Nawigacja

Nawigacja

    • Spotkanie wigilijne "Pójdźmy wszyscy do stajenki..."

      Spotkanie wigilijne "Pójdźmy wszyscy do stajenki..."

      Uroczyste spotkanie wigilijne, które stało się już tradycją, odbyło się w murach Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie dnia  21.12.2016r.

      Gospodarzem Wigilii była Pani Dyrektor Helena Kara, która rozpoczęła uroczystość wraz z Ks. Ryszardem Podlewskim od przekazania wszystkim Światełka Betlejemskiego na tle odtwarzanej kolędy, w wykonaniu Jana Pawła II. Świąteczne spotkanie rodziców, uczniów, przedszkolaków i pracowników uświetnili zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Ożarów – Marcin Majcher, Wiceburmistrz Paweł Rędziak, Radne: Danuta Bień i Mariola Bańcer, Ksiądz Proboszcz miejscowej parafii Mirosław Frączek, przewodniczący Rady Sołeckiej Andrzej Jędrzejewski,  właścicielka Piekarni w Lasocinie Jadwiga Drabik, Kierownik Filii Biblioteki Publicznej Anna Bugaj, Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie Marian Sus, Redaktor Gazety „Ożarów” Józef Myjak.

      Tradycyjne łamanie opłatkiem poprzedziło przedstawienie przygotowane przez Panie: Dorotę Bogdańską – Dąbrowską i Teresę Stec. Zabrzmiały piękne kolędy i pastorałki: „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Jezus malusieńki”, „A wczora z wieczora”. W tym dniu nie mogło zabraknąć grupy kolędniczej, która rozśpiewana wkroczyła na salę, wywołując niemałe zdziwienie,  zwłaszcza najmłodszych. Gwiazdor, Żyd, Diabeł, Diablik, Anioł oraz Pastuszkowie to postacie, które pojawiły się na scenie. Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem, gdyż zwyczaj kolędowania po domach nie jest już dzieciom znany, dlatego warto go przybliżać, aby kultywować dawne tradycje.

      Kończąc swój występ kolędnicy podziękowali za kolędę, życząc zdrowia oraz szczęścia na Święta i Nowy Rok, wspólnie z chórem szkolnym i wszystkimi zebranymi zaśpiewali kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

      Czas miło płynął w świątecznej atmosferze. Wszyscy składali sobie życzenia,  łamiąc się opłatkiem oraz spożyli smaczne wigilijne potrawy przygotowane przez kucharki szkolne.

      Rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszą kartkę i szopkę bożonarodzeniową, w którym nagrody ufundowała Pani Dyrektor. Nie zabrakło także słodkich prezentów  od Panów Burmistrzów i Pań Radnych dla wszystkich dzieciaków.

                                     

           

    • "Cała Polska czyta dzieciom -Jesienne spotkanie z poezją"

      "Cała Polska czyta dzieciom -Jesienne spotkanie z poezją"

      W ramach ogólnopolskiej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” w dniu 13.12.2016r.w PZSiP w Lasocinie odbyła się impreza czytelnicza ,,Jesienne spotkanie z poezją.”

      Na uroczystość przybyli: Dyrektor Szkoły Helena Kara, zaproszeni goście: panie Jadwiga Drabik - mieszkanka Lasocina i właścicielka piekarni, Anna Bugaj i Joanna Brzozowska – bibliotekarki z Filii Biblioteki Publicznej w Lasocinie oraz nauczyciele, przedszkolaki i uczniowie.

      W nastrój przedstawienia wszystkich zebranych na sali wprowadziła liryczna piosenka z repertuaru Czesława Niemena ,,Mimozami jesień się zaczyna.” Uczniowie wierszem i piosenką opowiadali o poezji i jej związku z muzyką.

      Poeta- rolę tę zagrał Szymon Brzozowski, wyjaśnił poprzez wiersz ,,Dlaczego poeci piszą wiersze dla dzieci?” Piękne, jesienne piosenki przeplatały się z tekstami poetyckimi.

