Nawigacja

Nawigacja

    Archiwum

    ARCHIWUM 2010/2011

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011

    22 czerwca 2011r. w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Na uroczystości głos zabrała pani Dyrektor mgr Helena Kara, która mówiła o tegorocznych sukcesach szkoły, wręczała świadectwa z wyróżnieniem oraz świadectwa absolwentom klasy 6, a także listy gratulacyjne rodzicom. Podziękowała także osobom, instytucjom, które współpracowały ze szkołą w tym roku szkolnym. Całą uroczystość zakończył występ artystyczny przygotowany przez uczniów klasy VI.

      

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Praca ucznia z Lasocina wśród najlepszych w województwie

    Praca plastyczna Konrada Bernasia ucznia klasy IV Szkoły Podstawowej w Lasocinie zdobyła uznanie i znalazła się w finałowej trzynastce prac, które otrzymały nagrody
    i wyróżnienia w finale wojewódzkim konkursu „Bezpieczeństwo na wsi” w kategorii klas IV-VI. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań w gospodarstwie rolnym, a także  zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci  w  pobliżu  osób wykonujących prace rolnicze. Podsumowanie finału wojewódzkiego konkursu odbyło się 20 czerwca 2011 r. w siedzibie Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach. W podsumowaniu finału wojewódzkiego oprócz Dyrekcji ORKRUS uczestniczyli przedstawiciele służb dbających o powszechne bezpieczeństwo: Państwowej Straży Pożarnej i Policji. W czasie finału odbyła się prezentacja wyróżnionych prac oraz multimedialna prezentacja na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym.  Konrad Bernaś wraz z opiekunem p. Wiolettą Szymańską odebrał nagrodę z rąk p. Zbigniewa Banaśkiewicza – Dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS. 

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”- podsumowanie III etapu Projektu edukacyjnego

     10 czerwca 2011 r. w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie odbyło się uroczyste podsumowanie realizacji III etapu Projektu edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach EFS.           

    Istotą projektu jest wielokierunkowe i wieloaspektowe wspieranie rozwoju uczniów rozpoczynających naukę szkolną poprzez praktyczne działania dzieci pod kierunkiem nauczyciela i przy współpracy rodziców. Zajęcia w klasie I, na których realizowany był Projekt odbywały się w wymiarze trzech godzin tygodniowo. W pracy z dziećmi wykorzystywane były środki dydaktyczne z Dziecięcych Ośrodków Zainteresowań przekazane szkole przez organizatora Projektu o wartości 6 000 zł. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę i umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych: językowej, matematyczno – logicznej, interpersonalnej, intrapersonalnej, wizualno – przestrzennej, muzycznej i ruchowej. Dzieci poznały wiele nowych zabaw, gier, śpiewały, recytowały wiersze, odgrywały scenki dramowe, grały na instrumentach muzycznych. Pokaz nabytych umiejętności uczniowie zaprezentowali w inscenizacji „ Jaś i Małgosia” opracowanej przez nauczyciela prowadzącego zajęcia panią Tamarę Mosek, oraz zaprezentowały prace plastyczne wykonane w trakcie trwania Projektu.

    Uroczystość odbyła się w obecności pani dyrektor Heleny Kara, zaproszonych gości- burmistrza Miasta i Gminy- Marcina Majchera, radnych- Nowakowskiego M., Bień D. przewodniczącej Rady Rodziców- Młynek D., rodziców, grona pedagogicznego oraz uczniów i przedszkolaków.

    Uczestnictwo w projekcie pozwoliło uczniom rozwinąć zainteresowania i zdolności oraz wzmocniło u nich pewność siebie, wpłynęło na odczuwanie radości z nabywania nowej wiedzy i umiejętności oraz wyzwoliło wrażliwość artystyczną.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    „POZYTYWNIE ZAKRĘCONA” WYCIECZKA ROWEROWA

    W ostatnim tygodniu nauki br. szkolnego uczniowie PZSiP w Lasocinie wyruszyli na szkolną wycieczkę rowerową. Miejscem spotkania był plac szkolny, na którym stawiło się 23 chętnych uczestników, nie licząc organizatorów.

     

    Pogoda dopisała, napawając optymizmem i wprawiając wszystkich w doborowy humor.

    Trasa rowerowa prowadziła Nadwiślańskim Szlakiem Artystycznym. Zaś miejscem docelowym, które obrali sobie cykliści była plaża nad Wisłą w miejscowości Nowe. To urokliwe miejsce stało się nie tylko miejscem odpoczynku, regeneracji sił  ale również placem wspólnych gier i zabaw. Aktywny wypoczynek tak dał się uczestnikom wycieczki we znaki, że z niepohamowaną ochotą skorzystali z możliwości posilenia się na łonie natury.

     

    Około południa wszyscy wyruszyli w drogę powrotną po trasie Nowe – Biedrzychów – Dębno – Lasocin. Długość trasy wyniosła około 10 km.  Dla wielu uczniów był to „chrzest bojowy” – pierwszy raz pokonali tak długą trasę rowerem! Nie obyło się również bez drobnych problemów technicznych. Jednak dzięki dobrej organizacji, zaradności i współpracy cyklistów udało się pokonać wszelkie przeciwności losu.

     

    Wszystkim uczestnikom wycieczki gratulujemy wytrwałości  i mamy nadzieję, że taka forma aktywnego wypoczynku spotka się w przyszłości z zainteresowaniem jeszcze szerszego grona uczniów gdyż wycieczki rowerowe to wspaniałe, kształcące, wychowujące i relaksujące wędrówki. 

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    „Bezpiecznie pomagam rodzicom w gospodarstwie”

    Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie od kilku lat aktywnie współpracuje z placówką terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ożarowie. Tematem przewodnim współpracy i podejmowanych działań jest nauka podstawowych zasad bezpiecznej pomocy rodzicom w gospodarstwie domowym i możliwość poznawania przez uczniów szkoły właściwych postaw i zachowań. Działania te prowadzone są w czasie spotkań – pogadanek na temat bezpieczeństwa w gospodarstwach oraz konkursach plastycznych i wiedzy organizowanych przez KRUS.

    W ramach tej współpracy 10 czerwca 2011 r. w szkole zorganizowano konkurs wiedzy pt. „Bezpiecznie pomagam rodzicom”, w którym uczestniczyło 41 uczniów z klas IV – VI. W czasie konkursu uczniowie wykazywali się znajomością zasad bezpieczeństwa rozwiązując test oraz udzielając ustnych odpowiedzi na pytania zadawane przez komisję konkursową składającą się z przedstawicieli placówki terenowej KRUS w Ożarowie: p. Doroty Chrapczyńskiej - kierownika placówki i p. Janusza Machnickiego. Spośród wszystkich uczestników konkursu jury wyłoniło zwycięzców, którzy wykazali się największą wiedzą. Byli to:

    I m-ce: Mateusz Wójcik – kl. V

    II m-ce Mateusz Krasula – kl. VI,

    III m-ce Nikolina Kwiecińska – kl. IV.

