Nawigacja

Nawigacja

    Archiwum

    Archiwum 2015/2016

    Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

    „Jeszcze nam w głowie plan wycieczek,
      jeszcze nam w ustach smak porzeczek,
      jeszcze nam w oczach łąki skoszone,
      a tu już w uszach szkolny dzwonek...”
                                                            Hanna Łochocka

    Rok szkolny 2015/2016 rozpoczął się we wtorek 1 września mszą świętą w kościele parafialnym św. Michała. Następnie wszyscy spotkali się w szkole, która znów wypełniła się uczniowskim gwarem. Zabrzmiał znajomy dzwonek. Na twarzach uczniów malowała się radość ze spotkania z koleżankami i kolegami oraz odrobina tęsknoty za wakacyjnymi przygodami.
    Wszystkich zebranych w sali gimnastycznej: rodziców, uczniów, przedszkolaków i pracowników szkoły powitała pani dyrektor. Krótko zapoznała z organizacją roku szkolnego, przedstawiła grono pedagogiczne i wychowawców klas. Życzyła wszystkim udanego roku szkolnego, samych sukcesów w zdobywaniu wiedzy oraz zachęcała do intensywnej pracy.

    Dobra praktyka "Z biegiem Wisły..."

    Dobra praktyka „Z biegiem Wisły – piękno i bogactwo naszej Ojczyzny wyrażone słowem, pismem, działaniami plastycznymi i przyrodniczymi” zamiesczona na stronie kuratorium oświaty w Kielcach

    Cel działania:

    • Dostrzeganie piękna polskiej przyrody,
    • Wskazywanie na mapie źródła Wisły i miast , przez które przepływa,
    • Zdobywanie informacji z różnych źródeł na temat osób zasłużonych miastu,
    • Kształtowanie postaw patriotycznych,
    • Rozpoznawanie typów krajobrazów występujących w Polsce i wskazywanie ich rozmieszczenia,
    • Przeprowadzanie doświadczeń i wyciąganie trafnych wniosków,
    • Rozmawianie na temat środków transportu i bezpiecznej podróży,
    • Rozwijanie wrażliwości na piękno środowiska przyrodniczego,
    • Umiejętność współpracy w sytuacjach zadaniowych,
    • Zrozumienie zależności człowieka od środowiska,
    • Kształtowanie u dzieci postawy odpowiedzialności za stan środowiska,
    • Rozbudzanie wyobraźni i fantazji,
    • Rozwijanie zdolności manualnych i pobudzanie kreatywności uczniów,
    • Wdrażanie do estetycznego wykonywania prac plastyczno - technicznych,

    Opis działania:

    • Na zajęciach dodatkowych z edukacji polonistycznej, przyrodniczej, społecznej i plastycznej w miesiącu maju realizowany był program „Z biegiem Wisły – piękno i bogactwo naszej Ojczyzny wyrażone słowem, pismem, działaniami plastycznymi i przyrodniczymi”, który był przeznaczony dla uczniów klasy I i II chcących rozwijać zainteresowania podróżnicze. Uczniowie aktywnie pracowali indywidualnie jak i zespołowo, kształtując właściwe postawy. Treści zostały tak dobrane, aby rozwijały logiczne myślenie, zachęcały dzieci do poszukiwania i działania.
    • W ramach zajęć uczniowie  poznawali  krajobrazy Polski i umiejscowienie ich na mapie, poznawali mapę Polski jako graficzne przedstawienie powierzchni kraju – od źródła do ujścia Wisły. Poznawali rodzaje środków transportu, grupowali je  i rozmawiali na temat bezpiecznej podróży, podawali zasady  bezpiecznego podróżowania. Ponadto uczniowie przeprowadzili doświadczenie z wodą i powietrzem, poznając  dwa żywioły i ich niebezpieczeństwo. Uczniowie korzystali z różnych źródeł wiedzy oraz efektywnie posługiwali się technologią informacyjną podczas poznawania herbów miast, przez które przepływa Wisła oraz zdobywając informację na temat zasłużonych postaci dla wybranych przez siebie  miast.  Poznali  również legendy o miastach i pracując w grupach wykonali mapy fizyczne Polski.
    • Uczniowie przeprowadzali zabawy twórcze planując swoje podróże.  Poprzez te działania wyrabiali w sobie pozytywne nawyki oraz uczyli się odpowiedzialności i współpracy w grupie.
    • Podczas zajęć uczniowie wymieniali się informacjami na temat swojej miejscowości: co ciekawego można w niej zobaczyć, co dzieje się w niej coś ciekawego, jakie są ulubione miejsca, jak można zachęcić do odwiedzenia ich miejscowości. Wybierali dowolny sposób przedstawienia tych informacji.
    •  Tworzyli również listę zasad bezpiecznego podróżowania. Zaprojektowali pojazd przyszłości, którym będą mogli się poruszać.
    • Podczas zajęć uczniowie uczyli się współpracy w grupach, porządkowania miejsc pracy dbając również o bezpieczeństwo podczas tych  zajęć. 

    Efektami podjętych działań było:

    • - kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
    • - wyszukiwanie informacji w różnych źródłach
    • - wspólne tworzenie map Polski
    • - staranne i estetyczne kolorowanie herbów podanych miast
    • - rozpoznawanie i podawanie nazw wielu ważnych obiektów architektonicznych w wybranych miastach
    • - wypowiadanie się na temat bezpieczeństwa podczas podróży
      - czytanie informacji o miastach
    • - łączenie środków transportu z nazwą czynności
    • - projektowanie kartki pocztowej

    Realizacja programu „Z biegiem Wisły – piękno i bogactwo naszej Ojczyzny wyrażone słowem, pismem, działaniami plastycznymi i przyrodniczymi”  rozbudziła wśród uczniów chęć poznawania własnej okolicy oraz kształtowania właściwych postaw wobec otaczającej przyrody, dostrzegania piękna naszej Ojczyzny, rozbudziła twórczość i pomysłowość dzieci w pracach plastycznych, technicznych i wyszukiwania informacji na tematy polskich miast.

    SPRZĄTANIE ŚWIATA

    Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie świata - Polska 2015". Hasło tegorocznej edycji, ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia, brzmiało „Kilometry dla Ziemi". Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.

      W dniu 18 września 2015 roku na piątej  godzinie lekcyjnej  odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy IV pod opieką nauczyciela przyrody,  którzy wprowadzili  uczestników w tematykę dbania o środowisko naturalne,  poprzez wiersze i piosenki ekologiczne. Ponadto przypomniane zostały podstawowe zasady obowiązujące podczas zbierania odpadów.  
    W przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie z klas I-III i IV – VI. Do akcji przyłączyły się także  przedszkolaki i klasa ,,0”.

    Po apelu członkowie Samorządu Uczniowskiego rozdali wszystkim przedszkolakom oraz uczniom szkoły rękawice ochronne, które zapewniały bezpieczeństwo podczas zbierania śmieci oraz worki. Wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli wyruszyli sprzątać pobliski teren. Starsi poszli w kierunku Dębna, Ożarowa i Biedrzychowa porządkując pobliskie drogi, a młodsi porządkowali  rynek,  park i plac szkolny. Łącznie zebrano 14 worków śmieci 120 litrowych  były to głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki), w mniejszych ilościach szkło (głównie butelki). Akcja przebiegała sprawnie, sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy. Mamy wielką nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowodnią, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia. Akcję udokumentowano licznymi zdjęciami do obejrzenia których zapraszamy.

    Nauczanie innowacyjne

    W  Szkole Podstawowej w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie od 1.10.2015r. jest realizowany program ,,ODKRYWAMY TAJEMNICE I PRZEŻYWAMY PRZYGODY”.  Program opracowany przez zespół nauczycieli tutejszej szkoły we współpracy z nauczycielami z Pisar i Janowic. Jest  to propozycja takiej organizacji procesu uczenia się, która sprzyja nie tylko przyswajaniu podanych w podstawie programowej treści, ale przede wszystkim temu, żeby dzieci już od najmłodszych lat uczyły się samodzielnego i krytycznego myślenia, wyciągania wniosków i ich uogólniania.

     Program jest realizowany podczas zajęć pozalekcyjnych w trzech pracowniach:

     -  teatralnej /realizacja treści polonistycznych/,

     -wiedzy /realizacja treści matematycznych/,

    - podróży /realizacja treści przyrodniczych/

    W każdej pracowni dzieci uczą się 2 godziny tygodniowo, zajęcia prowadzone są przez dwóch nauczycieli / nauczyciel prowadzący to nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, drugi to pasjonat w danej dziedzinie np. w pracowni podróży anglista, w pracowni teatralnej artysta, w pracowni wiedzy polonista/ .

    Innowacyjność programu  opiera się  na rozwiązywaniu problemów bliskich dzieciom, które pobudzają ich naturalną ciekawość.  Projektowanie okazji edukacyjnych wywodzi się z metody projektu edukacyjnego, który polega na samodzielnym zrealizowaniu przez uczniów zadania, które jest przygotowane i koordynowane przez nauczyciela.

    Dziecko działając zdobywa doświadczenia, z których buduje wiedzę.  Doświadczenia te muszą mieścić się w strefie najbliższego rozwoju dziecka. Oznacza to, że  dziecko poradzi sobie z postawionym przed nim problemem, kiedy pomoże mu w tym ktoś bardziej od niego kompetentny - dorosły czy inne dziecko.

    Proponowane uczniom klas I-III okazje edukacyjne, doświadczenia powinny pomóc stopniowo przechodzić  od myślenia konkretnego na poziom myślenia abstrakcyjnego, co trwa długo i wymaga wielu odpowiednio zaprojektowanych doświadczeń. Pracujemy w myśl neuropedagoga  Marzeny Żylińskiej „ Mózg ucznia, to miejsce pracy nauczyciela”.

    Wiodącą metodą Programu jest metoda projektu edukacyjnego.

    Sukces w XI Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Legionowej w Ostrowcu Św.

    W XI Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Legionowej 3 listopada 2015r. w Ostrowcu Św. naszą placówkę reprezentowali soliści z przedszkola i szkoły oraz zespół wokalny ,,Ósemka.”

    Wśród wielu wykonawców, występy naszych dzieci zostały zauważone przez jury i wyróżnione.

    W kategorii solistów II miejsce otrzymał Maciej Biernacki z kl. II, a w kategorii zespołów II miejsce przypadło zespołowi wokalnemu ,,Ósemka”.

