Nasza historia

HISTORIA PUBLICZNEGO ZESPOŁU SZKOŁY I PRZEDSZKOLA W LASOCINIE

Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie został utworzony uchwałą Rady Miejskiej z 23.04.2003r. od 1 września 2003 roku.

W skład Zespołu wchodzą:

• Publiczna Szkoła Podstawowa
    • Publiczne Przedszkole

Rok założenia szkoły: 1837
    Założyciele:
           Jan Wierzbicki - dziedzic Dębna i Lasocina,
           Józef Kuczkowski - pleban Lasocina,
           Marcin Malewski - burmistrz,
           Grzegorz Kamiński, Józef Mularski - radcy Lasocina.

W roku 1837 w Lasocinie powstaje szkoła powszechna. Jej założycielami byli Jan Wierzbicki - dziedzic Dębna i Lasocina, Józef Kuczkowski - pleban Lasocina, Marcin Malewski - burmistrz oraz Grzegorz Kamieński i Józef Mularski - radcy Lasocina i mieszkańcy Lasocina. Mieściła się ona w Rynku obok kościoła, w budynku drewnianym krytym strzechą. W szkole tej była jedna sala lekcyjna i mieszkanie dla nauczyciela. Do I wojny światowej w szkole tej pracowali kierownicy: Niezgodziński, Wroński i Słoma.

Po I wojnie światowej kierownikiem pięciooddziałowej szkoły był wielki społecznik Władysław Kusiak. Nauczycielami byli Danek i Szymański. Nauka odbywała się nie tylko w szkole, ale również w wynajętych budynkach na ulicy Biedrzychowskiej i Dolnej.

Z inicjatywy kierownika Kusiaka oraz dzięki pomocy miejscowej ludności zbudowano Dom Ludowy, do którego w 1926 roku została przeniesiona szkoła. Na górze było trzy sale lekcyjne, kancelaria i biblioteka.

Od 1924 roku do wybuchu II wojny światowej kierownikiem szkoły był Henryk Prokop.

W okresie II Wojny Światowej szkoła była nieczynna. Nauka odbywała się konspiracyjnie w przypadkowych mieszkaniach. Tajne nauczanie prowadziła Anna Siejka i Eugenia Fornalska.

Od pierwszych dni wyzwolenia w maju 1945 roku szkoła wznowiła swoją działalność. Do wakacji kierownikiem był Nodzyński a nauczycielkami Anna Siejka, Anna Skowierzak i Irena Jędrasik. W okresie wakacji Nodzyński wyjechał na ziemie zachodnie, funkcje kierownika objął Józef Duda, a nauczycielkami były Anna Siejka i Lucyna Kauliska. Warunki pracy były ciężkie. Do szkoły uczęszczało 250 uczniów z Biedrzychowa, Dębna, Tadeuszowa, Janowa, Szymanówki i Lasocina.

Za kierownictwa Józefa Dudy w latach 1949-1955 wybudowano obecny budynek szkoły. Znajdowało się w niej 6 sal lekcyjnych, kancelaria, biblioteka, sala do zajęć praktycznych, sala gimnastyczna i kuchnia.

Wielki wkład w szerzenie oświaty wniosła nieżyjąca już nauczycielka Anna Duda, która prowadziła zespół teatralny, a także pisała różne inscenizacje i teksty piosenek.

Od roku 1971 na skutek likwidacji szkoły w Nowem zaczęto dowozić dzieci do szkoły w Lasocinie. Podobny los spotkał w 1976 roku dzieci z Maruszowa, Dębna, Biedrzychowa po likwidacji szkoły w Dębnie.

Kolejnymi dyrektorami szkoły byli Antoni Dąbrowski i Danuta Mroczek.

Od 1 września 2003r. połączono Szkołę Podstawową w Lasocinie z Przedszkolem i powstał Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie, którego dyrektorem została Helena Kara.

Od 1 września 2018 roku funkję dyrektora PZSiP pełni mgr Teresa Stec.

HISTORIA PRZEDSZKOLA

Rok założenia przedszkola: 01 IX 1946 r.

Dom Ludowy w Lasocinie do niedawna siedziba przedszkola.

Przedszkole w Lasocinie zostało utworzone 01 IX 1946 r.

Pierwszą wychowawczynią była Stanisława Ceglarska, a po niej Helena Markiewicz. W okresie początkowym przedszkole mieściło się w lokalu, który był własnością kościelną - dziś jest częściowo rozebrany.

W latach 1956 - 1986 wychowawczynią, a jednocześnie kierownikiem przedszkola była Janina Podgórska.

W listopadzie 1965 roku Przedszkole zostało przeniesione do domu pana Frączka na ulicę Tarłowską, a w roku 1975 do Domu Ludowego.

Po przejściu pani Podgórskiej na emeryturę dyrektorką Przedszkola w latach 1986 – 1999 była Bożena Łątka. Kolejnymi dyrektorami były panie Jolanta Gołąb i Maria Kobrzycka - Beczek.

Od 1 września 2003r. Przedszkole zostało przeniesione do budynku Szkoły Podstawowej w Lasocinie. Został utworzony Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola.