Nawigacja

Nawigacja

    Archiwum

    Archiwum 2013/2014

    Sprzątanie Świata

    20 września 2013 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lasocinie, jak co roku włączyli się w akcję Sprzątania Świata, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę”.

    Zadania towarzyszące tegorocznej akcji, to propagowanie selektywnej zbiórki i unikania tworzenia odpadów czyli „nieśmiecenie”. Aktywny udział w akcji „Sprzątanie Świata” poprzedził apel przygotowany przez uczniów klasy V i IV pod kierunkiem pań: Eweliny Kopeć i Małgorzaty Tomalskiej. Uczniowie przypomnieli historie akcji „Sprzątania świata” oraz zaprezentowali scenkę, w której Ziemia ubolewała nad zalegającymi na niej odpadami.  Z pomocą przyszły Ekoludki, które posprzątały  Ziemię.  Odpady posegregowały i przypomniały całej społeczności szkolnej, do którego pojemnika, jakie odpady należy wrzucać. Uświadomiły wszystkim, że niektóre odpady można wtórnie wykorzystać, w związku z tym bardzo ważna jest ich segregacja. Po części artystycznej, uczniowie klas I-VI wraz z opiekunami porządkowali przydzielony teren. Dzięki Urzędowi Gminy w Ożarowie zostali wyposażeni w rękawiczki ochronne oraz worki. Uczniowie wykazali  się ogromnym zaangażowaniem i zrozumieniem problemu. Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy i zapraszamy do sprzątania  „świata” za rok, pamiętając o kontynuowaniu dobrych działań na co dzień, przez cały rok. Nad całą akcją czuwała Pani Dyrektor szkoły Helena Kara.

    Marsz Szlakiem Legionów

     5 października 2013 roku Drużyna MDP ze Szkoły Podstawowej w Lasocinie licząca 10 osób z klas IV – VI wraz z opiekunami uczestniczyła w Marszu Szlakiem Legionów na trasie Ożarów- Łęg Rachowski.

    Marsz ten odbył się na pamiątkę uczczenia czynu zbrojnego ułanów 1 szwadronu 1 Brygady Legionów i jego dowódcy – rotmistrza Władysława Prażmowskiego Beliny, związanego z Rożkami, twórcy kawalerii polskiej II RP.

    Marsz poprowadzony był polnymi drogami , dzięki temu uczniowie poznawali jej okolice i uroki. Poprzez udział w Marszu  uczniowie odbyli praktyczną lekcję historii i pogłębili patriotyczne wychowanie. Uczestnicy marszu otrzymali nagrody i dyplomy.  Organizatorami   Marszu był Urząd Miasta i Gminy w Ożarowie, Zarząd Miejsko Gminny Związku OSP RP w Ożarowie, Wójt Gminy Wilczyce, OSP Rożki i OSP Jakubowice. Marsz odbył się przy pięknej, słonecznej pogodzie

    Dzień Nauczyciela

    „ W Dniu Nauczyciela, w dniu Waszego święta

      Staje tu przed Wami dziatwa uśmiechnięta,

      Aby Wam przekazać najlepsze życzenia

     i wyrazić słowem dzisiaj swe pragnienia.”

    Dnia 11 października 2013 r. w PZSiP w Lasocinie obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział nauczyciele, pracownicy szkoły, przedszkolaki i oczywiście uczniowie, bez których szkoła nie mogłaby istnieć.  Uczniowie pod kierunkiem pani Eweliny Kopeć przedstawili montaż słowno – muzyczny. Były wiersze, piosenki i humorystyczne scenki z życia szkoły. Przedstawienie przygotowane było perfekcyjnie i wywołało na obecnych ogromne wrażenie.

    Występ był  również okazją do składania życzeń, podziękowań i wszelkich dowodów wdzięczności.

    Samorząd uczniowski wręczył nauczycielom oraz pracownikom administracyjno-obsługowym kwiaty oraz własnoręcznie wykonane laurki. Na koniec głos zabrała pani Dyrektor Helena Kara, która podziękowała za przygotowanie akademii. Jednocześnie pani dyrektor złożyła wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia.

    II Miejsce w Powiatowych Eliminacjach IV Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych

    18 października 2013 w Opatowskim Ośrodku Kultury miały miejsce powiatowe eliminacje IV Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych o charakterze satyrycznym pod hasłem „Jestem zdrowy – odrzucam dym papierosowy”. Patronat nad konkursem objęli Świętokrzyski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kielcach wraz z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Opatowie. Spotkanie poprowadziła p. Teresa Krawczyk zaś uroczystego otwarcia przeglądu dokonał Starosta Opatowski – p. Bogusław Włodarczyk.

    Uczniowie naszej szkoły rzetelnie przygotowywali się do tego etapu konkursu pod okiem opiekunek Agnieszki Urban oraz Justyny Surmańskiej. Swoje przedstawienie pt. „Żale zewsząd płynące” zaprezentowali z właściwą sobie klasą i zaangażowaniem.

    Występ został doceniony zarówno przez widownię jak również szacowne jury. Nasi mali aktorzy wypracowali sobie zaszczytne II miejsce. Radość była jeszcze większa gdy okazało się, że nagrody ufundowane przez organizatorów są nagrodami o charakterze sportowym. Nasi uczniowie mają w sobie ducha walki nie tylko na deskach teatru ale również różnego rodzaju obiektach sportowych.

    Uroczyste ślubowanie pierwszaków

    22 pażdziernika 2013 r. w naszej placówce odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia. Aby stać się prawdziwymi uczniami dzieci w obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz starszych i młodszych kolegów zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.

     Po części artystycznej nastąpiło ślubowanie w którym uczniowie obiecali, że będą:

     - dobrymi uczniami,

     - strzec honoru szkoły,

     - szanować wszystkich, którzy pracują w szkole aby było nam w niej dobrze,

     - kochać i czcić naszą ojczyznę- Polskę,

    - swą nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

     Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Helena Kara. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia uczniowie pierwszej klasy otrzymali pamiątkowe dyplomy i prezenty. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przyjęli pierwszaków do „szkolnej rodziny” i obiecali, że zawsze pomogą, gdy szkolne życie okaże się trudne. Na szczęście podarowali pierwszakom upominki.

     Opiekunami uroczystości były panie Tamara Mosek i Dorota Bogdańska- Dąbrowska.

     Pierwszakom życzymy wielu radosnych przeżyć w szkole, serdecznych przyjaciół, dużo dobroci i życzliwości od ludzi.

     Rodzicom – aby ich dzieci wchodzące w kolejny ważny etap swojego życia były radością, nadzieją i dumą, by umiały być wdzięczne za wszystko co otrzymają.

     

    Uroczystość pasowania w przedszkolu

     „ Kiedy rano słońce świeci świeci

    Wtedy będzie dobry dzień

    Do przedszkola idą dzieci

    I wesoło śmieją się…”

    05.11.2013r. w naszym przedszkolu, w grupie Biedronek i Pszczółek odbyło się Pasowanie na Starszaka i Przedszkolaka. Była to bardzo ważna dla nich uroczystość. Dzieci przedstawiły gościom, wśród nich byli burmistrz Miasta i Gminy Ożarów Marcin Majcher, Radna Danuta Bień, kierownik biblioteki Janina Gniaź, przewodniczący RR Sławomir Tomalski, rodzice, dziadkowie i społeczność lokalna, piękny program artystyczny. Mówiły wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Następnie pani dyrektor Helena Kara za pomocą dużego, bajkowego ołówka uroczyście pasowała dzieci. Maluchy były bardzo dumne i zadowolone. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia otrzymały dyplomy i upominki oraz słodycze. Po części oficjalnej dzieci i rodzice zasiedli do słodkiego poczęstunku.

    W poczet starszaków zostali przyjęci:

    Maciej Biernacki, Bartłomiej Brzozowski, Maciej Czaja, Radosław Czarnecki, Bartłomiej Gajek, Brunon Kędziora, Oliwia Kolasińska, Wiktor Kwieciński, Michał Lipiec, Krzysztof Mazurkiewicz, Wojciech Misztal, Dominik Morgut, Mikołaj Olszówka, Maja Religa, Malwina Religa, Daria Rutkowska, Julia Rzepka, Weronika Sobczyk, Lena Szymańska, Antoni Tomalski, Katarzyna Zając.

    Pasowanie na przedszkolaka przyjęli:

    Zuzanna Binek, Iga Gajek, Martyna Kozieł, Kacper Markowski, Oskar Mazurkiewicz, Paweł Regucki, Gabriela Rutkowska, Gabriela Rzepka, Jakub Szymański, Wiktor Targowski, Aleksander Pawlak, Kacper Zgardziński, Klara Zyga.

     

    Udział w I Ożarowskim Biegu Niepodległości

    W dniu 12 listopada 2013r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w I Ożarowskim Biegu Niepodległości. Organizatorami tego biegu byli: Starosta Opatowski oraz Burmistrz Ożarowa. Współorganizatorem biegu był Zespół Szkół w Ożarowie im. M. Skłodowskiej – Curie.

    Bieg rozpoczęli najmłodsi, czyli przedszkolacy- ich zaangażowanie i zdrowa, sportowa rywalizacja dodała ciepła zgromadzonym w ten listopadowy chłodny dzień mieszkańcom Ożarowa. Z nie mniejszą determinacją ruszyli do biegu uczniowie klas: I-III, IV- VI szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i koszulkami, a dumni ze swoich uczniów dyrektorzy placówek oświatowych otrzymali ogromne puchary.

    Dzień chiński w przedszkolu

    „ jedzcie ryż drodzy Państwo, jedzcie ryż…”

             25 listopada 2013r. był wyjątkowym, egzotycznym dniem dla naszych przedszkolaków. W zaaranżowanej według zasad feng- shui sali, dzieci miały okazję poznawać, tak odmienną od naszego stylu, chińską kulturę. W zajęciach tych uczestniczyły nauczycielki zespołu nauczania zintegrowanego i wychowania przedszkolnego, panie: J. Domagała, T. Mosek, E. Smyła, J. Surmańska oraz dyrektor Helena Kara.

             Przedszkolaki spoglądały z zachwytem na odmienioną salę, niskie stoliki bez krzesełek, lampiony i dekoracje z laki i bambusa.

             Podczas spotkania dowiedziały się jak dawniej nazywano Chiny, co zawdzięczamy tej cywilizacji, jaką jedyną budowlę naszej planety widać z kosmosu, czym zajmują się mieszkańcy,  jak wyglądają ich stroje i jakie mają zwyczaje. Półmrok panujący w sali, rozproszony delikatnym światłem lampionów i świec wzmacniał wrażenia i potęgował tajemniczość, a delikatnie sącząca się azjatycka muzyka uspokajała i wyciszała uczestników spektaklu.

             Wszystko było nowością. Naczynia, sposób przygotowywania napojów i potraw, sposób ich otrzymywania i spożywania , a największą atrakcją były ciasteczka z wróżbą, w większości przypadków bardzo trafną.

             Każdy uczestnik zajęć miał okazję spróbować, jak posługiwać się pałeczkami, zgodnie z otrzymaną instrukcją i tekstem śpiewanej, przez  prowadzące, piosenki. Mieli oni również okazję obejrzeć krótką ceremonię parzenia herbaty, przyniesionej przez małego Chińczyka, której każdy z ochotą skosztował.

             Na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę zaproponowaną przez stylizowane na Chinki nauczycielki prowadzące zajęcia, po czym wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni w odwiedziny z poczęstunkiem.

    W tę magiczną podróż zabrały dzieci Dorota Bogdańska – Dąbrowska i Maria Kobrzycka – Beczek.

    Andrzejki 2013

    Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. W piątek, 29 listopada uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem Małgorzaty Tomalskiej, Eweliny Kopeć oraz Agnieszki Urban, przygotowali Andrzejki. Każdy miał okazję poddać się wróżbom, jakie oferowały wspaniale ubrane wróżki oraz czarodzieje.
    Spotkanie andrzejkowe rozpoczęło się słodką wróżbą. Były również wróżby z woskiem, wirującymi filiżankami, sercem pełnym imion przyszłego wybranka, wybranki, kim będę, o czym marzę. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele ulegli magicznej atmosferze. Po wróżbach na dzieci czekała dyskoteka.
    Wszyscy bawili się wspaniale!