    Wykonawcy przygotowani pod kierunkiem  nauczycieli: M.Kobrzyckiej – Beczek i D. Bogdańskiej - Dąbrowskiej zaprezentowali piękne pieśni patriotyczne i legionowe. Na scenie zabrzmiały znane melodie piosenek w wykonaniu solistów: ,,Wojenko, wojenko”, ,,Rozkwitały pąki białych róż”, ,, Jedzie, jedzie na kasztance”, ,,Warszawo ma’’, „O mój rozmarynie”, ,,Taki kraj  ,,Róża i bez”, ,, Serce w plecaku’’, „Deszcz jesienny’’, ,,Czerwone słoneczko”. Zespół ,,Ósemka” zachwycił publiczność wykonaniem piosenek ,,Witaj Zosieńko” oraz ,,Bo w piechocie fajno jest.”

    Wszystkim uczestnikom przeglądu serdecznie gratulujemy.

    EWALUACJA ZEWNĘTRZNA PROBLEMOWA

    Informujemy, że 5.11.2015r. zakończyła się ewaluacja zewnętrzna problemowa w PZSiP w Lasocinie prowadzona przez zespół wizytatorów Kuratorium Oświaty w Kielcach.

    Ewaluacji w przedszkolu poddano wymagania:

    W 1. Przedszkole realizuje koncepcję pracy ukierunkowaną na rozwój dzieci,

    W 4. Dzieci są aktywne,

    W 6. Przedszkole wspomaga rozwój dzieci, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji,

    Wymagania ewaluacji w szkole:

    W 3. Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej,

    W 6. Szkoła lub placówka wspomaga rozwój uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji,

    W 11. Szkoła lub placówka, organizując procesy edukacyjne, uwzględnia wnioski z analizy wyników sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz innych badań zewnętrznych i wewnętrznych. 

    RAPORTY Z EWALUACJI ZEWNĘTRZNEJ SZKOŁY I PRZEDSZKOLA SĄ DOSTĘPNE NA STRONIE www.npseo.pl/action/raports

    W trosce o bezpieczeństwo pierwszoklasistów

    Uczniowie klasy pierwszej PZSiP w Lasocinie w dniu 5 listopada 2015r. uczestniczyli wraz z wychowawczynią w spotkaniu „Pierwszaki 2015/2016- zdrowo i bezpiecznie do szkoły”.

    Głównym celem tego spotkania było przekazanie wiadomości na temat bezpieczeństwa oraz propagowanie zdrowego i higienicznego stylu życia. W czasie pobytu w Domu Kultury w Ożarowie uczniowie uczestniczyli w prelekcji z udziałem przedstawiciela służby zdrowia, ratowników PCK, policji, strażaków oraz maskotki Echa Dnia jeża Edka.

    Po spotkaniu wykonane zostały zdjęcia klasy, które ukażą się 3 grudnia w dodatku Echa Dnia.

    Każde dziecko biorące udział w tym przedsięwzięciu otrzymało opaskę odblaskową i plan zajęć.

    Święto Niepodległości

    10 listopada 2015r. w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie obchodziliśmy Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

    Uczniowie klas IV-VI, w ramach lekcji historii, pod opieką nauczycieli zgromadzili się przed miejscowym pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej i wojny bolszewickiej. Następnie odbył się krótki apel, podczas którego uczennice klasy VI, przygotowane przez panią Joannę Brzozowską, przedstawiły drogę Polski do odzyskania niepodległości. Kulminacyjną częścią apelu było złożenie przed pomnikiem okolicznościowej wiązanki.

    ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

    12 listopada 2015r. w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia. Uroczystość otworzyła pani dyrektor Helena Kara, która powitała obecnych na sali.

    Aby stać się prawdziwymi uczniami dzieci w obecności dyrekcji, Wiceburmistrza Gminy Ożarów Pawła Rędziaka,  radnej Danuty Bień, nauczycieli, rodziców oraz starszych i młodszych kolegów zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. W pokazie brały również udział duchy, które przeprowadziły egzamin sprawdzający czy pierwszoklasiści mogą już zostać prawdziwymi uczniami. W postaci te wcielili się uczniowie klasy czwartej.

    Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczysty tekst ślubowania, w którym obiecywali:

    - być dobrymi uczniami,
    - strzec honoru szkoły,
    - szanować wszystkich, którzy pracują w szkole aby było nam w niej dobrze,
    - kochać i czcić naszą ojczyznę- Polskę,
    - swą nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

    Po ślubowaniu zostali pasowani dużym ołówkiem przez panią dyrektor, co oznacza przyjęcie do społeczności szkolnej. Każdy pierwszak otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek.

    Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przyjęli pierwszaków: Zuzannę Binek, Radosława Czarneckiego, Igę Gajek, Martynę Kozieł, Kacpra Markowskiego, Pawła Reguckiego, Maję Religę, Malwinę Religę, Gabrielę Rutkowską, Lenę Szymańską, Wiktora Targowskiego i Katarzynę Zając   do „szkolnej rodziny” i obiecali, że zawsze pomogą, gdy szkolne życie okaże się trudne. Na szczęście podarowali pierwszakom drobne prezenty.

    Dzieci przygotowywały panie Justyna Surmańska i Dorota Bogdańska-Dąbrowska. Po skończonej uroczystości nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez rodziców.

    ANDRZEJKI

    Wieczór Andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w tym roku w naszej szkole przybrał formę Andrzejkowych Wróżb. Uczniowie postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj „przepowiadania przyszłości” i wybrali ku temu przedpołudnie 27 listopada.

    Trzy Wróżki: Laura, Oliwia i Julia, wprowadziły zebranych w tematykę obchodów Andrzejek dotyczącą pochodzenia święta i tradycji z nim związanych oraz przybliżyły sylwetkę św. Andrzeja, patrona dziewcząt. Uczennice klasy III wraz z prowadzącymi zaprosiły wodzireja Andrzeja słowami ,,Andrzeju, Andrzeju dziewcząt dobrodzieju, wolę swoją okaż najmilszego pokaż” oraz zatańczyły do piosenki ,,My cyganie”, którą zaśpiewała Paulina Przyrodzka. Następnie po wypowiedzeniu  przez wszystkich uczniów „zaklęcia” Aby wróżba się spełniła – złe, ponure myśli precz, wróżki posypały uczestników zabawy „magicznym pyłkiem” i zaprosiły wszystkich do wspólnych wróżb. Każdy chętny mógł „poznać swoją przyszłość”. Dzięki wróżbom uczniowie dowiedzieli się, jaki kraj odwiedzą, a także mogli wylosować sobie zawód, czy poznać imię przyszłej sympatii. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wróżb  otrzymali cukierki z wróżbami a przedszkolaki dodatkowo balony z wróżbą. Wróżki życzyły wszystkim spełnienia marzeń  i wszystkiego najlepszego.

    Życie zwierząt okolicznych lasów i pól

    Kształtowanie wśród uczniów szacunku do przyrody, uwrażliwianie na jej piękno i świadomość troski o jej ochronę to podstawowe założenia Szkolnego Koła Przyrodniczego.  Dlatego też w poniedziałek, 30 listopada 2015 roku, odwiedził uczniów klas IV-VI  Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie leśniczy pan  Tadeusz Tęgiewicz

    Tematem spotkania było ,,Życie zwierząt okolicznych lasów i pól”. Ciekawe opowieści leśnika dotyczące sylwetek zwierząt takich jak: sarny, jelenie, lisy, borsuki oraz zające zamieszkujących pobliskie okolice oraz ich zwyczaje wzbudziły wśród uczniów ogromne zainteresowanie, a liczne ciekawostki z lasu sprawiły, iż spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści o tym, jak chronić zagrożone gatunki zwierząt oraz jak dbać o przyrodę i właściwie zachowywać się w lesie kiedy spotkają na swej drodze zwierzynę

    Na koniec spotkania leśniczy zadawał uczniom wiele pytań dotyczących spotkania oraz omawianych tematów. Uczniowie wyjątkowo czynnie uczestniczyli w spotkaniu, a znaczna część uczniów była bardzo aktywna oraz poprawnie odpowiadała na zadawane przez leśniczego pytania.

     Po  spotkaniu uczniowie klas z panem leśniczym oraz nauczycielami Wiolettą Szymańską, opiekunem SKP oraz Joanną Brzozowską  udali się na "Ściegna", gdzie zorganizowano ognisko z pieczeniem kiełbasek.

    ,,Stop otyłości” - Jak zdrowo się odżywiać?

    W dniu 02.12.2015r. uczniowie klasy IV uczestniczyli w spotkaniu z panią pielęgniarką Grażyną Piątkowską. Tematem tego spotkania było zdrowe odżywianie pt. ,,Stop otyłości”. Pani opowiadała o tym, co robić, aby organizm był w dobrej formie np. poprzez jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, które zawierają niezbędne witaminy takie jak B,C, D, K potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto pani pielęgniarka zwróciła uwagę jak ważne jest regularne odżywianie oraz spożywanie przynajmniej 5 posiłków dziennie w odpowiednich odstępach oraz aktywny wypoczynek. Przybliżyła również temat niezdrowej żywności, która może zaszkodzić  zdrowiu np. słodycze, chipsy czy hamburgery.  Nie zabrakło również wskazówek dotyczących przestrzegania zasad higieny podczas przygotowywania i spożywania posiłków. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali fachowych porad i chętnie odpowiadali na zadawane pytania Po wygłoszonej prelekcji uczniowie pod kierunkiem pani pielęgniarki oraz nauczyciela przyrody pani Wioletty Szymańskiej przygotowali zdrowe i smaczne kanapki w oparciu o wiedzę, którą zdobyli podczas ciekawego i pouczającego spotkania. Na koniec uczniowie klasy IV obiecali pamiętać o ważnych zasadach na co dzień.

    Spotkanie z Mikołajem  - 3 grudnia 2015r.

    Okres świąteczny to czas radości i wielkich marzeń dzieci. Tegoroczna pogoda – brak śniegu i mrozu, nie zmylila jednak Świętego Mikołaja i również w tym roku spotkał się z dziećmi. Było to spotkanie nietypowe, bowiem przedszkolaki i uczniowie klas I – III z Lasocina odwiedzili Mikołaja w jego wiosce w Pałacu w Czyżowie Szlacheckim. Mikołaj przygotował dla nich moc atrakcji. Dzieci powitały uśmiechnięte Elfy – pomocnicy Mikołaja, z którymi to śpiewały piosenki, robiły łańcuch choinkowy, tanczyły, grały i bawiły się. Odwiedziliśmy również Panią Mikołajową, która poczęstowała nas pierniczkami, które to sami dekorawaliśmy.

             Potem nadszedł ten długo oczekiwany moment – spotkanie z Mkołajem. Mikołaj przyjął dzieci u siebie w chatce i rozdał prezenty oraz Certyfikaty grzecznego dziecka. Nasi milusińscy zaśpiewali Mikołajowi piosenki i wyrecytowali wiersze. Śmiechu i radości było wiele. Na twarzach dzieci widać bylo wielkie zadowolenie i wzruszenie. Dzieci bardzo cieszyły się z tej niezwykłej wizyty.

