O świetlicy

Świetlica szkolna W Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie jest miejscem, do którego uczęszczają dzieci przed i po lekcjach. Do jej zadań należy przede wszystkim stwarzanie uczniom odpowiednich warunków, atmosfery sprzyjającej nauce oraz niesienie kompetentnej pomocy, przede wszystkim dzieciom mającym problemy z opanowaniem wiedzy przewidzianej programem szkolnym.

Chociaż świetlica szkolna składa się z jednego pomieszczenia to są w niej wytyczone miejsca do odrobienia lekcji, prowadzenia zajęć plastycznych oraz zajęć z wykorzystaniem gier planszowych i układanek oraz zabawki do zabaw tematycznych.

Nasza świetlica funkcjonuje w oparciu o roczny plan pracy dydaktyczno- wychowawczej oraz regulamin świetlicy, w każdy dzień nauki szkolnej. Uczęszczają do niej dzieci klas od I – VIII.

Aby dzieci czuły się w świetlicy swobodnie i dobrze, oraz aby chętnie przebywały i korzystały z niej, wspólnie z wychowawcami staramy się organizować im czas tak aby nie tylko miały szanse w spokoju odrobić lekcje, ale także aby mogły rozwijać własne zainteresowania i zdolności. Tak by każdy mógł wziąć udział w różnych zorganizowanych zajęciach:

- plastyczno – technicznych

Ponieważ zajęcia świetlicowe nie mają narzuconego z góry programu, istnieją duże możliwości uczestnictwa dzieci zarówno w planowaniu tematyki zajęć, jak i sposobów realizacji, zgodnie z ich potrzebami i możliwościami.

W związku z tym, że grupa świetlicowa z którą pracujemy nie jest jednorodna ze względu na wiek i klasę, staramy się prowadzić , szczególnie na początku roku szkolnego zajęcia i zabawy integrujące grupę.

Podczas codziennych zajęć uczniowie mają wiele okazji do aktywności i samodzielności. Traktując podmiotowo swoich wychowanków, stwarzamy im możliwość wyboru zabaw, które lubią , tematów prac plastycznych i technik, jakimi mają być wykonane.

Świetlica to miejsce gdzie dzieci mogą odpocząć, gdy czują się zmęczone, ponieważ nie może być miejscem gdzie dzieci robią coś z przymusu.

Nasza świetlica funkcjonuje w oparciu o roczny plan pracy dydaktyczno- wychowawczej oraz regulamin świetlicy, w każdy dzień nauki szkolnej. Uczęszczają do niej dzieci klas od I – VI.

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2010/2011 na świetlicę uczęszcza 72 uczniów naszej szkoły.