    Andrzejkowe wróżby w bibliotece w Lasocinie

    „Bodaj się to spełniło, co się w tę noc każdemu przyśniło”

    29 listopada uczniowie klasy V z wychowawczynią panią Ewelina Kopeć skorzystali z zaproszenia pani Janiny Gniaź i udali się do Publicznej Biblioteki na spotkanie andrzejkowe. Uczennice ( Weronika Kopeć, Klaudia Rzepka i Zuzanna Zgardzińska ) przyszły w strojach cyganek, co podkreśliło magię spotkania. Biblioteka teraz stała się miejscem tajemniczych wróżb.  Wszystko zaczęło się od przypomnienia uczniom tradycji andrzejkowych, z którymi zapoznała zebranych pani Janina Gniaź. Następnie przyszedł czas na andrzejkowe wróżby. Pierwszą wróżbą, którą rozpoczęliśmy spotkanie było poznawanie imion swoich przyszłych partnerów- wbijając szpilkę w duże czerwone serce, które na odwrocie miało zapisany inicjał tego imienia. Wspólnie bawiono się wróżąc z karteczek, kubeczków, kolorów, kwiatów. Śmieszną zabawą była wróżba z butami, która dawała odpowiedź kto pierwszy z uczestniczących w zabawie weźmie ślub. W tym szczególnym dniu nikt nie wyszedł z biblioteki bez dobrej wróżby na nowy rok. Andrzejki okazały się  wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą dostarczającą wielu przeżyć i emocji zarówno uczniom jak i organizatorom.

    Mikołaj 2013

    Każdego roku w dniu 6 grudnia wszystkie dzieci niecierpliwie wypatrują bardzo oczekiwanego gościa, jakim jest święty Mikołaj. Piszą do niego listy z prośbami o wymarzony prezent. Dorośli, choć nie przyznają się do tego, również mają nadzieje, że dla nich znajdzie się coś w jego pękatym worku. I w tym roku tradycji stało się zadość. Naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Wszyscy otrzymali od niego prezenty. Dodatkową i wielką radością, jak co roku, były prezenty otrzymane od Pani Dyrektor. Mikołaj obiecał, że za rok znów odwiedzi naszą szkołę z workiem prezentów. 

    Wspieramy potrzebujących

    W roku szkolnym 2013/2014, jak i w poprzednim wśród uczniów ruszyła akcja „Zbiórka nakrętek dla potrzebujących” pod opieką M. Tomalskiej. Wszyscy bardzo się w nią zaangażowali, o czym świadczy ilość zebranych nakrętek. Dnia 6 grudnia worki zebranych nakrętek zostały przekazane funkcjonariuszom Straży Miejskiej w Ożarowie skąd trafią do zainteresowanych osób.

       Bardzo dziękujemy za zaangażowanie dzieciom, rodzicom, nauczycielom i zachęcamy do dalszej pomocy i współpracy.

    Udział w Zbiórce żywności

    W dniu 14.12.2013r. gromada zuchów „Krasnoludkowy Ród” z naszej szkoły pod opieką Małgorzaty Tomalskiej we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ożarowie, uczestniczyła w Zbiórce Żywności dla rodzin wielodzietnych i najuboższych z naszej gminy. Celem tej akcji było podzielenie się żywnością z najbardziej potrzebującymi przed nadchodzącymi świętami.

    Zuchy w objętych zbiórką placówkach handlowych, zachęcały przychylnych i dobrych ludzi do włączenia się w akcję  niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Klienci  sklepów w godzinach od 7.00 do 14.00 mogli wspomóc potrzebujących poprzez zakup produktów z listy rekomendowanych artykułów spożywczych (tj. cukier, mąka, makaron, konserwy, ryż, kasza, margaryna, olej itp.)

    W zamian za okazane serce dzieci wręczały Darczyńcom kartki z życzeniami świątecznymi.

    Koncert kolęd i pastorałek

    „Kolęda już w sercu gra,

    Ona magiczną siłę ma”

    19 grudnia 2013roku w naszej szkole odbył się koncert kolęd pt. „Zaśpiewajmy Dzieciątku kolędę”. Przybyłych na tę uroczystość, na czele z Burmistrzem Marcinem Majcherem, rodziców, mieszkańców Lasocina oraz nauczycieli,  uczniów i przedszkolaków powitała Dyrektor Helena Kara.

              W świątecznej scenerii wystąpił chór szkolny, który pod opieką nauczycielek Teresy Stec i Doroty Bogdańskiej - Dąbrowskiej zaprezentował tradycyjne, piękne kolędy, pastorałki oraz piosenki świąteczne.

    Nastrojową kolędę „Jezus malusieńki” zaśpiewała uczennica klasy 6 Emilia Nowakowska, a kołysankę „Lulajże Jezuniu” mogliśmy usłyszeć w wykonaniu chóru. Śpiewającym na flecie towarzyszył uczeń klasy 5 Jakub Niezgodziński. Solistka Agnieszka Zdybska z klasy 6 wzruszyła publiczność wykonaniem piosenki „Nie płacz Jezu”, a Ewelina Pacuła pięknie śpiewała „Ciemno, cicho dookoła, tylko gwiazdki blask, do ubogiej stajeneczki dziś prowadzi nas”, zapowiadając przybycie dzieci do małego Dzieciątka.

    Wesołą pastorałkę usłyszeliśmy w wykonaniu ucznia klasy 3 Bartłomieja Rajtera, a Klaudia Rzepka kolędą „Pójdźmy wszyscy do stajenki” zachęciła wszystkich do wspólnego kolędowania.

    Na zakończenie uroczystości, do stajenki przybyły przedszkolaki wraz z rodzicami, przygotowani przez Marię Kobrzycką -Beczek, wykonując piosenki „Aniołki i choinka” oraz „Nie miały aniołki”.

    „Przychodzimy do stajenki Panu kolędować…”- śpiewał chór szkolny, wprowadzając w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, a koncert zakończono wspólnym wykonaniem tradycyjnej kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.

    Koncertowi towarzyszyła wystawa pięknych ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów i przedszkolaków. 

    Udział w akcji „Góra grosza”

    Od 25 listopada do 06 grudnia 2013 r. w naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę monet groszowych w ramach akcji „Góra Grosza”. Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom” z siedzibą w Warszawie. Celem akcji jest m.in. zebranie funduszy na pomoc dla istniejących Domów Dziecka, tworzenie nowych Rodzinnych Domów Dziecka oraz na programy terapeutyczne dla dzieci osieroconych. Nasz Samorząd Uczniowski we współpracy z nauczycielami: panią Eweliną Kopeć – opiekunem Samorządu, panią Tamarą Mosek i Dyrekcją Szkoły utworzyli komisję Góry Grosza, która czuwała nad sprawnym przebiegiem zamierzonych działań.

    Na początku akcji przybliżyliśmy jej zadania wszystkim uczniom i rodzicom poprzez oplakatowanie całej szkoły. Monety zbierane były podczas przerw międzylekcyjnych. Uczniowie chętnie wrzucali pieniądze do puszki w myśl hasła: „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

    Po zakończeniu zbiórki uczniowie wchodzący w skład komisji przeliczyli zebrane pieniądze. Była to trudna i żmudna praca, ale sprawiła dzieciom wiele zadowolenia i satysfakcji.

    Ogółem podczas akcji „Góra Grosza” zebraliśmy 70,00 zł w tym:

    • 1236 monet 1 gr

    • 1147 monet 2 gr

    • 496 monet 5 gr

    • 34 monet 10 gr

    • 20 monet 20 gr

    • 3 monety 50 gr• 1 monetę 1 zł

    Udział w XXII finale WOŚP

    Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnym finale WOŚP, który odbył się 12 stycznia 2014 r. Członkowie SU jako wolontariusze XXII finału Wielkiej Orkiestr ( Patrycja Błaszkiewicz, Ewelina Pacuła, Zuzanna Zgardzińska, Dawid Maziarz i Patryk Nowakowski ) prowadzili zbiórkę. W naszej szkole orkiestra zaczęła grać już w piątek 10 stycznia, następnie uczniowie kwestowali wśród mieszkańców Lasocina i okolicznych miejscowości spotykając się z serdecznością i hojnością mieszkańców naszej okolicy. Wolontariusze z dużym zaangażowaniem kwestowali pomimo nieprzyjaznych warunków atmosferycznych. Po zakończonej zbiórce przedstawiciele SU udali się wraz z opiekunem p. Eweliną Kopeć do M-GOK w Ożarowie, gdzie mieścił się sztab WOŚP na podsumowanie tegorocznej akcji. Zebrane pieniądze WOŚP przeznacza na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godną opiekę medyczną dla seniorów.

    Wernisaż wystawy fotografii autorstwa Andrzeja i Rafała Warsińskich pod nazwą „Bezkrwawe łowy”.

    28 stycznia 2014 roku w PZSiP w Lasocinie miała miejsce wystawa fotografii autorstwa Andrzeja i Rafała Warsińskich pod nazwą „Bezkrwawe łowy” połączona ze spotkaniem autorskim  Uczniowie i przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądali pokaz slajdów i słuchali ciekawostek o zwierzętach żyjących w najbliższej okolicy. Pan Rafał pokazał fotografie, które wykonane zostały w ostatnich trzech latach. Panowie uchwycili wszystkie pory roku, a z tego co zaobserwowaliśmy szczególnie jesień. Po prezentacji zdjęć był czas na pytania uczniów i przedszkolaków do autora wystawy. Pan Rafał powiedział nam, że wraz ze swoim bratem lubi obserwować zwierzęta i pewnego dnia postanowili je utrwalić, bo są piękne. Dzieci były zachwycone i jednocześnie zdziwione, że na naszym terenie jest tak wiele gatunków zwierząt. Niejednokrotnie zwracali uwagę na to, że panowie Warsińscy musieli być bardzo odważni i cierpliwi, aby zrobić zdjęcia dzikiej zwierzynie. Po obejrzeniu zdjęć głos zabrał pan Czesław Sawicki właściciel Gospodarstwa Agroturystycznego w Nowem, który opowiedział zgromadzonym swoją historię z dzikami. Panowie za piękną wystawę, wiedzę,  ciekawostki i mile spędzony z nami czas otrzymali gromkie brawa i podziękowania. Następnie organizatorki spotkania z autorami wystawy pani Maria Kobrzycka-Beczek i Ewelina Kopeć przypomniały o trudnym dla zwierząt okresie  zimy i konieczności dokarmiania ich w związku z brakiem pożywienia. Panie przypomniały o sposobie dokarmiania ptaków. Po części oficjalnej społeczność szkolna podziwiała prace państwa Warsińskich na sztalugach. Na koniec dzieci zaprosiły autora do wspólnego zdjęcia. Wystawa fotografii połączona z niezwykłą opowieścią o wyjątkowej i pięknej pasji była niezwykłą i zapewne niezapomnianą lekcją przyrody. Po spotkaniu z tak ciekawymi ludźmi i wielkimi miłośnikami przyrody członkowie Szkolnego Koła Przyrodniczego z wielkim zaangażowaniem udali się do ogrodu szkolnego, aby dokarmić ptaki.

    Bezpieczne zabawy na lodzie i śniegu

    W dniu 31 stycznia w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi pod opieką M. Tomalskiej oraz Jacka Gacha odbył się apel o bezpiecznych zabawach zimowych. Miał on na celu przypomnienie wszystkim zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na lodzie i śniegu.

    Wszyscy podczas ferii korzystają z uroków zimy i uroków zimowych sportów. Wielu przypina narty, zakłada łyżwy, wyciąga z piwnicy sanki i deski snowboardowe. A wszystko po to, by oddać się zimowemu szaleństwu. Każda szkolna przerwa ma oderwać od nauki i codziennych problemów, ale nie zwalnia od myślenia, przede wszystkim w kategoriach własnego bezpieczeństwa. Dlatego należy pamiętać, że zabawa na śniegu jest wspaniała i może dostarczyć wiele radości. Korzystając z uroków zimy, chodźmy na spacery, rzucajmy się śnieżkami, ślizgajmy się na łyżwach, zjeżdżajmy na nartach i sankach, ale róbmy to rozsądnie. Ferie odrywają wszystkich od nauki i odrabiania lekcji, ale nie powinny zwalniać od myślenia, zwłaszcza wtedy,  gdy chodzi o nasze własne bezpieczeństwo.

