Nawigacja

Nawigacja

    Archiwum

    Archiwum 2014/2015

    Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

    „Przyjaźnie i wesoło

    Żegnamy rzekę, las.

    Ach, witaj, witaj szkoło!

    Już czas do pracy, czas!”

    Tradycyjnie rok szkolny 2014/2015 rozpoczął się o godz. 800 mszą św. w Kościele św. Michała w Lasocinie, a następnie o godz. 900 odbyła się uroczysta inauguracja w szkole.

    Budynek naszej placówki znów wypełnił się dziecięcym gwarem uczniów i przedszkolaków. Zabrzmiał znajomy dzwonek szkolny. Radość ze spotkania z koleżankami i kolegami ze szkolnej ławy przeplatała się z nutą tęsknoty za wakacyjnymi przygodami i słodkim lenistwem. Przed dziatwą szkolną kolejny rok ciężkiej i mozolnej pracy polegającej na zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Odwagi zebranym dodały serdeczne słowa pani dyrektor witające wszystkich i zachęcające do pracy w nowym roku szkolnym.

    OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

    Stał się okazją do zorganizowania happeningu w Publicznym Przedszkolu w Lasocinie. W piątek, 19-go września od rana trwały przygotowania do sprawienia niespodzianki przedszkolakom. Wychowawczynie grup: Ewelina Kopeć i Maria Kobrzycka-Beczek nie szczędziły starań, by wcielić się w rolę przedszkolaków. Każde  z dzieci skorzystało z ciekawego stroju i przebierańcy wkroczyli na salę gimnastyczną, gdzie oczekiwała ich cała społeczność szkolna. Pani dyrektor Helena Kara złożyła dzieciom najserdeczniejsze życzenia i przekazała upominki dla wszystkich wychowanków oraz piękne prezenty doposażające sale zajęć. Przedszkolaki otrzymały barwne dyplomy, usłyszała gromkie „Sto lat”  i pozowały do grupowych fotografii. Następnie barwny korowód ruszył ulicami Lasocina z piosenkami i okrzykami na ustach, budząc powszechne zainteresowanie i radość wśród mieszkańców. Po energicznym spacerze dzieci wróciły na plac przedszkolny, gdzie pozowały do zabawnych fotografii. W tym czasie zorganizowano dla przedszkolaków „Plenerową Stołówkę”. Dzieci, z pomocą kadry piekły kiełbaski na ognisku, które skonsumowały na świeżym powietrzu. Spędzany na dworze czas umilała jubilatom muzyka zachęcająca do pląsów i tańców. 19 września, dla „ Pszczółek” i „Biedronek” z Lasocina był wielką niespodzianką i niezapomnianym przeżyciem.

    REKORD GUINNESSA POBITY PRZEZ NASZE PRZEDSZKOLAKI!!!

     Z inicjatywy Akademii Aquafresh dzieci z Przedszkola w Lasocinie uczestniczyły w ogólnopolskim programie edukacji zdrowotnej dla przedszkolaków mającym na celu zwrócenie uwagi najmłodszych na konieczność dbania o higienę jamy ustnej. 30 września w samo południe tysiące dzieci w całej Polsce stanęło do bicia rekordu Guinnessa we wspólnym szczotkowaniu zębów. W projekcie wzięło udział ponad 300 000 przedszkolaków. Bicie  rekordu poprzedziły zajęcia z zakresu profilaktyki i higieny. Nasze przedszkole w tym dniu odwiedziła Wiewióreczka , która dopingowała dzieci podczas zabaw i szczotkowania. Maluchy kolorowały obrazki przedstawiające bohaterów programu Aquafresh, a potem nastąpił moment szorowania. Przedszkolaki, pod opieką wychowawców, w towarzystwie Wiewióreczki dokładnie, zgodnie z instrukcją wymyły ząbki. Po skończonej toalecie przedszkolakom zorganizowano piżamowe party, podczas którego dzieci pozowały do pamiątkowych fotografii, tańczyły i bawiły się w rytmie „ higienicznych piosenek”, opowiadających o szczoteczce, paście do zębów, mydle, brudaskach itp. W czasie zabaw dzieci skorzystały z rekwizytów wykonanych przez mamę Klary w postaci tubek pasty, szczoteczek i pomponów w kolorach organizatora akcji. Dzień przebiegł w bardzo miłej atmosferze, a dzieci uśmiechały się szeroko, prezentując czyste i zdrowe ząbki.

    4 X. ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

    Samorząd Uczniowski PZSiP w Lasocinie w dniu 3 października 2014r. pod opieką Wioletty Szymańskiej przygotował imprezę szkolną z okazji Światowego Dnia Zwierząt pt. ,,Bądź dobry dla zwierząt”, mającą na celu  uświadomienie  uczniom jak ważny jest szacunek dla każdego życia, że jest on elementarną i podstawową zasadą etyki oraz prawdziwego humanitaryzmu. Ten humanitarny stosunek do świata zwierzęcego jest oznaką kultury społeczeństwa, a życzliwość i zdolność współodczuwania najcenniejszą cechą natury ludzkiej.

    Uczniowie   poprzez wiersze i piosenki przekazali najważniejsze wartości dotyczące opieki nad zwierzętami między innymi to, że nie wolno nam przechodzić obojętnie obok przejawów przemocy oraz cierpienia spowodowanego okrucieństwem i bezmyślnością innych ludzi.

    W ramach tej imprezy  uczniowie wzięli udział w konkursie  fotograficznym, którego efektem były zdjęcia różnych pupili. Fotki przygotowane przez uczniów cieszyły oko wszystkich biorących udział w apelu.

    Uczestnicy konkursu fotograficznego pt. „Mój pupil” otrzymali upominki ufundowane przez Dyrektora Szkoły i Samorząd Uczniowski.

    DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    10 października w PZSiP w Lasocinie Samorząd Uczniowski wraz z opiekunką Wiolettą Szymańską oraz paniami Tamarą Mosek oraz Elizą Smyła zorganizował uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Udział w nim wzięli wszyscy pracownicy naszego zespołu, a także dziatwa szkolna i przedszkolna. Uczniowie przygotowali koncert życzeń, w którym poprzez wiele ciekawych wierszy i piosenek dziękowali swoim nauczycielom za naukę i trud wychowawczy, a pracownikom administracyjno – obsługowym za opiekę i pyszne obiady.

    Pani Dyrektor Helena Kara podziękowała występującym i nauczycielom za przygotowanie występu, a także złożyła życzenia dla całego grona pedagogicznego i pracowników szkoły z okazji ich święta.

    Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie wręczyli wszystkim pracownikom piękne, własnoręcznie wykonane laurki wraz z życzeniami.

    XII Marsz Szlakiem Legionów

    18.10.2014r Drużyna MDP ze Szkoły Podstawowej w Lasocinie w liczbie 11 osób pod opieką nauczycieli  A. Urban oraz J. Brzozowskiej  wzięła jak co roku udział w  Marszu Szlakiem Legionów. Marsz odbył się już po raz XII i przeprowadzony został na trzech trasach z metą na placu przed Biblioteką w Jakubowicach. To właśnie w tym miejscu, w okresie międzywojennym, funkcjonowała szkoła podstawowa, w której w październiku 1914 r. stacjonował sztab 1. Pułku Legionów.

         Nasza szkoła wyruszała w liczącą 10 km drogę z siedziby OSP w Ożarowie. Nowością w tej edycji okazał się konkurs, sprawdzający znajomość historii legionowej. Uczestnicy marszu mięli za zadanie uzupełnić test po uprzedniej prelekcji historyka Marka Lis nt. losów oddziałów Piłsudskiego podczas stacjonowania w okolicach Ożarowa. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy marszu wyruszyli w drogę. Trasa prowadziła polnymi drogami,  dzięki czemu uczniowie mogli nie tylko czuć się bezpiecznie ale również poznać nieznaną im dotychczas okolicę oraz jej uroki. Pogoda dopisała. Na metę wszyscy dotarli cali i zdrowi. Może zmęczenie nieco dało się we znaki ale zadowolenie z pokonania tak długiego dystansu i tak stało się największym źródłem satysfakcji. Na finiszu na uczestników marszu czekał poczęstunek oraz gorąca herbata. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością burmistrz Ożarowa M. Majcher, który podsumował marsz, wręczył pamiątkowe dyplomy i podziękował wszystkim uczestnikom marszu oraz organizatorom za wykazane zaangażowanie i trud. Burmistrz podczas swojego wystąpienia wielokrotnie podkreślał fakt, że poprzez udział w Marszu  uczniowie odbywają nie tylko praktyczną lekcję historii ale i pogłębiają patriotyczne wychowanie.

    Wycieczka do Kielc

    21 października przedszkolaki z grupy młodszej oraz oddziału zerowego wybrały sie na wycieczkę do  Kielc. Dzieciom w przygodzie towarzyszyli rodzice oraz nauczyciele:  Maria Kobrzycka-Beczek, Ewelina Kopeć i Eliza Smyła. W tym dniu uśmiechy i zachwyt nie schodziły z twarzy przedszkolaków. Pierwszym punktem wycieczki była Manufaktury słodyczy "Magia karmelu". Przedszkolaki poznały etapy powstawania słodkich arcydzieł oraz uczestniczyły w zajęciach warsztatowych. Spektakl rozpoczął się od wylania gorącej masy na granitowy blat, później dodania do niej aromatów, barwników i ,,wyciągania cukru na haku”.  To właśnie na nim wyciągany jest cukier, który w wyniku napowietrzenia zmienia barwę na białą. Podczas pokazu można było zobaczyć cały proces tworzenia słodkości. Przedszkolaki miały także okazję same dla siebie wykonać pyszne lizaki. Każdy mały karmelarz otrzymał również torebkę słodkich karmelków a za udział w warsztatach Dyplomy Karmelarza. Następnie przedszkolaki udały się do Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie  pod kierunkiem przewodnika zwiedzały ekspozycje muzealne: zobaczyły lalki z różnych stron świata: plastikowe, szklane, wykonane z masy papierowej, z materiału,   z wosku pszczelego. Oglądały zabawki, jakimi bawiły się ich prababcie: auta, gry, układanki,    a nawet złocone serwisy dla lalek. Dzieci z ciekawością oglądały wystawę zabawek kieleckich spółdzielni zabawkarskich – drewniane samochodziki, plastikowe misie i pieski, klocki z literkami do układania wyrazów. Duże zainteresowanie wywołała wystawa modeli: statków i samolotów, wystawa lalek z polskich filmów animowanych. Wycieczka do Kielc  była bardzo udana. Wszystkie dzieci wróciły z niej zadowolone, pełne wrażeń oraz nowych, ciekawych wiadomości.

    Pasowanie na starszaka

    „ Ślubujemy uroczyście…”

    Szósty listopada był wyjątkowy dla 19 wychowanków z grupy „ Biedronek”. W tym dniu dzieci z niecierpliwością oczekiwały na przybycie gości, wśród których znaleźli się: Sekretarz Miasta i Gminy Ożarów Tomasz Sobieraj, kierownik biblioteki w Lasocinie Janina Gniaź, rodzice i krewni maluchów oraz pracownicy i uczniowie naszej szkoły.

