Losy naszych absolwentów

Badamy losy naszych absolwentów:

Absolwenci_2008-2009.doc

Absolwenci-2010-2011.doc

W trosce o dobro następnych pokoleń uczniów opuszczających mury Szkoły Podstawowej w PZSIP w Lasocinie, dyrektor oraz nauczyciele zbierają informacje o losach absolwentów, poznając ich opinie, osiągnięcia prywatne oraz zawodowe. Udzielone im informacje pragną wykorzystać do doskonalenia jakości pracy własnej i szkoły.

Szkoła Podstawowa w  PZSIP w Lasocinie stara się, aby jej uczniowie a potem absolwenci, uzyskiwali jak najlepsze wzorce postaw międzyludzkich oraz solidne podstawy, na których zbudują swoje wykształcenie. Nauczyciele dokładają wszelkich starań, by wykształcić dobre style uczenia się swoich uczniów, a także zachęcają do aktywnego uczestnictwa w zajęciach sportowych, teatralnych, artystycznych czy językowych. Szkoła Podstawowa w PZSIP w Lasocinie z uwagą śledzi losy absolwentów, a w szczególności ich wyniki na egzaminie gimnazjalnym. W celu zbadania osiągnięć absolwentów na szczeblu gimnazjalnym w rozmowach z absolwentami zebrano wyniki, jakie uzyskali oni  na egzaminie gimnazjalnym. Jak wynika z danych średnia ilość punktów uzyskiwanych przez absolwentów we wszystkich objętych badaniem rocznikach plasuje się w granicach 50 punktów na 100 możliwych i są to średnie na poziomie średniej krajowej. Szkoła Podstawowa w PZSIP w Lasocinie w miarę możliwości  śledzi dane dotyczące wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Nasi absolwenci najczęściej wybierają szkołę średnią blisko miejsca zamieszkania. Stąd największym powodzeniem cieszą się szkoły w Ożarowie, Ostrowcu Św., Sandomierzu. Są to najczęściej licea ogólnokształcące, technika oraz szkoły zawodowe. ‘Wszelkie informacje o wyborze szkół przez naszych absolwentów są zamieszczone na naszej szkolnej stronie internetowej.

Nasi absolwenci są zawsze mile widziani w szkole, chętnie ich zapraszamy  na imprezy np. na pikniki rodzinne, zajęcia sportowe, choinkę szkolną, przedstawienia okolicznościowe itp.

Pragnąc zbadać postępy i osiągnięcia absolwentów naszej szkoły w roku szkolnym 2014/2015 zwróciliśmy się do nauczycieli Gimnazjum im. Edwarda Szylki Ożarowie o wypełnienie ankiety ,, badanie losów absolwentów”.  Przekazane  informacje przyczyniły się do podjęcia działań zmierzających do podniesienia jakości pracy szkoły i lepszego przygotowania uczniów do nauki na kolejnym etapie edukacyjnym.

Ankietę wypełniło 15 nauczycieli. Anonimowa ankieta zawierała 8 pytań.

1. Wszyscy nauczyciele odpowiedzieli, że absolwenci naszej szkoły szybko zaadaptowali się w gimnazjum.
    2. 10 nauczycieli odpowiedziało, że uczniowie dobrze funkcjonują w grupie rówieśniczej,
      5 nauczycieli odpowiedziało raczej tak.
    3. 7 nauczycieli odpowiedziało, że uczniowie wykazują dużą aktywność i zaangażowanie w życie klasy, szkoły,
      8 nauczycieli odpowiedziało raczej tak.
    4. Na pytanie czy uczniowie są przygotowani do kontynuowania nauki?

a)    w zakresie przedmiotów humanistycznych
         5 odpowiedziało tak,
         4 raczej tak,
    b)    w zakresie przedmiotów ścisłych
         3 odpowiedziało tak,
         3 raczej tak.

1. Na pytanie czy uczniowie w wystarczającym stopniu są sprawni ruchowo i manualnie
      7 odpowiedziało tak,
      5 raczej tak.
    2. Mocne strony uczniów:
      Komunikatywność, współpraca z rówieśnikami, pracowitość, żywiołowość aktywność, umiejętność współpracy w grupie, chęć pokazania swoich zdolności i umiejętności na forum szkoły, chętnie pracują na lekcjach, dość dobre logiczne rozumowanie.
    3. Słabe strony uczniów:
      Nadmierna ruchliwość, czasami wykazują oznaki wyniosłości, niechęć do poznawania świata, zamknięcie się we własnym środowisku i świecie gier komputerowych.
    4. Na pytanie czy chciałaby Pani/Pan coś dodać?
      Pojawiła się w jednej ankiecie odpowiedź: należy umożliwić dzieciom poznawanie innych środowisk, miast itp. Należy nauczyć dzieci wybierania wiadomości – selekcja informacji.

Nasi absolwenci są dobrze przygotowani do nauki na kolejnym etapie edukacji.
    Coraz więcej uczniów wybiera szkoły techniczne, co odpowiada zapotrzebowaniu na rynku pracy.

Rekomendacje

Należy większy nacisk położyć na kształcenie umiejętności matematycznych, technicznych i informatycznych.
    Należy dokonać analizy przyczyn słabych stron uczniów i podejmować konkretne działania niwelujące je.