„Świętokrzyskie. Jakie cudne”
7 maja 2010 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w PZSiP w Lasocinie wyruszyli autokarem na jednodniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie i okolice. W wycieczce brało udział 45 uczniów klas II - VI, którymi opiekowały się panie: Agnieszka Stachura - kierownik wycieczki, Tamara Mosek oraz Eliza Smyła.
Program wycieczki obejmował:
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Jaskini Raj położonej w Górach Świętokrzyskich i uważanej za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. Uczniowie naszej szkoły pod wodzą przewodnika przemierzali korytarze jaskini podziwiając różnorodne nacieki skalne. Widok stalaktytów, stalagmitów oraz innych form naciekowych mocno wpływał na wyobraźnię naszych podopiecznych. Zwisające ze stropu stalaktyty, oraz wyrastające z dna ku górze stalagmity przypominały naszym wychowankom m.in. harfę, słonia, sowę, św. Mikołaja czy też owieczkę.Uczniowie z wielką uwagą słuchali informacji przekazywanych przez przewodnika. Byli zainteresowani zagadnieniami dotyczącymi okoliczności powstania jaskini, chętnie odpowiadali na stawiane im pytania.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Skansenu Muzeum Wsi Kieleckiej
w Tokarni. Uczniowie wraz z opiekunami i panem przewodnikiem udali się do Parku Etnograficznego gdzie mogli przenieść się w dawne czasy i poczuć klimat minionych dni.
W skansenie uczniowie obejrzeli kilkanaście starych wiejskich budynków mieszkalnych
i gospodarczych, drewniany kościół, drewniany dwór, wiatrak, a także ekspozycję obrazów oraz rzeźb. We wnętrzach podziwiali oryginalne meble, a także całe wyposażenie domostw.
Z całą pewnością pobyt w Jaskini Raj, a także Skansenie w Tokarni zwanym „perłą” województwa świętokrzyskiego pozostanie na długi czas w pamięci uczestników wycieczki.
Do domu wszyscy wracali w dobrych humorach, uśmiechnięci i zadowoleni, zwłaszcza, że w Kielcach czekała na nich jeszcze wizyta w McDonald's.
WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W OŻAROWIE
W dniu 01.06. 2010 roku w ramach zajęć z edukacji ekologicznej uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią mgr Wiolettą Szymańską udali się do oczyszczalni ścieków mieszczącej się w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ożarowie. Celem wycieczki było poznanie zasad funkcjonowania oczyszczalni oraz cyklu w jakim odbywa się proces mechanicznej i biologicznej obróbki ścieków.
W systemie jej działalności oprócz komór, mieszadeł, dmuchaw i rur znaczącą rolę odgrywają mikroorganizmy, które wspomagają cały proces. Ponadto uczniowie mogli zaobserwować jak działa ,,mózg” oczyszczalni, czyli system komputerowy który, kontroluje pracę wszystkich urządzeń w zakładzie i sygnalizuje ewentualne usterki. Należy również zaznaczyć, iż oczyszczalnia średnio oczyszcza 700 m3/d ścieków pochodzących z terenu miasta i gminy Ożarów. Uczniowie byli pod wrażeniem całej technologii oczyszczania ścieków, ponadto uzmysłowili sobie jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy trzeba włożyć w jej oczyszczanie. Na zakończenie wycieczki uczniowie mieli wiele pytań do kierownika, który fachowo i rzetelnie odpowiadał na wszystkie nurtujące uczniów pytania.
ZLOT ŚWIĘTOKRZYSKICH KLUBÓW 4H W BODZECHOWIE
Dnia 12 czerwca br. uczniowie naszej placówki pod opieką pań: mgr Anny Skrzypczyk i mgr Agnieszki Stachura wyruszyli na Zlot Świętokrzyskich Klubów 4H do Bodzechowa. W zlocie uczestniczyło kilkanaście klubów z różnych miejscowości naszego województwa m.in. Bodzechowa, Sobkowa, Ożarowa, Rudy Kościelnej.
Program spotkania obejmował część oficjalną, w trakcie której nasz nowopowstały klub 4H został formalnie zaprzysiężony. Członkowie klubu z dumą wypowiedzieli słowa ślubowania, otrzymując pamiątkowe ordery w postaci czterolistnej koniczynki. Kolejnym punktem zlotu było rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu dla Świętokrzyskich Klubów 4H zorganizowanego pod hasłem „Moje wymarzone i bezpieczne miejsce pracy”. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Wojewoda Świętokrzyski, Główny Inspektor Pracy, Wójt Gminy w Bodzechowie. Współorganizatorami byli: Państwowa Inspekcja Pracy - Okregowy Inspektorat w Kielcach, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach i Opatowie, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Biuro ubezpieczenia
„Hestia”. Warunkiem uczestniczenia w konkursie było wykonanie portfolio na wyżej wskazany temat. Nasi klubowiczebardzo poważnie i z wielką przykładnością potraktowali to zadanie, wykonując dwie prace konkursowe. Pierwsza z nich prezentowała zawód sadownika naszej regionalnej uprawy - wiśni nadwiślanki. Druga zaś odkrywała tajniki pracy piekarza. Zaangażowanie i wielogodzinny trud włożony w przygotowanie prac został doceniony przez jury konkursu. Nasz klub otrzymał wyróżnienie za pracę pt.: „Sadownik wiśni – nasza szansa
na dobrą przyszłość”. Dla naszego „młodego” stażem klubu, był to duży sukces.Laureatom pogratulowano oraz wręczono nagrody rzeczowe. Po części oficjalnej uczestnicy zlotu udali się na mały poczęstunek.
Zjazd był wspaniałą okazją do integracji klubów 4H, wymiany doświadczeń, zaprezentowania swojej wiedzy oraz zdolności artystycznych, a przy okazji wspaniałą zabawą dla wszystkich uczestników spotkania.