    Przedszkolaki zaprezentowały się w montażu słowno muzycznym, podczas którego swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowały Iga Gajek i Maja Religa, a wokalne Martynka Kozieł, Gabrysia Rutkowska, Lenka Szymańska i Olek Pawlak. Widzowie mieli również okazję usłyszeć piosenki i obejrzeć tańce w wykonaniu całej grupy, przy gromkim aplauzie publiczności. Kolejną atrakcją była indywidualna recytacja utworu „Ślubujemy uroczyście”, autorstwa wychowawcy, podczas której każde dziecko miało możliwość zaprezentowania się na scenie. Po zakończeniu części artystycznej dzieci złożyły ślubowanie.

    Gospodarz uroczystości, dyrektor Helena Kara dokonała aktu pasowania na starszaka, złożyła wszystkim serdeczne gratulacje, wręczając okolicznościowe dyplomy i upominki. Słodki prezent, w imieniu burmistrza Miasta i Gminy Ożarów przedszkolaki otrzymały z rąk pana sekretarza.

    Zwieńczeniem emocji było pozowanie do fotografii i wspólna biesiada ze wszystkimi uczestnikami tej doniosłej, dla dzieciaków, chwili.

    Nominację na starszaka w Publicznym Przedszkolu w Lasocinie otrzymali: Zuzia Binek, Radek Czarnecki, Iga Gajek, Martynka Kozieł, Kacper Markowski, Oskar Mazurkiewicz, Wojtek Misztal, Dominik Morgut, Olek Pawlak, Paweł Regucki, Majka Religa, Malwinka Religa, Gabrysia Rutkowska, Gabrysia Rzepka, Lenka Szymańska, Kuba Szymański, Wiktor Targowski, Kasia Zając i Klara Zyga. Gratulujemy!!!

    Za scenariusz, dekorację, choreografię i oprawę muzyczną pasowania odpowiedzialne były: wychowawczyni grupy - Maria Kobrzycka-Beczek, nauczycielka wspierająca- Janina Wójcik, nauczycielka muzyki –  Dorota Bogdańska- Dąbrowska

    ANDRZEJKI SZKOLNE

    Zgodnie z tradycją w PZSiP w Lasocinie w dniu 28 listopada 2014 r. odbyła się doroczna zabawa  andrzejkowa  przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod opieką Wioletty Szymańskiej. „Andrzejki” to wspaniała okazja do dobrej zabawy, śpiewu i tańca, a jednocześnie stanowiąca źródło pamięci o polskich tradycjach i obrzędach ludowych. „Andrzejki” nie mogły się obyć bez wróżenia „czarownic” i „cyganek”, które przeniosły uczniów w świat marzeń i fantazji. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  w pięknych cygańskich strojach przeprowadzali zabawy andrzejkowe począwszy od przekłuwania serc z imionami przyszłych narzeczonych, poprzez losowanie kart z kolorami oznaczającymi plany na przyszłość. Wszyscy uczestnicy tajemniczych wróżb otrzymali cukierki z wróżbą. Dużo wrażeń dostarczyła zabawa polegająca na przekłuwaniu balonów i odkrywaniu przyszłego zawodu przez wszystkich przedszkolaków i uczniów naszej szkoły, a także taniec z czarodziejskim kapeluszem, który wirował na głowach uczestników zabawy w rytm muzyki. Zwycięzcą w tej zabawie wśród dziewczyn została Laura Kucharczyk z klasy V, a wśród chłopców Konrad Wójcik, uczeń klasy III. Uczniowie mieli okazję powróżyć sobie przy magicznych stolikach. Również wychowawcy losowali dla klas magiczne znaki, które niosły niezwykłe przepowiednie. Ponadto wychowawcom klas zostały wręczone gałązki wiśni z przepowiednią, że jeśli po wstawieniu do wody zakwitną na Boże Narodzenie spełnią się wszystkie andrzejkowe wróżby i przepowiednie. Dopełnieniem zabawy był występ „cyganki” Pauliny Przyrodzkiej z klasy II, która porwała wszystkich uczestników „Andrzejek” do wspólnej zabawy piosenką „My Cyganie”.

    MIKOŁAJKI

    Każdego roku na początku grudnia wszystkie dzieci niecierpliwie wypatrują bardzo oczekiwanego gościa, jakim jest święty Mikołaj. Piszą do niego listy z prośbami o wymarzony prezent. Dorośli, choć nie przyznają się do tego, również mają nadzieję, że dla nich znajdzie się coś w jego pękatym worku.

    Jednak z największym niepokojem na Mikołaja w tym roku oczekiwały przedszkolaki. Zastanawiały się, czy na pewno trafi do ich przedszkola, i czy przypadkiem nie przyniesie rózgi. Na szczęście i w tym roku tradycji stało się zadość! Mikołaj nie zapomniał o nas i w przeddzień swoich imienin, w dniu 5.12.2014r. odwiedził Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie. Najpierw na sali gimnastycznej wręczył paczki ze słodyczami wszystkim uczniom, przedszkolakom i pracownikom, a następnie udał się w odwiedziny do przedszkola i poszczególnych klas.

    Święty Mikołaj obiecał, że za rok znów odwiedzi naszą placówkę z workiem prezentów.

    UCZNIOWSKIE WĘDRÓWKI PO PARKACH NARODOWYCH

    W dniu 12 grudnia 2014 r. w PZSiP w Lasocinie odbył się finał konkursu wiedzy o „Parkach Narodowych Polski” przygotowany przez nauczyciela przyrody Wiolettę Szymańską. Do konkursu przystąpili uczniowie klas III-VI, startowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy młodsze III-IV i starsze V-VI. Przygotowując się do konkursu, przez okres dwóch tygodni, uczniowie uczestniczyli w zajęciach Szkolnego Koła Przyrodniczego oraz w spotkaniach w bibliotece w Lasocinie, gdzie zapoznawali się z książkami z zakresu wiedzy o parkach narodowych.  Spotkaniach w bibliotece przygotowywane i prowadzone były przez bibliotekarkę Janinę Gniaź. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę na ten temat również poprzez przygotowanie gazetki tematycznej i w czasie multimedialnej prezentacji  przygotowanej przez nauczyciela przyrody. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów szkoły, dzieci chętnie zapoznawały się z wiadomościami dotyczącymi parków, samodzielnie formułowały pytania i wrzucały do przygotowanej skrzynki, pytania te stanowiły treści testu wiedzy kończącego konkurs. Do testu końcowego przystąpiło 22 uczniów. Zwycięzcami w kategorii klas młodszych zostali: I m-ce Bartosz Ryfka, kl. IV; II m-ce Emilia Kolasińska, kl. IV; III m-ce Grzegorz Maćkowiak, kl. III. W kategorii klas starszych: I m-ce Klaudia Rzepka, kl. VI, II m-ce Zuzanna Zgardzińska, kl. VI; III m-ce Weronika Kopeć, kl. VI. Nagrody laureatom w imieniu Dyrektora Szkoły wręczała Teresa Stec. Zwycięzcy konkursu otrzymali książki i przybory szkolne, a wszyscy uczestnicy słodycze.

    Udział w Bożonarodzeniowej Zbiórce Żywności

    W dniu 13.12.2014r. gromada zuchów „Krasnoludkowy Ród” z naszej szkoły pod opieką Małgorzaty Tomalskiej we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ożarowie, uczestniczyła w Zbiórce Żywności dla rodzin wielodzietnych i najuboższych z naszej gminy. Celem tej akcji było podzielenie się żywnością z najbardziej potrzebującymi przed nadchodzącymi świętami.

    Zuchy w objętych zbiórką placówkach handlowych, zachęcały przychylnych i dobrych ludzi do włączenia się w akcję  niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Klienci  sklepów w godzinach od 7.00 do 14.00 mogli wspomóc potrzebujących poprzez zakup produktów z listy rekomendowanych artykułów spożywczych (tj. cukier, mąka, makaron, konserwy, ryż, kasza, margaryna, olej itp.)

    W zamian za okazane serce dzieci wręczały Darczyńcom kartki z życzeniami świątecznymi.

    SPOTKANIE OPŁATKOWE

    Święta Bożego Narodzenia to dla polskich rodzin bardzo ważne i wyjątkowe święta. Rozpoczyna je Wigilia – rodzinne święto, pełne pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Jest to święto rodzinne, a my jesteśmy jedną szkolną rodziną, dlatego spotkaliśmy się w dniu 18.12.2014r. w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie na spotkaniu opłatkowym.

    Wigilia to choinka, świąteczne potrawy, rodzice i goście. W tej świątecznej, pełnej radości atmosferze, prowadząca Teresa Stec, powitała przybyłych gości: Wiceburmistrza Ożarowa Pawła Rędziaka, Sekretarza Gminy Tomasza Sobieraja, Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZNP Wandę Kołtunowicz, Panie Radne: Danutę Bień i Mariolę Bańcer, Przewodniczącego Rady Sołeckiej Andrzeja Jędrzejewskiego, Dyrektora MGOK w Ożarowie Mariana Susa, właścicielkę Piekarni w Lasocinie Jadwigę Drabik, Kierownika Filii Bibliotecznej w Lasocinie Janinę Gniaź, Redaktora Pisma Samorządowego „Ożarów” Józefa Myjaka, Rodziców, Radę Rodziców z przewodniczącym Sławomirem Tomalskim, pracowników oraz wszystkie dzieciaki.

    Najważniejszą tradycją wigilijną jest łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Nie zbrakło serdecznych życzeń świątecznych od pani dyrektor Heleny Kara. Wstępne „słowo boże” wygłosił ksiądz katecheta Ryszard Podlewski. Następnie rozpoczęło się składanie życzeń i łamanie opłatkiem.

    Na stołach królowały oczywiście potrawy postne, czyli pierogi z kapustą i grzybami, ryba po grecku, śledzie, sałatka, makowiec oraz owoce. Potrawy wigilijne dla wszystkich gości, pracowników i dzieci przygotowali pracownicy kuchni szkolnej, dzięki hojności sponsorów: Jadwigi i  Henryka Drabików, Anny i Roberta Jagodzińskich oraz Rady Rodziców.

    Z Bożym Narodzeniem łączy się tradycja kolędowania. Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów świątecznych, dlatego po krótkim poczęstunku rozpoczęło się wspólne kolędowanie.

    Kolędy prezentowały poszczególne klasy przygotowane przez wychowawców. Wystąpili też soliści: Klaudia Rzepka, Jakub Niezgodziński, Paulina Przyrodzka, Paweł Gałka, Brtłomiej Rajter, Maciej Biernacki, Łukasz Postój. Nad całością pracowała Dorota Bogdańska – Dąbrowska, Teresa Stec i Maria Kobrzycka – Beczek. Uzupełnieniem świątecznej dekoracji była prezentacja multimedialna przygotowana przez Małgorzatę Tomalską.

    Spotkanie przebiegało w miłej i przyjemnej atmosferze. Zgodnie z tradycją świąteczną nie zabrakło także prezentów pod choinką. Każde dziecko otrzymało słodki upominek.