    Choinka noworoczna

    W sobotę 22.02.2014r. odbyła się Choinka Noworoczna, która trwała od godz. 1500 do godz. 1900. Grał na niej zespół pana Andrzeja Ramusa. Było gwarnie, wesoło, kolorowo, można spotkać było najróżniejsze postaci z bajek. Były tańce, różne zabawy i słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekały na nadejście tego upragnionego dnia. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie bajkowe postacie z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce.  Jak zwykle wszyscy bawili się znakomicie. Jednym słowem zabawa na 102!!! Do wspólnych zabaw i tańców dołączyli rodzice. Wspólna zabawa dostarczyła im i dzieciom wiele radości, a uśmiech nie znikał ani na chwilę. Dzieci się wyszalały, wybawiły, wyskakały, wytańczyły i z zadowolonymi minkami wróciły do domu. 

    Kto dba o nasze bezpieczeństwo? - zajęcia w przedszkolu z funkcjonariuszami Straży Miejskiej

    13 marca na zaproszenie Antosia, oddział zerowy odwiedzili funkcjonariusze Straży Miejskiej w Ożarowie, jego tata - strażnik Sławomir Tomalski i młodszy inspektor Wojciech Siejka. Prezentacji dokonał Antoś, który przedstawił gości i pokrótce scharakteryzował ich pracę. Panowie opowiadali przedszkolakom o  czynnościach wykonywanych na co dzień, interwencjach i zagrożeniach jakie czyhają na mieszkańców naszej gminy. Dzieci miały okazję dowiedzieć się czym zajmują się pracownicy Straży Miejskiej, jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo i odpowiedzialnie korzystać z numerów alarmowych. Strażnicy udzielali odpowiedzi na pytania zadawane, przede wszystkim, przez chłopców, którym imponowały mundury i serdeczny stosunek gości do maluchów.

    Następnie funkcjonariusze zaprosili dzieci do obejrzenia służbowego samochodu, co spotkało się z ogromnym aplauzem. Strażnicy udostępnili auto do zwiedzania, a to  sprawiło naszym wychowankom największą radość. Dzieci chętnie skorzystały z możliwości zajęcia miejsc wewnątrz pojazdu i z niecierpliwością oczekiwały na obiecaną prezentację sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Użycie ich zaskoczyło naszych wychowanków, a prezentacja narzędzi np. do odławiania bezdomnych zwierząt zainteresowała je i sprowokowała dyskusję na temat ostrożnych zachowań wobec takich istot.

    Na zakończenie przedszkolaki, w podziękowaniu wykonały rysunki związane z tematem spotkania, a goście w rewanżu poczęstowali dzieci słodyczami. Inicjatorką spotkania była wychowawczyni grupy Maria Kobrzycka – Beczek.

    Współpraca szkoły z instytucjami lokalnymi - Biblioteka Publiczna w Lasocinie

    W dniu 25 marca 2014r. z inicjatywy bibliotekarza Szkoły Podstawowej w Lasocinie D. Dąbrowskiej zostało zorganizowane wyjście do Biblioteki Publicznej w Lasocinie, którego celem było uczestniczenie uczniów klas I, II, III w zajęciach z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy, obchodzonego 3 marca.

    Dzieci miały okazję obejrzeć gazetkę oraz wystawę książek znanych pisarzy. Brały udział w ciekawych zabawach, przygotowanych przez panie bibliotekarki: Janinę Gniaź i Katarzynę Tworek.

    Dużo radości sprawiło wszystkim uczniom układanie tytułów książek z rozsypanki oraz rozwiązywanie krzyżówki z hasłem.

    Na zakończenie spotkania dzieci przeczytały fragmenty znanej i lubianej książki ,,120 przygód Koziołka Matołka”.

    Zajęcia te pogłębiły wiedzę uczniów na temat autorów książek, które są im znane, ale także zachęciły do poznania twórczości innych pisarzy.

    Spotkanie to tak zainteresowało uczniów, że z biblioteki każde dziecko wyszło z wypożyczoną książką.

    Spotkanie z florystką

    Publiczne Przedszkole w Lasocinie realizuje cykl zajęć „Wiem i dzielę się wiedzą ”. W ramach tego w dniu 20 marca oddział zerowy odwiedziła  Marzena Musiał – właścicielka kwiaciarni  w Ożarowie. Zaprezentowała dzieciom ofertę swojego zakładu w postaci katalogów i dokumentacji fotograficznej przedstawiającej jej kompozycje oraz bezpośredni pokaz florystyczny, który dzieci przyjęły bardzo entuzjastycznie. Miały również okazję odbierać eksponaty różnymi zmysłami: podziwiać kolory, kształty, zapach i poznawać nazwy prezentowanych roślin. Próba powtarzania egzotycznych, czasem skomplikowanych słów wywoływała śmiech, a tworzenie przez dzieci oryginalnych, wymyślanych przez siebie określeń spotkało się z ciepłym przyjęciem przedsiębiorcy. Swoją przyjazną postawą Pani Marzena zjednała sobie przedszkolaków natychmiast, a zachęta i zaoferowane materiały dekoracyjne dały okazję do wykonania przez dzieci własnych bukietów, na co nie trzeba było długo czekać. Wszystkie uważnie słuchały udzielanych, przez profesjonalistkę wskazówek, działały zgodnie z instrukcją i z podziwem patrzyły na swobodę  wykonywanej przez gościa pracy. Nie wiadomo skąd pojawiały się barwne kokardy i cieszące oczy zgrabne bukieciki tworzone  z wielką wprawą i swobodą. Pani Marzenka w pewnym momencie stanęła przed nie lada wyzwaniem, nie mogła bowiem sama dysponować  dobieranymi wedle własnego pomysłu elementami. Podzielone losowo między dzieci kwiaty, liście i dodatki przedszkolaki podawały kolejno, a zadaniem gościa było skomponowanie bukietu, który ozdobił naszą salę.  Pani Musiał świetnie poradziła sobie z problemem, zainteresowała maluchy swoimi działaniami, wprowadziła niepowtarzalny klimat, przez co dzieciaki spontanicznie zadawały pytania i nawiązały z nią bardzo bliski kontakt. Niespodzianką dla dzieci był podarunek w postaci żywych i sztucznych kwiatów, oraz dodatków florystycznych, które z pewnością uatrakcyjnią ich prace. Po zakończonym pokazie dzieci poczęstowały się słodyczami ufundowanymi przez naszego gościa. W zamian za wspaniale spędzony czas i prezenty wychowankowie zrewanżowali się własną wiosenną, kompozycją wykonaną z bibuły, namalowały kolorowe laurki, na których oczywiście królowały barwne bukiety, serdecznie podziękowały i zaprosiły poznaną Panią na kolejne spotkanie. Inicjatorką zorganizowania pokazu była wychowawczyni grupy Maria Kobrzycka – Beczek.

    Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków do Ożarowa

    Z inicjatywy nauczyciela przyrody Eweliny Kopeć uczniowie klasy V w dniu 27 marca 2014 roku pojechali na wycieczkę  do Oczyszczalni Ścieków do Ożarowa. Celem wyjazdu było zgłębienie tajników procesu oczyszczania wody. Po całym obiekcie oprowadzał uczniów kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ożarowie, udzielając cennych informacji. Oczyszcza się tu ścieki z Ożarowa i okolic, gdzie dowozi się je wozami asenizacyjnymi. Uczniowie byli też świadkami dowozu ścieków w miejsce przeznaczenia. Zobaczyli, jaką drogę przechodzą ścieki od momentu sprowadzenia ich aż do pełnego oczyszczenia. Obejrzeli różne urządzenia, zbiorniki wody, dowiedzieli się wielu interesujących, a niekiedy i zaskakujących rzeczy np.  że w ciągu doby do oczyszczalni trafia średnio 500 m3 ścieków.  Uczniowie poznali etapy oczyszczania ścieków: separację zanieczyszczeń grubych, średnich oraz piasku a także w reaktorze wielofunkcyjnym proces dalszego oczyszczania ścieków w komorach denitryfikacji, defosfatacji i nitryfikacji (napowietrzania) z pomocą dozowanego koagulantu. W komorze osadu czynnego znajdują się bakterie i mikroorganizmy tlenowe (stężenie wynosi 2,5 miligrama na litr), które rozkładają i utleniają związki organiczne do związków prostych. W osadniku wtórnym następuje klarowanie ścieków, czyli oddzielanie osadu czynnego od oczyszczonych już ścieków. Na terenie oczyszczalni jest zbiornik, do którego odprowadzana jest część oczyszczonych ścieków, gdzie żyją ryby. Pozostałe oczyszczone ścieki trafiają do pobliskiego rowu, którym płyną do Wisły.  Po obejrzeniu różnych urządzeń, zbiorników wody i poznaniu zasad funkcjonowania ożarowskiej oczyszczalni, przyszedł czas na zwiedzanie  dyspozytorni,  która nadzoruje pracę całego obiektu. Podczas wycieczki do oczyszczalni uczniowie zrozumieli, jak wiele wysiłku wkłada się w oczyszczanie wody. Zorientowali się, że wiedza nabywana teoretycznie w szkole, ma w rzeczywistości zastosowanie praktyczne

         Uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią składają serdeczne podziękowania Dyrektorowi ZGKiM w Ożarowie za życzliwość i udostępnienie oczyszczalni do zwiedzania oraz Kierownikowi ZGKiM w Ożarowie za miłe i bogate w nowe doświadczenia spotkanie i ofiarowany czas.

     W domu mody

    Publiczne Przedszkole w Lasocinie realizuje cykl zajęć „Wiem i dzielę się wiedzą ”. W ramach tego w dniu 26 marca naszą grupę odwiedziła mama Julki Angelika Rzepka. Julcia opowiedziała nam o pasji swojej mamy wprowadzając nas w zaczarowany świat mody. Dziewczynka sama przygotowała projekty, które zaprezentowała koleżankom i kolegom, a jej mama obiecała uszycie balowej sukni, dla naszej, dość sfatygowanej lali.

    Dzięki temu spotkaniu nasi wychowankowie dowiedzieli się czego potrzebujemy, by uszyć ubranie i poznali kolejne etapy jego powstawania. Mama Julki zaprezentowała nam elektryczną, przenośną maszynę do szycia i zapoznała nas z jej elementami i funkcjami. Przedszkolaki z uwagą przyglądały się niezwykłym igłom, bębenkom, krawieckim nożycom, miarce i kredce do rysowania wykrojów. Poznały pojęcia: fastryga, ścieg podstawowy, zygzak, miara, wykrój, pasowanie, wykończenia itp. Dowiedziały się również, że do każdego rodzaju materiału potrzebne są odpowiednie igły, nici i dobranie ich naprężenia. Zaskakującym był fakt, że to chłopcy z większym zainteresowaniem przyglądali się pracy wprawnej krawcowej.

    Kiedy mama Julci szyła kreację, wychowawczyni otworzyła „Magiczną Walizkę”, z której dzieci wyjęły kolorowe ubrania, paski, apaszki, biżuterię i inne dodatki. Każde z nich zaprojektowało własny strój, który dopełnił makijaż i stylowa fryzura. Następnie przedszkolaki zaprezentowały swoje projekty uczniom naszej szkoły, którzy nagrodzili ich brawami. Kiedy wróciliśmy do sali, czekała na nas nasza laleczka w cudownej bordowej sukni. Co prawda potrzebuje jeszcze wizyty u fryzjera, o to pewnie postara się wychowawczyni grupy.  (zdjęcia w zakładce: album fotograficzny).