    „Bezpiecznie z KRUS- em”

    Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie od kilku lat aktywnie współpracuje z placówką terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ożarowie. Tematem przewodnim współpracy i podejmowanych działań jest nauka podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie domowym i możliwość poznawania przez uczniów szkoły właściwych postaw w celu uniknięcia wypadkom. Działania te prowadzone są w czasie spotkań – pogadanek na temat bezpieczeństwa w gospodarstwach oraz konkursach  wiedzy organizowanych przez KRUS.

    W ramach tej współpracy 8 grudnia 2015r. w szkole odbyła się pogadanka przeprowadzona przez przedstawiciela placówki terenowej KRUS w Ożarowie: Janusza Machnickiego,  a po niej zorganizowano konkurs wiedzy, w którym uczestniczyło 24 uczniów z klas IV – VI. W czasie konkursu uczniowie wykazywali się znajomością zasad bezpieczeństwa rozwiązując test. Spośród wszystkich uczestników konkursu jury w składzie: przedstawiciel placówki terenowej KRUS w Ożarowie: Janusz Machnicki oraz szkolny koordynator współpracy z KRUS Wioletta Szymańska – nauczyciel przyrody w PZSiP w Lasocinie wyłoniło zwycięzców, którzy wykazali się największą wiedzą oraz szybkością w rozwiązywaniu testu. Byli to:

    I m-ce: Kamil Grzesiak – kl. IV

    II m-ce: Bartłomiej Sobczyk – kl. VI,

    III m-ce: Julia Błaszkiewicz – kl. VI.

    Jury przyznało  również osiem wyróżnień. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali  odblaskowe materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w gospodarstwach,  a zwycięzcy  i wyróżnieni cenne nagrody  w postaci: mini głośników HI-FI, piłek, kart pamięci, słuchawek  oraz pendrivów. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez placówkę terenową KRUS w Ożarowie.

    WIGILIA  OGÓLNOSZKOLNA

    „Opowiemy ci bajeczkę”- tymi słowami zwróciły się dzieci z Publicznego Przedszkola w Lasocinie, do narodzonego w stajence Dzieciątka. W nastrojowej scenerii do żłobka zmierzały postaci z dziecięcych bajek, które złożyły pokłon Jezusowi dnia 18 grudnia 2015r. Gospodarzem Wigilii była dyrektor PZSiP w Lasocinie – Helena Kara, która złożyła wszystkim najlepsze świąteczne i noworoczne życzenia. Świąteczne spotkanie rodziców, uczniów, przedszkolaków i pracowników uświetnili zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Ożarów – Marcin Majcher, radna Danuta Bień, przewodniczący Rady Sołeckiej Andrzej Jędrzejewski, przewodniczący Rady Rodziców Sławomir Tomalski zgromadzeni wokół, zastawionych potrawami wigilijnymi, stołów. Tradycyjne łamanie opłatkiem poprzedziło spektakl przygotowany przez wychowanków przedszkola i szkoły.

    W wykonaniu zespołu wokalnego „Ósemka” usłyszeliśmy kolędy pastorałki i nastrojowe piosenki związane z Bożym Narodzeniem, a przedszkolaki, przebrane w piękne stroje,  recytowały swoje kwestie z wielkim przejęciem.  Wśród postaci nie zabrakło Królewny Śnieżki, krasnoludków, Kubusia Puchatka, czy wilka. Chór i soliści wykonali utwory w języku polskim i angielskim. Wiele radości wzbudzili górale, którzy zachęcali wszystkich do złożenia, Jezusowi, darów.

    W ciepłej atmosferze mijał czas przy wspólnym kolędowaniu. Nad częścią artystyczną czuwały Ewelina Kopeć i Maria Kobrzycka – Beczek.

    „Góra Grosza 2015/2016”

    Samorząd Uczniowski PZSiP w Lasocinie wzorem lat ubiegłych włączył się w ogólnokrajową akcję „Góra Grosza”, która przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet (od 1 gr do 5 zł) w szkołach i przedszkolach w całej Polsce już po raz 16. Celem akcji jest  uświadomienie dzieciom i młodzieży, że najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu ich koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

    Członkowie Samorządu Uczniowskiego (Błaszkiewicz Julia, Gajek Oliwia oraz Kucharczyk Laura,) pod opieką Wioletty Szymańskiej zbierali pieniądze wśród uczniów naszej szkoły, którzy z wielką wrażliwością i hojnością podeszli do tej akcji. Uczniowie chętnie wrzucali pieniądze do puszki w myśl hasła akcji „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

    WOŚP 2016

    Samorząd Uczniowski PZSiP w Lasocinie wziął udział w 24 finale WOŚP, którego hasło przewodnie tegorocznej akcji brzmiało „Mierzymy wysoko!”

    Członkowie Samorządu Uczniowskiego aktywnie włączył się do wspólnego zbierania pieniędzy na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Uczestnicy akcji pod opieką Wioletty Szymańskiej opiekuna Samorządu Uczniowskiego jako wolontariusze Wielkiej Orkiestry  prowadzili zbiórkę.  W naszej szkole orkiestra zaczęła grać już w czwartek 7 stycznia, następnie uczniowie klas IV-VI (Gajek Oliwia, Kucharczyk Laura, Kolasińska Emilia, Rajter Bartłomiej, Janiszewski Piotr oraz Maćkowiak Grzegorz) kwestowali wśród mieszkańców okolicznych miejscowości: Maruszowie, Łęgu, Biedrzychowie, Linowie, Dębnie i Lasocinie, spotykając się z serdecznością i hojnością mieszkańców naszej okolicy.

    I SEMESTR W PRACOWNI PODRÓŻY

    Od października 2015 roku w naszej szkole rozpoczęliśmy realizować projekt edukacyjny „Odkrywamy tajemnice i przeżywamy przygody”. W ramach projektu odbywają się zajęcia pozalekcyjne w trzech pracowniach: pracowni podróży, teatralnej i wiedzy. Poprzez uczestnictwo w zajęciach uczniowie zdobywają pod okiem nauczyciela - pasjonata umiejętności zawarte w podstawie programowej. Myśla przewodnią działań realizowanych w ramach projektu jest nauka poprzez działanie. Dla pracowni podróży, edukacjami wiodącymi są: edukacja przyrodnicza, społeczna i ruchowa, a treści realizowane w ramach pracowni obejmują kilka bloków tematycznych.

    W ramach realizacji zagadnień bloku „Wyruszamy w podróż” uczniowie odbyli spotkanie z p. Janiną Gniaź – pracownikiem biblioteki, regionalistką, autorką monografii o Lasocinie oraz wieloletnią mieszkanką Lasocina. Pani Gniaź zaprosiła nas w swego rodzaju podróż sentymentalną do przeszłości. Dzieci z ciekawością słuchały opowieści o tym gdzie wcześniej znajdował się budynek szkoły, jak wyglądały sale oraz zajęcia lekcyjne. Najwięcej emocji wywołały u dzieci wzmianki na temat dyscypliny szkolnej w starej szkole. Spotkanie z regionalistką stało się przyczynkiem do wykonania książeczki o szkole. Dzieci wykorzystując materiały zgromadzone podczas pobytu w bibliotece (notatki, ilustracje czy zdjęcia) zaprojektowały i stworzyły swoje autorskie prace. Oprócz książeczki dzieci wykonały jeszcze kilka innych, nie mniej ciekawych, rękodzieł, będących namacalnym efektem ich pracy. Wśród nich znalazły  się między innymi: niezbędnik podróżnika, kalendarz podróżnika, kartka z kalendarza oraz list z wakacji.

    Drugi realizowany blok nosił nazwę „Jesień na wsi” i miał nieco odmienny charakter niż pierwszy. Główna różnica polegała na tym, że w przeciwieństwie do bloku pierwszego, cechowała go częsta zmiana miejsc, w których odbywały się zajęcia. W bloku drugim zorganizowano wiele wycieczek lokalnych. Wśród nich znalazły się między innymi: wycieczka na pole i do sadu, a także do ogrodu. Wszystkie one były dla uczniów sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu oraz dawały możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą. Niektóre z tych wyjść były dodatkowo połączone ze spotkaniami z ciekawymi osobami np. z rolnikiem – p. Sławomirem Tomalskim, który jest nowoczesnym gospodarzem wykorzystującym w swojej pracy współczesne technologie i nowatorskie rozwiązania. Ponadto, w ramach II bloku uczniowie mocno angażowali się w realizację treści dotyczących owoców i warzyw poprzez m. in.: samodzielne ich gromadzenie, analizowanie budowy rośliny na przykładzie wybranego egzemplarza naturalnego z klasowego zbioru warzyw, układanie rymowanek i wierszyków promujących warzywa i owoce, a także zorganizowanie w klasie wystawki „Zapasy na zimę”.

    W trakcie realizacji III bloku uczniowie nabyli wiele ciekawych doświadczeń i zdobyli niezbędna wiedzę na temat środowiska naturalnego jakim jest las. Kluczową częścią było spotkanie z zaprzyjaźnionym leśnikiem – p. Tadeuszem Tęgiewiczem , który okazał się nie tylko fantastycznym fachowcem, ale i prawdziwym pasjonatem swojej pracy. Pan Tęgiewicz gościł u nas dwukrotnie. Pierwsze spotkanie miało formę pogadanki połączonej z zajęciami warsztatowymi  i dotyczyło w głównej mierze fauny leśnej. Pan leśnik opowiadał dzieciom o mieszkańcach lasu, ich sposobie życia oraz zwyczajach. Swoistym podsumowaniem tego miłego spotkania były prace plastyczne wykonane przez dzieci, prezentujące leśne zwierzę. Na dowód tego, że uczniowie słuchali pogadanki p. leśnika do każdej pracy dołączono szczegółowy opis. Natomiast drugie spotkanie to wycieczka do pobliskiego lasu. Pogoda sprzyjała zajęciom w terenie, a las mienił się pełnią ciepłych jesiennych kolorów. Uczniowie pod okiem opiekunów udali się na spacer w poszukiwaniu śladów jesieni. Dzieci poznawały przyrodę z wykorzystaniem wszystkich zmysłów. Oglądały okazy przyrodnicze z wykorzystaniem lup czy lornetek. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Skarbów było tak dużo, że po powrocie do pracowni uczniowie zdołali dodatkowo wykonać imponujące albumy. Po pogadance oraz dyskusji z p. leśnikiem uczniowie mieli chwilkę na swobodne gry i zabawy na świeżym powietrzu. Potem uczestniczyli w ognisku, piekąc pyszne kiełbaski. Kontynuując tematykę rozpoczętą podczas wycieczki do lasu, kolejne zajęcia poświęcono na usystematyzowania nabytej wiedzy oraz jej uzupełnienie. Uczniowie pod okiem nauczycieli wykonywali liczne zadania. Uzupełniali karty pracy, prowadzili rozmowy, rozwiązywali zadania, uczestniczyli w grach i zabawach ruchowych, oglądali prezentacje multimedialne.