    Świętymi Mikołajami okazali się Burmistrzowie: Marcin Majcher, Paweł Rędziak, Sekretarz Tomasz Sobieraj oraz panie radne Mariola Bańcer i Danuta Bień.

    „Góra Grosza 2014”

    Samorząd Uczniowski PZSiP w Lasocinie wzorem lat ubiegłych włączył się
    w ogólnokrajową akcję „Góra Grosza” odbywającą się w dniach  od 24 listopada do 5 grudnia  pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz dla domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.

    Członkowie Samorządu Uczniowskiego (Gajek Oliwia, Kucharczyk Laura) pod opieką p. Wioletty Szymańskiej zbierali pieniądze wśród uczniów naszej szkoły, którzy z wielką wrażliwością podeszli do tej akcji. Uczniowie chętnie wrzucali monety  do puszki w myśl hasła przewodniego  akcji

     „Jeden grosz znaczy niewiele,

    ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała  w Lasocinie

    Samorząd Uczniowski PZS i P w Lasocinie pod opieką Wioletty Szymańskiej aktywnie włączył się do wspólnego zbierania pieniędzy dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów. Członkowie SU (Zgardzińska Zuzanna, Gajek Oliwia, Kucharczyk Laura, Nowakowski Patryk, Gajek Jakub, Niezgodziński Mateusz) jako wolontariusze Wielkiej Orkiestry  prowadzili zbiórkę.  W naszej szkole orkiestra zaczęła grać już w czwartek 8 stycznia,  następnie uczniowie kwestowali wśród mieszkańców okolicznych miejscowości: Dębno, Lasocin, Kruków oraz  Szymanówka ,  spotykając się   z serdecznością i hojnością mieszkańców naszej okolicy.

    WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK W NOWEJ DĘBIE

    19 grudnia 2014 roku pani Ewelina Kopeć i pani Maria Kobrzycka-Beczek zorganizowały dla przedszkolaków i ich rodziców wycieczkę do Fabryki Bombek w Nowej Dębie. Przedszkolakom towarzyszyli uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawcami -panią Joanna Domagałą, Tamarą Mosek i Elizą Smyłą.

     Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Pod opieką przewodnika dzieci zwiedziły zakład. Obejrzały jedyne w Polsce Muzeum Bombki Choinkowej. Pierwszym etapem wizyty w fabryce było poznanie różnych stylów dekorowania choinki: staropolskiego, amerykańskiego, norweskiego, francuskiego i wiedeńskiego oraz podziwianie wystawy bombek. Następnie dzieci dowiedziały się jak powstaje bombka. Obserwowały cały proces jej powstawania od dmuchania poprzez srebrzenie aż do malowania i zdobienia. Uczestniczyły także w warsztatach plastycznych polegających na własnoręcznym ozdabianiu  bombki. Bardzo aktywnie włączyli się  również  rodzice, wspierając swoje pociechy w ich twórczym działaniu. Końcowym etapem wizyty w fabryce były zakupy w sklepie firmowym. Wszystkie oferowane ozdoby wyglądały fantastycznie. Trudno było wybrać spośród nich te najładniejsze. Po powrocie do autokaru wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem oraz te, które wcześniej sami ozdabiali. Przywiezione z wycieczki bombki będą z pewnością niezwykłą ozdobą świąteczną w każdym domu.

    DZIEŃ BABCI I DZIADKA

    „ W wielkim Stumilowym Lesie piękna uroczystość dzisiaj,

    Na polance babcia – Sowa siadła obok  dziadka –Misia…”

     Publiczne Przedszkole i Szkołę Podstawową w Lasocinie 21 stycznia 2015r. odwiedzili długo wyczekiwani goście, nasze babcie i dziadkowie, dla których ich wnuki przygotowały przedstawienie. Głównym bohaterem inscenizacji był Kubuś Puchatek, który wcielił się tego dnia w dziadziusia, i jego przyjaciele. W scenerii Stumilowego Lasu pojawiali się coraz to inni bohaterowie, niosący podarunki dla jubilatów. Dziadków odwiedzili: Kłapouchy, Króliczek, Maleństwo, Prosiaczek, Tygrysek i Kryś, którzy z całego serca uściskali Kubusia i Sowę dając im najpiękniejsze prezenty. Nie zabrakło laurek, serduszek, warzyw i owoców na sok oraz bukietu kwiatów.

    Z wielkim aplauzem spotkały się występy wokalne uczestników inscenizacji. Dzieciaki głośno śpiewały piosenki zaczerpnięte z bajki o Kubusiu Puchatku. Po zakończonym koncercie dzieci złożyły swym bliskim serdeczne życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki, po czym wspólnie biesiadowano. Podczas spotkania gości nie opuszczały dobre humory, a śmiech głośno rozlegał się w murach naszej placówki. Szczególne emocje budziły ucharakteryzowane postaci i ich umiejętności aktorskie.

    Z pośród przedszkolaków w rolę Kubusia Puchatka wcielił się Krystian Stefański, Sowę odegrała Malwinka Religa, Oskarek Mazurkiewicz wcielił się w postać Królika, Kasia Kostyra – Tygryska, Łukasz Kostyra – Maleństwa, Gabrysia Rutkowska – Prosiaczka, Zuzia Binek – Kłapouchego, a Wiktorek Targowski – Krzysia. Oprócz aktorów wystąpiły wokalistki: Iga Gajek i Lena Szymańska. Pozostałe dzieci recytowały fragmenty autorskiego scenariusza i chóralnie śpiewały. Program  przygotowały Ewelina Kopeć i Maria Kobrzycka – Beczek – wychowawczynie grup przedszkolnych oraz Joanna Domagała, Tamara Mosek i Eliza Smyła – wychowawczynie klas I-III

    ZABAWA CHOINKOWA

    W dniu 30.01.2015r. w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie odbyła się zabawa choinkowa dla wszystkich przedszkolaków i uczniów szkoły. „Choinkę” rozpoczęła pani Teresa Stec przywitaniem wszystkich uczestników zabawy oraz ich rodziców. Dzieci bawiły się w karnawałowych strojach: księżniczek, książąt, zwierzątek i innych bajkowych bohaterów. Wielką atrakcją zabawy choinowej okazały się konkursy, zarówno dla przedszkolaków, klas młodszych, jak i starszych, przygotowane i przeprowadzone przez uczniów Samorządu Uczniowskiego, pod opieką pani Wioletty Szymańskiej. Warto wspomnieć „Taniec z balonem”, „Taniec na gazecie”, „Wirujący kapelusz”, „Mumię” i „Gorące krzesła”. W trakcie zabawy uczniowie mogli posilić się poczęstunkiem przygotowanym przez pracowników szkoły. Wszyscy wspaniale się bawili i tańczyli przy muzyce, której obsługę zapewnili uczniowie klasy VI, a szczególne podziękowanie należą się szkolnemu DJ Jakubowi Gajkowi. Oczywiście, momentem kulminacyjnym zabawy był wybór królowej i króla balu, którzy zostali wybrani w wyniku głosowania wszystkich uczestników zabawy. Tegoroczną królową balu choinkowego została Zuzanna Zgardzińska, a królem Patryk Krzemiński – uczniowie klasy VI. Królewskiej parze oraz zwycięzcom konkursów gratulujemy!

    WALENTYNKI 2015: „Gdy Amor śpi – miłość płata figle”

    13 lutego w naszej placówce obchodzono Dzień św. Walentego, który połączony był w tym roku z Przeglądem Piosenki Anglojęzycznej. To nietypowe na pozór połączenie nie było jednak przypadkowe, a wręcz zasadne. Walentynki są zwyczajem krajów anglosaskich i jednocześnie wspaniałą sposobnością ku temu, by móc okazać i wyrazić sympatię osobom, na którym nam zależy. To idealna okazja by wyśpiewać co nam w duszy i sercu gra.

    W tym dniu uczniowie prezentowali nie tylko swoje zdolności wokalno- sceniczne, ale również umiejętności językowe. Za całokształt odpowiadały: Dorota Bogdańska-Dąbrowska (nauczyciel muzyki), Wioletta Szymańska (opiekun SU) oraz Agnieszka Urban (nauczyciel języka angielskiego), pod okiem których dzieci przygotowywały się do finalnego występu.

    Uczniowie zaprezentowali się w inscenizacji słowno-muzycznej, której motywem przewodnim był śpiący Amor. Humorystyczne scenki w połączeniu z brawurowymi wykonami młodych wokalistów przypadły wszystkim do gustu, skłaniając do wspólnego nucenia i podśpiewywania. Łącznie nasi uczniowie zaprezentowali się w sześciu piosenkach anglojęzycznych. Utwory były naprawdę wymagające m. in.: Demons zespołu ImagineDragons, Everything I do Bryana Adamsa, Rude zespołu Magic czy też I Just Called To Say I Love YouSteviego Wondera. Dodatkowo w miłosny nastrój wprowadził nas Amorek, który wreszcie się przebudził i  zabrał się do pracy. Poczta Walentynkowa działała w naszej placówce cały tydzień więc Biedaczysko chcąc nadrobić zaległości musiał się uwijać w pocie czoła…

    Apel pt. "Ferie zimowe-bezpieczne i zdrowe"

    W dniu 13 lutego w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi pod opieką nauczycieli  M. Tomalskiej oraz J. Gacha odbył się apel o bezpiecznych zabawach zimowych. Miał on na celu przypomnienie wszystkim zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na lodzie i śniegu. Wszyscy podczas ferii korzystają z uroków zimy i uroków zimowych sportów. Wielu przypina narty, zakłada łyżwy, wyciąga z piwnicy sanki i deski snowboardowe. A wszystko po to, by oddać się zimowemu szaleństwu. Każda szkolna przerwa ma oderwać od nauki i codziennych problemów, ale nie zwalnia od myślenia, przede wszystkim w kategoriach własnego bezpieczeństwa. Dlatego należy pamiętać, że zabawa na śniegu jest wspaniała i może dostarczyć wiele radości. Korzystając z uroków zimy, chodźmy na spacery, rzucajmy się śnieżkami, ślizgajmy się na łyżwach, zjeżdżajmy na nartach i sankach, ale róbmy to rozsądnie. Ferie odrywają wszystkich od nauki i odrabiania lekcji, ale nie powinny zwalniać od myślenia, zwłaszcza wtedy,  gdy chodzi o nasze własne bezpieczeństwo.

    Zajęcia profilaktyczne

    W dniu 17 marca 2015 roku odbyły się następujące zajęcia, prowadzone przez Teatr Edukacji
    i Profilaktyki „MASKA” z Krakowa:

    • Warsztat „Moda na nieuczenie się”, dotyczący motywacji do nauki, dla uczniów klas IV-VI. W warsztatach tych grali aktorzy: Kamil Noworyta oraz Magdalena Sitko;
    • Spektakl „Tajemnice zaginionych liter”, promujący czytelnictwo, dla uczniów klas I – III.