    ŚLADAMI JACKA SPARROW’a

    Publiczne Przedszkole w Lasocinie realizuje cykl zajęć „Wiem i dzielę się wiedzą ”. W ramach tych zajęć 27 marca w zerówce nie był zwykłym dniem. Do przedszkola zawitał najsłynniejszy pirat z Karaibów - Jack Sparrow. W tę osobę wcielił się wychowanek oddziału Brunon Kędziora, którego fascynują przygody niezwykłej postaci. Wraz z rodzicami Bruno realizuje swoją pasję, którą chciał podzielić się z rówieśnikami. Oprócz naszej grupy w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I- III wraz ze swoimi wychowawcami.

         Zainteresowane dzieci usłyszały wiele faktów: poznały kierunki świata, nazwy mórz i oceanów oraz państw, z których wypływało najwięcej okrętów w okresie wielkich odkryć geograficznych. Dowiedziały się również w jaki sposób poruszały się ogromne żaglowce i jakie zadania wykonywała załoga podczas rejsu. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się opowieści o Tortudze, Karaibach, Jamajce i Madagaskarze – miejscach, które Bruno wskazywał na mapie i globusie, a gdzie od XIV do XVIII w. znajdowały się siedziby piratów. To również miejsca, w których piraci gromadzili swoje skarby: złote monety, prezentowane przez naszego bohatera i klejnoty, które połyskiwały na palcach małego pirata. Przepiękny kostium, charakteryzacja wykonana przez mamę Brunona, świetne naśladowanie sposobu walki prezentowanego przez Jonnego Deep’a w kultowym filmie spotkało się z ogromnym aplauzem widzów.

         Dzieci dowiedziały się również, że przyrządy nawigacyjne są niezbędne podczas oceanicznych podróży. Bruno wyjaśnił wszystkim jak działa kompas, busola, sekstans i dlaczego Gwiazda Polarna i bezchmurne, nocne niebo jest ważną wskazówką dla morskich podróżników. Wszystkie przekazywane informacje nagradzane były gromkimi brawami świadczącymi o zainteresowaniu i podziwie dla znajomości tematu.

    Bruno ma jeszcze jeden talent, pięknie rysuje. Kiedy dzieci oglądały fragmenty filmu i gry strategicznej pt. „ Piraci z Karaibów” chłopiec namalował portret swojego ulubieńca, a potem uczestnicy spotkania próbowali własnych sił w rysunku na temat spotkania.(zdjęcia w zakładce: album fotograficzny).

    WOLONTARIAT PODCZAS WIELKANOCNEJ ZBIÓRKI ŻYWNOŚCI

    12 kwietnia 2014r. uczniowie – wolontariusze PZSiP w Lasocinie pod opieką nauczycieli Agnieszki Urban oraz Eweliny Kopeć uczestniczyli w Wielkanocnej Zbiórce Żywności dla rodzin wielodzietnych i najuboższych z terenu naszej gminy. Koordynatorem akcji był Ośrodek Pomocy Społecznej w Ożarowie.

    Ideą, przyświecająca inicjatywie było zachęcanie do podzielenia się żywnością z najuboższymi rodzinami przed zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy. Podczas tej akcji zwracano się do indywidualnych osób z prośbą o włączenie się w misję niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.

    Tegoroczna zbiórka została przeprowadzona w ośmiu sklepach na terenie miasta Ożarów. W objętych akcją placówkach handlowych wolontariusze udzielali informacji na temat prowadzonej akcji oraz o produktach rekomendowanych.(zdjęcia w zakładce: album fotograficzny).

    Udział w XXIV Ogólnopolskim Małym Konkursie Recytatorskim

    W dniu 14 kwietnia 2014r. dzieci z naszej placówki: Antoni Tomalski, Wiktoria Sadowska, Oskar Wawrzkiewicz, Oliwia Gajek, Laura Kucharczyk, Weronika Kopeć, Klaudia Rzepka oraz Martyna Rzepka pod opieką J. Domagały i M. Kobrzyckiej - Beczek  wzięły udział w eliminacjach gminnych XXIV Ogólnopolskiego Małego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się w Ożarowie. Wszystkie dzieci zaprezentowały wybrane utwory znakomicie, a troje z nich: Antoni Tomalski, Wiktoria Sadowska oraz Laura Kucharczyk zdobyły wyróżnienie.(zdjęcia w zakładce: album fotograficzny).

    Wielkanocne obyczaje- ciekawe zajęcia w bibliotece publicznej

    W okresie przedświątecznym, uczniowie klas 5 i 6 wraz ze swoimi wychowawcami uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez bibliotekarkę p. Janinę Gniaź.

    Tematem spotkania było przybliżenie obrzędów i zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi. Uczniowie podzieleni na grupy, odszukiwali informacje i udzielali odpowiedzi na wylosowane wcześniej pytania. Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem , szukając potrzebnych materiałów, zachwycali się również barwnymi ilustracjami przedstawiającymi zwyczaje świąteczne.

    Zajęcia te były okazją do przypomnienia znanych tradycji, ale także poznania jeszcze mało znanych uczniom oraz doskonaliły umiejętność sprawnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

    Szkoła w Lasocinie w Półfinale Ogólnopolskiego Konkursu WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować”

    Uczniowie klas młodszych Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie przystąpili do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Ratujemy i Uczymy Ratować organizowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Reprezentacja szkoły pod kierunkiem pani Eweliny Kopeć i Agnieszki Urban ułożyła autorską piosenkę o tematyce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Praca konkursowa znalazła uznanie Komisji i zakwalifikowała się do II etapu konkursu czyli do półfinału. Należy podkreślić, że organizator konkursu wyłonił tylko 6 zwycięskich szkół z całego województwa świętokrzyskiego. Jest to ogromne wyróżnienie dla szkoły w Lasocinie! Przystępując do kolejnego etapu uczniowie, opiekunowie i nauczyciele współpracujący Dorota Bogdańska-Dąbrowska, Maria Kobrzycka-Beczek i Janina Wójcik musieli włożyć wiele pracy. Uczniowie przygotowywali się do występu, podczas którego na żywo mieli zaprezentować opracowany przez siebie utwór ( autorski tekst + melodia ) oraz wykazać się wiedzą i umiejętnościami ratownika.

    Półfinał Ogólnopolskiego Konkursu Ratujemy i Uczymy Ratować odbył się w Wąchocku. W pierwszej części turnieju uczestnicy prezentowali na żywo wcześniej opracowane piosenki dotyczące tematyki udzielania pierwszej pomocy. Szkołę w Lasocinie prezentowali: solista - Bartłomiej Rajter oraz chórek w osobach: Emilia Kolasińska, Amelia Skrzyńska, Patrycja Grabowska, Jakub Pacuła, Paulina Przyrodzka i Paweł Gałka oraz Wiktoria Sadowska , która w trakcie piosenki grała poszkodowanego w wypadku w scence dramowej z udziałem Eweliny Kopeć i Marii Kobrzyckiej-Beczek. W drugiej części konkursu przedstawiciele poszczególnych szkół prezentowali swoje umiejętności zdobyte na zajęciach udzielania pomocy. Rywalizacja była zacięta. Drużyna z PZSiP w Lasocinie brawurowo wykonała przygotowany program artystyczny i dzielnie walczyła podczas konkurencji ratowniczych.

    „ Mało nas do pieczenia chleba”

    Publiczne Przedszkole w Lasocinie realizuje cykl zajęć „Wiem i dzielę się wiedzą ”. W ramach tych zajęć 10 kwietnia Wiktoria Chruściak zaprosiła koleżanki i kolegów do wspólnego pieczenia chleba i robienia masła. Podczas tych zajęć dziewczynka podała przepis, według którego, wspólnie ze swoją wychowawczynią, Marią Kobrzycką-Beczek przygotowały ciasto na chleb. Dzieci dowiedziały się jakie składniki potrzebne są do wypieku i co należy zrobić, aby cieszyć się smakiem domowego pieczywa. Dzieci obserwowały jak rośnie ciasto i w tym czasie samodzielnie zrobiły masło, które jak zaczarowane pojawiło się w słoikach, do których wlana była śmietana. Przedszkolaki zaskoczone efektem swojej pracy miały wielką ochotę skosztować pachnącego  wyrobu, ale ten  odpoczywał w lodówce. Na chleb trzeba było jeszcze poczekać. Wiktoria z dumą wyrabiała kolejny raz ciasto, dodając do niego nasiona słonecznika. Ponieważ praca ta wymagała więcej siły Wikusi pomagała wychowawczyni.   W czasie, kiedy chlebek „rósł” dzieci obejrzały kilka prezentacji pokazujących tradycyjny wypiek chleba w różnych regionach Polski. Gotowe ciasto zostało przełożone do foremek i upieczone w naszej kuchni. Jego zapach rozchodził się po całym budynku i wszystkim, którzy go poczuli ciekła ślinka. Następnego dnia, podczas śniadania przedszkolaki z rozkoszą degustowały pieczywo posmarowane samodzielnie zrobionym masełkiem. Wszystkim bardzo smakowało, a kolejka po dokładki nie miała końca. Dzieciaki poczęstowały swoim wypiekiem panią dyrektor  i innych pracowników szkoły. Dzięki Wiktorii nasze dzieci chętnie zjadły razowe pieczywo i zasmakowały w tego rodzaju wypiekach.

    Z wizyta w miejscowej strażnicy

    „… Święty Florian strażak złapał się za głowę i zakrzyknął: Matko Boża! Chcą mi w niebie zrobi pożar!...”

        W związku ze zbliżającym się Dniem Strażaka 29.04.2014 Krzyś Mazurkiewicz zaproponował kolegom odwiedzenie tutejszej remizy. Budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Lasocinie widać z okien naszej placówki. W związku z tym dzieci mają okazję oglądać strażaków wyjeżdżających swoim czerwonym wozem bojowym na różnego rodzaju akcje. Bardzo żywiołowo na takie sytuacje reagują chłopcy, więc na wizytę nie trzeba było nikogo długo namawiać. Krzyś zaprzyjaźniony ze swoim imiennikiem, kierowcą-ochotnikiem, dh Krzysztofem Chruściakiem dysponuje wiedzą dotyczącą ochrony przeciwpożarowej i trudnej pracy strażaka.

        Kiedy spotkaliśmy się na placu prze remizą Pan Chruściak wyprowadził samochód na podjazd, otworzył wszystkie „ skrytki” i opowiadał dzieciom o przedmiotach znajdujących się w lukach. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się kaskom, prądownicom, wężom i obserwowały jak sprawnie strażacy łączą wszystkie elementy w całość, kiedy pożar szaleje, a ludzie tracą swój dobytek. Strażak zaprezentował również mundur bojowy z elementami odblaskowymi, kask z szybą, który zakładały na głowę wszystkie dzieci i wiele innych specjalistycznych narzędzi.

        Następnie każdy z wychowanków oddziału miał okazję sfotografować się we wnętrzu samochodu, co stanowiło nie lada atrakcję. Odgłos syreny zaskoczył zaciekawione dzieci, które zaczęły zadawać strażakowi wiele pytań. Pan Krzysztof, wraz z Krzysiem odpowiadali na nie wyczerpująco. Przedszkolaki utrwaliły sobie numer alarmowy, zasady bezpieczeństwa, oraz niektóre przepisy przeciwpożarowe. Po powrocie do przedszkola dzieci, pod opieką swojej wychowawczyni Marii Kobrzyckiej-Beczek, wykonały piękne rysunki na temat „ Strażak w akcji”, które prezentowały się na wystawie. Potem oglądały zamieszczone w Internecie filmy i maszerowały jak prawdziwi strażacy w rytm muzyki granej przez strażackie orkiestry dęte.

    ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI W SZKOLE PODSTAWOWEJ  W LASOCINIE

    Dzień Ziemi przypadający na 22 kwietnia jest największym ekologicznym świętem świata. W PZSiP w Lasocinie obchodzono go 25 kwietnia pod hasłem „Jestem przyjacielem przyrody”. Organizatorki imprezy Ewelina Kopeć ( nauczyciel przyrody ) oraz Agnieszka Urban ( nauczyciel języka angielskiego ) powitały panią dyrektor Helenę Kara, nauczycieli, uczniów oraz przedszkolaków. Następnie przedstawiły zebranym harmonogram i cel imprezy. Uroczystość rozpoczęła się od zaprezentowania krótkiej scenki rodzajowej, której myślą przewodnią było ukazanie piękna naszej planety, uwrażliwienie uczniów na problemy środowiska przyrodniczego oraz uświadomienie, w jaki sposób my - zwykli mieszkańcy Ziemi możemy ją chronić i o nią dbać.