    Wszystkie wytwory pracy rąk Małych Podróżników poszerzyły zbiory naszej pracowni. Ich wykonanie dostarczyło uczestnikom projektu mnóstwo satysfakcji i zadowolenia. Zgodnie z założeniami projektu, proces tworzenia wszystkich prac bardzo często przybierał formę zabawy. Dzieci były  naprawdę żywo zainteresowane i zaangażowane w realizację treści przewidzianych na I semestr roku szkolnego 2015/2016. Z uwagi na fakt, że w naszej pracowni treści objęte podstawą programową realizowane są w ciekawy, niecodzienny, a zarazem atrakcyjny dla dzieci sposób, proces kształcenia przebiega tu niejako niepostrzeżenie.

    Innowacyjne nauczanie w pracowni teatralnej

       W ramach zajęć z pracowni teatralnej, podczas których realizowany jest program "Odkrywamy tajemnice i przeżywamy przygody", nauczyciele prowadzący pani Tamara Mosek i Ewelina Kopeć kształtują u uczniów postawę twórczą, rozwijają  wrażliwość estetyczną i wyobraźnię. Program pracowni teatralnej podzielony jest na 7 bloków:

    I. Poznajemy siebie nawzajem ( prezentujemy się)

    II. Bawimy się słowem

    III. Pacynka-przyjaciel

    IV. Spotkanie z baśnią ( przygoda )

    V. W świecie krasnoludków

    VI. Jestem prezenterem telewizyjnym, radiowym

    VII. W świecie muzyki ( z muzyką po świecie )

             Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach i biorą w nich aktywny udział realizując treści polonistyczne i rozwijając swoje zamiłowania plastyczne.

             Podczas zajęć, na których realizowane były treści z I bloku: "Poznajemy siebie nawzajem" uczniowie określali swoje mocne i słabe strony. Rysowali siebie, a następnie dokonywali autoprezentacji. Podczas zabawy parateatralnej wcielali się w postacie przedstawione na samodzielnie wykonanych maskach. Wiele radości sprawiła uczniom wspólna zabawa i pląsy przy muzyce.

    Realizując treści z bloku II: "Bawimy sie słowem" dzieci wzbogacały swoje słownictwo. Uczniowie wykonywali ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe. Wiele radości sprawiło im tworzenie nowych nazw zawodów np. tralaczyciel i śmiesznych wyrazów w oparciu o tekst wiersza "O panu Tralalińskim". Z wielkim zaangażowaniem odgrywali także scenki dramowe, podczas których przedstawiali różne zawody. Ciekawą zabawa było wycinanie z czasopism kolorowych liter i tworzenie z nich różnych napisów. Zabawy językowe pobudzały ich wyobraźnię.

             Uczniowie poznali biografię Juliana Tuwima. Czytali wiersze poety z odpowiednią intonacją oraz przygotowali inscenizację utworu "Rzepka". Projektowali także okładkę do zbiorku wierszy Tuwima.        

             Niezwykle ważną kompetencją rozwijaną na zajęciach jest efektywne współdziałanie w zespole. Wiele radości sprawiało uczniom wykonywanie w grupach robotów, naśladowanie ich ruchów oraz mowy.

             Poprzez uczestnictwo w zajęciach uczniowie zrozumieli potrzebę utrzymywania dobrych relacji z sąsiadami. Na podstawie wiersza Fredry "Paweł i Gaweł" sformułowali zasady zgodnego współżycia sąsiedzkiego. Tworzyli improwizacje ruchowe do muzyki i uczestniczyli w zabawach muzycznych, Wykonując serduszko przyjaźni, zwracali na estetykę wykonania pracy, pisownię imion wielka literą oraz poprawny zapis ortograficzny.

             Uczniowie wykonywali pacynki ze skarpet, kukiełki oraz uczestniczyli z ich udziałem w zabawach parateatralnych.

             Podczas zajęć uczniowie doskonalili umiejętność posługiwania się nitką i igłą przyszywając swoim pacynkom oczy z guzików i włosy z włóczki.

             Niecodziennym gościem w pracowni teatralnej okazał się pajacyk Fik-Myk, który zachęcił wszystkich do zabaw  przy muzyce z serpentynami. Wiele pomysłów dostarczyła zabawa twórcza przy muzyce "Zatańcz jak chcesz", "Smutny i wesoły pajacyk". Uczniowie także komponowali z figur geometrycznych pajacyka.

             Na zajęciach z pracowni teatralnej uczniowie poznali układ graficzny listu. Projektowali także własne kartki pocztowe. Gotowe listy i pocztówki wkładali do samodzielnie wykonanych kopert, które następnie adresowali.

     

    W PRACOWNI WIEDZY

    W roku szkolnym 2015/2016 w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie uczniowie klas I –III rozpoczęli realizację programu pt. „ODKRYWAMY TAJEMNICE I PRZEŻYWAMY PRZYGODY”, mającym na celu wszechstronny rozwój dziecka poprzez samodzielne myślenie, doświadczenie i wyciąganie wniosków. Sposobem na to jest wykorzystanie naturalnej ciekawości dziecka i zaprzężenie jej do procesu uczenia się. W tym celu powstały tematyczne pracownie: pracownia teatralna, pracownia podróży i pracowania wiedzy.

    W pracowni wiedzy pod hasłem – „ Wiedza to potęga” -  uczniowie zdobywają różne wiadomości i umiejętności ze wszystkich dziedzin życia.

    Chętnie w nich uczestniczą, zadają pytania, pracują w grupie, są ciekawi świata. Dowiadują się jak działa prąd, jak powstały dzisiejsze e – booki, jak wyglądały dawniej domy, itp.

    Zajęcia są ciekawe i kreatywne, dlatego dają uczniom dużo radości i pobudzają wyobraźnie.

    Uczniowie poznali postaci wielu wybitnych naukowców i wynalazców, którzy zmienili świat. Potrafią ich rozpoznać i powiedzieć co wynalazł, czego dokonał, co zrobił.

    W pierwszym bloku tematycznym uczniowie poznawali metody, materiały potrzebne do budowy domu. Sami również budowali domy z kartonów i kolorowych papierów powtarzając przy ty wygląd figur geometrycznych, obliczali ile potrzebują elementów i w jakim kształcie do budowy domu, a następnie przygotowali prostokątne szablony cegieł, odrysowywali i wycinali je z tektury lub kartonu. Tak powstało wiele domów i bloków zbudowanych przez dzieci.

    Bawiliśmy się również w geodetę. Dzieci odmierzały różne przedmioty i zapisywały ich długości i odległości. Miały przy tym dużo zabawy i śmiechu oraz oczywiście odpowiedzialności – poczuli się jak prawdziwi geodeci i budowlańcy. Bez problemu posługiwały się jednostkami do mierzenia odległości takimi jak: mm, cm, m, km.

    Kolejny etap nauki w pracowni wiedzy to poznanie istoty i działania prądu. Wszyscy znają świetnie  i pamiętają numery alarmowe na Policję, Straż, Pogotowie Ratunkowe i pogotowie Energetyczne. Wiedzą czemu służą i kiedy należy na nie dzwonić oraz jaką pomoc mogą uzyskać.

    Uczniowie zapoznani byli ze źródłami energii elektrycznej i sposobami jej wytwarzania Dowiedzieli się też co to są elektrony i dlaczego się poruszają.

    Odpowiadaliśmy sobie na pytania czy dzisiaj możemy żyć bez prądu i do czego go używamy. Wymienialiśmy  urządzenia elektryczne, z których korzystamy w życiu codziennym, określaliśmy korzyści płynące z energii elektrycznej oraz  wskazywaliśmy różne  sposoby jej wykorzystywania. Dlatego też nie odmówiliśmy sobie przyjemności ich wykorzystania i zrobiliśmy wspaniałe i pyszne gofry z dżemem i cukrem pudrem, a na święta Bożego Narodzenia pierniczki z lukrem w różnym kształcie , które goście dostali w prezencie od uczestników  Pracowni Wiedzy. Pieczenie przyniosło uczniom dużo frajdy i zadowolenia z własnej pracy.

    Oczywiście  jak przystało na pracownię wiedzy uczniowie poznali czym dawniej oświetlano domy. Zobaczyli jak wyglądało łuczywo, kaganek, lampy naftowe – które wzbudziły największą ciekawość.

     Zajęcia uczniom przynoszą dużo satysfakcji i zadowolenia, chętnie na nie przychodzą i w nich aktywnie uczestniczą. Są ciekawi i zadają dużo pytań zdobywając dzięki temu wiedzę, którą mogą wykorzystać na zajęciach lekcyjnych oraz w życiu codziennym.

    APEL O BEZPIECZEŃSTWIE W CZASIE FERII

    W dniu 13.01.2016r. Samorząd Uczniowski pod opieką opiekuna Wioletty Szymańskiej przygotował apel na temat bezpieczeństwa podczas ferii, które są dla uczniów  czasem zimowego wypoczynku.

    Członkowie SU przypomnieli uczniom, podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie zimowych zabaw na śniegu i lodzie, tak aby ten zimowy okres spędzić miło, aktywnie, ale i bezpiecznie. Uświadomili również, by przed każdym wyjściem z domu zadbać o odpowiedni ubiór, który powinien być ciepły i wygodny. Podczas apelu rozstrzygnięty został konkurs zorganizowany przez Szkolne Koło Przyrodnicze na karmnik dla ptaków. Miejsca na podium zajęli:

    I m-ce Artur i Damian Reguccy

    II m-ce Grzesiak Kamil

    III m-ce Łukasz i Mateusz Postój

    Wyróżnienie otrzymał Piotr Janiszewski. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci sprzętu sportowego ufundowanego przez Dyrektora PZSiP w Lasocinie Helenę Kara.