    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w gospodarstwach i nagrody ufundowane przez placówkę terenową KRUS w Ożarowie. W przygotowaniu i zorganizowaniu konkursu oraz w pracach jury z ramienia szkoły uczestniczył szkolny koordynator współpracy z KRUS p. Wioletta Szymańska – nauczyciel przyrody w PZSiP w Lasocinie. Ponadto w maju 2011 r. 14 uczniów szkoły pod opieką p. Wioletty Szymańskiej wzięło udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Bezpieczeństwo na wsi”. Prace plastyczne dwojga uczniów szkoły: Weroniki Kopeć z kl. II i Konrada Bernasia z kl. IV zostały zakwalifikowane do etapu wojewódzkiego, a wyróżnienie  otrzymała praca ucznia z przedszkola Piotra Janiszewskiego.

    Na podsumowaniu konkursu wiedzy „Bezpiecznie pomagam rodzicom” dyrektor szkoły p. Helena Kara wręczyła przedstawicielom placówki terenowej KRUS w Ożarowie okolicznościowe podziękowania za propagowanie wśród uczniów szkoły bezpiecznych zasad zachowania podczas pomagania rodzicom w gospodarstwie domowym. Gratulacje organizatorom i zwycięzcom konkursu złożył p. Marcin Majcher Burmistrz Ożarowa.

      

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Udział chóru we mszy świętej

    W dniu 29 maja 2011r.w kościele parafialnym w Lasocinie odprawiona została uroczysta msza święta z udziałem chóru działającego przy Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie. 

    Podczas mszy uczennice naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela muzyki p. Doroty Bogdańskiej- Dąbrowskiej i p.Marii Kobrzyckiej-Beczek wykonały wiele pieśni kościelnych , pielgrzymkowych i utworów muzyki poważnej. Ogromnym osiągnięciem był śpiew na dwa głosy wspierany przez nauczycielkę p. Janinę Wójcik.

    Po zakończeniu mszy proboszcz tutejszej parafii- ksiądz Mirosław Frączek zaprosił wszystkich do wysłuchania koncertu pieśni religijnych. Koncert ten uczniowie i pracownicy szkoły w Lasocinie zadedykowali księdzu Mirosławowi z okazji jego jubileuszu 25-lecia kapłaństwa. Występ uświetniły nasze solistki- uczennice klasy VI: Paulina Nowakowska- pieśnią Santa Maria oraz Marta Białek, która wykonała  kilka utworów, a zakończyła koncert perfekcyjnym wykonaniem Hallelujah Leonarda Cohena. Aplauz słuchaczy był świadectwem na to, że taka działalność uczniowska wzbogaca życie duchowe parafii i jest świadectwem czynnego zaangażowania dzieci w życie religijne.  

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

    26 maja 2011 r. w naszej szkole odbył się egzamin na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpili uczniowie klasy 4, którzy na zajęciach techniki pod okiem nauczyciela p. L. Dąbrowskiego  uczyli się przepisów ruchu drogowego. Swoją wiedzą teoretyczną wykazali się podczas testu pisemnego a następnie przystąpili do części praktycznej.

    Wszyscy uczniowie zdali egzamin i otrzymają  kartę rowerową.

    Gratulujemy

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny „Eko-Planeta”

    Dziesięciu uczniów klas V-VI z Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola
    w Lasocinie wzięło udział w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko-Planeta” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie, przy współpracy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
    w Warszawie.

    Uczniowie ze szkoły w Lasocinie w kategorii wiekowej „Adept” rozwiązywali test oraz zadanie opisowe z zakresu przyrody, biologii, ochrony środowiska oraz wiedzy ogólnej
    o przyrodzie Polski. Poziom wiedzy przyrodniczo - ekologicznej uczniów z Lasocina był bardzo wysoki, aż pięciu uczniów zdobyło 30 i więcej punktów na 38 możliwych do zdobycia. Były to:

          Kinga Nowakowska (34 p.),

          Paulina Nowakowska (31 p.),

          Marta Białek (30 p.),

          Agnieszka Gałęzowska (30 p.),

          Weronika Pietras (30 p.).

     

    Znakomitą wiedzą przyrodniczo – ekologiczną wykazała się Kinga Nowakowska zajmując II miejsce w województwie. Szczególne wyróżnienie za bardzo dobry wynik otrzymała również Paulina Nowakowska, która uplasowała się tuż za wojewódzkim podium. Ośmiu uczestników konkursu otrzymało dyplomy za bardzo dobry wynik, a Kinga i Paulina również nagrody książkowe. Uczniów do konkursu przygotowywał szkolny organizator konkursu, nauczyciel przyrody p. Wioletta Szymańska. 

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    IX Gminne Zawody Pływackie Szkół Podstawowych

    24 maja 2011r.na Krytej Pływalni „Neptun” w Ożarowie odbyły się IX Gminne Zawody Pływackie Szkół Podstawowych pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy  Ożarów Marcina Majchera. Wzięły w nich udział uczennice klasy VI: Marta Białek, Dagmara Bzorek, Agnieszka Gałęziowska, Agata Gawryś. Dziewczęta zajęły II miejsce w sztafecie kobiet na dystansie 4×25m stylem dowolnym. Natomiast w konkurencji indywidualnej na dystansie 25m – Dagmara Bzorek zajęła III miejsce. 

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze

    W dniu 10 maja 2011r. w Szkole Podstawowej w Pisarach  odbyły się Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze składające się z części pożarniczej i sportowej. W pierwszej części zawodów rozegrane zostały konkurencje sportowe – biegi przełajowe dla poszczególnych grup wiekowych.

    W drugiej części odbyły się zawody pożarnicze składające się z sztafety i ćwiczenia bojowego.

    W zawodach tych z naszej szkoły udział wzięły dwie drużyny MDP. Drużyna dziewcząt (7 osób) i chłopców (osób) oraz indywidualni uczniowie z kl. V i VI , startujący w biegach przełajowych . W zawodach pożarniczych drużyna dziewcząt i chłopców zajęła zespołowo II miejsce. Natomiast w biegach przełajowych Agata Gawryś z kl. VI zajęła II miejsce, a Ewelina Bień z kl. V zajęła III miejsce.

    Uczniowie Ci ambitnie rywalizowali z drużynami z innych szkół. Było wiele wysiłku, ale również wiele radości.

    Opiekunki MDP druhna. J. Domagała i druhna A. Skrzypczyk zostały nagrodzone złotymi medalami za długoletnią działalność pożarniczą z młodzieżą.

    Na zakończenie zawodów przygotowane było ognisko z pieczeniem kiełbasek.