    Następnie uczniowie podzieleni na dwie grupy wiekowe: klasy młodsze ( I-III ) i klasy starsze (IV-VI) przystąpili do konkursu wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, którego celem było propagowanie   działań  i postaw ekologicznych. Trzyosobowe drużyny z każdej klasy miały za zadanie odgadnąć zagadkę o porach roku, rozwiązać rebus, ułożyć puzzle przedstawiające chronione zwierzę i podać jego nazwę, rozpoznać różnorodne gatunki drzew liściastych oraz iglastych , wykazać się znajomością prawidłowej segregacji odpadów. Ponadto uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu ekologii i przyrody. Jednym z zadań było również degustowanie soku a następnie rozpoznawanie z jakiego warzywa lub owocu został on zrobiony. Wśród klas I-III największą wiedzą i sprytem wykazała się klasa III (w składzie: Martyna Rzepka, Emilia Kolasińska oraz Bartosz Ryfka). Natomiast zwycięzcą   w kategorii klasy starsze została reprezentacja klasy V (w składzie: Weronika Kopeć, Klaudia Rzepka, Zuzanna Zgardzińska). Podczas spotkania rozstrzygnięto również konkursy na najładniejszą klasową gazetkę o tematyce ekologicznej oraz transparent z hasłem zachęcającym do ochrony środowiska. Na końcowy wynik rywalizacji wpływ miała również ocena potraw ekologicznych. Jury zdegustowało pyszne sałatki, kanapki i surówki. Wszystkie dania były wyjątkowe pod względem zarówno smaku jak i estetyki podania toteż wybór był naprawdę trudny. Każda klasa została nagrodzona medalem odpowiednio „złotym”, „srebrnym” lub brązowym” oraz otrzymała dyplom. Ponadto wręczono uczniom nagrody w postaci układanek, gier planszowych i sprzętu sportowego. Kolejnym etapem imprezy było rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą zabawkę z odpadów. W kategorii klasy młodsze wyróżniono pracę Martyny Rzepki z klasy III i Bartłomieja Rajtera z klasy III. W kategorii klasy starsze I miejsce przyznano Weronice Kopeć z klasy V, II miejsce równorzędnie otrzymali Klaudia Rzepka i Kamil Skoczylas z klasy V.

    Podsumowaniem Dnia Ziemi w PZSiP w Lasocinie był przemarsz uczniów i przedszkolaków ulicami Lasocina z transparentami promującymi ekologiczny styl życia. Założone cele obchodów święta naszej planety zrealizowano. Dzieci zostały uwrażliwione na problemy środowiska przyrodniczego oraz wdrożone do aktywnej postawy w działaniu na rzecz ochrony przyrody o czym świadczyło sprzątanie terenu wokół szkoły po zakończonej uroczystości. Wszystkim bardzo podobał się tak ciekawie zorganizowany dzień. Dziękujemy serdecznie UMiG w Ożarowie za ufundowane nagrody, które sprawiły uczniom ogromną radość.

    Sukces uczennicy klasy V Weroniki Kopeć w konkursie plastyczno – literackim

    ,,Owoce i mleko dobry wpływ na zdrowie mają- narysuj komiks nagrody czekają”

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie literacko –plastycznym, którego celem było promowanie i rozpowszechnianie zasad prawidłowego żywienia, w szczególności codziennego spożywania mleka, przetworów mlecznych, owoców i warzyw. Zadanie uczniów polegało na wykonaniu komiksu dotyczącego zdrowego odżywiania, pokazanie poprzez rysunek i tekst literacki jak ważne jest spożywanie owoców, warzyw oraz picie mleka. Nasi uczniowie uczestniczą w programie ,,Doskonałe mleko w szkole” oraz ,,Owoce w szkole”  i ramach tego programu otrzymują  smaczne mleko oraz świeże, pyszne owoce. Dzieci wykonały bardzo ładne prace, różnymi, ciekawymi technikami, które opatrzone zostały tekstem literackim w formie komiksu. Bardzo nam miło, że praca Weroniki Kopeć została nagrodzona , a jej autorka otrzymała nagrodę główną Grand Prix. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 13 maja 2014r. w Sandomierzu ,a my wszyscy już dziś serdecznie gratulujemy Weronice sukcesu.

    Udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym

    W odpowiedzi na ogłoszenia ogólnopolskich konkursów plastycznych dla przedszkolaków, wychowankowie Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie wykonały przepiękne bajkowe postaci z surowców wtórnych i urocze dinusie. Godne podziwu pomysły pomagali zrealizować rodzice, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w pracę i życie placówki.  5 maja pojawili się w sali, budząc wielkie zainteresowanie i emocje,  bohaterowie ulubionych bajek: Hello Kitty, Garfield, Rumcajs, pingwin z Madagaskaru i zielone stworkiJ. Wykonawcami prac byli: Zuzia Binek, Lena Szymańska, Klara Zyga, Brunon Kędziora, Michał Lipiec, Dominik Morgut, Mikołaj Olszówka i Kubuś Szymański. Wszystkie dzieci chciały pobawić  się eksponatami, co pozwala stwierdzić, że każdy pomysł ( nawet zabawka ze śmieci) może dać powód do doskonałej zabawy. Uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i życzymy powodzenia w konkursie.

    Wiosenne porządki

    W naszym ogródeczku zrobimy porządki, wygrabimy ścieżki, przekopiemy grządki. 
    Potem w miękką ziemię włożymy nasionka, będą się wygrzewać na wiosennym słonku. 
    Przyjdzie ciepły deszczyk i wszystko odmieni. W naszym ogródeczku grządki zazieleni.
               K. Różecka

    Wiosną oddział zerowy zagospodarował własne grządki w ogrodzie przedszkolnym. Na początku dzieci dowiedziały się jak trzeba przygotować ziemię i jak należy korzystać z narzędzi w celu przygotowania zagonów. Każdy z wychowanków przyniósł   nasionka, które chciał wysiać na własnej grządce. Dzieci bardzo ochoczo zabrały się do pracy, wyrywały chwasty i spulchniały ziemię. Kolejnym etapem było wyznaczenie grządek i ich przydzielenie. Przedszkolaki z wielkim przejęciem siały, zasypywały bruzdy i podlewały ogródek. Od razu oglądały z zaciekawieniem zagospodarowane miejsca i były troszeczkę rozczarowane faktem, że jeszcze nic nie wyrosło. W tym samym czasie, w sali,  dzieci wysiały na wilgotnym podłożu rzeżuchę, która była dodatkiem do kanapek. Po kilku tygodniach, w ogrodzie, można było podziwiać delikatne kiełki, wyrastające z podłoża. Każdy z przedszkolaków zapamiętał własne miejsce i nazwę wysianej roślinki. Dzieci codziennie obserwowały poletka, a kiedy przyszedł czas, usuwały pojawiające się chwasty. Już niebawem będą konsumować własny szpinak, szczypiorek i rzodkiewkę, a w czerwcu podziwiać kolorowe kwiaty. Podczas zajęć terenowych, dzieci atrakcyjnie spędzają czas na świeżym powietrzu, ucząc się jak pielęgnować rośliny. Poznały nazwy i przeznaczenie narzędzi ogrodniczych i nauczyły się nimi posługiwać. Poznały też wiele gatunków roślin i potrafią je rozróżnić nawet po najdrobniejszych listkach, a wyhodowane warzywa chętnie zjadają, co wpływa korzystnie na ich zdrowie i urozmaica jadłospis.

     WIELKIE ZASŁUGI MAŁEJ PSZCZOŁY – zajęcia przedszkolne

    Publiczne Przedszkole w Lasocinie realizuje cykl zajęć „Wiem i dzielę się wiedzą ”. W ramach tych zajęć 7 maja 2014r. z inicjatywy Michała Lipca, wychowanka oddziału zerowego dzieci spotkały się oko w oko z pszczołą (dosłownie i w przenośni). Michałek w charakterystycznym dla owada stroju wraz ze swoją mamą Małgorzatą Lipiec w bardzo ciekawy sposób przybliżyli nam świat tych pożytecznych zwierząt. Pani Małgosia opowiadała o niebezpiecznej ale wdzięcznej pracy pszczelarza, pasiece, rojach i hierarchii panującej w ulach. Dzięki tym opowieściom przedszkolaki dowiedziały się do czego służy ramka, kapelusz, podkurzacz, wirówka a węzę, wosk, plaster i czerw  mogły obejrzeć bezpośrednio. Dowiedziały się też od czego nazwę swą przyjął pierwszy miesiąc lata. Z ciekawością i zainteresowaniem przeglądały ilustracje w fachowych książkach, przymierzały kapelusz i wąchały dymiarkę o charakterystycznym zapachu. Z niecierpliwością przyglądały się jak „bartnicy” otwierali zasklepione komory plastra, w których zabezpieczone były larwy  i młode pszczoły. Dzieci z powagą zaglądały do otworów nie mogąc uwierzyć, że ten ociekający złocistym, słodkim  płynem przysmak to również mieszkanie dla nowych robotnic. Michał dzielnie pomagał, widać było, że potrafi wykonać wiele czynności i fachowo rozpoznać trutnie, robotnice i królową. Opowiadał też, kogo i co przedstawiają fotografie z rodzinnego albumu dokumentujące prace w pasiece.

    Następnie mama Michała odkroiła kawałek plastra (resztę pozostawiając dzieciom w prezencie), podzieliła go na kawałki  i wszyscy mogli skosztować świeżego miodu, którego smak był niepowtarzalny. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy młodszej i uczniowie klasy II wraz z wychowawcami, więc kolejka po miodek była spora. Po degustacji Michał z mamą zwrócił nam uwagę na rolę jaką odgrywają pszczoły w życiu roślin, zwierząt i ludzi. Te owady są nieocenione, a my wcale o nie dbamy. Dzieci z przejęciem słuchały informacji o tym, że pszczoły są niezbędne, by zapewnić nam pożywienie. Jeśli ich zabraknie, nie będą zapylane żadne rośliny, przez co, na ziemi zapanuje głód. W związku z dramatyczną sytuacją owadów dzieci obejrzały animowany film opowiadający o  życiu pszczół i konsekwencjach ich braku na ziemi oraz  odwiedziły stronę internetową: http://www.adoptujpszczole.pl/, do czego gorąco wszystkich zachęcamy. A jak na kraj mlekiem i miodem płynący przystało, następnego dnia właśnie takie było śniadanie, które dzieciom smakowało wyjątkowo. 

    Sukces „Pierwszaka” w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego

    W marcu uczniowie klas I-III przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego „Zuch” organizowanego przez Centrum Edukacji Szkolnej. Szkolnym koordynatorem konkursu była Agnieszka Urban, pod okiem której uczniowie przygotowywali się do udziału w konkursie. Do rywalizacji przystąpiło łącznie 8 tysięcy dzieci z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów: Paweł Gałka, Wiktoria Sadowska, Natalia Postój, Patrycja Grabowska, Kamil Grzesiak, Jakub Pacuła, Martyna Rzepka oraz Bartłomiej Rajter. Sprawdzian konkursowy składał się z 21 pytań i sprawdzał znajomość słownictwa oraz podstawowych zwrotów. Tym bardziej jesteśmy dumni, iż wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Paweł Gałka – uczeń klasy pierwszej zdobył tytuł laureata, zajmując zaszczytne 4 miejsce w gronie 1841 „pierwszaków” z całego kraju. Natomiast w kategorii klas III laureatem została Martyna Rzepka, która uplasowała się na wysokim 15 miejscu na 3390 uczestników konkursu. Wszyscy nasi uczniowie otrzymali dyplomy uznania potwierdzające udział w konkursie. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że udział w konkursie stał się dla naszych wychowanków zachętą do pogłębiania wiedzy językowej. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    Grand Prix w konkursie literacko –plastycznym uczennicy  Szkoły Podstawowej w Lasocinie

    Grand Prix to sukces uczennicy klasy V Weroniki Kopeć w konkursie plastyczno – literackim ,,Owoce i mleko dobry wpływ na zdrowie mają- narysuj komiks nagrody czekają”

    Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lasocinie wzięli udział w konkursie literacko – plastycznym, którego celem było promowanie i rozpowszechnianie zasad prawidłowego żywienia, w szczególności codziennego spożywania mleka, przetworów mlecznych, owoców i warzyw. Konkurs odbywał się pod patronatem Fundacji Mleko Szkół, Mleko dla Zdrowia, która wspiera program Doskonałe Mleko w Szkole.