    ZABAWA CHOINKOWA

    W dniu 04.02.2016r. w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie odbyła się zabawa choinkowa dla wszystkich przedszkolaków i uczniów szkoły. „Choinkę” rozpoczęła Dyrektor szkoły Helena Kara witając wszystkich uczestników zabawy oraz ich rodziców. Uczniowie szkoły bawili się w barwnych karnawałowych strojach. Główną atrakcją zabawy choinkowej okazały się konkursy przygotowane i przeprowadzone przez członków Samorządu Uczniowskiego: Błaszkiewicz Julię, Gajek Oliwię i Kucharczyk Laurę pod opieką Wioletty Szymańskiej. Warto wspomnieć  „Taniec z balonem”, „Bieg z książką na głowie”, ,,Bieg z piłeczką pingpongową na łyżce”, „Wirujący kapelusz”, „Mumię” oraz „Gorące krzesła”. Wszyscy zwycięzcy konkursów otrzymali słodkie upominki. W trakcie zabawy uczniowie mogli posilić się poczęstunkiem przygotowanym przez pracowników szkoły. Wszyscy wspaniale się bawili i tańczyli przy muzyce, której obsługę zapewnili uczniowie klasy IV: Grzesiak Kamil oraz Postój Łukasz. Zwycięzcom konkursów gratulujemy!

    Niezwykłe zajęcia - warsztaty mydlarskie

    Powiedz mi, a zapomnę.

    Pokaz mi , a zapamiętam.

    Pozwól zrobić a zrozumiem.

             10 marca 2016 roku w PZSiP w Lasocinie odbyły się warsztaty mydlarskie, w których wzięły udział zarówno przedszkolaki jaki i uczniowie klas I-VI. Tak pachnących i kolorowych zajęć jeszcze w naszej placówce nie było. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak powstaje mydło oraz własnoręcznie wykonali niepowtarzalne mydełka. Dzieci samodzielnie wybierały kształt, zapach i dekoracyjne elementy zatopione w mydlanej masie. Z wielkim podekscytowaniem produkowały mydło, które na koniec warsztatów zapakowały w ozdobny woreczek, aby w prezencie wręczyć rodzicom. Każdy uczestnik wykonał dwa mydełka.

             Warsztaty okazały się niezwykłą atrakcją. Praca z tak oryginalnym materiałem sprawiła wszystkim wiele radości. Uczniowie i przedszkolaki z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia.  Inicjatorem warsztatów była pani Ewelina Kopeć.

    Eliminacje wewnątrzszkolne konkursu plastycznego ,,W trosce o nasze bezpieczeństwo”

    Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu plastycznego ,,W trosce o nasze bezpieczeństwo”, którego organizatorem jest Komendant Główny Straży Pożarnej.

     Celem  tegorocznej edycji  jest zainteresowanie problemem, co może się stać ,gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także ukazanie strażaków ratowników podczas działań ratowniczo- gaśniczych.

    Do etapu powiatowego wybrano prace:

    Macieja Biernackiego      ucznia klasy II

    Emilii Kolasińskiej          uczennicy klasy V

    Oliwii Gajek                   uczennicy klasy VI 

    Wycieczka. Spotkanie ze sztuką, czyli nietypowe lekcje muzyki i plastyki.

    W marcowy, przedświąteczny dzień, 23 marca 2016 r. uczniowie z klas II-VI uczestniczyli w niezwykłych lekcjach: muzyki i plastyki, które odbyły się poza murami szkoły.

    Niecodzienna podróż rozpoczęła się od zwiedzania kolekcji instrumentów muzycznych z różnych stron świata, która znajduje się w miejscowości Ćmielów koło Ostrowca Św.

    Wszyscy z dużym zaciekawieniem słuchali opowieści p. Jacka Machały, który od wielu lat gromadzi instrumenty muzyczne, m.in. z Australii, Afryki, Azji i potrafi zagrać na nich piękne melodie.

    Dzieciaki miały także możliwość gry na dowolnie wybranym instrumencie i dość dobrze sobie z tym radziły. Można było zauważyć wiele ukrytych talentów.

    Na zakończenie spotkania Laura Kucharczyk i Oliwia Gajek w imieniu wszystkich uczniów złożyły świąteczne życzenia i podarowały własnoręcznie wykonaną pisankę.

    Po tej interesującej lekcji muzyki, uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Ostrowcu Św. , gdzie odbyły się warsztaty plastyczne.

    Każdy mógł  wybrać sobie ciekawy wzór o tematyce wiosennej lub wielkanocnej i namalować go na szklanej płytce.

    Wszyscy w skupieniu tworzyli swoje witraże, bo taką techniką posługiwali się mali artyści.

    Nadszedł także czas na zwiedzanie wystaw ,,Pasiak nie tylko świętokrzyski”oraz ,,Malarstwo witrażowe.”

    Dzieci podziwiały obrazy wykonane różnymi technikami m.in.akrylową,olejną,akwarelową.

    Uważnie słuchały w jaki sposób powstaje witraż a następnie z zainteresowaniem oglądały ekspozycję malarstwa witrażowego.

    W czasie tych niecodziennych zajęć artystycznych uczniowie zadawali dużo pytań, ale sami również wykazali się sporą wiedzą. Zachwyt wzbudził również ogromny fortepian, znajdujący się w jednej z sal muzealnych.

    W podróży do świata sztuki dzieciom towarzyszyły panie: Agnieszka Urban i Dorota Bogdańska- Dąbrowska. Uczestnicy wycieczki zadowoleni wrócili do szkołyi z wypiekami na twarzy opowiadali wrażenia. Z dumą pokazywali wszystkim własnoręcznie wykonane obrazki na szkle.

    Wyjazd ten pozostawił bardzo miłe wspomnienia.

    Wycieczka do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

    08 kwietnia 2016 roku uczniowie klas I-III uczęszczający na zajęcia teatralne realizowane w ramach programu pt. „ODKRYWAMY TAJEMNICE I PRZEŻYWAMY PRZYGODY” oraz dzieci z oddziału "O"  odwiedzili Kielce.

              Celem wizyty w stolicy województwa świętokrzyskiego była wizyta w  Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś". Uczniowie obejrzeli spektakl pt. "Dziadki, dziatki". W dowcipny, a zarazem przewrotny sposób poruszał on  temat relacji dziadka i wnuka. Malował obraz dziadka, który ma w sobie dziecko  i dziecka, które ma w sobie dziadka. Historia zaczęła się w teatrze, gdzie główny bohater Henri uczył się kunsztu sztuki od swojego dziadka - dyrektora. Gdy nauki dobiegły końca, dziadek znikł w niewyjaśnionych okolicznościach.  Wnuczek  próbował zrozumieć, co się stało. Szukał dziadków o podobnej historii, którzy jak jego własny, mieli ciekawe życie i zniknęli w równie niezwykły sposób. Henri spotkał dziadka z Teksasu, z Kielc i wielu innych miejsc. Na szczęście udało się mu znaleźć rozwiązanie zagadki: Wszyscy dziadkowie odnajdują się w naszej pamięci o nich i w dziełach, które po sobie zostawili. Po spektaklu uczniowie uczestniczyli  w  prawie godzinnych zajęciach teatralnych na scenie z aktorką  panią Agatą Sobotą. Dzieci wykonywały różne ćwiczenia głosowe, artykulacyjne oraz zabawy słowno-mimiczne. Warsztaty dostarczyły wszystkim wiele frajdy.           Ostatnim punktem programu był posiłek w McDonald‘s.   

             Dzieci wróciły do domów nieco zmęczone, ale zadowolone i uśmiechnięte.  Opiekunami wycieczki byli nauczyciele realizujący program „Odkrywamy tajemnice i przeżywamy przygody".

    Spotkanie  z wierszami Jana Brzechwy

    W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie klasy IV wraz z bibliotekarzem szkolnym Dorotą Dąbrowską dnia 11.04.2016r. odwiedzili przedszkolaków z grupy młodszej, aby zaprezentować wiersze J. Brzechwy.

             Najmłodsi uważnie słuchali  utworów czytanych przez uczniów. Szczególnie zainteresował ich wiersz pt.: ,,ZOO”. Następnie wszyscy aktywnie uczestniczyli w rozmowie na temat zaprezentowanego wiersza. Z zaciekawieniem oglądali też kolorowe ilustracje zwierzątek. Na zakończenie pani bibliotekarka przeczytała wiersz ,,Pan pomidor” zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy.

             Maluchy zadowolone z wizyty starszych kolegów, zaprosiły ich na kolejne spotkanie.

    Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ,,Piękno drzemiące w wulkanach”

    Uczniowie klas IV,V,VI przystąpili do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym

    ,,Piękno drzemiące w wulkanach”, którego organizatorem jest Muzeum Złota w Złotoryi.

    Nasi uczniowie wykonali ciekawe prace plastyczne, w których zaprezentowali m.in. budowę wulkanu, erupcję, materiały wulkaniczne wyrzucane z głębi ziemi.

    Zadanie uczestników konkursu polegało również na napisaniu, co było inspiracją do wykonania  pracy i nadaniu jej tytułu.

    Oto autorzy najciekawszych prac:

    Klasa IV: Jakub Pacuła; Damian Regucki

    Klasa V:  Emilia Kolasińska; Martyna Rzepka

    Klasa VI: Julia Błaszkiewicz, Oliwia Gajek, Laura Kucharczyk, Artur Regucki, Dawid Zdybski

    Prace zostały wysłane do Muzeum Złota w Złotoryi, a my z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

    Naspotkanie  z pisarzem - Rok  Henryka  Sienkiewicza

    Z inicjatywy bibliotekarza szkolnego Doroty Dąbrowskiej uczniowie klas IV,V,VI uczestniczyli w zajęciach, które odbyły się 19.04.2016r. w Bibliotece Publicznej w Lasocinie.

    Celem spotkania było poznanie twórczości H. Sienkiewicza- autora wielu powieści oraz udział w konkursie pięknego i sprawnego czytania.

    W związku z ogłoszonym Rokiem Sienkiewicza, pracownice biblioteki panie: Janina Gniaź i Joanna Brzozowska, przygotowały fragment znanej i lubianej książki tego pisarza ,,W pustyni i w puszczy.”

    Zadanie uczniów polegało na płynnym przeczytaniu tekstu w jak najkrótszym czasie.

    Najlepiej poradzili sobie:

     Bartosz Ryfka -uczeń klasy V ,zajmując I miejsce

    Martyna Rzepka- uczennica klasy V oraz Bartłomiej Sobczyk z klasy VI –II miejsce

    Dawid Zdybski- uczeń klasy VI zajął III miejsce.

               Wspólne czytanie oraz uważne słuchanie fragmentu książki było okazją do przypomnienia sobie przygód Stasia i Nel-głównych bohaterów powieści oraz poznania tytułów innych ciekawych książek H. Sienkiewicza i zachęcenie do ich przeczytania. Dopełnieniem spotkania z książką była gazetka ścienna na temat życia i twórczości  pisarza.

    Na zakończenie zwycięzcy konkursu oraz wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki- kolorowe zakładki do książki i długopisy.