    Udział w Wielkanocnej Zbiórce żywności

    W dniach 20 – 21 .03. 2015r. gromada zuchów „Krasnoludkowy Ród” z naszej szkoły pod opieką Małgorzaty Tomalskiej, Teresy Stec oraz Joanny Brzozowskiej  we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ożarowie, uczestniczyła w Wielkanocnej Zbiórce Żywności dla rodzin wielodzietnych i najuboższych z naszej gminy. Celem Wielkanocnej Zbiórki było podzielenie się żywnością z najbardziej potrzebującymi przed nadchodzącymi świętami. Zuchy w objętych zbiórką placówkach handlowych, zachęcały przychylnych i dobrych ludzi do włączenia się w akcję  niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. W zamian za okazane serce dzieci wręczały Darczyńcom kartki z życzeniami świątecznymi. Z zebranych artykułów zostały przygotowane paczki świąteczne, które będą przekazane rodzinom najbardziej potrzebującym  z gminy Ożarów

    KONKURS  PLASTYCZNY

    Praca Weroniki Kopeć wyróżniona w konkursie ,,Rzeźba z kartoników z mleka i soków”!

    W miesiącu marcu uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu plastycznego ,,Rzeźba z kartoników z mleka i soków”. Celem tego konkursu było promowanie i rozpowszechnienie wśród młodzieży szkół zasad prawidłowego żywienia, a zwłaszcza codziennego spożywania mleka, przetworów mlecznych, owoców i warzyw. Zadanie uczestników polegało na wykonaniu rzeźby z kartoników po doskonałym mleku, które nasze dzieci bardzo lubią oraz innych materiałów. Organizatorem  konkursu i fundatorem nagród  był FHU ŁUKNAT  Mateusz Ziarko Dostawca Mleka, Owoców i Warzyw do Szkół. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach:

    Kategoria I        klasy I-III

    Kategoria II    klasy IV-VI 

    Najciekawsze prace z klas młodszych wykonali: Michał Zając i Wiktoria Sadowska – uczniowie klasy II. Z klas starszych prace zaprezentowali:

    • Zespół uczniów z klasy IV - Kolasińska Emilia, Rzepka Martyna, Rajter Bartłomiej,
    • Gałęzowski Wojciech kl. V,
    • Zespół w składzie: Błaszkiewicz Julia, Gajek Oliwia, Kucharczyk Laura – uczniowie klasy V
    • Z klasy VI: Kopeć Weronika, Rzepka Klaudia, Nowakowski Patryk oraz zespół dwuosobowy: Zgardzińska Zuzanna i Krzemiński Adam.

    Zadaniem szkolnego jury było wybranie 1 pracy z każdej kategorii. Wytypowano prace: Michała Zająca z klasy II oraz Weronki Kopeć z klasy VI. Opiekunami konkursu były panie: Tamara Mosek i Dorota Bogdańska- Dąbrowska. Weronice Kopeć z klasy VI serdecznie gratulujemy sukcesu i ciekawego pomysłu.

    Uczeń PZSiP w Lasocinie po raz drugi w czołówce małych anglistów z całego kraju

    W marcu uczniowie klas I-III już drugi raz z rzędu przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego „Zuch” organizowanego przez Centrum Edukacji Szkolnej i udowodnili, że sukcesy z zeszłego roku szkolnego wcale nie były przypadkowe. W tym roku w konkursie udział wzięły trzy osoby:  Paweł Galka (kl. II) oraz dwaj uczniowie klasy III – Jakub Pacuła i Kamil Grzesiak. Śladem roku ubiegłego do rywalizacji przystąpiło zacne grono przeszło 6000 uczniów klas I-III z całej Polski. Formuła testu nie różniła się względem roku ubiegłego. Sprawdzian konkursowy składał się z 21 pytań i sprawdzał znajomość słownictwa oraz podstawowych zwrotów z życia codziennego.

    Tym bardziej jesteśmy dumni, że Paweł Gałka dał nam kolejny  powód do dumy i znalazł się wśród laureatów, zajmując 14 miejsce w gronie 2342 „drugaków” z terenu całego kraju. Natomiast w kategorii klas III  obaj nasi uczniowie uplasowali się na ex aequo 22 miejscu na 2520 uczestników konkursu.

    Cieszymy się i jesteśmy dumni, że udział w konkursie stał się dla naszych wychowanków zachętą do pogłębiania wiedzy językowej. Życzymy dalszych sukcesów!

    DZIEŃ ZIEMI 2015 W LASOCINIE

    W dniu 24 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Ziemi w  Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie. Z tej okazji odbył się apel pt. ,,Losy Ziemi w naszych rękach” przygotowany przez uczniów klasy VI pod opieką nauczyciela przyrody Wioletty Szymańskiej. Celem apelu było promowanie proekologicznych postaw wśród uczniów  w tym przede wszystkim segregację śmieci oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Uczniowie  w wierszach zachęcali wszystkich do dbania o środowisko naturalne. Ważnym przesłaniem  było kształtowanie właściwych postaw wobec ochrony lasów, wody i powietrza oraz uświadomienie najmłodszym uczniom, że wszyscy jesteśmy częścią otaczającej nas przyrody, a chroniąc ją m.in.. poprzez wrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników gwarantujemy sobie zdrowsze i lepsze życie. W dalszej części programu odbyło  się przedstawienie ekologiczne pt. ,,Chemii siła ludzkie życie odmieniła”. Uczniowie
    w humorystyczny sposób przedstawili jaki wpływ na zdrowie mają szkodliwe produkty takie jak enzymy, barwniki i emulgatory zawarte w produktach spożywczych. Celem było uświadomienie uczniom jak ważne jest czytanie etykiet   oraz świadome kupowanie wybierając opakowania wielokrotnego użytku. Na koniec uczniowie klas I - VI wraz z nauczycielami uzbrojeni w jednorazowe rękawice ochronne oraz  worki foliowe, wyruszyli na coroczną walkę ze śmieciami. Każdej klasie został przydzielony inny teren wokół naszej szkoły. Akcja przebiegała sprawnie, uczniowie zebrali pełne worki odpadów, wśród których przewagę stanowił papier i plastik, nie zabrakło również metalowych puszek. Mamy  nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania  o środowisko.

    NOCNA ESKAPADA

    Ta długo oczekiwana noc w końcu nadeszła. 22 maja uczniowie Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie oraz Zuchy z Gromady „Krasnoludkowy Ród”  pod opieką nauczycieli M. Tomalskiej, J. Brzozowskiej oraz J. Gacha zostali w szkole na nocleg. Inicjatywie tej towarzyszyła wielka radość, a także trochę niepokoju, gdyż dla większości była to pierwsza noc spędzona bez rodziców! W szkole dzieci wstawiły się z pełnym ekwipunkiem. Każdy z małych uczestników przyniósł piżamę, śpiwór, poduszkę, przytulankę i dobry humor. Wspólne spotkanie rozpoczęło się o godzinie 1600 słodkim poczęstunkiem zasponsorowanym przez właścicieli piekarni w Lasocinie – J. H. Drabików oraz przewodniczącego Rady Rodziców – S. Tomalskiego. O godzinie 1800 uczniowie wraz z opiekunami udali się do pobliskiego kościoła na majówkę. Następnie wszyscy wyruszyli spacerkiem na Ścięgna, aby rozpalić ognisko i upiec kiełbaski, co było najważniejszym i długo wyczekiwanym momentem spotkania. Po dużej dawce wrażeń przyszedł czas na powrót do budynku szkoły. Gdy wszyscy zjedli samodzielnie przygotowaną kolację, wzięli udział w wieczorze atrakcji, zabaw oraz konkursów. Czas płynął bardzo szybko, więc nikt nie zauważył, kiedy wybiła godzina 24:00. Po północy wszyscy powędrowali do swoich sal i położyli się we wcześniej przygotowanych przez siebie łóżkach. Rano, przed opuszczeniem szkoły, dzieci z apetytem zjadły pyszne, przygotowane samodzielnie śniadanie. O godz. 930 rodzice odebrali ze szkoły przepełnione wrażeniami pociechy…

    Dzień Mamy

    "Moja mama jest jak wiosna, taka piękna i radosna.

    Kocha mnie ja o tym wiem i ja mamo kocham Cię."

             Mama to pierwsze słowo każdego dziecka. Jest ona dla niego najważniejszą osobą w życiu.  Co roku w naszym przedszkolu nauczycielki pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do mam organizując Dzień Matki. Z tej właśnie okazji 26 maja 2015 roku odbyła się uroczysta akademia. Na scenie wystąpiły starsze i młodsze  przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III.  Występ rozpoczął chórek przedszkolny "Ósemka" pod opieką pani Marii Kobrzyckiej-Beczek, który zaprezentował przegląd piosenek z cyklu "Cztery pory roku".  Barwnym akcentem akademii był występ w pięknych strojach grupy tanecznej "Roztańczone przedszkolaki" prowadzonej przez panią Ewelinę Kopeć.  Następnie deklamowały wiersze i śpiewały piosenki kochanym mamom przedszkolaki z oddziału zerowego i z  grupy młodszej. Uczniowie klas I-III przygotowani przez panią Dorotę Bogdańską-Dąbrowską zaśpiewali piosenki  płynące z ich serca do ukochanych mam. Wszystkie  mamusie mogły podziwiać swoje pociechy na scenie. Nie zabrakło oczywiście łez w oku ze wzruszenia. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Po prezentacji słowno – muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.

    Dzień Dziecka

    Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. W Polsce przypada na 1 czerwca. W naszej placówce dzień ten kojarzy się zawsze z luźniejszym dniem w szkole i całą masą prezentów. To czas radosnej zabawy, połączony z licznymi przywilejami młodego wieku. W tym roku  w naszej szkole  Dzień  Dziecka obchodzony był na sportowo. U wszystkich gościł uśmiech na twarzy i ochota na wspólna zabawę. Całość imprezy rozpoczął apel, w ramach którego dzieci zarówno szkolne jak i przedszkolne otrzymały życzenia oraz upominki w postaci zabawek, gier i sprzętu sportowego, które będą wykorzystywane na zajęciach obowiązkowych, zajęciach wychowania fizycznego, a także świetlicowych. Dodatkowo indywidualnie wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek. Z uwagi na fakt, że pogoda wyjątkowo dopisała, druga część imprezy odbyła się na terenie przyszkolnym i obejmowała zajęcia ruchowe w formie gier i zabaw sportowych. Były konkurencje sprawnościowe z hula hop, piłkami koszykowymi i lekarskimi, skoki w worku, konkurencje ze skakanką, przeciąganie liny, czyli dla każdego coś dobrego. Po wysiłku wszyscy udali się na obiad, by nabrać sił do dalszej rywalizacji. W ramach deseru rozdano także lody. Mamy nadzieję, że tegoroczny Dzień Dziecka na długo pozostanie w pamięci naszych podopiecznych. Korzystając z okazji, wszystkim dzieciakom – tym mniejszym i tym większym – jeszcze raz składamy serdeczne życzenia z okazji ich święta.