    Przygotowaniem uczniów do zawodów zajmowała się pani J. Domagała i A. Skrzypczyk z pomocą OSP w Lasocinie. Opiekę podczas zawodów sprawowała p. J. Domagała i p. J.Gach.  

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Święto Polskiej Niezapominajki oczami Klubu 4H „Wisienka”

    16 maja 2011 roku w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola
    w Lasocinie miało miejsce podsumowanie całorocznej działalności klubu 4H „Wisienka”. Uczniowie pod okiem liderek Anny Skrzypczyk i Agnieszki Urban przygotowały inscenizację słowno-muzyczną. Motywem przewodnim spotkania było Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone corocznie 15 maja. To wyjątkowe święto przypominające wszystkim o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej" i "wielkiej Ojczyzny", a także o wartości jaką niosą ze sobą lokalne tradycje.

    W spotkaniu uczestniczyli goście: wiceburmistrz Miasta i Gminy Ożarów - Paweł Rędziak, Izabela Niedobit – Koordynator Wojewódzki Klubów 4 H, radni Miasta i Gminy Ożarów: Mirosław Nowakowski i Danuta Bień, dyrektor  PZSiP w Lasocinie Helena Kara, Grono Pedagogiczne, społeczność szkolna i przedszkolna.

    Inscenizacja rozpoczęła się sprawozdaniem z rocznej działalności klubu 4H „Wisienka”, w trakcie którego członkowie klubu przedstawili swoje pokaźne osiągnięcia nie tylko na arenie lokalnej ale i wojewódzkiej. Druga część przedstawienia poświęcona była historii i tradycjom związanym z samym Świętem Polskiej Niezapominajki, ze szczególnym wskazaniem na główną atrakcję naszego regionu, a mianowicie malownicze lasy. Klubowiczki przypomniały, że rok 2011 ogłoszony został przez ONZ Rokiem Lasów pod hasłem „Lasy dla ludzi”. Podkreśliły ogromne znaczenie lasów w życiu ludzi i konieczność ochrony ich przed wszelkimi zanieczyszczeniami, a zwłaszcza różnego rodzaju odpadami. Właśnie z nich przygotowały wyjątkową kolekcję strojów na różne okazje – wiosna-lato 2011. Pokaz mody ekologicznej stał się główną atrakcją spotkania. Modelki - klubowiczki na profesjonalnie przygotowanym wybiegu demonstrowały oryginalne stroje z makulatury oraz innych materiałów odpadowych codziennego użytku tj. reklamówki, plastikowe butelki i pojemniki, nakrętki, kapsle itp. Pokaz wzbudził niezmiernie pozytywne emocje wśród widowni.

    O tym jak należy zachowywać się w lesie przypomniały również w humorystycznym występie zuchy z „Krasnoludkowego Rodu”. Dopełnieniem uroczystości okazał się występ wokalny klubowiczek prezentujących się w repertuarze o tematyce ekologicznej.

    Uczniowie zakończyli spotkanie głęboką refleksją wyrażającą się w słowach wielkiego miłośnika przyrody, naszego błogosławionego papieża Jana Pawła II:

     „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń.

    Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi”.

    Goście dziękując klubowi „Wisienka” za piękny występ, zgodnie podkreślali, że inicjatywa podjęta przez klub z okazji Święta Polskiej Niezapominajki jest warta propagowania. Była to dla wszystkich zgromadzonych wyjątkowa i niezapomniana lekcja miłości i troski o otaczającą przyrodę.

      

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    ŚWIĘTO KWITNĄCEJ WIŚNI W NOWEM

    Wiśniowy sad wiosna odwiedziła
    i pąki z gałązek wypuściła.

    Wiśniowy sad kwiatów ma wiele
    i z oddali jego obszar bieleje.

    Wiśniowy sad pachnie wiosennie
    i pszczółka pracuje w nim codziennie.

    Wiśniowy sad w lecie owocuje
    i wielością owoców oko raduje

     

    08.05.2011r. w Nowem odbyło się Święto Kwitnącej Wiśni. Program artystyczny na tę uroczystość został przygotowany przez panie: M. Tomalską, Dorotę Bogdańską – Dąbrowską i Teresę Stec. Wystąpiły w nim zuchy z gromady „Krasnoludkowi ród” z naszej szkoły wraz z dziewczętami z chóru.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    NIEZAPOMNIANA LEKCJA PRZYRODY

    W dniu 18 kwietnia 2011r. uczniowie klas IV-VI  Szkoły Podstawowej PZSiP w Lasocinie w ramach szkolnych obchodów ,,Dnia Ziemi” wzięli udział w autokarowej wycieczce, której inicjatorem był nauczyciel przyrody p. Wioletta Szymańska. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie ścieżki  dydaktyczno-przyrodniczej w Gutwinie  prowadzonej przez Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski. W wycieczce,  oprócz młodzieży szkolnej,  nauczycieli- opiekunów, uczestniczył również zaproszony gość Pan Marian Sus Dyrektor MGOK w Ożarowie.

    Na kilkukilometrowej  przyrodniczej ścieżce młodzież  mogła podziwiać ciekawe okazy drzew oraz roślin zielnych będących pod ochroną. Podczas spaceru ścieżką dydaktyczną o  tajemnicach lasu  i ciekawostkach przyrodniczych interesująco opowiadał  Pan leśniczy, który pełnił rolę przewodnika. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły  założone na drzewach pułapki na korniki oraz rosnące na nich pasożytnicze huby. Na podsumowaniu spotkania Pan leśniczy przeprowadził bardzo ciekawą pogadankę na temat roślin i zwierząt znajdujących się pod ochroną. Po wyczerpującym spacerze oraz  pogadance, korzystając  z uroków miejsca oraz przepięknej wiosennej pogody uczniowie pod opieką nauczycieli oraz leśniczego zorganizowali ognisko, które było dodatkową atrakcją spotkania. Uczniowie w czasie wycieczki  mieli możliwość również zwiedzenia Ośrodka Rekreacyjnego „Gutwin” i skorzystania z czynnego wypoczynku na placu zabaw.

    Wycieczka uczniom bardzo się podobała i z utęsknieniem czekają na koleje, dzięki którym będą zgłębiać i odkrywać tajemnice przyrody, poznawać jej piękno oraz różnorodne bogactwa natury.

     

      

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Obietnica zuchów gromady ,,Krasnoludkowy ród”

     

    OBIECUJĘ BYĆ DOBRYM ZUCHEM

    W piątek 25 marca 2011r. zuchy z gromady zuchowej ,,Krasnoludkowy ród” działającej przy Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie, prowadzonej przez p. Małgorzatę Tomalską złożyły Obietnicę Zuchową. Zbiórka miała niepowtarzalny charakter. Była okazją do podsumowania zdobytych do tej pory umiejętności.