                             

      Paweł Gałka wykonał piosenkę z repertuaru zespołu Czerwone Gitary ,,Barwy jesieni”, Bartłomiej Rajter ,,Żółty, jesienny liść”, Kamil Grzesiak zaśpiewał piosenkę Marka Grechuty ,,Dni, których nie znamy” a Paulina Przyrodzka ,,Bez ciebie jesień” z repertuaru Z. Sośnickiej.

      Następnie goście zostali zaproszeni do kawiarenki literackiej, gdzie przeczytali wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy.

      Dzieci również zaprezentowały wierszyki: Wiktoria Sadowska wiersz J. Brzechwy ,,Tom” a duet Paulina Przyrodzka i Amelia Skrzyńska przedstawiły wiersz ,,Kaczka- dziwaczka” w humorystycznej wersji śpiewanej.

      Podczas przedstawienia artysta- malarz (w tę rolę wcielił się Tomasz Nowakowski) natchniony muzyką, poezją i krajobrazem w skupieniu malował jesienny obraz.

       Na zakończenie imprezy wszyscy artyści wykonali piosenkę ,,Kolorowa książka,” zachęcając do czytania książek i korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej i publicznej.

      Uzupełnieniem montażu słowno – muzycznego była prezentacja multimedialna, podczas której podziwialiśmy piękne, jesienne obrazy, wywołujące tęsknotę za odchodzącą ale pełną uroku porą roku.

      Małych artystów do występu przygotowali nauczyciele: Dorota Bogdańska- Dąbrowska i Teresa Stec.

       

    • PIERNICZKI DLA ŚWIĘTEGO

      PIERNICZKI DLA ŚWIĘTEGO

      Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom i potrzebom naszych „małych naukowców” urządziliśmy kolejne warsztaty kulinarne. Tym razem w pracowni wiedzy  piekliśmy pierniczki dla Świętego Mikołaja. Dzieciaki uwijały się wyjątkowo szybko, chcąc być w posiadaniu „argumentu”, który mógłby przekupić Świętego i przyczynić się do wypełnienia przez niego butów „dobrociami”, aż po same brzegi.

      Zdradzę Wam sekret… Dzieciom udało się osiągnąć zamierzony cel.

              

        

    • Pozwólmy sobie wierzyć w Świętego Mikołaja tak długo, jak potrafimy...

      Pozwólmy sobie wierzyć w Świętego Mikołaja tak długo, jak potrafimy...

       „Najbardziej rzeczywiste sprawy na tym świecie to te, których dzieci i dorośli nie widzą. Oto jak ważny dla ludzi jest ten cudowny święty. Święty Mikołaj zaspokaja naszą potrzebę przeżycia cudowności, bawi nas, uczy hojności, bezinteresownego dzielenia się z innymi i cierpliwości w oczekiwaniu na nagrodę. Dlatego Święty Mikołaj żyje i będzie żył wiecznie. Teraz i za tysiąc lat nadal będzie radował ludzkie serca.”

      Wszystkie dzieci w naszej szkole wierzą w Świętego i dlatego w ramach zajęć w pracowni wiedzy wykonały postać Świętego Mikołaja z rolek po papierze toaletowym, kolorowego papieru, waty, bibuły oraz innych materiałów. Pracując indywidualnie, dzieciaki musiały wykazać się nie tylko dużymi zdolnościami organizacyjnymi, ale i umiejętnością wykorzystywanie wiedzy matematycznej w praktyce.

                                   

    • Wstążka życia

      Wstążka życia

      Uczniowie klasy IV realizowali na lekcji historii projekt pt.” Wstążka życia”. Jego celem było przedstawienie w atrakcyjny sposób ważnych wydarzeń z własnego życia i umieszczenie ich chronologicznie na wstążce. Uczniowie przygotowując wstążki  zdobywali nie tylko wiele ciekawych informacji dotyczących historii własnego życia, ale wykorzystywali swoje zdolności plastyczne i pomysłowość.