    Wycieczka rowerowa

    Wycieczki rowerowe organizowane na przełomie maja i czerwca wpisały się już w tradycję naszej szkoły.  Piątek 29.05.2015 był pięknym i słonecznym dniem. Zbiórka przed szkołą o godz. 08.00, sprawdzenie obecności, przypomnienie obowiązujących zasad, a potem w drogę. W tym roku uczniowie pod opieka nauczyciela przyrody – Wioletty Szymańskiej oraz języka angielskiego – Agnieszka Urban za punkt docelowy wyprawy obrali sobie polanę leśną w miejscowości Czachów. Wycieczka miała charakter rekreacyjno-edukacyjny, ponieważ oprócz aspektów zdrowotnych jazda na rowerze umożliwiła uczniom zwiedzanie najbliższej okolicy.  Na miejscu przygotowano i rozpalono ognisko, przy którym skwierczała kiełbaska i rumieniły się kartofle. Po spożytym posiłku uczniowie udali się na pobliskie boisko, gdzie spalali nadmiar kalorii, grając w piłkę nożną. Wszyscy uczestnicy wycieczki bawili się świetnie, chłonąc piękno przyrody. Uśmiechy nie znikały im z twarzy! W drodze powrotnej do szkoły uczniowie wraz z opiekunkami wstąpili do sklepu, aby zakupić lody lub chłodne napoje. Na plac szkolny dotarli około godziny 13.00. Czas szybko minął, a zabawa  była przednia, toteż wszyscy już w tym momencie zastanawiają się dokąd wybiorą się za rok.

    Wojewódzki Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej

     „PATRIOTYZM WSRÓD NAS WOLNOŚĆ – ZNACZY OJCZYZNA„

    W dniu 30 maja 2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II wojewódzkim konkursie pieśni i piosenki patriotycznej i żołnierskiej. Organizatorem konkursu była Fundacja Podziel się talentem pod Patronatem Honorowym Wiceminister Obrony Narodowej Beaty Oczkowicz.

    Przesłuchania konkursowe odbywały się w budynku Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Naszą szkołę reprezentowali soliści: Kamil Grzesiak, Bartłomiej Rajter i Jakub Niezgodziński. przygotowani przez opiekunów Marię Kobrzycką - Beczek i Dorotę Bogdańską - Dąbrowską. Chłopcy wykonali piękne piosenki żołnierskie: „Róża i bez”, „Serce w plecaku” oraz „Witaj Zosieńko”. Występujących dzielnie wspierała grupa koleżanek i kolegów z klas II-VI. Po zakończeniu imprezy i wręczeniu dyplomów wszyscy uczestnicy wyjazdu udali się na spacer uliczkami Kielc, mieli okazję zakupić słodycze w manufakturze Magia Karmelu. Był również czas na zabawę na placu Muzeum Zabawek, aż wreszcie nadeszła upragniona chwila na posiłek w MC Donaldzie. W przededniu Dnia Dziecka, dzieci otrzymały w prezencie swoje pamiątkowe zdjęcia, kolorowe balony oraz różowe i niebieskie korony.

    W wesołych nastrojach, posileni, rozśpiewani, wrócili do domu.

    WYCIECZKA DO KINA I FIKOLANDU  DO OSTROWCA ŚWIETOKRZYSKIEGO

    5 maja 2015 roku przedszkolaki oraz uczniowie z klas I - III wybrały się na wycieczkę autokarową do ostrowieckiego kina na film animowany 3 D „Fru”. Jego bohaterem był żółty ptaszek imieniem Gus, który na przekór drwinom kolegów postanowił udowodnić, że  stać go na bohaterski wyczyn. Wkrótce mały skrzydlak o wielkiej odwadze stanął na czele niebezpiecznej i pełnej niezwykłych przygód wyprawy, mającej przeprowadzić ptasie stado wprost do ciepłych krajów.  W podniebnej ekspedycji z krańców Europy do serca gorącej Afryki mógł  liczyć na oddanych przyjaciół oraz pomoc pewnej nietuzinkowej biedronki. Pełna przygód wędrówka mimo wielu niebezpiecznych akcji skończyła się dobrze. Stado całe i zdrowe dotarło do Afryki, a Gus dzięki temu zyskał wielu wspaniałych przyjaciół. Nasze przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem śledziły losy bohaterów. Przeżywały niebezpieczne przygody i z radością reagowały na zabawne sytuacje. Następnym punktem wycieczki była upragniona sala zabaw Fikoland. Obiekt jest dostosowany do wymagań i potrzeb dzieci w różnym wieku, toteż wszystkie nasze przedszkolaki znalazły coś dla siebie i aktywnie spędziły czas zaspokajając tym samym naturalną w tym wieku potrzebę ruchu. Po udanej zabawie na dzieci czekał poczęstunek. Zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do przedszkola. Wycieczka z pewnością dostarczyła im niezapomnianych wrażeń.

    Pszczółki z PZSiP w Lasocinie poznają zawody rodziców - spotkanie z pielęgniarką

    Dnia 9 czerwca 2015 roku grupę młodszą "Pszczółki" odwiedziła mama Dominika Zygi. Pani Kasia jest z zawodu pielęgniarką. Przeprowadziła z dziećmi zajęcie w służbowym stroju. Na sobie miała śnieżnobiały fartuch, a na głowie pielęgniarski czepek.  Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie.  Pani Kasia przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat "Jak zapobiegać chorobom?" Udzielając odpowiedzi na pytania gościa przedszkolaki wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat zdrowia i czystości.  Pani pielęgniarka przypomniała im, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Pani Kasia przeprowadziła nawet zabawę ruchową "Słońce świeci, deszczyk pada", która pomogła przedszkolakom lepiej zrozumieć, jak zachowywać się i ubierać w zależności od warunków pogodowych. Pani pielęgniarka zademonstrowała  maluchom  niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, mierzenie temperatury, sprawdzanie wzroku, badanie glukozy z palca, a nawet mierzenie ciśnienia. Atmosfera stworzona przez Panią Kasię podczas zajęć przyczyniła sie do pokonania oporów przed badaniem. Ciekawą zabawą okazało się "Czarodziejskie pudełko", z którego dzieci wyjmowały różne lekarskie gadżety, zgadywały ich nazwę i do czego służą, a następnie wykorzystywały do zabawy "w szpital". Możliwość wysłuchania bicia serca kolegi oraz dawanie lalkom zastrzyków strzykawką (oczywiście bez igły) – wzbudziło wielkie zainteresowanie. W nagrodę za uważne słuchanie nasz gość obdarował przedszkolaków prezentami: obrazkami do pokolorowania, kolorowymi tatuażami, balonikami oraz słodkim upominkiem.  Wizyta pani pielęgniarki zakończyła się pamiątkowym zdjęciem. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Kasi za przeprowadzenie atrakcyjnych zajęć

    Wycieczka do Sandomierza

    Uczniowie klas I–VI PZSiP w Lasocinie pod opieką nauczycieli: Wioletty Szymańskiej, Tamary Mosek, Elizy Smyły oraz Joanny Brzozowskiej w dniu 9 czerwca 2015 roku uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza.

    Informacji o Sandomierzu udzielał przewodnik, m.in. opowiedział o historii Sandomierza, o pierwszym władcy tej osady Henryku Sandomierskim - synu Bolesława Krzywoustego Dzieci dowiedziały się, że w 1286r. ówczesny książę Leszek Czarny nadał osadzie lokację, czyli prawa miejskie.  Miasto było pełne urodzaju, ponieważ znajdowało się na szlaku handlowym, bywało tu  wielu królów. Po krótkiej lekcji historii uczniowie przeszli przez Bramę Opatowską, która pełniła funkcję wjazdu do Sandomierza i była  częścią murów obronnych. Potem grupa uczniów udała się zwiedzać Podziemną Trasę Turystyczną. Krętymi schodami uczniowie zeszli dwanaście metrów pod ziemię. Przewodnik opowiedział dzieciom legendę o Halinie Krępiance, która zwabiła Tatarów do podziemni, aby uchronić miasto przed zniszczeniem, niestety Halina zginęła razem z nimi. W podziemiach mieściły się dawne spiżarnie i zbrojownie, bowiem na powierzchni nie było miejsca na magazyny. Po wyjściu grupa wraz z przewodnikiem i opiekunami udała się do kościoła św. Jakuba, który pełni też funkcję klasztoru dominikanów.  Kolejną zwiedzaną atrakcją był Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi, o długości około 500m i wysokość do 7m. Zbocza wąwozu są  bardzo strome i piaszczyste. Nazwa wąwozu pochodzi od Królowej Jadwigi, która często odwiedzała Sandomierz. Ostatnią już atrakcją był rejs po Wiśle. Uczniowie klas I - VI płynęli statkiem około 30 minut.

    Wszyscy byli zachwyceni pięknymi widokami i podziwiali je z zachwytem. To był naprawdę udany dzień, pogoda i humory dopisały.

    Dobra praktyka ,,Młody Ekolog”

    Cele działania:

    - rozwijanie zainteresowań problematyką ekologii i ochrony środowiska,

    - rozbudzanie wrażliwości na los i potrzeby zwierząt

    - dostrzeganie z wpływu codziennych  czynności  domowych na środowisko,

    - kształcenie współodpowiedzialności za los Ziemi,

    - wzbudzanie potrzeby  w zakresie segregacji odpadów, 

    - rozwijanie wrażliwości na piękno środowiska przyrodniczego,

    - kształtowanie świadomych wyborów i zachowań proekologicznych,

    - dążenie do aktywnego i bezpiecznego wypoczynku.

    Opis działania:

    Na zajęciach Szkolnego Koła Przyrodniczego realizowany był program „Młody Ekolog”, który przeznaczony został  dla uczniów  chcących rozwijać swoje zainteresowania w zakresie przyrody. Uczniowie w ramach zajęć aktywnie pracowali indywidualne jak i zespołowo, kształtując właściwie postawy. Treści zostały tak dobrane, aby rozwijały logiczne myślenie, zachęcały dzieci do poszukiwania i działania.

    W ciągu roku szkolnego uczniowie pracowali w zakresie czterech  modułów

    1. Jestem przyjacielem przyrody.
    2. Poznaję swoją okolicę.
    3. Żyję i działam w środowisku domowym szkolnym.
    4. Dbam o zdrowie

    W ramach, których  poznawali znaczenie i ochronę roślin i zwierząt współcześnie występujących, uczestniczyli również w pogadance przeprowadzonej przez przedstawiciela Nadleśnictwa na temat  biologii i życia bociana białego. Ponadto uczniowie poznając skutki zanieczyszczeń środowiska zapisywali własne postanowienia dotyczące działań proekologicznych, i przekazywali je w domu Uczniowie korzystali z różnych źródeł wiedzy oraz efektywne posługiwali się technologia informacyjną podczas poznawania pojęć park narodowy, rezerwat przyrody, obszar „Natura 2000”, ,,czerwona księga”.  Poznali  również zwierzęta prehistoryczne i pracując w grupach wykonali mapy mentalne na ich temat. Członkowie SKP uczestniczyli w zajęciach terenowych  na pobliskie ekosystemy  gdzie poznawali florę i faunę okolicznych ekosystemów: las, jezioro, staw, łąka, pole podczas, których obserwowali za pomocą lornetek szybujące w powietrzu ptaki jak również poznawali rośliny zielne i  drzewa następnie oznaczali je na podstawie przewodników i suszyli  aby umieścić okazy w zakładanych przez siebie zielnikach .