    Uroczystość złożenia obietnicy poprzedził humorystyczny występ z udziałem wszystkich zuchów pt. „Krasnoludkowo”. Opracowanie muzyczne do przedstawienia przygotowała p. Dorota Bogdańska – Dąbrowska.

    Sam obrzęd złożenia Obietnicy Zuchowej był chwilą bardzo podniosłą. Dzieci obiecały być dobrymi zuchami , wzorowymi i posłusznymi uczniami. Złożyły Obietnicę na Znaczek Zuchowy – symbol wszystkich zuchów oraz Księgę Gromady. Na uroczystą zbiórkę przybyły wszystkie – zuchy, rodzice, nauczyciele, dyrekcja. Uroczysty nastrój zbiórki podkreśliły odświętne stroje, udekorowana sala.

    Na pamiątkę tej uroczystości Pani dyrektor Helena Kara przypięła wszystkim zuchom Znaczki Zucha oraz wręczyła drobne upominki. Uroczystość zakończyła się wspólnym, słodkim poczęstunkiem. Zbiórka ta, miała uroczysty charakter i z pewnością na długo pozostanie w pamięci każdego.

      

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Zwycięstwo w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

     

    W dniu 11 marca 2011 roku odbył się w Ożarowie gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W kategorii szkół podstawowych Szkołę w Lasocinie reprezentowały uczennice klasy VI : Agnieszka Gałęzowska, Marta Białek i Dagmara Bzorek. Osiągnęły najlepsze wyniki z wszystkich uczestników tej rywalizacji i zajęły odpowiednio następujące miejsca; I, II i III. W nagrodę otrzymały piękne pożarnicze puchary. To duży sukces , z którego cieszyły się same nagrodzone jak również opiekunki MDP, które przygotowywały dziewczęta do konkursu p. Joanna Domagała i p. Anna Skrzypczyk. W dniu 30 marca laureatki I i II miejsca Agnieszka Gałęzowska i Marta Białek będą reprezentować gminę Ożarów w  powiatowym etapie OTWP w Opatowie. 

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Dzień Muzyki 17 lutego 2011 r.

    „Gdzie słyszysz śpiew,

    Tam wchodź.
    Tam dobre serca mają.
    Źli ludzie - wierzaj mi
                     Ci nigdy nie śpiewają"

     

    17 lutego 2011 r. uczniowie naszej szkoły zaprosili swoich rodziców na Dzień Muzyki. Spektakl składający się z dwóch części przygotowały p. Dorota Bogdańska- Dąbrowska i Maria Kobrzycka- Beczek.

    W pierwszej części widzowie mieli okazję wysłuchać utworów opracowanych dla chóru w składzie: Marta Białek, Dagmara Bzorek, Agnieszka Gałęzowska, Agata Gawryś, Klaudia Kostyra, Kinga Pakos, Paulina Nowakowska, Kinga Nowakowska, Magda Jagodzińska, Weronika Pietras i solistek.

    Podczas występu goście dowiedzieli się jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa muzyka, co to jest muzykoterapia i jaki wpływ na rozwój muzyki ma historia, religia, kultura czy elementy etniczne.

    Na tle nastrojowych utworów uczennica klasy V Weronika Pietras przedstawiła znaczenie muzyki w historii i literaturze. W tym czasie rozbrzmiewała  min. Bogurodzica, Chorał gregoriański, psalmy, piosenki partyzanckie(solistka Paulina Nowakowska), turystyczne, afrykańskie, amerykańskie, azjatyckie i współczesne (solistki Kinga Pakos, Marta Białek)

    Wywołującym wielkie emocje i mnóstwo radości była wiązanka utworów cygańskich (solistka Magda Jagodzińska, Agata Gawryś) z perfekcyjnym wykonaniem przez Martę Białek utworu „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma”, ciekawostką był kanon wykonany przez chórzystki i nauczycielki przygotowujące program.

    Miłym akcentem były również układy taneczne w wykonaniu Klaudii Kostyry, Agaty Gawryś, Pauliny Nowakowskiej, Krzysia Siejki.

    W części drugiej nastąpiły prezentacje dorobku poszczególnych klas i przedszkola, które wykonało grupowo piosenkę o porach roku. Klasę pierwszą reprezentował Szymon Gawryś, klasę drugą Klaudia Rzepka z kolegami i koleżankami z grupy tanecznej. Bartek Naborczyk z koleżankami z klasy trzeciej zaprezentowali ciekawy układ taneczny, a klasa czwarta bawiła nas wiązanką piosenek góralskich.

    Dominik Matyjasek reprezentujący klasę piątą akompaniował na syntezatorze koleżankom M. Jagodzińskiej i W. Pietras w piosence „Remedium” oraz wykonał na 4 ręce z nauczycielką muzyki , ,,Piosenkę francuską” i solo utwór „Scherzino”

    Solistka Marta Białek wspólnie z koleżankami zaprezentowały klasę w żywiołowym utworze „Biełyje rozy” wykonywanym po rosyjsku.

    Na zakończenie uroczystości chór szkolny wykonywał pieśń pt. „Cisza”.

    Zorganizowanie pokazu pozwoliło w ciekawy sposób zaprezentować umiejętności  i talenty naszych wychowanków oraz dostarczyło wielu wzruszeń rodzicom i społeczności szkolnej.

      

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Walentynki 2011

    Zgodnie z tradycją w PZSiP w Lasocinie w dniu 14 lutego odbyła się doroczna zabawa walentynkowa przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod opieką p. Wioletty Szymańskiej. Zabawę rozpoczęto od utworzenia poczty
    św. Walentego, dzięki której uczniowie mogli przekazywać listy swoim sympatiom. Zadaniem listonosza, w rolę którego wcieliła się przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marta Białek, było również rozdysponowanie zadań w ramach „Plastycznego konkursu walentynkowego” polegającego na klasowym wykonaniu:

    1. Kartki walentynkowej
    2. Pudełka na prezent walentynkowy
    3. Gałązki walentynkowej

    Uczniowie na wykonanie tych zadań mieli dwie godziny lekcyjne, po których klasy zaprezentowały swoje prace na sali gimnastycznej. Oceny prac dokonało jury składające się z nauczycieli szkoły. Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych:  klasy młodsze I-III,  klasy starsze IV-VI. W klasach młodszych I miejsce zdobyła klasa II, a w klasach starszych – klasa V.

    Po rozstrzygnięciu konkursu odbył się pokaz mody walentynkowej. W pokazie wszystkie klasy wystawiły  swojego przedstawiciela. Modele i modelki zaprezentowali kolekcję mody na każdy dzień tygodnia.

    W pokazie wystąpili:

    Laura Kucharczyk, Wojciech Gałęzowski – kl. I,

    Weronika Kopeć – kl. II

    Emilia Nowakowska – kl. III,

    Tomasz Maziarz – kl. IV,

    Kamil Rzepka – kl. V,

    Karol Filipek – kl. VI.