    Zadanie uczniów polegało na wykonaniu komiksu dotyczącego zdrowego odżywiania, pokazanie poprzez rysunek i tekst literacki jak ważne jest spożywanie owoców, warzyw oraz picie mleka. Do konkursu przygotowywały panie Dorota Dąbrowska, Teresa Stec i Ewelina Kopeć. Konkurs w kategorii klas IV-VI wygrała Weronika Kopeć z klasy V. Wręczenie nagród uatrakcyjniło spotkanie z polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim.

    „NIE MA TO JAK NASZE GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE…” Podróż przedszkolaków po regionie z zespołem Lasocianie

    W ramach Tygodnia Kultury Regionu w oddziale zerowym PZSiP odbyły się zajęcia na temat regionu świętokrzyskiego. Na spotkanie do przedszkola przybyli Koziołek Matołek- postać znana dzieciom z bajki oraz prosto z Gór Świętokrzyskich -Baba Jaga na miotle. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się o wielu ciekawostkach związanych z regionem. Szkolny zespół regionalny ,,Lasocianie” wykonywał przyśpiewki świętokrzyskie, przybliżając piękną muzykę ludową, a dzieciaki chętnie śpiewały razem z zespołem piosenkę ,,Świętokrzyskie, jakie cudne…”Pojawiła się również czarownica, w charakterystycznym stroju i różdżką, która uczyła wszystkich magicznych zaklęć. Dzieci pilnie obserwowały starszą koleżankę i nauczycielkę prowadzącą zabawę i z wielkim zaangażowaniem powtarzały ich ruchy, aby zaklęcia były ważne. Komu wychodziło to najlepiej, czarodziejka przekazywała swój atrybut i każdy uczestnik zabawy mógł wcielić się w rolę maga. Na zakończenie dzieci zbudowały słodką chatkę Baby Jagi z ciasteczek, kremu i cukierków a gdy  były  one już gotowe uwieczniono je na fotografii, po czym wychowankowie podarowali jedną z nich pani dyrektor, a potem urządzono wspaniałą ucztęPodczas tego spotkania przedszkolaki zlokalizowały region świętokrzyski na konturowej mapie Polski i dowiedziały się, w której jego części leży nasza miejscowość. Miały okazję podziwiać tradycyjny, czarno-czerwony strój młodzieżowy i dla osób dorosłych. Zapoznały się z pojęciem skansen i jego rolą w kulturze i tradycji. Dowiedziały się również jakie charakterystyczne potrawy przyrządza się w tej okolicy i jaki jest ich smak. Usłyszały wiele uroczych piosenek o Górach Świętokrzyskich, Łysicy, Babie Jadze, której postać kolorowały, naśladowały głos Koziołka Matołka, co sprawiło im wiele uciechy. Dzięki takim zajęciom dzieci mają okazję poszerzać swoją wiedzę i nabywać nowe umiejętności. Nad wszystkim czuwały Dorota Dąbrowska ( nauczycielka muzyki) i Maria Kobrzycka-Beczek (wychowawczyni grupy).

    Poznajemy pracę ludzi, którzy dbają o nasze zdrowie- ciekawa lekcja wychowawcza w klasach V i VI z udziałem pracownika służby zdrowia

    Uczniowie klasy V i VI uczestniczyli w spotkaniu poświęconym zdrowemu stylowi życia, które odbyło się 12 maja 2014r. Dowiedzieli się jak należy dbać o zdrowie, właściwie odżywiać się i pokonywać stres. O pracy ludzi, którzy dbają o nasze zdrowie, bardzo ciekawie opowiedziała pielęgniarka- pani Grażyna Piątkowska. Uczniowie mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich problemy, zadawali wiele pytań, a na zakończenie zajęć wszyscy wzięli udział w ćwiczeniu, którego celem było określenie swoich mocnych i słabych stron.

    Quiz wiedzy o regionie świętokrzyskim „Świętokrzyskie, jakie cudne”

    Motto o urokach regionu świętokrzyskiego towarzyszyło uczestnikom quizu wiedzy, który odbył się 19 maja 2014 roku w naszej szkole. Celem tego konkursu było pogłębienie wiadomości o najbliższej okolicy, poznanie zabytków regionu i jego zwyczajów. Uczniowie klas I-VI mogli wykazać się znajomością wiedzy na temat regionu, odpowiadając na różnego rodzaju pytania. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali legendy o powstaniu Gór Świętokrzyskich, którą przeczytali nauczyciele. Następnie drużyny udzielały trafnych odpowiedzi na zadawane pytania, a nad całością czuwało jury: Janina Gniaź, pracownik Biblioteki Publicznej w Lasocinie oraz nauczyciele: Maria Kobrzycka- Beczek i Eliza Smyła. Do wspólnego śpiewu zachęcał zespół „Lasocinianie”, który wykonał przyśpiewki regionalne. Podczas aktywnej pracy drużyn osoby prowadzące quiz ciekawie opowiadały o miejscowościach, które warto zobaczyć w naszym regionie, zabytkach i obrzędach. Publiczność chętnie włączyła się do zabawy odpowiadając na pytania. Przybyli również goście: Świętokrzyska Baba Jaga oraz Koziołek Matołek, których dzieci powitały bardzo gorąco. Największą znajomością wiedzy w konkursie wykazała się klasa V w kategorii klas starszych oraz klasa III w kategorii klas młodszych.

    Zespół regionalny „Lasocianie” obchodził swój jubileusz

    W Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie działa Szkolny Zespół Regionalny „Lasocianie”, który 28 maja 2014r. obchodził 10 lecie swojego istnienia. Z tej okazji „Lasocianie” pod opieką nauczycieli Doroty Bogdańskiej – Dąbrowskiej i Teresy Stec przygotowali koncert, na który złożyły się przyśpiewki o Lasocinie, najbliższej okolicy. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Helena Kara, która powitała przybyłych gości, rodziców, nauczycieli, dziatwę szkolną i przedszkolną. Wśród publiczności można było zauważyć absolwentów, którzy jako uczniowie tej szkoły aktywnie działali w zespole, a dzisiaj słuchając piosenek ze wzruszeniem wspominali swoje występy artystyczne. Piękne piosenki o Lasocinie, malowniczych krajobrazach, życiu jego mieszkańców radowały serca wszystkich zgromadzonych na sali. „U nas w Lasocinie, życie miło płynie…” śpiewali wykonawcy, a poprzez przyśpiewkę „Nasz stary Lasocin” mali soliści: Ola Skrzyńska, Klaudia Buczkowska, Paulina Przyrodzka i Wiktoria Sadowska zachęcili do odwiedzania naszej miejscowości. Klaudia Rzepka, Ewelina Pacuła, Emilia Nowakowska i Jakub Niezgodziński wierszem i piosenką wychwalali uroki pobliskich miejscowości. W utworze „Lasockie panny” zespołowi  na saksofonie towarzyszyła Dominika Binek – pracownik szkoły. W przedstawieniu nie zabrakło elementów tanecznych, trojaka wykonały Ewelina Pacuła, Weronika Kopeć, Patrycja Błaszkiewicz i Emilia Nowakowska. Potem „w Lasocinie się zjawili jacyś chłopcy mili i do tańca Lasocianki ładnie zaprosili” Oskar Wawrzkiewicz i Bartosz Ryfka porywając do skocznej poleczki Natalkę Postój i Patrycję Grabowską. „Zapraszamy Was do Lasocina” śpiewał Bartłomiej Rajter zachęcając do odwiedzania naszej miejscowości. O scenografię w stylu regionalnym zadbała Maria Kobrzycka- Beczek i Ewelina Kopeć. Koncertowi towarzyszyła multimedialna prezentacja pokazująca uroki okolicy i osiągnięcia zespołu. Na zakończenie zespół „Lasocianie” piosenką podziękował wszystkim za wspólnie spędzony czas, a bardzo miłym akcentem i niespodzianką był urodzinowy tort. Następnie odbyła się degustacja potraw regionalnych.

    PIKNIK RODZINNY

    Po raz trzeci w PZSiP w Lasocinie w dniu 13 czerwca 2014r. został zorganizowany Piknik Rodzinny. Imprezę rozpoczęła dyrektor Helena Kara, która serdecznie powitała wszystkich uczestników i przybyłych gości: burmistrza Marcina Majchera, zastępcę burmistrza Pawła Rędziaka, radnych – Danutę Bień, Mirosława Nowakowskiego, Halinę Dragan – pracownika Banku Spółdzielczego w Ożarowie, dyrektorów: Szkoły Podstawowej w Pisarach - Marzenę Okręt, Biblioteki w Ożarowie - Jolantę Banach, MGOK - Mariana Susa, kierowników: Straży Miejskiej w Ożarowie Henryka Wzorka, Filii Biblioteki Publicznej w Lasocinie Janinę Gniaź, KRUS w Ożarowie Dorotę Chrapczyńską oraz Janusza Machnickiego, pielęgniarkę NZLA Grażynę Piątkowską, regionalistę  i redaktora Gazety „Ożarów” Józefa Myjaka, redaktora Echa Dnia Andrzeja Nowaka, Przewodniczącego Rady Sołeckiej w Lasocinie Andrzeja Jędrzejewskiego, właścicieli Piekarni w Lasocinie J. H. Drabików, Radę Rodziców z jej przewodniczącym rady Sławomirem Tomalskim, sołtysów ościennych miejscowości, emerytów PZSiP w Lasocinie, rodziców oraz mieszkańców Lasocina.

         Pani dyrektor pogratulowała i podarowała wiązankę kwiatów burmistrzowi Marcinowi Majcherowi za zdobycie nagrody Lidera Samorządności w konkursie Eurogmina za pracę dla gminy od początku istnienia samorządu, od 1990r. Następnie przekazała prowadzenie pikniku Teresie Stec, a wszystkim życzyła przyjemnego spędzenia wspólnego czasu.

         Część artystyczną rozpoczęła Ewelina Pacuła, piosenką „Kawiarenki”. Po niej wystąpiła Klaudia Rzepka śpiewając „Zatańczysz ze mną”, a później jeszcze utwór „Baju, baj”. Wśród solistów swoje talenty prezentowali także Jakub Niezgodziński w utworze „Alibaba” i Kamil Grzesiak w piosence „Lemontree”.

         Dużą atrakcją była para taneczna z Klubu Tańca Towarzyskiego KICK w Kielcach, Agnieszka Drożdżowska i Bartłomiej Zapart, która zaprezentowała kilka tańców standardowych i latynoamerykańskich.

        Zuchy z gromady zuchowej „Krasnoludkowy Ród”  przygotowały kabaretowy występ „Kopciuszek współcześnie”. Z okazji zbliżającego się Święta Ojca dzieci z przedszkola wystąpiły z piosenką  „Drogi tato”, a następnie wręczyły wykonane przez siebie upominki. Niespodzianką dla dzieci i nie tylko było przedstawienie „Dzieci pana Majstra” w wykonaniu rodziców przedszkolaków oraz występ nauczycieli z cyklu „Śpiewać każdy może …”, ale nienajgorzej, bo do śpiewu dołączyła się publiczność - były także tańce. Wszystkim podobał się przygotowany przez dzieci, rodziców i nauczycieli program artystyczny.

