować nowe formy spędzania wolnego czasu, wykreować pozytywny wizerunek policjanta – osoby godnej zaufania, zawsze służącego pomocą.

    Nasi uczniowie drużynowo zajęli III miejsce.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Dzień Zwierząt 2011

    W dniu 4 października 2011 r. z okazji Światowego Dnia Zwierząt w PZSiP w Lasocinie samorząd uczniowski przygotował i przeprowadził konkurs wiedzy o zwierzętach dla uczniów klas IV-VI. Uczniowie rywalizowali w dwóch etapach: eliminacje i finał. W etapie eliminacyjnym uczestniczyło 14 uczniów, spośród których 3 uczniów zakwalifikowało się do finału. W finale uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy o życiu zwierząt.

    W konkursie najlepszą wiedzą wykazała się uczennica kl. VI Ewelina Bień i zdobyła tytuł „Mistrz Quizu Przyrodniczego”. Kolejne miejsca na podium zajęli: II m-ce Marcin Bem – kl. V i III m-ce Kamil Wilczyński – kl. V. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki, a finaliści nagrody ufundowane przez Dyrektora Szkoły.

    Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. Wioletta Szymański i p. Anna Skrzypczyk.

     

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Zespół „Lasocianie” na otwarciu Biblioteki w Lasocinie

            23 września 2011r. w Filii Biblioteki Publicznej w Lasocinie miała miejsce wyjątkowa uroczystość połączona z promocją książki „Lasocin wczoraj i dziś. Kronika” autorstwa pracownika tutejszej biblioteki pani Janiny Gniaź. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili wicestarosta Gustaw Saramański, Burmistrz Miasta i Gminy w Ożarowie Marcin Majcher, wiceburmistrz Paweł Rędziak, Ks. proboszcz Mirosław Frączek, dyrektor PZSiP w Lasocinie Helena Kara, dyrektorzy i pracownicy bibliotek z Kielc, Ożarowa, Sandomierza, Opatowa, Zawichostu, Jakubowic, dyrektorzy szkół i przedszkola z Gminy Ożarów oraz inni zacni goście. Licznie przybyli również mieszkańcy Lasocina.

         W pierwszej części uroczystości odbyło się otwarcie wyremontowanego gmachu biblioteki i przecięcie wstęgi, którego dokonali Burmistrz Marcin Majcher, dyrektor biblioteki wojewódzkiej w Kielcach Andrzej Dąbrowski, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ożarowie Jolanta Banach, kierownik Filii w Lasocinie Janina Gniaź oraz przedstawiciel czytelników Alicja Bzorek.

        W odnowionych pomieszczeniach bibliotecznych pani Jolanta Banach, przedstawiła historię działalności Biblioteki w Lasocinie oraz postać pani Janiny Gniaź – długoletniej bibliotekarki i autorki nowo wydanej książki. Złożyła także podziękowania osobom, które pomogły w wydaniu Kroniki.

        Następnie sama autorka wyjawiła, co skłoniło ją do napisania książki i przybliżyła pokrótce jej treść. Prezentacja przeplatana była odczytaniem wspomnieniowych tekstów  z historii Lasocina zawartych w książce.

        W uroczystości tej aktywny udział wzięła również młodzież naszej szkoły, działająca w zespole regionalnym „Lasocianie” przygotowana pod opieką Doroty Bogdańskiej – Dąbrowskiej i Teresy Stec. Dziewczęta w składzie: Weronika Pietras, Ewelina Pacuła, Kamila Bernaś, Emilia Nowakowska, Agnieszka Zdybska, Nikolina Kwiecińska, Maria Siejka zaprezentowały krótki program artystyczny opowiadający o urokach Lasocina oraz życiu i zajęciach jego mieszkańców. Prezentowane wiersze i piosenki zachęcały do odwiedzania tego urokliwego miejsca, jakim jest Lasocin i okolica.

    „Niedaleko Rynku Dom Ludowy mamy,

    a w nim bibliotekę, więc z niej korzystamy”

    z dumą śpiewała solistka Magda Jagodzińska, przy wtórze koleżanek.

    Zespół regionalny „Lasocianie” posiada w swoim repertuarze wiele przyśpiewek oraz wierszy opowiadających o swojej miejscowości oraz również o pięknym regionie świętokrzyskim. Wraz z opiekunami pielęgnuje tradycje ludowe, często korzysta z cennych materiałów dotyczących najbliższej okolicy twórczości Anny Dudy znajdujących się w zbiorach tutejszej biblioteki. Swoim występem dziewczęta po raz kolejny udowodniły, że muzyka ludowa stanowi piękny element rodzimego folkloru.