       

       

              

         

        

    • Rok Sienkiewicza

      Rok Sienkiewicza

      Z inicjatywy bibliotekarza szkolnego, we współpracy z Biblioteką Publiczną w Lasocinie, w dniu 24 XI 2016 uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w imprezie czytelniczej zorganizowanej w związku z obchodami Roku Sienkiewicza. Panie bibliotekarki przygotowały wiele atrakcji, zabaw i konkursów.

      Na wstępie uczestnicy spotkania z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną o życiu i twórczości pisarza, a następnie w grupach rozwiązywali test i krzyżówkę z hasłem, w którym ukrył się tytuł noweli Sienkiewicza.

      Ciekawym akcentem był pokaz strojów bohaterów książek. Na tle muzyki prezentowały się: Kasia Piotrowska, Ola Skrzyńska i Amelka Skrzyńska, jako Nel z książki ,,W pustyni i w puszczy”, natomiastKlaudia Buczkowska, jako Basia -słynny Hajduczek z powieści ,,Pan Wołodyjowski”. Popłynęła piękna muzyka ,,Quo Vadis Domine” i dumnie wkroczył Szymon Brzozowski w stroju Nerona, a Kamil Grzesiak swoim przebraniem rycerza Zbyszka z Bogdańca z książki „Krzyżacy” przeniósł uczestników w czasy średniowiecza. Wszystkim prezentacjom strojów towarzyszyła piękna muzyka z filmównakręconych na podstawie powieści Sienkiewicza.

      Nie mogło także zabraknąć czytania fragmentów ,,Quo Vadis” oraz innych utworów. Chętni uczniowie, włączając się w ogólnopolską akcję- Narodowe Czytanie Sienkiewicza, zaprezentowali ciekawe fragmenty książek. Uzupełnieniem tej części była prezentacja kadrów z filmów.

      Podsumowaniem spotkania była dyskusja, którą rozpoczęło odgadywanie tytułów książek na podstawie wylosowanego rekwizytu. Najbardziej zaangażowani w imprezę uczniowie otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy spotkania – nagrody pocieszenia.

      W tej niezwykłej podróży śladami Sienkiewicza dzieciom towarzyszyli nauczyciele: Dorota Dąbrowska, Agnieszka Urban oraz panie Anna Bugaj i Joanna Brzozowska – bibliotekarze z Filii Biblioteki Publicznej w Lasocinie.

                    

    • Święto Pluszowego Misia w przedszkolu

      Święto Pluszowego Misia w przedszkolu

      "Pokochaj pluszowego misia. On przyjacielem dzieci jest."

                  W naszym przedszkolu obchodzenie Święta Pluszowego Misia to już tradycja. 
      W przeddzień tego wydarzenia z inicjatywy nauczycielek: Eweliny Kopeć i Anny Pawlak dzieci przyszły do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w „Kąciku Pluszowego Misia”. Następnie przedszkolaki po przejściu przez magiczny tunel zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie, gdzie otrzymały opaski z emblematem misia. Dzieci poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach i bawiły się przy piosence „Jadą, jadą misie”.  Pani opowiedziała dzieciom jak wygląda proces tworzenia smacznego miodu, czyli przysmaku Kubusia Puchatka. Przedszkolaki miały też okazję skosztować „małe co nie co”.  Uczestniczyły również w zabawach ruchowych z udziałem misiów. Oczywiście nie obyło się bez tradycyjnej zabawy „Stary niedźwiedź” i „Misie dwa”. Dzieci słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, przypinały świeczki na torcie dla misia i śpiewały swoim pluszakom „Sto lat”. Po wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej misia tańczyły przy piosence „Pokochaj pluszowego misia”. Natomiast grupę zerową wraz z nauczycielką Dorotą Dąbrowską odwiedził Kubuś Puchatek i jego przyjacie, którzy zaprosili dzieciaki do wspólnej zabawy.
                  Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach naszych wychowanków na długi czas.
       