    Uczniowie opiekowali się zimą ptakami, wykonywali karmniki i zawieszali je oraz  przynosili do nich zboże i słoninę. Poprzez te działania wyrabiali w sobie pozytywne nawyki oraz uczyli się odpowiedzialności i  współpracy w grupie. Ponadto członkowie koła wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy o Parkach Narodowych Polski.

    oraz klasowym o zwyczajach zwierząt, gdzie kolorowali i rozpoznawali zwierzęta zimujące w Polsce oraz  ptaki odlatujące do ciepłych krajów.

    Podczas zajęć uczniowie nabywali właściwych nawyków związanych z oszczędzaniem wody, energii  mierząc w domach  ich  zużycie odczytując stan licznika i porównując wyniki. Wykonywali też plakat na temat oszczędzania wody i energii elektrycznej oraz alternatywnego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Ponadto poznawali sposoby segregowania odpadów do właściwych pojemników utrwalając pojęcie surowce wtórne oraz recykling, gdzie przygotowywali transparenty oraz wykonywali regulamin ekologicznego domu. Tworzyli również listę dobrych rad eliminujących zagrożenia w najbliższym otoczeniu. Uczniowie wzięli też udział w akcji ,,Sprzątania Świata” zorganizowanej w ramach Dnia Ziemi. Ponadto  uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w bibliotece, gdzie pracowali w zespołach poznając różnorodny świat zwierząt. Wiedzę jaką zdobyli mogli wykorzystać w  między-klasowym  konkursie o zwierzętach.

    Członkowie SKP uczestniczyli w zajęciach terenowych odbywających się nad pobliskie jezioro oraz  las, gdzie poznawali rośliny zielne i zdrewniałe. Dowiedzieli się jak należy właściwie się zachowywać oraz jak wystrzegać się kontaktu z  roślinami trującymi i jednocześnie wykorzystywać rośliny lecznicze.

    Podczas zajęć uczniowie poznali  również zasady właściwego odżywiania , przynosili własne opakowania po ulubionych produktach i odczytywali dane z etykiet. Na tej podstawie uczniowie tworzyli ,,Listy zdrowych produktów spożywczych”. Uczniowie SKP chętnie pomagali w aktualizacji gazetki szkolnej poprzez gromadzenie materiałów, które wykorzystane zostały do sporządzenia ekspozycji o  tematyce jesiennej, zimowej, wiosennej i letniej. Zajęcia SKP cieszyły się dużym  powodzeniem i uczniowie chętnie na nie uczęszczali.

    Efekty

    poszerzenie wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska,

     - podniesienie świadomości ekologicznej,

    - możliwość zaprezentowania wiedzy i umiejętności poprzez uczestnictwo w konkursach,

    - umiejętność dokonywania świadomych wyborów,

    - poznanie okolicznej flory i fauny,

    - poznanie odnawialnych źródeł energii.

    Dodatkowymi  efektami  podjętych  działań było:

    - przedstawienia  pt.: ,,Pomagamy ptakom przetrwać zimę”, „Chemii siła ludzkie życie odmieniła”,

    - przygotowanie transparentów ze znakami recyklingu,

    - stworzenie rodzinnego regulaminu ekologicznego domu,

    - wykonanie plakatu na temat oszczędzania wody i energii elektrycznej,

    - sprzątanie  najbliższej okolicy,

     -wykonanie zielników,

    -udział w konkursie wiedzy o zwyczajach zwierząt,

    - rozpoznawanie parków narodowych,

    - stworzenie „listy dobrych rad” eliminujących zagrożenia w najbliższym otoczeniu,

    - wykonanie listy zdrowych produktów spożywczych.

    Zajęcia prowadzone w ramach Szkolnego Koła Przyrodniczego charakteryzowały się dużą atrakcyjnością przez co dawały  inspirację i chęć do działania uczniom. Ponadto wzrosło również zaangażowanie rodziców w pracę dzieci np.: przy wykonywaniu zielników czy tworzeniu rodzinnego regulaminu ekologicznego domu. W związku z tym odbywała się edukacja zarówno dzieci jak i rodziców.

    PIKNIK RODZINNY

    W tradycję PZSiP w Lasocinie wpisały się już coroczne Pikniki Rodzinne organizowane na placu szkolnym. Tegoroczny piknik odbył się 12 czerwca przy współpracy Dyrekcji Heleny Kara, Rady Rodziców, sponsorów, przyjaciół szkoły, nauczycieli  pracowników administracyjno – obsługowych, uczniów i przedszkolaków oraz społeczności lokalnej. Celem imprezy było zintegrowanie rodziców, dzieci i nauczycieli, włączenie rodziców do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu i zabawach oraz upowszechnianie sportowego, zdrowego stylu życia. Swoją obecnością w tym dniu zaszczycili m.in. burmistrz MiG Ożarów Marcin Majcher, wiceburmistrz Paweł Rędziak, sekretarz gminy Tomasz Sobieraj, dyrektor SP w Pisarach Marzena Okręt, dyrektor Przedszkola w Ożarowie Jolanta Gołąb, radna Rady Miasta Danuta Bień, komendant Straży Miejskiej Henryk Wzorek, Edward Kędziora – właściciel kancelarii prawno – ubezpieczeniowej, Rada Sołecka na czele z przewodniczącym Andrzejem Jędrzejewskim, Rada Rodziców wraz z przewodniczącym Sławomirem Tomalskim, przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Ożarowie Ewa Cieplińska, kierownik Biblioteki Publicznej w Lasocinie Janina Gniaź, higienistka szkolna Grażyna Piątkowska oraz Irena Kocjan. Tego dnia nasi uczniowie oraz nauczyciele przygotowali dla wszystkich uczestników bardzo liczne atrakcje. Wykorzystując swój potencjał organizacyjny i artystyczny wszyscy uczniowie mięli doskonałą sposobność do tego, by pochwalić się swoimi umiejętnościami lub zdolnościami. W harmonogramie nie zabrakło występów wokalnych o charakterze biesiadnym i regionalnym w wykonaniu Szkolnego Zespołu Regionalnego „Lasocianie”. Uczniowie zaprezentowali także swoje umiejętności językowe, wykonując również piosenki anglojęzyczne. Wokalistami byli: Jakub Niezgodziński i Klaudia Rzepka. Ponadto przedszkolaki z nowopowstałych formacji „Ósemka” i „Roztańczone przedszkolaki” zaprezentowały się w brawurowy sposób w programie wokalno - tanecznym. Na scenie wystąpił kabaret ekologiczny w programie „Chemii siła ludzkie życie odmieniła”. Nieco później odbył się także pokaz mody strojów wykonanych z odpadów zatytułowany „Śmieciuch na wybiegu”. W pokazie wyróżniono trzy doskonale zapowiadające się w świecie modelingu osoby. W ich gronie znalazła się trzylatka – Maja Kołtun, a także przedszkolaki z grupy starszej – Maja Religa oraz Jakub Szymański. Po części artystycznej odbywały się liczne konkursy przygotowane przez nauczycieli oraz pracowników Biblioteki w Lasocinie, Banku Spółdzielczego, właścicieli Kancelarii Prawno - ubezpieczeniowej oraz przedstawiciela policji. Były one przeplatane popisowymi występami wokalistów: Klaudii Rzepki, Jakuba Niezgodzińskiego oraz Kamila Grzesiaka i Bartłomieja Rajtera. W ramach odpoczynku organizatorzy zachęcali do tego, by udać się do kawiarenki, w której serwowano kawę i przepyszne ciasta upieczone przez rodziców. Ci zaś, których „dopadł” większy głód lub woleli zjeść coś bardziej konkretnego, mogli posilić się popisowym daniem kuchni czyli „zalewajką”, a także pysznościami z grilla. Powodzeniem cieszyło się stoisko promocji zdrowego odżywiania prowadzone przez Samorząd Szkolny, gdzie serwowano świeże owoce i warzywa, a także pyszne soki. Nasi najmłodsi goście chętnie zajadali watę cukrową i popcorn, malowali koszulki, a także bawili się na stoisku z balonami oraz w dmuchanym zamku i na zjeżdżalni. Nie zawiedli rodzice, którzy jak zwykle, gdy zachodzi potrzeba, chętnie służą pomocą - za co serdecznie im dziękujemy. Wszyscy, którzy tego dnia przyszli do szkoły byli zadowoleni, odczuwali radość i satysfakcję z podjętych działań. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie interesującego. Atrakcji było co niemiara, a pogoda mimo swoich kaprysów w tym roku, tego dnia była wprost wymarzona na rodzinny piknik pod chmurką. Festyn zakończył się sukcesem organizacyjnym i nie odbyłby się bez pomocy rodziców i przyjaciół szkoły oraz pomocy finansowej udzielonej przez sponsorów. Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się poprzez udział w festynie do integracji naszej społeczności. Sponsorzy Pikniku: burmistrz Marcin Majcher, Sławomir Tomalski, Danuta Bień, Sylweriusz Kolasiński, Edward Kędziora, Anna i Robert Jagodzińscy, Mirosław Nowakowski, pracownicy Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie. W organizacji pikniku pomogły osoby i instytucje: Straż Miejska w Ożarowie, Straż Pożarna w Lasocinie, Straż Pożarna w Opatowie, Filia Biblioteki Publicznej w Lasocinie, Bank Spółdzielczy w Ożarowie, Sklep „Euro” w Ożarowie, Rada Rodziców, Tomasz Pietras, Grażyna Piątkowska, Jadwiga Surowiec, Irena Kocjan, Małgorzata Kędziora i Piotr Sałata. Wszystkim serdecznie dziękujemy! 

    Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Janowca

    16 czerwca 2015 roku przedszkolaki i uczniowie z PZSiP w Lasocinie wraz rodzicami i nauczycielami panią Elizą Smyłą, Eweliną Kopeć i Marią Kobrzycką-Beczek wybrały się do Kazimierza Dolnego i Janowca. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Kazimierza. Po zakupieniu kazimierskich kogucików i zrobieniu pamiątkowych zdjęć wszyscy udali się nad Wisłę.  Rejs statkiem z Kazimierza do Janowca okazał się wielką atrakcją. Przedszkolaki z jego pokładu podziwiały piękną  panoramę miasta oraz żywo reagowały na towarzyszące podczas rejsu fruwające rybitwy.  Kolejnym etapem naszej podróży był przejazd kolorową kolejką do bajkowej krainy „Magicznych Ogrodów” w Janowcu. Czarodziejskie miejsce urzekło wszystkich tajemniczością, obecnością niezwykłych istot i różnorodnością barw. W ten niezwykły baśniowy świat wprowadziła przedszkolaków wróżka Smużka, zaś uczniów krasnolud Czaruś. To w ich towarzystwie dzieci przemierzały kolejne krainy wśród strumyków, wodospadów i pachnących kwiatów, rozwiązując przy tym ciekawe zagadki  uczestnicząc w grupowej zabawie. Park składa się z kilkunastu krain tematycznych. Dzieci bawiły się w Wodnym Świecie, w Smoczym Gnieździe, krainie zamieszkałej przez smoki - mogły także bez obaw wspinać się po grzbietach tych niezwykłych stworzeń. Przejazd kolejką po Kwiatowej Dolinie pozwolił poznać zamieszkałe tam Wróżki, olbrzymią gąsienicę, ziemne skrzaty Bulwiaki i psotliwe włochate Mordole. Dzieci słuchały także melodii nuconej przez wiekowe drzewa czy podziwiały wielobarwne magiczne ptaki, zamieszkujące wodny świat. Największe emocje wzbudziło Marchewkowe Pole, na którym rosną marchewki większe od ludzi. Pikanterii całej wyprawie dodał wstęp na Mroczysko. I choć atrakcji było wiele, przedszkolaki znalazły jeszcze energię na zabawę w grodzie Krasnoludzkim, którego konstrukcja wymagała dużej zręczności i doskonale rozwiniętego zmysłu równowagi, skakanie na trampolinie, dmuchańcach i ślizganie się  na olbrzymiej zjeżdżalni. Uśmiechnięte buzie i pytania: „Pojedziemy tam jeszcze raz?” były najlepszym dowodem na to, że warto było pokonać tyle kilometrów.

    WYCIECZKA DO KUROZWĘK

    Uczniowie klas I-VI w dniu 23 czerwca 2015r. pod opieką nauczycieli: Jacka Gacha, Elizy Smyły, Agnieszki Urban i Joanny Brzozowskiej uczestniczyli w wycieczce do Kurozwęk. Wycieczka ta odbyła się w ramach „Rankingu uczniów”, więc wzięli w niej udział wszyscy ci, którzy w roku szkolnym 2014/2015 wyróżniali się w nauce, zachowaniu, brali udział w konkursach, akcjach społecznych i promowaniu szkoły na zewnątrz. Sponsorem tego wyjazdu była dyrektor PZSiP w Lasocinie Helena Kara.

    Kurozwęki to malowniczo położony zakątek, będący znakomitym miejscem do spokojnych spacerów jak i przeżycia wielu ciekawych przygód. Po dotarciu na miejsce pierwszym punktem wycieczki było „Safari wśród bizonów”. Kraina bizonów rozciąga się tuż za pałacem. Bizony do Kurozwęk zostały sprowadzone z Belgii w 2000 roku przez Marcina Popiela. Po zajęciu miejsc w tzw. wozie „safari bizon” wjechaliśmy na łąkę pomiędzy bizony. Dzieci z bliska podziwiały te piękne i okazałe zwierzęta, mogliśmy także zobaczyć malutkie bizonięta urodzone wiosną. Safari odbywało się z udziałem pani przewodnik, która przekazała uczniom wieli ciekawych informacji na temat bizonów. W drodze powrotnej z safari dzieci mogły podziwiać zwierzęta zgromadzone w mini zoo m.in. mogły obejrzeć lamy, osły, strusia, kozy, dziki i kucyki.

    Kolejnym punktem zwiedzania był pałac w Kurozwękach.  Wnętrza tego  zwiedzaliśmy z przewodnikiem, który zapoznał nas z historią pałacu oraz zamieszkującymi  go na przestrzeni wieków rodami, a także z aktualnymi ciekawostkami. Zwiedzanie obejmowało pierwsze piętro pałacu - salę balową, salony, taras widokowy, krużganki i XVIIIw. kaplicę, jak również dziedziniec i muzeum-„Skarby i pamiątki rodu Popielów oraz obrazy Józefa Czapskiego”. W lochach pałacu zwiedziliśmy salkę muzealną, w której obejrzeć można reprodukcje broni rycerskiej oraz zabytki znalezione podczas prowadzonego od 2000 roku odgruzowywania i porządkowania piwnic zamkowych. Podczas zwiedzania lochów dużym zainteresowaniem cieszyła się sala, gdzie można było obejrzeć średniowieczne narzędzia tortur. Ostatnim punktem wycieczki było zakupienie przez uczniów pamiątek i gadżetów związanych z Kurozwękami.

    SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI  SKO  W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

    Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie współpracuje z Bankiem Spółdzielczym w Ożarowie prowadząc działania w zakresie popularyzacji oszczędzania. Poprzez zbiórkę funduszy uczniowie gromadzą środki pieniężne oszczędzając w Szkolnej Kasie Oszczędności.

    W roku 2014/15 członkowie SKO przystąpili do konkursu pt.,, Dziś oszczędzam w SKO jutro w Banku spółdzielczym”, celem, którego była edukacja dzieci w zakresie różnych form oszczędzania oraz pogłębienie więzi środowisk szkolnych z Bankami Spółdzielczymi, a zwłaszcza:

    • propagowanie wśród uczniów członkostwa w SKO ,
    • upowszechnianie systematycznego oszczędzania i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi,
    • popularyzowanie wiedzy o działalności banków zwłaszcza Banku Spółdzielczego,
    • kształtowanie świadomych postaw konsumenckich.

    W ramach konkursu członkowie SKO wzięli udział w teście wiedzy pt.,,Historia pieniądza”, do którego przystąpiło 18 uczniów z klas III-VI.

    I m-ce zdobyła  Weronika Kopeć

    II m-ce               Klaudia Rzepka

    III m-ce              Laura Kucharczyk

    Uczniowie przygotowali również prace plastyczne pt. ,,Dziś oszczędzam w SKO, jutro w Banku spółdzielczym”, do którego przystąpiło 16 uczniów z klas I-VI.

    I m-ce                Mikołaj Olszówka

    II m-ce               Szymon Brzozowski

    III m-ce             Oliwia Kolasińska

    Ponadto członkowie SKO obejrzeli wystawę monet z różnych stron świata przygotowaną przez opiekuna Wiolettę Szymańską. Na podstawie obejrzanych wzorów uczniowie tworzyli projekty własnych monet, biorąc udział w konkursie pt. ,,Moja moneta”. W ramach konkursu uczniowie głosowali na najładniejsze monety, a najwięcej głosów i I m-ce otrzymała moneta zaprojektowana przez Emilię Kolasińską, II m-ce zdobył Jakub Niezgodziński, a III m-ce Adrian Kostyra.

    Członkowie Szkolnej Kasy Oszczędności wykazali się również talentami literackimi, a zwłaszcza uczniowie klasy VI układając wiersze o SKO.

                  I m-ce               Klaudia Rzepka

                  II m-ce             Weronika Chałupczak

                  III m-ce            Laura Kucharczyk     

    ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

    W dniu 26 czerwca 2015r. w PZSiP w Lasocinie odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2014/2015, podczas której uczniowie odebrali świadectwa. Były też kwiaty, gratulacje i wzruszające chwile. Dyrektor szkoły mgr Helena Kara oraz wychowawcy klas wręczyli dyplomy i nagrody książkowe dla uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce oraz zwycięzców w konkursach. Szczególne wyróżnienia i nagrody od Burmistrza Ożarowa wręczył Sekretarz Gminy Ożarów Tomasz Sobieraj. Nagrody otrzymali Klaudia Rzepka, Weronika Kopeć, Jakub Niezgodziński i Klara Zyga za reprezentowanie szkoły w konkursach i występach artystycznych. Kierownik filii Biblioteki Publicznej w Lasocinie Janina Gniaź wręczyła nagrody książkowe najaktywniejszym czytelnikom.

    Pani Teresa Stec odczytała sprawozdanie z działalności szkoły i przedszkola za okres 10 miesięcznej nauki i pracy, a uczniowie Samorządu Uczniowskiego przedstawili okolicznościowy  program słowno – muzyczny.

    Dzień 26 czerwca był dniem szczególnym dla 15 uczniów klasy VI, którzy pożegnali się z murami szkolnymi oraz 18 uczniów klasy „0”, którzy zakończyli etap nauki przedszkolnej. W czasie uroczystości nie obyło się bez łez i wzruszeń.

    SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI PRZEDSZKOLA W LASOCINIE W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

    W roku szkolnym 2014/2015 przedszkole funkcjonowało w dwóch oddziałach: grupa młodsza ( 3 i 4 –latków ) licząca 21 przedszkolaków i oddział zerowy ( 5- i 6-latków ) liczący łącznie 18 dzieci. Placówka funkcjonowała od 7.00 do 14.00. Spośród 39 przedszkolaków  - 16 otrzymało tytuł Przedszkolaka na medal.

    W roku szkolnym 2014/2015 przedszkolaki korzystały z 3odpłatnych  posiłków: śniadania, obiadu i deseru.

    W przedszkolu pracowało 6 nauczycieli, którzy zapewniali fachową opiekę wszystkim dzieciom, dbając o ich bezpieczeństwo, dobre samopoczucie i wszechstronny rozwój w zależności od możliwości indywidualnych. Praca wychowawczo - opiekuńcza  w przedszkolu realizowana była w oparciu o miesięczne plany, które opracowane były zgodnie z nową podstawą programową wychowania przedszkolnego i obejmowały realizację treści zawartych w programie wychowawczym przedszkola i programie wychowania i edukacji przedszkolnej.

    Przedszkolaki z oddziału zerowego w godzinach pobytu w placówce uczestniczyły
    w zajęciach  z języka angielskiego i religii. Ponadto dzieci uczęszczały na dodatkowe zajęcia taneczne, na których poznały kroki polki, trojaka, rock and rolla, uczyły się też układów tanecznych oraz uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych. Swoje osiągnięcia i umiejętności prezentowały podczas występów na imprezach środowiskowych, takich jak: Dzień Matki, Piknik Rodzinn,y a także Dni Ożarowa.

    W przedszkolu realizowano programy edukacyjne i profilaktyczne: „Czyste powietrze wokół nas”, "5 porcji warzyw, owoców lub soku" „Kubusiowi Przyjaciele Natury”,Akademia Aquafresh”.  Nasze przedszkole,  popierając ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom"  zapoczątkowało serię spotkań "Czytające Przedszkole"  oraz "Rodzice czytają dzieciom". Przedszkolaki w roku szkolnym 2014/2015 brały udział w wielu imprezach m.in:

    -Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

    - Piżama Party i Bicie Rekordu Guinnessa w myciu zębów

    -Pasowanie na Przedszkolaka

    - Święto Pluszowego Misia

    - Andrzejki i Makijaż twarzy

    - Mikołajki

    - Wigilia ogólnoszkolna

    - Choinka Noworoczna

    - Dzień Babci i Dziadka

    - Powitanie wiosny

    - Dzień Mamy

    -Dzień Dziecka

    - Piknik Rodzinny

    - Dni Ożarowa

    Ponadto przedszkolaki uczestniczyły we wszystkich apelach i akademiach jakie odbywały się w Szkole Podstawowej.  Brały udział w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej. W ciągu roku szkolnego 2014/2015 zorganizowano 5 wycieczek dla  przedszkolaków:

    - wycieczkę do Kielc do Muzeum zabawek

    - wycieczkę do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie na przedstawienie teatralne

     „O krasnoludkach i sierotce Marysi”- wycieczkę do Nowej  Dęby

    - wycieczkę do Ostrowca Św. do kina oraz Fikolandu

    - wycieczkę do Kazimierza Dolnego i Janowca do "Magicznych Ogrodów" .