    Wszyscy uczestnicy zabawy walentynkowej otrzymali słodkie upominki, uczestnicy konkursu plastycznego dyplomy, a pokazu mody specjalne wyróżnienia. 

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Bezpieczne zabawy na lodzie i śniegu

    W dniu 28 stycznia w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi pod opieką p. M. Tomalskiej oraz p.Jacka Gacha odbył się apel o bezpiecznych zabawach zimowych. Miał on na celu przypomnienie wszystkim zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na lodzie i śniegu.

    Wszyscy podczas ferii korzystają z uroków zimy i uroków zimowych sportów. Wielu przypina narty, zakłada łyżwy, wyciąga z piwnicy sanki i deski snowboardowe. A wszystko po to, by oddać się zimowemu szaleństwu. Każda szkolna przerwa ma oderwać od nauki i codziennych problemów, ale nie zwalnia od myślenia, przede wszystkim w kategoriach własnego bezpieczeństwa. Dlatego należy pamiętać, że zabawa na śniegu jest wspaniała i może dostarczyć wiele radości. Korzystając z uroków zimy, chodźmy na spacery, rzucajmy się śnieżkami, ślizgajmy się na łyżwach, zjeżdżajmy na nartach i sankach, ale róbmy to rozsądnie. Ferie odrywają wszystkich od nauki i odrabiania lekcji, ale nie powinny zwalniać od myślenia, zwłaszcza wtedy,  gdy chodzi o nasze własne bezpieczeństwo.

      

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Krąg”

    11 stycznia 2011r. został przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Krąg”, organizowany przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Warszawie.

    Szkolnym organizatorem konkursu była Anna Skrzypczyk – nauczyciel historii.

    Wzięło w nim udział 10 uczniów z klas V – VI.

    Wyniki tego konkursu zostaną podane przez organizatorów w maju tego roku.

      

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    XIX FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

    Samorząd Uczniowski PZS i P w Lasocinie aktywnie włączył się do wspólnego zbierania pieniędzy na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla polskich szpitaliurologii i nefrologii dziecięcej. Członkowie SU (Białek Marta, Krasula Mateusz, Gałęzowska Agnieszka, Nowakowska Kinga, Krzemińska Agata, Nowakowska Paulina, Filipek Karol , Bzorek Dagmara, Jagodzińska Magdalena, Rzepka Kamil) jako wolontariusze Wielkiej Orkiestry  prowadzili zbiórkę.  W naszej szkole orkiestra zaczęła grać już w środę 5 stycznia, następnie uczniowie kwestowali wśród mieszkańców okolicznych miejscowości: Maruszowie, Łęgu, Biedrzychowie, Janowie i Lasocinie,  spotykając się z serdecznością i hojnością mieszkańców naszej okolicy.

    W dniu finałowym orkiestry 9 stycznia 2011 r. przedstawiciele SU udali się wraz z opiekunem p. Wiolettą Szymańską  do M-GOK
    w Ożarowie, gdzie mieścił się sztab WOŚP na podsumowanie tegorocznej akcji. Podczas XIX finału WOŚP w domu kultury uczennica naszej szkoły Marta Bałek zaśpiewała piosenkę pt.,,List”
    z repertuaru Edyty Górniak. W czasie finałowego wieczoru odbyły się również licytacje przedmiotów przeznaczonych na orkiestę, w tym szopek przekazanych przez Dyrektora PZS i P w Lasocinie p. Helenę Kara.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Góra Grosza

    Samorząd Uczniowski PZSiP w Lasocinie wzorem lat ubiegłych włączył się
    w ogólnokrajową akcję „Góra Grosza”, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.

    Członkowie Samorządu Uczniowskiego (Weronika Pietras, Bień Ewelina, Magda Jagodzińska, Natalia Olszówka) pod opieką p. Wioletty Szymańskiej zbierali pieniądze wśród uczniów naszej szkoły, którzy z wielką wrażliwością i hojnością podeszli do tej akcji. Uczniowie chętnie wrzucali pieniądze do puszki w myśl hasła przewodniego tegorocznej akcji

    „Jeden grosz znaczy niewiele,

    ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    „ W kole kolędujmy maleńkiej Dziecinie. W kole kolędujmy niech kolęda płynie”

    17 grudnia 2010 roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. „ „ W kole kolędujemy”, przygotowane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli: Marii Kobrzyckiej – Beczek oraz Doroty Bogdańskiej – Dąbrowskiej.

    Pani dyrektor Helena Kara powitała przybyłych na tę uroczystość gości : biskupa sandomierskiego Jego Ekscelencję Edwarda Frankowskiego, z-cę burmistrza Pawła Rędziaka, przedstawiciela starostwa opatowskiego, inspektora oświaty Marka Gołasa, pracowników Urzędu Gminy, biblioteki w Ożarowie i Lasocinie, proboszcza parafii w Lasocinie, przedstawicieli Rady Sołeckiej, nauczycieli, rodziców, uczniów i przedszkolaków.

                W ciekawej scenerii uczniowie z klas młodszych przedstawili teksty związane z narodzeniem Pana Jezusa, a pieśń „ Jest zimowy wieczór” wprowadziła wszystkich w nastrój świat Bożego Narodzenia.

    Chór szkolny w składzie: Magdalena Jagodzińska, Weronika Pietras, Marta Białek, Dagmara Bzorek, Agnieszka Gałęziowska, Agata Gawryś, Klaudia Kostyra, Kinga Nowakowska, Paulina Nowakowska i Kinga Pakos - zaprezentował podczas spektaklu wiele pięknych kolęd i pastorałek. Wśród nich znalazły się m.in. „ Złota Jerozolima i biedne Betlejem”, „ Uciekali”, „Dziecino Święta” czy „ W grudniowe noce”.

    Swoimi zdolnościami wokalnymi popisały się solistki: Marta Białek, Paulina Nowakowska, Agata Gawryś, Dagmara Bzorek i Kinga Pakos, wykonując wzruszające piosenki świąteczne , a najmłodsza z nich Martynka Rzepka z przedszkola razem z dziewczynkami z chóru zaśpiewała piosenkę „ Kolędowy czas.”

    Wesoła piosenka świąteczna pt. „ Betlejem” rozbrzmiewała w wykonaniu Agnieszki Zdybskiej i  Kamili Bernaś, którym towarzyszyli uczniowie klas II i III.

                Do wspólnego kolędowania włączyły się nasze przedszkolaki przybywając w asyście śnieżynek, pokazując że ciepłą pieśnią modlić się jest najprościej.

                 Na zakończenie chór oraz nauczyciele szkoły i przedszkola wspólnie wykonali pieśni „ Przekażmy sobie znak pokoju”.

    Społeczność szkolna otrzymała życzenia od wszystkich zaproszonych gości. Pan Paweł Rędziak przekazał prezenty od Burmistrza Miasta i Gminy Ożarów Marcina Majchera.