    • Dzień Kredki w młodszej grupie przedszkolnej

      Dzień Kredki w młodszej grupie przedszkolnej

      Zainspirowani  Dniem Kredki, który  przypada  22 listopada, urządziliśmy w grupie młodszej Dzień  Kredek. Dominowały tego dnia zabawy plastyczne. Dzieci wykorzystały kredki  nie tylko do rysowania i kolorowania, ale również  do zabaw  matematycznych, rytmicznych, ruchowych. Dzięki nim utrwalały nazwy kolorów, wystukiwały rytmy i układały wzory. Dzień zakończyły śpiewem piosenki ,,Kolorowe  kredki".

       

       

                       

    • ,,Narody tracąc pamięć, tracą życie” - Święto Odzyskania Niepodległości

      ,,Narody tracąc pamięć, tracą życie” - Święto Odzyskania Niepodległości

      Z okazji Święta Niepodległości 11.11.2016r. przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych obchodach tej uroczystości i zaprezentowali na scenie Domu Kultury w Ożarowie program artystyczny, na który złożyły się patriotyczne pieśni i piosenki legionowe.

      Podczas spektaklu przypomniana została trudna droga Polski do wolności. Narracja przeplatała się z piosenkami z różnych okresów dziejowych naszej ojczyzny. Widownia zebrana na sali obejrzała obraz zainscenizowanej klasy szkolnej, w której dzieci wsłuchują się w opowieść nauczycielki,  rolę tę zagrała polonistka z naszej szkoły.

      W podniosły nastrój uroczystości wprowadził wszystkich Kamil Grzesiak piosenką ,,Taki kraj.”

      ,,Mamy pomnik legionistów w Ożarowie…” śpiewał chór szkolny, a dzieci oddały hołd poległym żołnierzom, składając kwiaty pod pomnikiem, który dumnie wznosi się na Rynku w Ożarowie.

                                

      ,,Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…”zabrzmiała patriotyczna pieśń „Rota”, którą wykonał Paweł Gałka. Snuła się opowieść o historii naszej ojczyzny, o bohaterstwie żołnierzy, ułanach, legionistach Piłsudskiego. Popłynęły pieśni: ,,Rozkwitały pąki białych róż”, ,,Jedzie, jedzie na kasztance” oraz „Przybyli ułani pod okienko” zaprezentowane przez Paulinę Przyrodzką, Aleksandra Pawlaka oraz chór szkolny. Poprzez piosenki przybliżone zostały wydarzenia historyczne m.in. powstania śląskie czy okres okupacji. Usłyszeliśmy melodię piosenki ,,Czerwone słoneczko”, wielu wzruszeń dostarczył widzom Paweł Gałka piosenką ,,Warszawo ma.”

      W dalszej części uroczystej akademii nawiązano do wydarzeń po II wojnie światowej, związanych z żołnierzami wyklętymi. Uzupełnieniem tego okresu była piosenka ,,Ślady wilczych kłów” w wykonaniu Macieja Biernackiego.

      Na zakończenie usłyszeliśmy piosenki: ,,Róża i bez” w wykonaniu Kamila Grzesiaka oraz ,,Nie żałujcie serca dziewczyny”, którą zaśpiewał solista Bartłomiej Rajter z towarzyszeniem chóru i piosenkę finałową ,,Bo w piechocie fajno jest”.

      Cały montaż słowno – muzyczny został wzbogacony prezentacją multimedialną.

      Nad przygotowaniem uroczystości czuwały Panie: dyrektor Helena Kara, Maria Kobrzycka -Beczek, Dorota Bogdańska – Dąbrowska, Teresa Stec i Anna Skrzypczyk.

      Wszyscy pracownicy placówki włączyli się w przygotowania oraz wspólnie przeżywali doniosłe wydarzenie, jakim jest Święto Odzyskania Niepodległości.

    • Udział PZSiP w Lasocinie w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości

      Udział PZSiP w Lasocinie w Gminnych Obchodach Święta  Niepodległości

                  W dniu 11.11.2016r. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w Kościele w Ożarowie z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

      Następnie przemaszerowali w uroczystym pochodzie pod Pomnik Niepodległościowy na Rynku w Ożarowie, gdzie odbywała się dalsza część obchodów. Na koniec nasza delegacja uczniów: K. Chruściak, M. Rzepka, B. Ryfka i B. Rajter pod opieką nauczycielek: A. Urban i E. Kopeć, złożyła wiązankę pod Pomnikiem, oddając hołd walczącym o wolność naszej Ojczyzny – Polski.