    DZIEŃ ZIEMI

    21 kwietnia w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie  uczniowie Szkolnego Koła Przyrodniczego pod opieką Wioletty Szymańskiej- nauczyciela przyrody  przygotowali  przedstawienie z okazji Dnia Ziemi pt. „My się śmieci nie boimy, czyli ze starego nowe”

    Głównym celem było uświadomienie uczniom współodpowiedzialności za środowisko w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia. Jak również przypomnienie wszystkim o potrzebie ochrony przyrody oraz o sposobach wykorzystywania odpadów ponownie przetworzonych. Uczniowie w prezentowanej inscenizacji zachęcali wszystkich, aby koniecznie segregowali śmieci w swoich domach oraz wyrzucali je do specjalnych pojemników pamiętając, że do niebieskiego pojemnika powinien trafić papier, do żółtego – plastik, natomiast szkło do zielonego (kolorowe szkło) lub do białego (białe szkło). Ponadto zwrócili uwagę na to, że jeśli już segregujemy odpady, to warto na co dzień korzystać z rzeczy nadających się do ponownego przetworzenia, czyli recyklingu ponieważ ograniczamy powiększanie się obszarów wysypisk śmieci, a także zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, wody i surowców naturalnych.

    Na zakończenie wszyscy zgodnie wypowiedzieli hasło, które było tematem przewodnim  Dnia Ziemi ,,Segregujcie śmieci, bo od tego zależy życie waszych dzieci”.

    Szkolone Koło Przyrodnicze na zajęciach w terenie

    W dniu 25.04.2016 roku w ramach zajęć Szkolnego Koła Przyrodniczego uczniowie klasy IV i V wraz z opiekunem Wiolettą Szymańską udali się do oczyszczalni ścieków  mieszczącej się w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ożarowie. Celem wycieczki było poznanie zasad funkcjonowania oczyszczalni oraz mechanizmu w jaki odbywa się proces mechanicznej i biologicznej obróbki ścieków.

    W systemie jej działalności oprócz komór, mieszadeł, dmuchaw i rur  znaczącą rolę odgrywają mikroorganizmy, które wspomagają cały proces. Ponadto uczniowie mogli zaobserwować jak działa ,,serce” oczyszczalni, czyli system komputerowy  który, kontroluje pracę wszystkich urządzeń w zakładzie i sygnalizuje ewentualne usterki.

    Uczniowie byli pod wrażeniem całej technologii oczyszczania ścieków, ponadto obejrzeli specjalistyczne pojazdy będące na wyposażeniu oczyszczalni. Na zakończenie wycieczki uczniowie mieli wiele pytań do kierownika, który fachowo odpowiadał na wszystkie nurtujące uczniów pytania.

    Następnie uczniowie udali się do Banku Spółdzielczego Ożarowie,  ponieważ  większość uczniów to członkowie Szkolnej Kasy Oszczędności prowadzonej w szkole przez nauczyciela Wiolettę Szymańską. Wszystkich uczniów przywitała Pani prezes Regina Zychewicz, która rzetelnie wprowadziła młodych ludzi w tajniki bankowości. Dzieci mogły obejrzeć pracę banku od tzw. "podszewki” oglądając jak pracują bankowcy na poszczególnych stanowiskach oraz jak działa system kamer monitorujących.  Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem, zadawali wiele pytań, na które skrupulatnie odpowiadała pani prezes.

    Bank Spółdzielczy w Ożarowie przygotował dla  uczniów drobne upominki, z których wszyscy bardzo się ucieszyli  składając serdeczne  podziękowania.

    Dzieci z PZSiP na warsztatach w Piekarni w Lasocinie

    W ramach zajęć z projektu „Odkrywamy tajemnice i przeżywamy przygody” uczniowie klas I-III PZSiP w Lasocinie, pod opieką nauczycieli Tamary Mosek i Eweliny Kopeć, odpowiedzialnych za realizację projektu, uczestniczyli w wycieczce do miejscowej piekarni państwa Jadwigi i Henryka Drabików. Celem wizyty było przeprowadzenie wywiadu z właścicielką zakładu.  Gospodyni piekarni bardzo wyczerpująco odpowiadała na pytania uczniów. Szczegółowo omówiła przebieg procesu technologicznego oraz asortyment wypiekanego pieczywa, poczynając od sporządzenia zakwasu, poprzez zarabianie i wyrabianie ciasta, jego rozrost aż po formowanie i pieczenie. Dzięki jej uprzejmości  uczniowie przyjrzeli się przyrządom  i maszynom, które w piekarni spełniają bardzo ważną rolę – piekarskiej łopacie do wyciągania gorących bochenków z pieca oraz urządzeniom do mieszania mąki i ciasta chlebowego. Duże wrażenie na zwiedzających wywarł ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Uczniowie ćwiczyli wyjmowanie z niego chleba ogromną łopatą. Następnie uczestniczyli w warsztatach piekarniczych. Pani Jadwiga pokazała uczniom sposoby zaplatania chałek i rogali, po czym sami gnietli i zaplatali ciasto.

              Na koniec dzieci zostały obdarowane pysznymi pączkami, które samodzielnie nadziewali i pudrowali cukrem.

    Spotkanie z poezją dziecięcą

    W związku z obchodami Roku Bibliotek oraz Roku Czytelnictwa, uczniowie klas I, II, III wraz z bibliotekarzem szkolnym Dorotą Dąbrowską, 26 kwietnia 2016r. wybrali się do Biblioteki Publicznej w Lasocinie na spotkanie z poezją dziecięcą.

    Na wstępie, kierownik biblioteki Janina Gniaź przybliżyła sylwetki autorów wierszy dla dzieci oraz twórczość: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Następnie wszyscy wysłuchali piosenki o książce, którą zaśpiewała D. Dąbrowska. Melodię szybko podchwyciły dzieci wtórując ,,Z książki płynie odwaga, książka w życiu pomaga…”

    Przyszedł wreszcie czas na zapoznanie z utworami pisarzy. Panie J. Gniaź, J. Brzozowska i D. Binek zaprezentowały kilka wierszy, których uczniowie wysłuchali z uwagą i zaciekawieniem.

    Zaciekawienie wzbudziły nietypowe wykonania wierszy: Okulary J. Tuwima oraz Katar J. Brzechwy przedstawione w formie śpiewanej przez p. Dąbrowską.

    Dzieci bardzo aktywnie włączały się zarówno w recytację, jak i śpiew, które wywoływały wiele emocji.

    Nadeszła pora na zadania konkursowe. Dużo radości dało dzieciakom: losowanie i odczytywanie tytułów wierszy, które schowały się w chatce z piernika, układanie rozsypanki sylabowej, szukanie w tekście ukrytych tytułów wierszy, rozpoznawanie tytułu na podstawie fragmentu cytatu czy dokończenie fragmentu wiersza. Pomiędzy zadaniami konkursowymi  pojawiał się okrzyk ,,Z książki płynie odwaga, książka w życiu pomaga…” zaczerpnięty z piosenki prezentowanej na początku spotkania.

    Na zakończenie, przy dźwiękach znanej piosenki ,,Kaczka- dziwaczka”, uczestnicy spotkania przystąpili do ostatniego zadania, które polegało na ułożeniu z liter z wyrazu ,,okulary” jak największej ilości wyrazów. Wszystkie zespoły pracowały z dużym zaangażowaniem i wykazały się sporą wiedzą, a zwyciężyła grupa w składzie: Iga Gajek, Amelia Skrzyńska, Weronika Sobczyk, Maciej Biernacki, Maciej Czaja, Krzysztof Mazurkiewicz.

    I tak oto spotkanie z poezją dobiegło końca. Zwycięzcy oraz pozostali uczestnicy otrzymali gratulacje i słodkie nagrody. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały gazetkę i wystawkę książek, która towarzyszyła imprezie czytelniczej. Spotkanie to było  nie tylko nauką, ale również wspaniałą zabawą i na pewno przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania książką i czytania wierszy Brzechwy i Tuwima, ale  także innych poetów.

    Szkolny Zespół "Lasocianie" na Święcie Kwitnącej Wiśni w Nowem

    ,,Lasocianie” na tegoroczne obchody Święta Kwitnącej Wiśni przypadające 1 maja, przygotował dla wszystkich sadowników muzyczny upominek.

    W programie znalazły się piosenki znanych wykonawców i zespołów,  które zaprezentowali soliści i grupa wokalna w składzie: Amelia Skrzyńska, Ola Skrzyńska, Wiktoria Sadowska, Paulina Przyrodzka, Klaudia Buczkowska, Katarzyna Piotrowska, Paweł Gałka.

    Koncert rozpoczęła Wiktoria Sadowska wierszem opisującym uroki miejscowości Nowe a duet: Ola Skrzyńska i Bartłomiej Rajter z towarzyszeniem grupy wokalnej wykonał piosenkę ,,To wioska Nowe”, specjalnie ułożonej na tę okazję.

    Następnie na scenie prezentowali się soliści: Maciej Biernacki w piosence „Alibaba” , Paweł Gałka ,,Zawsze tam, gdzie ty” zespołu Lady Pank. Dwie piosenki usłyszeliśmy w wykonaniu Kamila Grzesiaka ,,Dałem ci kamień z napisem Love’’ zespołu Enej oraz ,,Barcelona’’ zespołu Pectus. Znane i lubiane melodie ,,O mnie się nie martw” oraz ,,Nie wrócą te lata’’ zabrzmiały w wykonaniu Pauliny Przyrodzkiej, a Bartłomiej Rajter zaprezentował słynny przebój zespołu ABBA ,,Mamma Mia”. Atmosferę występu podgrzał Maciej Biernacki, śpiewając porywającą do tańca piosenkę ,,Lili’’z repertuaru zespołu Enej.

    Na zakończenie wszyscy dali się ponieść rytmom cza-czy, bowiem na scenie pojawili się: Paulina Przyrodzka i Bartłomiej Rajter wykonując piosenkę ,,Wiśniowy sad”.

    Do występu uczniów przygotowały panie: Dorota Bogdańska- Dąbrowska, Teresa Stec i Agnieszka Urban.

    Szczególne podziękowania, soliści i grupa wokalna składają Pani Agnieszce Urban za opracowanie ciekawych układów tanecznych do prezentowanych piosenek.

     

     

    Aż trzech laureatów w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego ZUCH

    W marcu do corocznego Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego ZUCH przystąpiło czworo naszych uczniów. Wszyscy uczestnicy to uczniowie klasy III, którzy przygotowywali się do konkursu pod okiem swojego nauczyciela języka angielskiego - Agnieszki Urban.