                 Na zakończenie Pani dyrektor życzyła gościom, rodzicom oraz dzieciom zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia.

     

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Klub 4H „Wisienka” na spotkaniu z Księdzem Kardynałem Józefem Glempem w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie

    14 grudnia 2010 roku ,w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie, odbyło się spotkanie delegacji klubów 4H z całego kraju
    z Księdzem Kardynałem Józefem Glempem oraz Ministrem Rolnictwa
    i Rozwoju Wsi. Organizatorem tej niecodziennej uroczystości była Fundacja Edukacyjna 4H w Polsce. To przedświąteczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Kultura chrześcijańska w tradycji i historii wsi polskiej”.

     Prezes Zarządu Fundacji Edukacyjnej 4H w Polsce – Katarzyna Boczek – przedstawiła przybyłych gości: przedstawiciela MRiRW Podsekretarza Stanu Tadeusza Nalewajk, Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Smulewicza, Radcę do Spraw Rolnych w Ambasadzie Amerykańskiej Michael Henney, Dyrektora Krajowego Heifer Project International Markusa Tornberg oraz wszystkich liderów wolontariuszy i klubowiczów. Szczególnie gorąco powitała Księdza Kardynała Józefa Glempa, który zaszczycił swoją obecnością to spotkanie.

    Ksiądz Kardynał złożył wszystkim zgromadzonym serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne, a następnie poświęcił, przywiezione przez dzieci
    i młodzież z całej Polski, opłatki. W tej pięknej uroczystości uczestniczyła delegacja klubu 4H „Wisienka”, działająca przy Publicznym Zespole Szkoły
    i Przedszkola w Lasocinie w gminie Ożarów. Klub 4H „Wisienka” z Lasocina miał zaszczyt reprezentować województwo świętokrzyskie razem z klubem 4H „Iskra” z Ożarowa. Obu klubom w tym spotkaniu towarzyszył Burmistrz Miasta i Gminy Ożarów Marcin Majcher oraz Izabela Niedobit ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Członkinie klubu 4H
    „Wisienka” z Lasocina Marta Białek i Paulina Nowakowska wraz z liderkami miały możliwość przedstawienia się Księdzu Kardynałowi, podzielenia się opłatkiem oraz zrobienia wspólnej fotografii. Klubowiczki wręczyły również dostojnemu gościowi, organizatorom i pozostałym uczestnikom piękne, własnoręcznie przygotowane, świąteczne upominki wraz z życzeniami.

     Spotkanie uświetniły występy jasełkowe dzieci z Łowicza i z Naprawy
    w województwie małopolskim. Wszyscy uczestnicy tego wyjątkowego spotkania wspólnie kolędowali, wprowadzając w świąteczny nastrój. Członkowie klubu „Wisienka” z Lasocina wraz z liderkami wrócili szczęśliwi
    i dumni, że mogli reprezentować swój klub, swoją szkołę w tak wspaniałej uroczystości.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    „Pomagamy ptakom przetrwać zimę”

    „Pomagamy ptakom przetrwać zimę” hasło to było myślą przewodnią apelu zorganizowanego w dniu 7 grudnia 2010 r.  w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie przez uczniów Szkolnego Koła Przyrodniczego i klasy IV pod opieką mgr Wioletty Szymańskiej. Dzieci w zimowej  scenerii i samodzielnie wykonanych strojach ptaków przedstawiły w scenkach teatralnych, wierszach i piosenkach trudności, z jakimi borykają się ptaki w czasie zimy. Ponadto przypomniały jak ważne jest właściwe dokarmianie ptaków, że resztki obiadowe szkodzą ptakom, a najwłaściwszym pokarmem są ziarna zbóż i nasiona oleiste.

    Kulminacyjnym punktem apelu było spotkanie ze szczególnym gościem, zaproszonym przez szkołę, a mianowicie z przedstawicielem Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Panem Jackiem Sobolakiem, który opowiedział uczniom o walorach przyrodniczych okolic Lasocina, o lasach i zwierzynie tu występującej, jak również o zimowych problemach ptaków i sposobach niesienia im pomocy. Uczniowie szkoły w czasie spotkania wykazali się dużym zainteresowaniem tematyką z życia zwierząt i zadały wiele pytań, na które zaproszony gość  wyczerpująco udzielał odpowiedzi. Na zakończenie  Pan leśniczy wręczył wszystkim dzieciom przygotowującym apel ciekawe książki pt. „Drzewa naszych lasów”, a na ręce nauczyciela przyrody, opiekuna Szkolnego Koła Przyrodniczego Pani Wioletty Szymańskiej przekazał pomoce, które wzbogaciły bazę dydaktyczną klasopracowni przyrody. Pan leśniczy dziękując  za przygotowanie apelu zaprosił uczniów szkoły w Lasocinie do zwiedzenia ścieżki edukacyjnej w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski co zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    ANDRZEJKI

    Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
    W piątek, 26 listopada uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem p.Małgorzaty Tomalskiej oraz p. Agnieszki Stachury , przygotowali Andrzejki.. Każdy miał okazję poddać się wróżbom, jakie oferowały wspaniale ubrane cyganki oraz czarodziej.
    Spotkanie andrzejkowe rozpoczęło się słodką wróżbą. Były również wróżby z woskiem, wirującymi filiżankami, sercem pełnym imion przyszłego wybranka, wybranki, kim będę, o czym marzę. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele ulegli magicznej atmosferze. Po wróżbach na dzieci czekała dyskoteka.
    Wszyscy bawili się wspaniale!

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Bal surówkowy w przedszkolu

    W ramach promowania zdrowego sposobu odżywiania się przedszkolaki wraz z rodzicami i wychowawcami 24 listopada zostali zaproszeni na inscenizację pt. „Bal surówkowy” przygotowaną przez panie: Dorotę Bogdańską-Dąbrowską i Marię Kobrzycką-Beczek. Przedstawienie oparte było na utworach literatury dziecięcej z zakresu ww. tematyki oraz utwory własne opracowane przez nauczycielki.

    W jesiennej scenerii przedszkolaki ( Emilka Kolasińska, Natalka Postój, Wiktoria Jagodzińska, Bartuś Rajter, Kuba Pacuła, Dawid Bernaś i Łukasz Postój)wraz z chórem uczennic naszej szkoły( Klaudia Rzepka, Magda Jagodzińska, Weronika Pietras,  Marta Białek, Dagmara Bzorek. Agnieszka Gałęzowska, Agata Gawryś, Klaudia Kostyra, Kinga Nowakowska, Paulina Nowakowska, Kinga Pakos) i ogrodnikiem (Mateusz Wójcik) prezentowały wiersze i piosenki promujące zdrowy styl życia. Na bal została również zaproszona Pani Jesień ( Kamila Bekier), która wnosząc pełne kosze darów jesieni zachęcała do spożywania owoców i warzyw w postaci nieprzetworzonej oraz surówek i soków jako naturalnego  źródła witamin.