               

       

           

    • IV Ożarowski Bieg Niepodległości z udziałem uczniów PZSiP w Lasocinie

      IV Ożarowski Bieg Niepodległości z udziałem uczniów PZSiP w Lasocinie

      10 listopada społeczność naszej szkoły już po raz czwarty uczestniczyła w Ożarowskim Biegu Niepodległości. Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół imienia Marii Skłodowskiej-Curie. Natomiast patronat nad imprezą sprawował burmistrz Marcin Majcher oraz starosta opatowski Bogusław Włodarczyk.

      Tego dnia pogoda rozpieszczała, a humor dopisywał wszystkim uczestnikom biegu. Event rozpoczął się od oficjalnego otwarcia. Dokonali go włodarze naszego regionu - Burmistrz Ożarowa oraz Starosta Opatowski. W dalszej części nasi starsi koledzy i koleżanki z ZSO w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej-Curie zaprezentowali krótki program słowno-muzyczny, w którym przybliżyli trudną drogę Polski do niepodległości. W dalszej kolejności odbył się przemarsz na stadion, gdzie przeprowadzono konkurencje biegowe na różnych dystansach. Wśród zwycięzców biegów znalazł się również nasz uczeń – Bartosz Ryfka (kl. VI). Bartosz zajął II miejsce w biegu na 400m w kategorii klas IV-VI. Po zakończeniu wszystkich konkurencji i wyłonieniu indywidualnych zwycięzców, rozdano  pamiątkowe puchary dla reprezentacji wszystkich placówek naszej gminy. Na zakończenie imprezy, organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom biegu za udział i zaangażowanie w rywalizacji oraz zaprosili do udziału w kolejnej, już V edycji Ożarowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się w przyszłym roku.

       

           

    • Święto Niepodległości w Przedszkolu

      Święto Niepodległości w Przedszkolu

               Jednym z najważniejszych świąt, które Polacy uroczyście obchodzą jest Święto Odzyskania Niepodległości. Z tej właśnie okazji 09 listopada 2016 roku dzieci z Przedszkola w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie uczestniczyły w prawdziwej lekcji patriotyzmu przeprowadzonej przez panią Ewelinę Kopeć.

               Przedszkolaki wysłuchały krótkiej historii naszego kraju, dowiedziały się dlaczego obchodzimy to święto tak uroczyście, przybliżona została im postać Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz utrwaliły wiedzę na temat symboli narodowych: godła, flagi i hymnu państwowego. Następnie dzieci wykonywały flagę Polski oraz biało-czerwone kotyliony.
               Na zakończenie przedszkolaki zostały zachęcone do śledzenia w telewizji uroczystości odbywających się z okazji Święta Niepodległości oraz do  uczestnictwa w obchodach tego tak ważnego dla Polaków święta.

                    

    • XII PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ I LEGIONOWEJ W OSTROWCU ŚW.

       XII PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ I LEGIONOWEJ W OSTROWCU ŚW.

      Chór szkolny ,,Ósemka”, zespół wokalny ,,Lasocianie” oraz soliści zaprezentowali się na scenie kina Etiuda podczas XII Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Legionowej, który odbył się 07.11.2016r. w Ostrowcu Św.

      W wykonaniu naszych dzieci zabrzmiały znane melodie pieśni legionowych: ,,Jedzie, jedzie na kasztance” śpiewał Aleksander Pawlak, Maciej Biernacki wykonał ,,Ślady wilczych kłów”,  a zespół Lasocianie  zaprezentował 2 piosenki ,,Przybyli ułani pod okienko” oraz ,,Bo w piechocie” i wyśpiewał III miejsce w swojej kategorii wiekowej.

      Chór szkolny „Ósemka” za wykonanie piosenek ,,Czerwone słoneczko” i ,,Nie żałujcie serca dziewczyny” otrzymał wyróżnienie.

      Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym wykonawcom: zespołowi Lasocianie i chórowi Ósemka.

      Wokalistów do występów przygotowały Panie: Maria Kobrzycka – Beczek i Dorota Bogdańska – Dąbrowska.

            

    • Konkurs plastyczny ,,Moja plastyka – moja technika”

      Konkurs plastyczny ,,Moja plastyka – moja technika”

      W miesiącu październiku uczniowie klas IV-VI przystąpili do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym ,,Moja plastyka – moja technika.”

      Każdy uczeń mógł przedstawić dowolną ilość prac wykonanych ulubioną techniką, a dodatkowo należało swojej pracy nadać tytuł i uzasadnić wybór zastosowanej techniki.

      Wśród wielu prac uczniów wyłoniono najciekawsze:

      ,,Tęczowy parasol” oraz,, Halloveen” autorstwa Martyny Rzepki z klasy VI ,,Jak przyjemnie kołysać się wśród fal”, którą namalował uczeń klasy VI Ksawier Chruściak  i ,,Wiśniowe sady” - pracę Kamila Grzesiaka z klasy V. Wiktoria Sadowska uczennica klasy IV wykonała 4 prace różnymi technikami: m.in. pastelową, mieszaną i nadała swoim obrazom bardzo ciekawe tytuły: ,,Wszedł kotek na płotek, ”Już jesień,” ,,Kot” oraz ,,Wspomnienia z Egiptu.”

      Opiekunem konkursu była Dorota Dąbrowska

        

    • Uczniowie PZSiP w służbie potrzebującym - akcja "Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki"

      Uczniowie PZSiP w służbie potrzebującym - akcja "Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki"

      Rok szkolny 2016/2017 został ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej „Rokiem Wolontariatu”. Uczniowie naszej szkoły zawsze bardzo chętnie angażują się we wszystkie dobrowolne akcje na rzecz innych.

      Tym razem przy współpracy ze Strażą Miejska w Ożarowie uczniowie włączyli się w jedną z największych inicjatyw w Polsce „Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki”- regularną zbiórkę plastikowych nakrętek, z której dochód w 100% przeznaczany jest na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci.

      Organizacją koordynującą zbiórkę był Samorząd Uczniowski. Przedstawiciele samorządu zajęli się nie tylko promocją akcji poprzez zorganizowanie mini kampanii, zachęcającej do włączenia się w tą ideę. Zadbali również o stronę organizacyjną akcji. W trakcie kampanii informacyjnej uczniowie zwrócili w szczególny sposób uwagę całej dziatwy szkolnej na „pozytywny skutek uboczny” zbierania nakręteknaukę segregacji. Akcja bowiem przypomina wszystkim, że butelki, owszem, należy wyrzucać, ale bez nakrętek.

        

      Uczniowie naszej szkoły bardzo poważnie podeszli do tematu i zgromadzili bardzo dużą ilość nakrętek. Największą satysfakcję jednak przyniosła im świadomość przyczyniania się do niesienia pomocy potrzebującym.

        

    • Pasowanie na czytelników uczniów klasy I

      Pasowanie na czytelników uczniów klasy I

      „Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

      który puste życie napełnia światłem,

      a puste serca wzruszeniem”.  /Kornel Makuszyński/

      Dnia 2 listopada  2016 r. w Publicznej Bibliotece w Lasocinie odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki  uczniów klasy I.

      Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

      Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli krótki film „Jak powstaje książka”, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.

      Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor Anna Bugaj magicznym ołówkiem dokonała pasowania każdego z uczniów.

      Już jako czytelnicy biblioteki otrzymali  pamiątkowy dyplom, który  będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.

      Nasi nowi czytelnicy otrzymali interesujące zakładki do książki i drobne upominki.

      I wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki.

      Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

           

    • Halloween -lekcja języka angielskiego

      Halloween -lekcja języka angielskiego

      Strach to na ogół nic przyjemnego. Nie lubimy się bać. Ale jest taka jedna noc w roku, kiedy zupełnie nam nie przeszkadza widok potworów, wampirów i wilkołaków. To Halloween  - Wigilia Wszystkich Świętych.