              Podczas imprezy zapewnione było wiele dodatkowych atrakcji, tj. konkursy sportowe, konkursy prowadzone przez pracowników KRUS i biblioteki z atrakcyjnymi nagrodami oraz  dodatkowe atrakcje tj. zjeżdżalnie, zamek, a także oglądanie wozu straży miejskiej i wozu strażackiego z możliwością przejażdżki. Dużym powodzeniem cieszył się „salon wizażu”. Zainteresowani mogli skorzystać z punktu „Pierwsza pomoc przedmedyczna”, gdzie każdy mógł się nauczyć się, jak można ratować życie ludzkie, dokonać pomiaru cukru i ciśnienia. Podczas pikniku podsumowano i rozstrzygnięto też konkursy organizowane przez KRUS i Bank Spółdzielczy w Ożarowie w czasie roku szkolnego. 

          Aby nie zabrakło siły do zabawy należało dobrze zjeść. O tym też nie zapominano. Wśród pyszności znalazły się: kiełbaska z grilla, chleb ze smalcem, pączki, popcorn i wata cukrowa. Było stoisko ze zdrową żywnością, a także kawiarenka „U mamy”, w której można było skosztować ciasta upieczonego przez mamy z Rady Rodziców. Dla nikogo nie zabrakło darmowej zalewajki, która okazała się hitem pikniku.

        Cała impreza mogła się odbyć dzięki sponsorom, którymi byli: burmistrz Marcin Majcher, Rada Sołecka w Lasocinie, Rada Rodziców PZSiP w Lasocinie, Jadwiga i Henryk Drabikowie – Piekarnia w Lasocinie, Halina i Czesław Sawiccy – właściciele Gospodarstwa Agroturystycznego w Nowem, Anna i Robert Jagodzińscy – właściciele Sklepu „Groszek” w Lasocinie, Barbara Baran – właścicielka Hurtowni Papierniczej „Orion” w Wyszmontowie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bidzinach, Edward Kędziora – właściciel Kancelarii Finansowo – Ubezpieczeniowej w Ożarowie, „Publima”– Dom Handlowy w Ożarowie, Mirosław Nowakowski, Sławomir Tomalski, Pracownicy PZSiP w Lasocinie.

         Wszystkim sponsorom w imieniu całej społeczności szkolnej składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy także Komendantowi Staży Miejskiej w Ożarowie za zapewnienie bezpieczeństwa i udostępnienie wozu staży oraz Komendantowi OSP w Lasocinie za udostępnienie wozu strażackiego.

     
     

    Sukces uczniów PZSiP w Lasocinie w  konkursie plastycznym  organizowanym przez KRUS

    W celu promowania pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom z udziałem maszyn i urządzeń wykorzystywanych w pracy rolnika, a także rozbudzania indywidualnych zdolności twórczych, uczniowie i przedszkolaki z PZSiP w Lasocinie przystapili do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi – nie zbliżaj się zuchu do maszyny w ruchu”. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością plastycznego wyrazu wiedzy z zakresu bhp w gospodarstwie wiejskim. Do etapu powiatowego zgłoszono 16 prac wykonanych pod nadzorem nauczyciela Eweliny Kopeć. Komisja konkursowa nagrodziła prace 2 uczennic i 1 przedszkolaka.

    W kategorii klasy młodsze ( O-III ) wyróżnienie otrzymał Brunon Kędziora z oddziału zerowego. W kategorii klasy starsze ( IV – VI ) I miejsce zajęła Weronika Kopeć z klasy V, zaś II miejsce Klaudia Rzepka również z klasy V. Prace uczniów naszej szkoły zostały zakwalifikowane do etapu wojewódzkiego. Na tym szczeblu sukces odniosła Weronika Kopeć, której praca została wyróżniona przez członków Komisji Konkursowej. Gratulujemy!

    Ogólnopolski sukces uczennicy Szkoły Podstawowej w Lasocinie

    Uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Lasocinie Weronika Kopeć po raz kolejny dała powód do dumy i dowiodła, że jej sukcesy ekologiczno-przyrodnicze nie były przypadkowe. Weronika na swoim koncie ma udział w etapie powiatowym konkursu matematyczno-przyrodniczego, najwyższy w szkole wynik w konkursie ekologiczno-przyrodniczym EKO-Planeta. W kwietniu wzięła udział w ogólnopolskim konkursie wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska Ekotest. Miał on na celu promowanie wśród uczniów postaw ekologicznych oraz zwiększanie ich świadomości wobec współczesnych zagrożeń środowiska naturalnego. W konkursowych zmaganiach brało udział 2591 uczniów z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowało 13 uczniów, którzy przygotowywali się pod okiem nauczyciela przyrody Eweliny Kopeć. Konkurs został przeprowadzony z podziałem na dwie kategorie wiekowe: klasy 3 - 4 i klasy 5 - 6 szkoły podstawowej. Dla każdej kategorii wiekowej przygotowano inny zestaw pytań, ponadto każda kategoria wiekowa została oddzielnie oceniona. Miło nam poinformować, że uczennica PZSiP w Lasocinie Weronika Kopeć zdała go celująco sięgając po najwyższe laury. Zdobyła tytuł laureata i I miejsce w Polsce. Natomiast wyróżnienie z naszej szkoły otrzymały dwie uczennice, które uplasowały się na zaszczytnym 7 miejscu w kraju a mianowicie Emilia Kolasińska ( w kategorii klasy młodsze ) oraz Patrycja Błaszkiewicz ( w kategorii klasy starsze). Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uznania potwierdzające udział w konkursie. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że w gronie najlepszych znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów! 

    ROWEREM DO WAKACJI

    W ostatnich dniach nauki szkolnej uczniowie klas V i VI  PZSiP w Lasocinie pod opieką nauczycieli Eweliny Kopeć oraz Agnieszki Urban wyruszyli na szkolną wycieczkę rowerową. 

                Trasa rowerowa prowadziła Nadwiślańskim Szlakiem Artystycznym. Zaś miejscem docelowym, które obrali sobie cykliści było obiekt piknikowy „Jaślanka” w miejscowości Nowe. To urokliwe miejsce stało się nie tylko miejscem odpoczynku, regeneracji sił  ale również placem wspólnych gier i zabaw. Najbardziej emocjonującym punktem okazał się mecz  siatkówki, do którego przystąpiły dwie drużyny. Na czele każdej z nich stanęła opiekunka. Rywalizacja była zacięta i bardzo emocjonująca. Aktywny wypoczynek tak dał się uczestnikom wycieczki we znaki, że z niepohamowaną ochotą skorzystali z możliwości posilenia się na łonie natury.

                Około południa wszyscy wyruszyli w drogę powrotną po trasie Nowe – Biedrzychów – Dębno – Lasocin. Długość trasy wyniosła około 10 km.  Dla wielu uczniów był to „chrzest bojowy” – pierwszy raz pokonali tak długą trasę rowerem! Nie obyło się również bez drobnych problemów technicznych. Jednak dzięki dobrej organizacji, zaradności i współpracy cyklistów udało się pokonać wszelkie przeciwności losu. Na koniec wszyscy uczestnicy wyprawy wybrali się na lody. Była to doskonała okazja do wymiany wrażeń i uwag na temat wycieczki. Uczniom klasy V tak spodobała się idee organizowania wycieczek rowerowych, że zaczęli  już planować i promować przyszłoroczną wycieczkę. Natomiast szóstoklasiści już żałowali, że wkrótce opuszczą mury naszej szkoły i nie będą mieli możliwość uczestniczenia w wycieczce rowerowej za rok.

                Wszystkim uczestnikom wycieczki gratulujemy wytrwałości  i mamy nadzieję, że taka forma aktywnego wypoczynku spotka się w przyszłości z zainteresowaniem jeszcze szerszego grona uczniów gdyż wycieczki rowerowe to wspaniałe, kształcące, wychowujące i relaksujące wędrówki. 

    Wycieczka do Krzemionek

    Przedszkolaki oraz uczniowie z klas I-VI uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Krzemionek k. Ostrowca Św.

    Wyjazd został zorganizowany dla dzieci, które w ciągu roku szkolnego aktywnie działały w chórze szkolnym oraz zespole regionalnym, reprezentowali szkołę w różnorodnych konkursach, włączali się w akcje charytatywne.

    Rankiem 9 czerwca 2014 roku cała grupa wraz z opiekunami wyruszyła w podróż.

    Dużą atrakcją dla uczestników wycieczki było wejście do kopalni. Pobyt w podziemnych korytarzach wywołał wiele emocji szczególnie wśród najmłodszych przedszkolaków, które mimo wszystko bardzo dzielnie maszerowały, uważnie słuchając ciekawych opowieści pani przewodnik.

    Kolejnym punktem wyprawy było oglądanie wystaw poświęconych historii krzemienia. Większa część prezentacji przedstawiona była w wersji multimedialnej, dzięki temu stała się bardziej atrakcyjna dla dzieci, które samodzielnie poszukiwały ciekawostek na interesujący ich temat.

    Zwiedzanie wioski neolitycznej cieszyło się powodzeniem zwłaszcza wśród przedszkolaków a potem wszystkie dzieciaki miały okazję pod czujnym okiem garncarza formować wazoniki z gliny i własnoręcznie je ozdobić.

    Czas płynął szybko i choć żal nam było opuszczać to wspaniałe miejsce to udaliśmy się

     w drogę powrotną.

     Po smacznym posiłku w MC Donaldzie, zadowoleni oraz pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

    Pożegnanie absolwentów 2014

    Wierszem i piosenką pożegnali szkołę uczniowie klasy VI.

    ,,Pożegnań czas, jesteśmy tu ostatni raz”… śpiewali ze smutkiem szóstoklasiści.

    W krótkim programie artystycznym z rozrzewnieniem wspominali minione lata nauki, ławkę szkolną, chwile smutne i wesołe.

    Przyszedł czas podziękowań dla dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców. Bardzo miłą niespodzianką od uczniów klasy V były życzenia, upominki oraz piosenka ,,Szczęśliwej drogi, już czas” w wykonaniu Klaudii Rzepki.

    I oto zabrzmiała ostatnia, pożegnalna nuta ,,Żegnajcie drodzy przyjaciele”… ze wzruszeniem zaśpiewali na zakończenie absolwenci, zwracając się do wszystkich zgromadzonych na sali, zapowiadając rozstanie ze szkołą i przyjaciółmi.

    Płynące z serca życzenia oraz kwiaty były wspaniałym podziękowaniem za trud włożony w edukację i wychowanie.

    27 czerwca 2014 roku  szkołę podstawową ukończyli :

    Altun Hakan, Błaszkiewicz Patrycja, Jagodziński Szymon, Misztal Dominik, Nowakowska Emilia, Pacuła Ewelina, Wawrzkiewicz Jakub, Zając Karolina, Zdybska Agnieszka

    Wychowawca: Dorota Bogdańska- Dąbrowska

    Podsumowanie pracy Przedszkola w Lasocinie w roku szkolnym 2013/2014

    Działalność przedszkola opierała się o Nową Podstawę Programową, a programy zostały wzbogacone           o tematy własne nauczycieli, wynikające z problematyki zajęć i dostosowane do potrzeb wychowanków. W ramach działalności edukacyjnej placówki dzieci realizowały materiał w 12-stu obszarach oraz uczestniczyły w zajęciach religii. Do dwóch oddziałów  uczęszczało 37 dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

    Wychowankowie korzystali z dowozów i wyżywienia, oraz wszystkich atrakcji wynikających z harmonogramu pracy szkoły i przedszkola. Otoczeni byli fachową opieką wykwalifikowanej kadry i uczestniczyli w zajęciach dodatkowych, prowadzonych przez specjalistów.

    Praca w grupach była planowana i realizowana w oparciu o współpracę z rodzicami i instytucjami.

     

    Sprawozdanie z pracy Szkoły Podstawowej w Lasocinie w roku szkolnym 2013/2014

    DZIAŁALNOŚCI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

     

    W minionym roku szkolnym staraliśmy się stworzyć uczniom jak najlepsze warunki do nauki poprzez zakup pomocy dydaktycznych, organizowanie kół zainteresowań, pracę z uczniem zdolnym i pracę w zespołach wyrównawczych z uczniem słabym. W szkole odbywają się cykle zajęć o różnorodnej tematyce, które w ciekawy sposób uatrakcyjniają naukę i pomagają przyswoić wiedzę.