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    SPRZĄTANIE ŚWIATA

    Corocznie w działaniu na rzecz poprawy stanu polskiego środowiska angażuje się miliony osób. W dniu 15.09 2011 r. uczniowie naszej szkoły, wzorem lat ubiegłych, wzięli udział w tegorocznej kampanii „Sprzątanie Świata” i po czterech godzinach lekcyjnych  klasy I-VI wraz
    z wychowawcami i opiekunami udały się posprzątać pobliską okolicę.

    Hasłem przewodnim tegorocznej  akcji było:  "Lasy to życie - chrońmy je” 

    Zanim uczniowie wyruszyli zbierać surowce wtórne, zostali zapoznani
    z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Ponadtoobejrzeli
    i wysłuchali inscenizację przygotowaną przez  Samorząd Uczniowski  mającą na celu uświadomienie wszystkim, iż akcja ta związana jest
    z potrzebą ochrony środowiska i właściwym segregowaniem odpadów. Akcja „Sprzątanie Świata” polega również na wspólnym działaniu dla dobra całego środowiska przyrodniczego. 

     

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

    „Jeszcze nam w głowie plan wycieczek,
      jeszcze nam w ustach smak porzeczek,
      jeszcze nam w oczach łąki skoszone,
      a tu już w uszach szkolny dzwonek...”
                                                            Hanna Łochocka

     

    Rok szkolny 2011/2012 rozpoczął się 1 września mszą świętą w kościele parafialnym św. Michała. Następnie wszyscy spotkali się w szkole, która znów wypełniła się uczniowskim gwarem. Zabrzmiał znajomy dzwonek. Na twarzach uczniów malowała się radość ze spotkania z koleżankami i kolegami oraz odrobina tęsknoty za wakacyjnymi przygodami.
       Wszystkich zebranych w sali gimnastycznej: rodziców, uczniów, przedszkolaków i pracowników szkoły powitała pani dyrektor. Krótko zapoznała z organizacją roku szkolnego, przedstawiła grono pedagogiczne i wychowawców klas. Życzyła wszystkim udanego roku szkolnego, samych sukcesów w zdobywaniu wiedzy oraz zachęcała do intensywnej pracy.
     

      

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Udział dzieci z PZSiP w Lasocinie Dożynkach Gminnych

    „Lasocin to piękna okolica,

    kto ją zobaczy, to się zachwyca”

     

             To motto przyświecało występom uczennic Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie podczas dożynek gminnych, które odbyły się 28.08.2011r.

    Dziewczęta ze szkolnego zespołu „Lasocianie” wychwalały uroki swojej miejscowości i okolicy, która w ostatnim czasie została pięknie odnowiona w ramach rewitalizacji.

             Na scenie plenerowej można było usłyszeć wiersze i przyśpiewki przygotowane specjalnie na tę okazję. Aranżacje muzyczną opracowała opiekunka zespołu D. Dąbrowska, a nad częścią recytatorską czuwała T. Stec.

             Na koniec występu wszystkim, którzy w wielkim trudzie zbierali tegoroczne plony, zespół zadedykował wiązankę piosenek Anny Jantar.

             Chór szkolny wcześniej wystąpił także podczas uroczystej mszy świętej. Pod kierunkiem nauczycieli: M. Kobrzyckiej – Beczek, D. Dąbrowskiej przy wsparciu p. J. Wójcik, wykonał pieśni stanowiące oprawę nabożeństwa z okazji obchodów Święta Plonów w Lasocinie.

             Dzieci ze szkoły w Lasocinie chętnie biorą udział               w imprezach plenerowych organizowanych w najbliższej okolicy, i bez problemu poświęcają na przygotowania swój wolny czas w czasie wakacji. 

     

    ZmieńUsuńw góręna dółna dół
    Uroczystośc 90-lecia OSP Lasocin

    17 lipca uczniowie naszej szkoły pod opieką Teresy Stec, Małgorzaty Tomalskiej oraz Doroty Bogdańskiej - Dąbrowskiej wzięli udział w uroczystości 90-lecia OSP Lasocin. Dzieci zaprezentowały się w przedstawieniu o tematyce strażackiej, a cały występ uatrakcyjniły wspaniałe piosenki o tej tematyce. Wszyscy przybyli gpoście byli bardzo zachwyceni występem. W podziękowaniu, uczniowie otrzymali drobne upominki od strażaków, z czego byli zadowoleni.

     

    Kontakt


    • Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie, ul.Rynek 17,
      27-530 Ożarów
    • (015)8610513

    Galeria zdjęć