    Nasza szkoła już od trzech lat bierze udział w językowym ZUCH-u, odnosząc znaczące sukcesy. Podobnie było i w tym roku. W tegorocznej edycji konkursu do rywalizacji przystąpiło 2940 trzecioklasistów z całego kraju. Mimo tak dużej konkurencji aż trójka naszych uczniowi zdobyła tytuł laureata konkursu. Najlepszy rezultat wypracował Paweł Gałka, który uplasował się na 6 miejscu. Równie wysokie lokaty 9  i 15 zdobyli kolejno Wiktoria Sadowska oraz Michał Zając. Ostatni z naszych uczniów - Szymon Brzozowski zajął bardzo dobre 37 miejsce.

    Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    Warsztaty drukarskie

    Uczniowie klas II, III, IV w dniu 29.04. 2016r, odbyli wycieczkę do Miejskiego Ośrodka Kultury w Ożarowie, gdzie Firma Kalander z Katowic przeprowadziła edukacyjne warsztaty drukarskie. Uczestnicy przenieśli się do czasów Wielkiego Mistrza Jana Gutenberga. Spotkanie składało się z 3 części.

    Na wstępie uczniowie poznali skróconą historię druku.

    Następnie udali się do zecerni – miejsca, w którym ręcznie składali tekst przy użyciu czcionek. Potem przyszedł czas na wizytę w drukarni, gdzie znajdowała się prasa drukarska. W tym miejscu każdy uczestnik samodzielnie wydrukował sobie certyfikat udziału w warsztatach.

     Na końcu znajdowało się stanowisko zwane ilustratornią, gdzie przy pomocy kalki uczniowie przygotowywali ilustracje bardzo ciekawą techniką wymagającą kreatywnego myślenia. Dzieci po zajęciach wyszły uśmiechnięte, z praktyczną wiedzą, jak w przeszłości drukowano książki oraz wykonanymi przez siebie pracami.

     Firma Kalander udowodniła po raz kolejny, że zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń może stać się ciekawą i niezwykłą przygodą.

    Uczniowie z Lasocina na ciekawej lekcji w kieleckim Geoparku

    W dniu 19.05.2016r. uczniowie PZSiP w Lasocinie wraz z wychowawcami (W. Szymańska,  D. Dąbrowska, T. Mosek, J. Domagała) odbyli ciekawą lekcję o tematyce geologiczno-przyrodniczej w Centrum Geoedukacji w Kielcach. Uczniowie zwiedzili ,,Galerię Ziemi”, gdzie motywem przewodnim jest dewon – okres ery paleozoicznej. Specjalnie przygotowane wystawy z modelami dawnych żyjących organizmów, animacje multimedialne oraz eksponaty geologiczne  wprowadziły zwiedzających w świat płytkich lagun, raf i głębokich mórz, które przed milionami lat pokrywały te tereny. Wtedy obszar dzisiejszych Gór Świętokrzyskich był płytkim morzem. Dopełnieniem wyobrażenia dewońskiego świata są skały i skamieniałości tego okresu, a także zachodzące procesy geologiczne.

    Po zwiedzeniu wystawy uczniowie udali się w fascynującą podróż do wnętrza Ziemi kapsułą 5D. Podczas seansu stali się oni uczestnikami zjawisk geologicznych i przyrodniczych zachodzących we wnętrzu Ziemi.

    Zimna i wilgotna jaskinia, gorąca lawa czy morska bryza stały się wirtualną rzeczywistością, którą uczniowie mogli poczuć wszystkimi zmysłami.

    Następnie odbyła się wycieczka po Chelosiowej Jamie - najdłuższej świętokrzyskiej jaskini.

    Ostatnim punktem wycieczki był udział w warsztatach szlifowania wapieni koralowych zwanych też marmurami kieleckimi. Każdy zabrał na pamiątkę swój wyszlifowany okaz.

    To była fascynująca i ciekawa lekcja, którą wszyscy na długo zapamiętają.

    KREATYWNO - EDUKACYJNE WARSZTATY ŚWIECOWE

    17 maja 2016r. przedszkolaki i uczniowie PZSiP w Lasocinie uczestniczyli w warsztatach, podczas których wykonali pachnące świeczki.

                Dzieci do szklaneczek wsypywały kolorowy piasek. Następnie wybierały muszelki i zapachy, po czym wlewały gorącą parafinę. Na koniec zapakowały samodzielnie wykonane prace. Dzieciom bardzo podobały sie warsztaty, a piękne świece wręczyły mamom podczas uroczystych obchodów z okazji Dnia Mamy.

                Warsztaty dostarczyły uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

    OSTATNIE POŻEGNANIE SEBASTIANKA

    „Są ludzie, których Anioł Śmierci przytula zdecydowanie za wcześnie…”

    Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Sebastianka Niezgodzińskiego - naszego drogiego ucznia i kolegi, którego pożegnaliśmy w sobotę 28 maja 2016r.

    Jak trudno żegnać na zawsze kogoś, kto jeszcze mógł być z nami… Możemy tylko zapalić Ci znicz na Twoim grobie i ofiarować Ci naszą modlitwę… Spoczywaj w pokoju!

    Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy szczerego i głębokiego współczucia

    Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Uczniowie i Przedszkolaki PZSiP  w Lasocinie

    BELFER ROKU 2015/2016

    Pani Wioletta Szymańska została Belfrem Roku 2015/2016 Powiatu Opatowskiego. Właśnie zakończyła się dziesiąta edycja plebiscytu, organizowanego w regionie przez redakcję „Echa Dnia”. Głosowanie w kategorii szkół podstawowych wygrała nasza nauczycielka przyrody pani Wioletta Szymańska, która otrzymała 7870 głosów. Głos zabrała także Kapituła złożona z osób związanych ze świętokrzyską oświatą. Wręczenie tytułu odbyło się we wtorek, 7 czerwca, podczas gali finałowej w hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach.  Jesteśmy dumni, bo to już drugi nauczyciel naszej placówki, który otrzymał tytuł Belfra Roku Powiatu Opatowskiego. Serdecznie gratulujemy!

    PIKNIK  RODZINNY

    PIKNIK RODZINNY, odbył się się w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie 10 czerwca 2016r. o godzinie 1400.

    W programie:

    • Występy artystyczne;
    • Gorący posiłek;
    • Słodki poczęstunek;
    • Konkursy i rozgrywki sportowe z nagrodami;
    • Wesołe miasteczko dla dzieci;

    PZSiP na Pikniku Intergacyjnym „Bądźmy razem dla pokoleń”

    31 maja 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Pikniku Integracyjnym „Bądźmy razem dla pokoleń”, który odbył się na stadionie Alit Ożarów.

    Tegoroczny piknik połączony był z obchodami Dnia Dziecka. Uczestniczyły w nim dzieci ze wszystkich lokalnych szkół oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Dębna.

    Zgodnie z harmonogramem piknik rozpoczął się oficjalnym otwarciem. Chwilę później przeprowadzono dość nietypową rozgrzewkę – taniec na murawie „gołą stopą”. W dalszej kolejności odbyły się liczne konkurencje sportowe wśród których znalazły się m.in.: skoki w workach, przenoszenie przedmiotów z miejsca na miejsce, slalomy czy  różnego rodzaju wyścigi.

    Po części rekreacyjno-sportowej nasi uczniowie skorzystali ze słodkiego poczęstunku, ciasta, drożdżówki. Były też hot-dogi, napoje oraz bezpłatne atrakcje w postaci zjeżdżalni czy dmuchanego zamku.

    Nasi uczniowie mocno angażowali się we wszystkie proponowane konkurencje, rozgrywki i zabawy. Podrygiwali i podśpiewywali pod sceną, wspierając swoich kolegów i koleżanki, którzy prezentowali się na scenie.

    Możliwość uczestniczenia w pikniku dostarczyła naszym wychowankom dużo ciekawych wrażeń oraz pozwoliła zintegrować się z innymi uczestnikami imprezy.

    DNI  OŻAROWA

    Podczas obchodów Dni Ożarowa (18.06.2016r.), Szkolny Zespół Lasocinie zaprezentował program wokalny, na który złożyły się: popularna melodia biesiadna oraz piosenki z repertuaru znanych wykonawców.

               Lasocianie wraz z solistami Amelią Skrzyńską i Bartłomiejem Rajterem, powitali wszystkich piosenką „Lato lato” zapraszając do wspólnej zabawy.

             Następnie swoje umiejętności wokalne w piosence „Kamień z napisem Love” zespołu Enej, zaprezentował K. Grzesiak, któremu towarzyszyły w układzie tanecznym Klaudia Buczkowska i Paulina Przyrodzka.

             Znany przebój grupy ABBA zabrzmiał w wykonaniu Bartłomieja Rajtera oraz grupy tanecznej cherlederek w składzie: A. Skrzyńska, O. Skrzyńska, W. Sadowska, K. Piotrowska M. Biernacki – śpiew i K. Buczkowska – taniec, wprowadzili swoim występem w klimat myśli orientalnej, wykonując piosenkę Alibaba.

                Utwór „O mnie się nie martw” z repertuaru K. Sobczyk zaśpiewała P. Przyrodzka, a K. Grzesiak wykonał piosenkę z zespołu Pectus „Barcelona”. Układ taneczny zaprezentowały K. Buczkowska i P. Przyrodzka.

                Na zakończenie Lasocianie zaśpiewali:

    „…Lato, lato

    Rodzinnych spotkań to czas

    Lasocianie śpiewali dzisiaj dla Was

    Lato, lato, więc bawmy się wszyscy wraz

    Bo na święcie Ożarowa

    Lasocinie żegnają Was”

    Do występu dzieci przygotowały panie: D. Dąbrowska, T. Stec i A. Urban.

    ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

    "Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek,

    Jutro wakacje, lekcje skończone!

    A teraz wszystkich czeka nagroda:

    Wakacje, wczasy, słońca, pogoda,

    Gorący piasek, szum morskiej fali,

    Kuszący zapach lasu z oddali!"

                               (Czesław Janczarski)

    Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 przypadło na dzień 24.06.2016r. Jak co roku uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele Parafialnym Św. Michała w Lasocinie, po której wszyscy udali się do szkoły.

    Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Pani Dyrektor Helena Kara, która powitała wszystkich zebranych gości, rodziców, uczniów, przedszkolaków i pracowników. Następnie dokonała podsumowania całorocznej pracy szkoły i przedszkola, zwracając uwagę na wyniki w nauce i frekwencję. Podziękowała nauczycielom i dzieciom za trud włożony w proces dydaktyczny. Szczególne podziękowania w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła wszystkim osobom wspierającym placówkę, a przede wszystkim Rodzicom, za pomoc w wykonywaniu dekoracji, przygotowanie strojów do występów, dowóz na występy i wspieranie naszej placówki w działaniach dydaktyczno – wychowawczych.

    Później nastąpiło wręczenie przez Panią Dyrektor i przewodniczącego Rady Rodziców Sławomira Tomalskiego świadectw z wyróżnieniem i nagród książkowych dla osób, które osiągnęły sukcesy w różnorodnych konkursach oraz za wzorową frekwencję.