      Tematyka Halloween jest obowiązkowym  elementem lekcji języka anielskiego. Uczniowie zawsze z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach kulturowych, które są uzupełnieniem wiedzy o krajach anglojęzycznych. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom nauczyciel języka angielskiego – Agnieszka Urban przygotowała dwugodzinny blok zajęć dla klasy IV.

      Uczniowie starannie przygotowali się do tych zajęć. Dbając o odpowiedni klimat, przebrali się w piękne, choć niezwykle straszne stroje, zadbali o odpowiednią charakteryzację oraz wykonali typowe dla Halloween lampiony z dyni.

      W ramach zajęć dzieci dowiedziały się, skąd wzięła się nazwa święta, a także jakie wiążą się z nim tradycje. Poznały też wiele mrocznych słówek, które pozwoliły jeszcze mocniej wczuć się w atmosferę tego wyjątkowego dnia.

      Nie mogło również zabraknąć typowych dla Halloween zabaw. Najwięcej frajdy dostarczyła dzieciakom możliwość uczestniczenia w zabawie „cukierek albo psikus”. W „strasznym korowodzie” uczniowie odwiedzali poszczególne sale lekcyjne, życząc kolegom i koleżankom szczęśliwego Halloween.

      Czas przeznaczony na zajęcia szybko upłynął, a dzieci już nie mogą doczekać się na kolejne zajęcia kulturoznawcze.

                 

    • Święto Pieczonego Ziemniaka

      Święto Pieczonego Ziemniaka

      21 października br. w uczniowie PZSiP w Lasocinie w ramach pracowni teatralnej obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. To znane warzywo, bez którego trudno wyobrazić sobie tradycyjny obiad, dało wiele możliwości do zabawy. Dzieci czytały opowiadania o ziemniaku, śpiewały piosenki z ziemniakiem w głównej roli. Były figurki z ziemniaków, zabawy ruchowe z ziemniakami, konkursy o ziemniakach a na koniec – degustacja pieczonych ziemniaków.

      Nikt, by się nie spodziewał, że tyle radości sprawi dzieciom tradycyjny ziemniak.

                    

    • Demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego

      Demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego

      We wrześniu 2016r. w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego. Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun SU – Agnieszka Urban.

      Nad prawidłowym przebiegiem głosowania oraz zliczaniem głosów czuwała specjalnie powołana do tego zadania komisja uczniowska. Wszystkie głosy oddane w głosowaniu uznano za ważne.

      Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszły cztery osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:

      1. Jakub Pacuła – PRZEWODNICZĄCY
      2. Katarzyna Piotrowska – ZASTĘPCA
      3. Natalia Postój – SKARBNIK
      4. Bartłomiej Rajter – SEKRETARZ                                                                                                           Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !

       

    • „Do czego MORZE służyć może?”- konkurs plastyczny

      „Do czego MORZE służyć może?”- konkurs plastyczny

      Uczniowie klas IV-VI PZSiP w Lasocinie wzięli  udział w konkursie plastycznym „Do czego Morze służyć może?”. Celem konkursu było promowanie, rozpowszechnianie i wzmacnianie wizerunku Polski jako kraju morskiego oraz rozwijanie u uczniów kreatywności i wyobraźni plastycznej. Uczniowie pod kierunkiem pani Doroty Dąbrowskiej - nauczyciela plastyki i Eweliny Kopeć-nauczyciela przyrody z wielkim zapałem i pomysłowością wykonywały prace plastyczne. Dodatkowo każdy uczestnik miał za zadanie nadać tytuł swojej pracy. Do szkolnych koordynatorów konkursu wpłynęło 12 prac, wszystkie zostały przesłane do organizatora konkursu – Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie.

      Wyniki konkursu zostaną ogłoszone pod koniec listopada 2016 r.

        

    strona:

    Kontakt


    • Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie, ul.Rynek 17,
      27-530 Ożarów
    • (015)8610513

    Galeria zdjęć