         Ciekawostką spektaklu było wykonanie „Owocowego Kanonu” przez chór i nauczycielki.

         Kolejnym elementem programu była prezentacja sposobu przygotowania świeżego soku z warzyw i owoców. Jego degustacja poprzedzona została podsumowaniem przez panią dyrektor zrealizowanego tematu z zakresu profilaktyki zdrowego odżywiania się.

    Realizacja zagadnienia z zaangażowaniem przedszkolaków i uczniów szkoły stała się bardzo atrakcyjną formą nabywania nowych doświadczeń dla jednej i drugiej strony. Uczennice starały się być bardzo odpowiedzialne za swoich młodszych kolegów. Przedszkolaki nabrały śmiałości i przełamały dystans, jaki dzieli 6-cio i 12-latka,

    Prezentacja wybranych zagadnień z zakresu edukacji przedszkolnej w tej formie wpływa na lepsze zapamiętanie treści i przesłanie jakie niosą przedstawiane działania. Zaproszenie gości na uroczystość promuje placówkę w środowisku, dopinguje młodych artystów, angażuje emocjonalnie i wpływa na kształtowanie prawidłowych postaw rodzinnych

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

    W przeddzień narodowego Święta Niepodległości w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie odbyło się uroczyste spotkanie.
    To ważny dzień w życiu każdego Polaka, gdyż przypomina o naszej historii
    i niebywałej drodze jaką pokonali nasi przodkowie abyśmy dzisiaj mogli żyć
    w wolnej Polsce.
    Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Anny Skrzypczyk i pani Agnieszki Stachury zaprezentowali w inscenizacji słowno-muzycznej trudne i krwawe dzieje narodu polskiego od zaborów do 11 listopada 1918 roku, kiedy to po 123 latach państwo polskie powróciło na mapę Europy i Świata. Nauczyciele i uczniowie z wielkim wzruszeniem słuchali pięknych strof wierszy mówiących o ogromnej miłości do Ojczyzny naszych praojców a także nas żyjących współcześnie. Dumnie zabrzmiały pieśni legionowe, oddające charakter i ducha tamtych listopadowych dni sprzed 90 lat.O naszej przynależności do narodu świadczy przywiązanie do tradycji i symboli narodowych, które w czasie tej wyjątkowej lekcji historii towarzyszyły nam w sposób szczególny. Zaś hymn narodowy odśpiewany
     

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

    4 listopada 2010 r. w naszej placówce odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia. Aby stać się prawdziwymi uczniami dzieci w obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz starszych i młodszych kolegów zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.
    Po części artystycznej nastąpiło ślubowanie w którym uczniowie obiecali, że będą:

    - dobrymi uczniami,

    - strzec honoru szkoły,

    - szanować wszystkich, którzy pracują w szkole aby było nam w niej dobrze,

    - kochać i czcić naszą ojczyznę- Polskę,

    - swą nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

    Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Helena Kara. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia uczniowie pierwszej klasy otrzymali pamiątkowe dyplomy i prezenty. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przyjęli pierwszaków do „szkolnej rodziny” i obiecali, że zawsze pomogą, gdy szkolne życie okaże się trudne. Na szczęście podarowali pierwszakom upominki.
    Opiekunami uroczystości były panie Tamara Mosek i Dorota Bogdańska- Dąbrowska.
    Pierwszakom życzymy wielu radosnych przeżyć w szkole, serdecznych przyjaciół, dużo dobroci i życzliwości od ludzi.
    Rodzicom – aby ich dzieci wchodzące w kolejny ważny etap swojego życia były radością, nadzieją i dumą, by umiały być wdzięczne za wszystko co otrzymają.
     

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Otwara lekcja historyczno - muzyczna

    W dniu 3 listopada 2010r r. w klasie IV odbyła się lekcja łącząca treści historyczne i muzyczne na temat symboli narodowych prowadzona przez nauczyciela historii i nauczyciela muzyki. Obserwatorami zajęć była p. dyrektor oraz zaproszeni nauczyciele. Celem lekcji było poznanie polskich symboli narodowych. Dzieci poznały symbole, dowiedziały się skąd wzięła się nazwa - Polska, w ciekawy sposób opowiadały legendy o początkach państwowości polskiej. Następnie wraz z nauczycielem muzyki uczyły się poprawnego wykonania hymnu państwowego. Uczniowie mówili jak właściwie należy zachować się podczas śpiewania hymnu, poznali jego historię i okoliczności powstania pieśni. Na lekcji wykorzystano liczne środki audiowizualne i pomoce dydaktyczne: komputer z ciekawym oprogramowaniem, ekran, syntezator, magnetofon. Dzięki pomocom dydaktycznym uczniowie łatwiej przyswoili wiedzę historyczną i muzyczną. Dzieci po raz pierwszy uczestniczyły w lekcji prowadzonej jednocześnie przez dwóch nauczycieli i taka forma zajęć bardzo im się podobała.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Uroczystość zakończenia termomodernizacji budynku

    Budynek szkoły w Lasocinie powstał w 1955 r. i od tego czasu nie przeprowadzano w nim generalnych remontów. Teraz wygląda jak nowy po wykonaniu termomodernizacji, nowej instalacji centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej, wymianie okien, drzwi wewnętrznych i wejściowych, tynkowaniu i malowaniu ścian. Szkoła nabrała nowego wymiaru, jest odnowiona, czysta i przyjemna

    15 października 2010 r. w Publicznym Zespole Szkół i Przedszkola w Lasocinie odbyła się uroczystość z okazji zakończenia termomodernizacji budynku. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali między innymi burmistrz Miasta i Gminy w Ożarowie,  starosta opatowski, dyrektor szkoły Helena Kara.

    Po części oficjalnej z udziałem zaproszonych gości wystąpił zespół regionalny „Lasocianie” w programie zatytułowanym „Lasocin – nasza mała ojczyzna”.

    W piosenkach i wierszach dziewczęta wychwalały uroki naszego regionu świętokrzyskiego oraz miejscowości Lasocin.

    Śpiewając piosenkę „Nasza szkoła kolorowa do nauki już gotowa wszyscy bardzo się cieszymy raźno do niej dziś śpieszymy”, w imieniu całej społeczności szkolnej podziękowały gospodarzom gminny oraz wykonawcom prac remontowych za pięknie odnowiony budynek, w którym miło jest się uczyć.