    Wychowawca klasy VI - Teresa Stec poprowadziła pożegnanie klasy VI, która złożyła w obecności pocztu flagowego uroczyste ślubowanie: „Ślubujemy Tobie, Szkoło, strzec wiernie twego honoru, a dalszą pracą i nauką rozsławić Twoje imię”.

    Uczniowie klasy VI złożyli podziękowania Pani Dyrektor i Gronu Pedagogicznemu za trud włożony w edukację, przeprosili za kłopoty i troski, których dostarczali oraz wyrazili szacunek, wdzięczność i uznanie. Życzyli zdrowia, sukcesów w pracy i życiu osobistym oraz wytrwałości na dalsze lata. W darze wdzięczności wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom.

    Po spotkaniu ogólnym uczniowie udali się do swoich klas, aby podsumować rok, otrzymać świadectwa, podzielić się swoimi planami wakacyjnymi i pożegnać na 2 miesiące.

    Sprawozdanie z działalności przedszkola w roku szkolnym 2015/2016

    W roku szkolnym 2015/2016 przedszkole funkcjonowało w dwóch oddziałach: grupa młodsza (3 i 4 latków) licząca 14 przedszkolaków i oddział zerowy (5 i 6 latków) liczący 14 dzieci. Placówka funkcjonowała od 7.00 do 14.00. Przedszkolaki korzystały z 3 odpłatnych  posiłków: śniadania, obiadu i deseru.                                                                       

    W przedszkolu pracowało 6 nauczycieli, którzy zapewniali fachową opiekę wszystkim dzieciom, dbając o ich bezpieczeństwo, dobre samopoczucie i wszechstronny rozwój w zależności od możliwości indywidualnych. Praca wychowawczo – opiekuńcza w przedszkolu realizowana była w oparciu o nową podstawą programową wychowania przedszkolnego.

    Przedszkolaki uczęszczały na dodatkowe zajęcia taneczne, wokalne i plastyczne. Podczas zajęć tanecznych przeżywały radosne chwile pozwalające na aktywne spędzanie czasu. Uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych i uczyły się układów tanecznych do różnorodnej muzyki (m.in. popu, country, folkloru) wykorzystując przybory: pompony, wstążki i chusty. Swoje umiejętności taneczne przedszkolaki zaprezentowały na dożynkach w Słupi Nadbrzeżnej, Dniu Matki, Pikniku Rodzinnym oraz Dniach Ożarowa. Dzieci zdolne wokalnie uczęszczały na zajęcia zespołu „Ósemka”. Grupa ma na swoim dorobku szeroki repertuar. Śpiewa pop, folklor i muzykę poważną. Ósemka uświetniała wiele imprez środowiskowych, m.in. Dożynki, Dni Ożarowa. Często była zapraszana przez proboszcza parafii w Słupi Nadbrzeżnej. Zespół oprawiał msze święte w niedzielę palmową, Święto Trzech Króli i nabożeństwo fatimskie. Ostatni program „Jak pies z kotem” zaprezentował podczas Święta Kwitnącej Wiśni i Dni Ożarowa.

    W grupie starszej prowadzono innowacyjne zajęcia nauki gry w szachy „Drewniana wojna”.

    Przedszkolaki z oddziału zerowego w godzinach pobytu w placówce uczestniczyły w zajęciach  z języka angielskiego i religii.

    W przedszkolu realizowano programy edukacyjne i profilaktyczne: „Czyste powietrze wokół nas”, "5 porcji warzyw, owoców lub soku" „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.  Nasze przedszkole,  popierając ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom" uczestniczyło w serii spotkań w bibliotece.

    Przedszkolaki w roku szkolnym 2015/2016 brały udział we wszystkich imprezach organizowanych w szkole.

    Brały także udział w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej, spotkaniu z policjantem i strażnikiem miejskim.

    W ciągu roku szkolnego zorganizowano 4 wycieczki dla  przedszkolaków:

    - do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie na przedstawienie teatralne „Przygody Kogla i Mogla”

    - do Czyżowa na spotkanie z Mikołajem,

    - do Kielc na spektakl  „Dziadki, dziatki” w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” oraz na warsztaty dykcyjne i spotkanie z aktorem,

     - do Warszawy do ZOO.

    Swoje umiejętności recytatorskie dzieci prezentowały na gminnym konkursie recytatorskim, zaś manualne poprzez udział w konkursach plastycznych.

    W ramach integracji rodziców ze środowiskiem przedszkolnym zapraszano ich do uczestnictwa w wycieczkach, wspólnych uroczystościach, akcjach organizowanych przez naszą placówkę. We wszystkie podejmowane działania rodzice chętnie się angażowali pomagając w wykonywaniu dekoracji, strojów, rekwizytów potrzebnych do występów, chętnie włączali się w organizowanie imprez klasowych, pomagali w przygotowaniu prac konkursowych. Za to wszystko serdecznie dziękujemy.

    SRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SZKOŁY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

    W minionym roku szkolnym staraliśmy się stworzyć uczniom jak najlepsze warunki do nauki poprzez zakup pomocy dydaktycznych, organizowanie kół zainteresowań, pracę z uczniem zdolnym i pracę w zespołach wyrównawczych z uczniem słabym. W szkole odbywają się cykle zajęć o różnorodnej tematyce, które w ciekawy sposób uatrakcyjniają naukę i pomagają przyswoić wiedzę.Działają 3  pracownie realizujące program Odkrywamy tajemnice i przeżywamy przygody, który utrwala materiał podstawy programowej.

    Dzieci uczą się w bardzo dobrych warunkach, gdyż placówka dysponuje bogatą bazą dydaktyczną. Każda  sala jest wyposażona w pomoce multimedialne tj. projektor,  laptop. Posiadamy trzy tablice interaktywne. Uczniowie mają do dyspozycji: 6 sal lekcyjnych, pracownię komputerową, bibliotekę, świetlicę, stołówkę szkolną z zapleczem kuchennym, salę gimnastyczną, boisko szkolne przystosowane do gry w piłkę nożną i siatkówkę oraz plac zabaw.

    W roku szkolnym 2015/2016 do świetlicy uczęszczało 61 uczniów naszej szkoły. Funkcjonowały dwie grupy świetlicowe.W ciągu roku szkolnego organizowano pomoc w nauce, spacery i zabawy na powietrzu.

    Na zajęciach świetlicowych wychowankowie korzystali ze zbiorów Biblioteki Publicznej dzięki organizowanym wyjściom pod opieką wychowawcy świetlicy.

    W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie byli objęci dożywianiem, 18 uczniów  i 14 przedszkolaków korzystało z bezpłatnych obiadów finansowanych przez GOPS w Ożarowie.

    W szkole zatrudniono 12 nauczycieli, którzy mają wykształcenie wyższe magisterskie i kwalifikacje do nauczania kilku przedmiotów oraz 7 pracowników administracyjno – obsługowych.

    UCZNIOWIE

    Do sześciu klas szkoły w tym roku szkolnym uczęszczało 62 uczniów z miejscowości: Lasocin, Janów, Nowe, Dębno, Biedrzychów, Maruszów, Szymanówka i Kruków.

    Wyniki klasyfikowania i promowania uczniów:

    Wszyscy – czyli 61 uczniów szkoły było klasyfikowanych. Średnia ocen na koniec roku szkolnego– 3,92. Średnia frekwencja – 89%. Szkołę ukończyło 10 uczniów

    Promocję z wyróżnieniem otrzymało18 uczniów klas I- VI.

    Klasa I: Zuzanna Binek, Malwina Religa, Maja Religa, Lena Szymańska

    Klasa II: Oliwia Kolasińska, Antoni Tomalski, Brunon Kędziora,

    Klasa III: Szymon Brzozowski, amelia Skrzyńska, Paweł Gałka, Wiktoria Sadowska,

    Klasa IV: Patrycja Grabowska 4,81, Kamil Grzesiak 5,09, , Natalia Postój 5,0,

    Klasa V: Emilia Kolasińska 4,90 Martyna Rzepka 5,0

    Uczniowie, którzy nie opuścili żadnego dnia nauki:

    Łukasz Postój – klasa IV;

    W roku szkolnym 2015/2016 praca szkoły koncentrowała się głównie na realizacji zadań statutowych i programów obowiązkowych, jak również na realizacji innych programów nadobowiązkowych takich jak:

    -Zachowaj Trzeźwy Umysł,

    -Trzymaj Formę!

    - Dzieci były objęte programami „Wyprawka szkolna”, „Doskonałe mleko” i „Owoce w szkole”

    Realizowane były programy profilaktyczne:

    • Czyste powietrze wokół nas;
    • Nie pal przy mnie, proszę;
    • Znajdź właściwe rozwiązanie;
    • Program profilaktyczny szkoły.

    Uczestniczyliśmy w akcjach gminnych i ogólnopolskich:

    • Góra Grosza,
    • Sprzątanie Świata,
    • Marsz Szlakiem Legionów Polskich
    • Bieg Niepodległościowy
    • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy,
    • Europejski Tydzień Sportu,
    • Zbiórka artykułów żywnościowych dla ubogich rodzin przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą,
    • Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki

    OBCHODY 95 LECIA JEDNOSTKI OSP W LASOCINIE

    „W Lasocinie stanął w ogniu dom,

    W Lasocinie stanął w ogniu dom,

    Jedzie, jedzie straż pożarna, trąbka gra

    Pan Safiański dziś prowadzi wóz”

    Zaprzyjaźniona z naszą Placówką Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Lasocinie w dniu 10 lipca 2016 roku obchodziła jubileusz 95 lecia swojego powstania.

    Uroczystość ta miała bogatą oprawę. Wzięli w niej udział licznie zaproszeni goście, strażacy, mieszkańcy Lasocina i okolic, a także Dyrektor Helena Kara, nauczyciele, rodzice, dzieci i przedszkolaki z PZSiP w Lasocinie.

    Uroczystość tę uświetniła część artystyczna uczniów i przedszkolaków, na którą złożyły się piosenki dziecięce, ludowe i strażackie ze słowami dostosowanymi do obchodzonego jubileuszu, a także tańce z przygotowanymi układami z wykorzystaniem pomponów i wstążek.

    Mimo wakacji dzieci przygotowywane przez Panie Marię Kobrzycką – Beczek, Dorotę Bogdańską – Dąbrowską, Teresę Stec i Ewelinę Kopeć chętnie uczestniczyły w próbach, aby pięknie zaprezentować swoje umiejętności.

    Kontakt


    • Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie, ul.Rynek 17,
      27-530 Ożarów
    • (015)8610513

    Galeria zdjęć