    Wychowankowie pod kierunkiem nauczycieli brali udział w bardzo licznych ogólnopolskich konkursach plastycznych:

    - ogólnopolski konkurs plastyczny „Las w kolorach jesieni” - (wyróżnienie otrzymał Łukasz Postój )

    - ogólnopolski konkurs plastyczny „Krasnoludki są na świecie” - (wyróżnienie otrzymała Klara Zyga)

    - ogólnopolski konkurs plastyczny „Motylki motyle i tyle” - (wyróżnienie  otrzymała Klara Zyga)

    - ogólnopolski konkurs plastyczny „Smok wawelski w oczach dziecka” - (III miejsce otrzymała Klara Zyga)

    Swoje umiejętności recytatorskie dzieci prezentowały na konkursach :

    - gminny konkurs recytatorski ( wyróżnienie otrzymała Lena Szymańska)

    W roku szkolnym 2014/2015 przedszkole współpracowało z PPP w Ożarowie, Strażą Pożarną, Strażą Miejską, Policją, Biblioteką Miejską w Ożarowie – Filia Lasocin, Szkołą Podstawową.

    W ramach integracji rodziców ze środowiskiem przedszkolnym zapraszano ich do uczestnictwa w wycieczkach, wspólnych uroczystościach, akcjach organizowanych przez naszą placówkę. We wszystkie podejmowane działania rodzice chętnie się angażowali pomagając w wykonywaniu potrzebnych dekoracji, strojów, rekwizytów potrzebnych do występów, chętnie włączali się w organizowanie imprez klasowych, pomagali w przygotowaniu prac konkursowych. Aktywnie uczestniczyli również w spotkaniach, podczas których zapoznawali dzieci z wykonywanym przez siebie zawodem.

    Zapewne nie jest to wyczerpująca informacja o działalności przedszkola, gdyż każdy dzień obfituje w jakieś wydarzenia, dla nas pracujących wydawałoby się normalne, prozaiczne, o których często się nie pamięta.

    SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SZKOŁY W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

    W minionym roku szkolnym staraliśmy się stworzyć uczniom jak najlepsze warunki do nauki poprzez zakup pomocy dydaktycznych, organizowanie kół zainteresowań, pracę z uczniem zdolnym i pracę w zespołach wyrównawczych z uczniem słabym. W szkole odbywają się cykle zajęć o różnorodnej tematyce, które w ciekawy sposób uatrakcyjniają naukę i pomagają przyswoić wiedzę.

    BAZA DYDAKTYCZNA

    Placówka dysponuje bogatą bazą dydaktyczną. Każda  sala jest wyposażona w pomoce multimedialne tj. projektor,  laptop. Posiadamy dwie tablice interaktywne. Uczniowie mają do dyspozycji: 6 sal lekcyjnych, pracownię komputerową, bibliotekę, świetlicę, stołówkę szkolną z zapleczem kuchennym, salę gimnastyczną, boisko szkolne przystosowane do gry w piłkę nożną i siatkówkę oraz plac zabaw.

    Świetlica szkolna

    W roku szkolnym 2014/2015 do świetlicy uczęszczało 65 uczniów naszej szkoły. Funkcjonowały dwie grupy świetlicowe.

    W ciągu roku szkolnego organizowano pomoc w nauce, spacery i zabawy na powietrzu.

    Na zajęciach świetlicowych wychowankowie korzystali ze zbiorów Biblioteki Publicznej dzięki organizowanym wyjściom pod opieką wychowawcy świetlicy.

    Kuchnia i stołówka szkolna

    W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie byli objęci dożywianiem, 37 uczniów korzystało z bezpłatnego dożywiania finansowanego przez GOPS w Ożarowie i Zawichoście. Dodatkowo w ramach wieloletniego programu osłonowego „Pomoc Gminy w zakresie dożywiania” z bezpłatnego dożywiania korzystało 6 uczniów klas I – VI.

    PRACOWNICY

    W szkole zatrudniono 15 nauczycieli, którzy mają wykształcenie wyższe magisterskie i kwalifikacje do nauczania kilku przedmiotów oraz 7 pracowników administracyjno – obsługowych.

    UCZNIOWIE

    Do sześciu klas szkoły w tym roku szkolnym uczęszczało 67 uczniów z miejscowości: Lasocin, Janów, Nowe, Dębno, Biedrzychów, Maruszów, Szymanówka i Kruków.

    Wyniki klasyfikowania i promowania uczniów:

    Wszyscy – czyli 67 uczniów szkoły było klasyfikowanych. Średnia ocen na koniec roku szkolnego– 3,81. Średnia frekwencja – 86,83%. Szkołę ukończyło 15 uczniów

    Promocję z wyróżnieniem otrzymało18 uczniów klas I- VI.

    Klasa I: Oliwia Kolasińska, Antoni Tomalski, Brunon Kędziora, Maciej Biernacki

    Klasa II: Szymon Brzozowski, Klaudia Buczkowska, Paweł Gałka, Wiktoria Sadowska,

    Klasa III: Patrycja Grabowska, Kamil Grzesiak, Jakub Pacuła, Natalia Postój, Damian Regucki

    Klasa IV: Emilia Kolasińska, Martyna Rzepka,

    Klasa VI: Weronika Kopeć – 5,45; Klaudia Rzepka – 5,45; Zuzanna Zgardzińska – 5,18

    Uczniowie, którzy nie opuścili żadnego dnia nauki:

    Weronika Kopeć – klasa VI;

    W roku szkolnym 2014/2015 praca szkoły koncentrowała się głównie na realizacji zadań statutowych i programów obowiązkowych, jak również na realizacji innych programów nadobowiązkowych takich jak:

    -Zachowaj Trzeźwy Umysł,

    -Trzymaj Formę!

    - Dzieci były objęte programami „Wyprawka szkolna”, „Doskonałe mleko” i „Owoce w szkole”

    Realizowane były programy profilaktyczne:

    • Czyste powietrze wokół nas;
    • Nie pal przy mnie, proszę;
    • Znajdź właściwe rozwiązanie;
    • Program profilaktyczny szkoły.

    Uczestniczyliśmy w akcjach gminnych i ogólnopolskich:

    • Góra Grosza,
    • Sprzątanie Świata,
    • Marsz Szlakiem Legionów Polskich
    • Bieg Niepodległościowych
    • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy,
    • Europejski Tydzień Sportu,
    • Zbiórka artykułów żywnościowych dla ubogich rodzin przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą,
    • Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki

    Uczniowie przygotowywani przez nauczycieli brali udział w rożnych konkursach i osiągali sukcesy:

    • W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Pangea” – 3 uczennice Klaudia Rzepka, Emilia Kolasińska, Weronika Kopeć uzyskały bardzo wysoki wynik w kraju
    • 1 Laureat w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Zuch” Paweł Gałka – uczeń klasy II
    • Ogólnopolski Konkurs ekologiczno – przyrodniczy „EDI” 7 miejsce Klaudia Rzepka i Zuzanna Zgardzińska z kl. VI ; 9 Emilia Kolasińska z kl. IV
    • Udział 2 uczennic Weroniki Kopeć i Klaudii Rzepki w etapie powiatowym Kuratoryjnego Konkursu Matematyczno – Przyrodniczego,
    • Udział w etapie powiatowym „Bezpieczeństwo na piątkę” drużyna
    • V ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci „Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszami” Maciej Biernacki z kl. I, 1 miejsce w powiecie, Bartosz Brzozowski z kl. I wyróżnienie , Maciej Biernacki z kl. I w województwie wyróżnienie
    • Etap gminny ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej – Klaudia Rzepka 3 miejsce
    • Etap gminny młodzieżowych drużyn pożarniczych – 1 miejsce drużyna chłopców, 1 miejsce drużyna dziewcząt
    • Konkurs plastyczny rzeźba z kartoników po doskonałym mleku wyróżnienie Weronika Kopeć.
    • SKO 15 członkowie SKO przystąpili do konkursu pt.,, Dziś oszczędzam w SKO jutro w Banku spółdzielczym” .Celem, którego była edukacja dzieci w zakresie różnych form oszczędzania oraz pogłębienie więzi środowisk szkolnych z Bankami Spółdzielczymi             

    Imprezy organizowane dla uczniów, rodziców i środowiska:

    • Ślubowanie klasy I,
    • Dzień Edukacji Narodowej,
    • Święto Niepodległości,
    • Andrzejki,
    • Mikołajki,
    • Wigilia Ogólnoszkolna
    • Choinka noworoczna,
    • Dzień Babci i Dziadka,
    • Walentynki,
    • Dzień Ziemi,
    • Dzień Matki,
    • Nocna Eskapada,
    • Dzień Dziecka,
    • Piknik Rodzinny,
    • Pożegnanie absolwentów.

    Wycieczki:

    autokarowe: Sandomierz;  Kurozwęk

    Wycieczka rowerowa

    Odbyło się szereg wycieczek po Lasocinie i okolicy

    W SZKOLE DZIAŁAJĄ ORGANIZACJE MŁODZIEŻOWE:

    • Samorząd Uczniowski
    • PCK
    • Młodzieżowe Drużyny
    • Szkolne Koło
    • Klub 4h „Wisienka
    • Drużyna Zuchowa „Krasnoludkowy ród”

    Współpraca z instytucjami

    Przez cały rok szkolny współpracowaliśmy z instytucjami działającymi na terenie gminy, takimi jak:

    • Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Ożarowie,
    • Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Ożarowie,
    • Gminna Biblioteka w Ożarowie i jej Filia w Lasocinie,
    • Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
    • Zespół interdyscyplinarny DS. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
    • Jednostka OSP w Lasocinie,
    • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Ożarowie,
    • Ośrodek Pomocy Społecznej w Ożarowie i Zawichoście
    • Policja w Ożarowie,
    • Straż Miejska w Ożarowie,
    • KRUS w Ożarowie,
    • Kancelaria prawno – ubezpieczeniowa Edwarda Kędziory
    • Rada Sołecka w Lasocinie,
    •  Bank Spółdzielczy w Ożarowie,
    • Rada Rodziców PZSiP w Lasocinie,
    • Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski,
    • Lokalne Pismo Samorządowe „Ożarów”
    • Wiadomości Świętokrzyskie,
    •  Echo Dnia,
    • Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
    • Właściciele Piekarni w Lasocinie,
    • Właściciele Sklepu „Groszek” w Lasocinie,

    Szkoła współdziałała z organem prowadzącym – UMiG w Ożarowie i organem nadzorującym – Zespołem Wizytatorów w Sandomierzu, od których otrzymywała wsparcie w swoich działaniach.

    Wszystkim osobom wspierającym placówkę, a przede wszystkim Rodzicom, w imieniu całej społeczności szkolnej składamy serdeczne podziękowania.

    Kontakt


    • Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie, ul.Rynek 17,
      27-530 Ożarów
    • (015)8610513

    Galeria zdjęć