    Budynek szkoły powstał w 1955 r. i od tego czasu nie przeprowadzano w nim generalnych remontów. Teraz wygląda jak nowy po wykonaniu termomodernizacji, nowej instalacji centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej, wymianie okien, drzwi wewnętrznych i wejściowych, tynkowaniu i malowaniu ścian. Szkoła nabrała nowego wymiaru, jest odnowiona, czysta, przyjemna, z zadowolonymi dziećmi – powiedział podczas uroczystości burmistrz Marcin Majcher. – I o to nam chodzi, by atmosfera, warunki pracy, nauki były jak najlepsze i najkorzystniejsze. Tym się kierujemy w swojej pracy.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Udziała w wojewódzkim konkursie klubów 4H – „Przyroda w obiektywie”

    W sobotę 2 października 2010 roku nasz klub 4H „Wisienka” wyruszył na Wielką Przyrodniczą Wystawę Fotograficzną do  Gimnazjum Publicznego w Sitkówce Nowinach. Celem spotkania było podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu dla Klubów 4H pt. Przyroda w obiektywie”. Organizatorem konkursu był Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, a współorganizatorem Gimnazjum Publiczne w Nowinach. Patronat honorowy na imprezą objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Dyrektor Fundacji Heifer Project International, Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Wójt Gminy Sitkówka Nowiny.
    Klubowicze mieli kilka miesięcy, by zgodnie z regulaminem konkursu wykonać i przesłać zdjęcia w trzech  kategoriach tematycznych: rośliny, owady i inne zwierzęta. Celem, który przyświecał organizatorom było poznawanie przyrody poprzez fotografowanie jej elementów, kształtowanie przyjaznego stosunku do przyrody, ćwiczenie wnikliwej obserwacji fauny i flory, poznawanie technik makrofotografii, ale przede wszystkim promowanie piękna przyrody oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego Ziemi Świętokrzyskiej.Wszystkie nadesłane prace oceniane były przez profesjonalną komisję w składzie: Przewodniczący: prof. Kazimierz Wiech (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie), dr Marian Szewczyk, mgr Stefan Gawroński (Ogród Botaniczny UJ Kraków), mgr Marcin Orłowski (U.G. Sitkówka – Nowiny), Stanisław Rogóś(lider 4H).Zanim wyniki zostały ogłoszone, dyrektor Arkadiusz Jędras serdecznie przywitał wszystkie przybyłe kluby wraz z liderami oraz gości, którzy swoją obecnością uczynili to spotkanie jeszcze bardziej uroczystym i niezapomnianym.Po części powitalnej nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników konkursu. Przewodniczący komisji - pan prof. Kazimierz Wiech już na wstępie podkreślił, iż konkurencja była ogromna, a dokonanie wyboru zwycięzców spośród przeszło 1000 nadesłanych prac okazało się sporym wyzwaniem. W każdej kategorii zostaływyłonione I, II i III miejsca oraz wyróżnienia. Agata Krzemińska, reprezentująca nasz młody stażem klub, zajęła II miejscew kategorii „Rośliny”. Praca Agaty została nagrodzona ze względu na oryginalność i pomysłowość wykonania zdjęcia. Dużym osiągnięciem było również przyznanie wyróżnienia dla naszej drugiej klubowiczki - Dagmary Bzorek.Wszyscy wyłonieni zwycięzcy otrzymali cenne nagrody z rąk szanownej komisji, zaś wszyscy uczestnicy konkursu wrócili do domu z pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    Udział MDP z Lasocina w VIII Marszu Szlakiem Legionów

    25.09.2010r. - Drużyna MDP ze Szkoły Podstawowej w Lasocinie licząca 11 osób z klas III – VI wraz z opiekunami: Joanną Domagałą i Eweliną Kuchnicką uczestniczyła w VIII Marszu Szlakiem Legionów na trasie Rożki – Jakubowice.

    Marsz ten odbył się na pamiątkę uczczenia czynu zbrojnego ułanów 1 szwadronu 1 Brygady Legionów i jego dowódcy – rotmistrza Władysława Prażmowskiego Beliny, związanego z Rożkami, twórcy kawalerii polskiej II RP.

    Marszpoprowadzony był polnymi drogami Ziemi Sandomierskiej, dzięki temu uczniowie poznawali jej okolice i uroki. Poprzez udział w Marszu  uczniowie odbyli praktyczną lekcję historii i pogłębili patriotyczne wychowanie. Uczestnicy marszu otrzymali nagrody i dyplomy. Dopełnieniem uroczystości było złożenie wieńca na Pomniku Legionów. Dla uczestników przygotowany był posiłek: kiełbaski z rożna, herbata, słodycze i napoje.  Dowóz  na miejsce wymarszu i powrót zapewniła OSP z Lasocina. Organizatorami   Marszu był Urząd Miasta i Gminy w Ożarowie, Zarząd Miejsko Gminny Związku OSP RP w Ożarowie, Wójt Gminy Wilczyce, OSP Rożki i OSP Jakubowice. Marsz odbył się przy pięknej, słonecznej pogodzie.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    SPRZĄTANIE ŚWIATA

    Corocznie w działaniu na rzecz poprawy stanu polskiego środowiska angażuje się miliony osób. W dniu 16.09 2010 r. uczniowie naszej szkoły, jak w latach ubiegłych, również wzięli udział w tegorocznej kampanii „Sprzątanie Świata” i po trzech godzinach lekcyjnych  klasy I-VI wraz
    z wychowawcami i opiekunami udały się posprzątać pobliską okolicę.

    Hasłem przewodnim tegorocznej  akcji było:

    ,,Chrońmy bioróżnorodność- segregujmy odpady”

    Zanim uczniowie wyruszyli zbierać surowce wtórne, zostali zapoznani
    z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Ponadtoobejrzeli i wysłuchali inscenizację przygotowaną przez  Samorząd Uczniowski  mającą na celu uświadomienie wszystkim, iż akcja ta związana jest z potrzebą ochrony środowiska, a także z "zapotrzebowaniem" na szacunek i tolerancję oraz odpowiedzialność za swoje postępowanie. Akcja „Sprzątanie Świata” polega również na wspólnym działaniu dla dobra środowiska i zwiększa świadomość ekologiczną .

     

    ZmieńUsuńw góręna dół
    ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

    Rok szkolny 2010/2011 rozpoczął się 6 września mszą świętą w kościele parafialnym św. Michała. Następnie wszyscy spotkali się w szkole, która znów wypełniła się uczniowskim gwarem. Zabrzmiał znajomy dzwonek. Na twarzach uczniów malowała się radość ze spotkania z koleżankami i kolegami oraz odrobina tęsknoty za wakacyjnymi przygodami.
    Wszystkich zebranych w sali gimnastycznej: rodziców, uczniów, przedszkolaków i pracowników szkoły powitała pani dyrektor. Krótko zapoznała z organizacją roku szkolnego, przedstawiła grono pedagogiczne i wychowawców klas. Życzyła wszystkim udanego roku szkolnego, samych sukcesów w zdobywaniu wiedzy oraz zachęcała do intensywnej pracy.

     

    Kontakt


    • Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie, ul.Rynek 17,
      27-530 Ożarów
    • (015)8610513

    Galeria zdjęć