    BAZA DYDAKTYCZNA

    Placówka dysponuje bogatą bazą dydaktyczną. Każda  sala jest wyposażona w pomoce multimedialne tj. projektor,  laptop. Posiadamy dwie tablice interaktywne. Uczniowie mają do dyspozycji: 6 sal lekcyjnych, pracownię komputerową, bibliotekę, świetlicę, stołówkę szkolną z zapleczem kuchennym, salę gimnastyczną, boisko szkolne przystosowane do gry w piłkę nożną i siatkówkę oraz plac zabaw.

    PRACOWNICY

    W szkole zatrudniono 15 nauczycieli, którzy mają wykształcenie wyższe magisterskie i kwalifikacje do nauczania 2- 4 przedmiotów oraz 7 pracowników administracyjno – obsługowych.

    UCZNIOWIE

    Do 6 klas szkoły w tym roku szkolnym uczęszczało 61 uczniów z miejscowości: Lasocin, Janów, Nowe, Dębno, Biedrzychów, Maruszów, Szymanówka i Kruków.

     

    Wyniki klasyfikowania i promowania uczniów:

    Wszyscy - 61 uczniów szkoły było klasyfikowanych. Średnia ocen na koniec roku szkolnego– 3,96. Średnia frekwencja – 91%. Szkołę ukończyło 9 uczniów ze średnim wynikiem ogólnopolskiego sprawdzianu kompetencji klas szóstych  22,67 pkt.

    Promocję z wyróżnieniem otrzymało19 uczniów klas I- VI.

    Klasa I: Szymon Brzozowski, Klaudia Buczkowska, Paweł Gałka, Wiktoria Sadowska

    Klasa II: Patrycja Grabowska, Kamil Grzesiak, Jakub Pacuła, Natalia Postój

    Klasa III: Emilia Kolasińska, Martyna Rzepka, Bartłomiej Rajter, Bartosz Ryfka

    Klasa IV: Wojciech Gałęzowski – 4,9;

    Klasa V: Weronika Kopeć – 5,55; Klaudia Rzepka – 5,36; Zuzanna Zgardzińska – 4,82

    Klasa VI: Karolina Zając – 5,27; Patrycja Błaszkiewicz – 4,90; Ewelina Pacuła – 4,81.

     

    Uczniowie, którzy nie opuścili żadnego dnia nauki:

    Krzysztof Siejka – klasa III;

    Ksawier Chruściak – klasa III;

    Weronika Kopeć – klasa V;

    HakanAltun – Klasa VI.

     

    W roku szkolnym 2013/2014 praca szkoły koncentrowała się głównie na realizacji zadań statutowych i programów obowiązkowych, jak również na realizacji innych programów nadobowiązkowych takich jak:

    -Zachowaj Trzeźwy Umysł,

    -Trzymaj Formę!

    - Dzieci były objęte programami „Wyprawka szkolna”, „Doskonałe mleko” i „Owoce w szkole”

    Realizowane były programy profilaktyczne:

    • Cukierki;
    • Czyste powietrze wokół nas;
    • Dobre rady na odpady; Jestem, ok!;
    • Nie pal przy mnie, proszę;
    • Znajdź właściwe rozwiązanie;
    • Spójrz inaczej;
    • Bezpieczny Internet;
    • Program profilaktyczny szkoły.

    Uczestniczyliśmy w akcjach gminnych i ogólnopolskich:

    • Góra Grosza,
    • Sprzątanie Świata,
    • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy,
    • Europejski Tydzień Sportu,
    • Zbiórka artykułów żywnościowych dla ubogich rodzin przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą,
    • Zbiórka nakrętek, elektrośmieci i makulatury.

     

    Uczniowie przygotowywani przez nauczycieli brali udział w rożnych konkursach i osiągali sukcesy:

    • Laureatka w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Pangea” Laura Kucharczyk – uczennica klasy IV,
    • 2 Laureatów w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Zuch” Paweł Gałka – uczeń klasy I i Martyna Rzepka – uczennica klasy III,
    • I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska – EKOTEST – Weronika Kopeć – uczennica klasy V,
    •  I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na wypracowanie z języka polskiego EKSTRAKLASA - nagroda tablet,
    • II Miejsce w Powiatowych Eliminacjach IV Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych w Kielcach,
    • Udział w półfinale Ogólnopolskiego Konkursu WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować”,
    • Grand Prix Weroniki Kopeć w konkursie literacko – plastycznym ,,Owoce i mleko dobry wpływ na zdrowie mają- narysuj komiks nagrody czekają. Wręczenie nagród uatrakcyjniło spotkanie z polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim,
    • Udział 2 uczennic Weroniki Kopeć i Klaudii Rzepki w etapie powiatowym Kuratoryjnego Konkursu Matematyczno – Przyrodniczego,
    • I miejsce – Weronika Kopeć – klasa V, II miejsce – Klaudia Rzepka - klasa V w etapie powiatowym Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi – nie zbliżaj się zuchu do maszyny w ruchu”:

    W szkolnym konkursie na najładniejszy zeszyt zwyciężyli:
    Klasa I:  Wiktoria Sadowska,
    Klasa III: Martyna Rzepka,
    Klasa V: Weronika Kopeć, Klaudia Rzepka,
    Klasa VI: Karolina Zając.

    Imprezy organizowane dla uczniów, rodziców i środowiska:

    • Ślubowanie klasy I,
    • Dzień Edukacji Narodowej,
    • Święto Niepodległości,
    • Andrzejki,
    • Mikołajki,
    • Koncert kolęd i pastorałek,
    • Choinka noworoczna,
    • Dzień Babci i Dziadka,
    • Dzień Ziemi,
    • Quiz wiedzy o regionie świętokrzyskim,
    • Jubileusz 10 – lecia Zespołu Regionalnego „Lasocianie”
    • Dzień Dziecka w Gospodarstwie Agroturystycznym w Nowem,
    • Piknik Rodzinny,
    • Pożegnanie absolwentów.

     

    Wycieczki:

    autokarowe: Oczyszczalnia Ścieków w Ożarowie, Kraków – Wieliczka, Trojanów – Puławy – Kazimierz Dolny. Krzemionki,

    Wycieczka piesza do Muzeum Wsi w Maruszowie.

    Wycieczka rowerowa „Szlakiem Nadwiślańskim”,

    Odbyło się szereg wycieczek po Lasocinie i okolicy

    W SZKOLE DZIAŁAJĄ ORGANIZACJE MŁODZIEŻOWE:

    • Samorząd Uczniowski- to organizacja działająca na rzecz dzieci. Uczniowie włączają się w przygotowanie większości imprez szkolnych oraz akcje charytatywne. SU reprezentuje uczniów w realizacji ich praw, aktywizuje i organizuje życie szkoły.
    • PCK- to szkolna organizacja humanitarna. W ramach jej działalności członkowie corocznie w okresach przedświątecznych składają życzenia osobom samotnym roznosząc kartki z życzeniami oraz drobnym upominkiem.
    • Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – W szkole mamy dwie drużyny pożarnicze: dziewcząt i chłopców. Działalność polega na udziale uczniów w zawodach MDP, Turnieju Wiedzy Pożarniczej, konkursach plastycznych, Marszach Szlakiem Legionów, prowadzeniu Kroniki MDP.
    • Szkolne Koło Przyrodnicze – W ramach zajęć koła uczniowie rozwijają zainteresowania i pogłębiają wiedzę z zakresu przyrody i ekologii. Ponadto biorą udział w działaniach ekologicznych na terenie szkoły i gminy. Zimą pamiętają o dokarmianiu zwierząt. Organizowane są także spotkania z leśnikiem.
    • Klub 4h „Wisienka”– Działania podejmowane przez klub dają możliwość zdobywania nowych, pouczających i zabawnych zarazem doświadczeń. Młodzież uczy się działając, poprzez wykonywanie interesujących prac konkursowych,  zajmowanie się zwierzętami, fotografowanie, wykonywanie prac na rzecz społeczności i środowiska naturalnego.
    • Drużyna Zuchowa „Krasnoludkowy Ród” – Podczas zbiórek zuchy wykonują prace plastyczne, uczą się piosenek oraz pląsów, poznają gawędy dotyczące nazwy gromady, a także VI praw zucha.

     

    Świetlica szkolna

    W roku szkolnym 2013/2014 do świetlicy uczęszczało 61 uczniów naszej szkoły. Funkcjonowały dwie grupy świetlicowe.

    W ciągu roku szkolnego organizowano pomoc w nauce, spacery i zabawy na powietrzu. Prowadzono zajęcia na temat zachowania się w różnych sytuacjach: na stołówce, po wyjściu z szatni, przy wsiadaniu do autobusu.

    Na zajęciach świetlicowych wychowankowie korzystali ze zbiorów Biblioteki Publicznej dzięki organizowanym wyjściom pod opieką wychowawcy świetlicy.

    Kuchnia i stołówka szkolna

    W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie byli objęci dożywianiem, 24 uczniów korzystało z bezpłatnego dożywiania finansowanego przez GOPS w Ożarowie, Zawichoście i Tarłowie. Dodatkowo w drugim semestrze od marca w ramach wieloletniego programu osłonowego „Pomoc Gminy w zakresie dożywiania” z bezpłatnego dożywiania korzystało 6 uczniów klas I – VI.

    Współpraca z instytucjami

    Przez cały rok szkolny współpracowaliśmy z instytucjami działającymi na terenie gminy, takimi jak:

    • Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Ożarowie,
    • Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Ożarowie,
    • Gminna Biblioteka w Ożarowie i jej Filia w Lasocinie,
    • Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
    • Zarząd Gminny OSP w Ożarowie,
    • Jednostka OSP w Lasocinie,
    • Jednostka OSP w Opatowie,
    • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Ożarowie,
    • Ośrodek Pomocy Społecznej w Ożarowie, Zawichoście i Tarłowie,
    • Policja w Ożarowie,
    • Straż Miejska w Ożarowie,
    • KRUS w Ożarowie,
    • Rada Sołecka w Lasocinie,
    •  Bank Spółdzielczy w Ożarowie,
    • Rada Rodziców PZSiP w Lasocinie,
    • Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski,
    • Osiedlowa Telewizja Kablowa OTK Ożarów,
    • Lokalne Pismo Samorządowe „Ożarów”
    • Wiadomości Świętokrzyskie,
    •  Echo Dnia,
    • Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
    • Właściciele Piekarni w Lasocinie,
    • Właściciele Sklepu „Groszek” w Lasocinie,
    • Właściciele Gospodarstwa Agroturystycznego w Nowem.

    Szkoła współdziałała z organem prowadzącym – UMiG w Ożarowie i organem nadzorującym – Zespołem Wizytatorów w Sandomierzu, od których otrzymywała wsparcie w swoich działaniach.

    Wszystkim instytucjom  dziękujemy za współpracę i pomoc.

    Nasi sponsorzy

    Niektóre działania szkoły nie mogłyby być zrealizowane, gdyby nie pomoc sponsorów i sympatyków naszej placówki.

    • Marcin Majcher – Burmistrz Gminy Ożarów,
    • Rada Sołecka w Lasocinie,
    • Rada Rodziców – PZSiP w Lasocinie,
    • Jadwiga i Henryk Drabikowie – Piekarnia w Lasocinie,
    • Halina i Czesław Sawiccy – właściciele Gospodarstwa Agroturystycznego w Nowem,
    • Anna i Robert Jagodzińscy – właściciele Sklepu „Groszek” w Lasocinie,
    • Barbara Baran – właścicielka Hurtowni Papierniczej „Orion” w Wyszmontowie,
    • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bidzinach,
    • Edward Kędziora – właściciel Kancelarii Finansowo – Ubezpieczeniowej w Ozarowie,
    • „Publima”– Dom Handlowy w Ożarowie,
    • Mirosław Nowakowski,
    • Sławomir Tomalski,
    • Pracownicy PZSiP w Lasocinie.

    Wszystkim osobom wspierającym placówkę, a przede wszystkim Rodzicom, w imieniu całej społeczności szkolnej składamy serdeczne podziękowania.

    Kontakt


    • Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie, ul.Rynek 17,
      27-530 Ożarów
    • (015)8610513

    Galeria zdjęć