Nawigacja

Nawigacja

    Archiwum

    ARCHIWUM 2009/2010

    Bezpieczne wakacje z KRUSe

    W dniu 14 czerwca 2010 r. w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Bezpiecznie pomagam rodzicom w gospodarstwie domowym”, którego współorganizatorami byli szkolny Samorząd Uczniowski oraz Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ożarowie (KRUS).

    Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci naszej szkoły. Do konkursu przystąpiły klasy II – VI, ogółem wpłynęło aż 43 prace plastyczne. Jury składające się z przedstawiciela Placówki Terenowej KRUS w Ożarowie pana Janusza Machnickiego oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego pani Wioletty Szymańskiej wyłoniło najlepsze prace, których autorami byli:

    Kamila Bernaś – kl. II

    Marcin Bem – kl. III

    Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Placówkę Terenową KRUS w Ożarowie.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    ZLOT ŚWIĘTOKRZYSKICH KLUBÓW 4H W BODZECHOWIE

    Dnia 12 czerwca br. uczniowie naszej placówki pod opieką pań: mgr Anny Skrzypczyk i mgr Agnieszki Stachura wyruszyli na Zlot Świętokrzyskich Klubów 4H do Bodzechowa. W zlocie uczestniczyło kilkanaście klubów z różnych miejscowości naszego województwa m.in. Bodzechowa, Sobkowa, Ożarowa, Rudy Kościelnej.

    Program spotkania obejmował część oficjalną, w trakcie której nasz nowopowstały klub 4H został formalnie zaprzysiężony. Członkowie klubu z dumą wypowiedzieli słowa ślubowania, otrzymując pamiątkowe ordery w postaci czterolistnej koniczynki. Kolejnym punktem zlotu było rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu  dla Świętokrzyskich Klubów 4H zorganizowanego pod hasłem „Moje wymarzone i bezpieczne miejsce pracy”. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Wojewoda Świętokrzyski, Główny Inspektor Pracy, Wójt Gminy w Bodzechowie. Współorganizatorami byli: Państwowa Inspekcja Pracy - Okregowy Inspektorat w Kielcach, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach i Opatowie, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach,  Biuro ubezpieczenia  

    „Hestia”. Warunkiem uczestniczenia w konkursie było wykonanie portfolio na wyżej wskazany temat. Nasi klubowiczebardzo poważnie i z wielką przykładnością potraktowali to zadanie, wykonując dwie prace konkursowe. Pierwsza z nich prezentowała zawód sadownika naszej regionalnej uprawy - wiśni nadwiślanki. Druga zaś odkrywała tajniki pracy piekarza. Zaangażowanie i wielogodzinny trud włożony w przygotowanie prac został doceniony przez jury konkursu. Nasz klub otrzymał wyróżnienie za pracę pt.: „Sadownik wiśni – nasza szansa
    na dobrą przyszłość”.
    Dla naszego „młodego” stażem klubu, był to duży sukces.Laureatom pogratulowano oraz wręczono nagrody rzeczowe. Po części oficjalnej uczestnicy zlotu udali się na mały poczęstunek.

    Zjazd był wspaniałą okazją do integracji klubów 4H, wymiany doświadczeń, zaprezentowania swojej wiedzy oraz zdolności artystycznych, a przy okazji wspaniałą zabawą dla wszystkich uczestników spotkania.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    III Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej

     10 czerwca 2010r.  w MGOK w Ożarowie odbył się III Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej”. Festiwal miał charakter przeglądu piosenek śpiewanych przez dzieci z przedszkoli z terenu gminy Ożarów. Na imprezę przybyło dużo zaproszonych gości. Swoją osobą zaszczycił Burmistrz Miasta i Gminy Ożarów Marcin Majcher, który sprawował patronat nad  uroczystością. Nie brakło w tym dniu wsparcia duchowego dzieci przez ich rodziców, którzy również licznie przybyli. Nasze przedszkolaki zaśpiewały dwie piosenki, pierwszą piosenkę pt. „Święto wszystkich dzieci” śpiewała cała grupa, drugą piosenkę pt.: „Bal przebierańców” śpiewał zespół w składzie: Bartłomiej Rajter, Martyna Rzepka, Bartosz Ryfka, Piotr Janiszewski, Szymon Gawryś. Przedszkolaki były przebrane za biedronki, pszczółki, kowboje, rycerzy, indian. Występy dzieci wszystkim bardzo podobały się. Dzieci pokazały swój profesjonalizm, ponieważ jako nieliczne  śpiewały do akompaniamentu. Przedszkolaki dostały gromkie brawa. Za udział  otrzymały maskotki, dyplomy i zabawki do przedszkola. Wróciły do Lasocina zadowolone, uśmiechnięte z mnóstwem wrażeń, którymi chętnie się dzieliły. Na pewno ten wyjazd i udział w festiwalu na długo zapadł w pamięci naszych podopiecznych.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    Festiwal Piosenki Religijnej „ Tobie Panie śpiewać chcę” w Opatowie

    W dniu 9 czerwca 2010 dzieci z grupy przedszkolnej „ Biedroneczki” oraz dziewczęta z zespołu wokalnego „ Tęczowe nutki” przygotowane przez p. Dorotę Bogdańską- Dąbrowską i Marię Kobrzycką- Beczek uczestniczyły w Festiwalu Piosenki Religijnej w Opatowie.

    Zespół „ Biedroneczki” zaprezentował pieśni „ Światełka” a Martyna Rzepka wykonała solo pieśni „ Do Jej stóp” Martynka była najmłodszą solistką, pierwszy raz występującą na tego typu imprezie.

    Odważny i profesjonalny występ dziewczynki spotkał się z ogromnym aplauzem publiczności.

    Zespół „ Tęczowe nutki” zaprezentował pieśni „ Tobie mały panie” a solistki Marta Białek i Paulina Nowakowska zachwyciły publiczność wykonaniem pieśni „ Maryjo, śliczna Pani” i „Zapada zmrok „.

    Wszyscy uczestnicy Festiwalu śpiewali piosenki i pieśni do akompaniamentu własnego bądź podkładów muzycznych, co pozwoliło na pełne zaprezentowanie możliwości wokalnych występujących i podniosło rangę imprezy.

    Żaden wokalista czy formacja śpiewacza nie korzystała z playbacku co świadczy o możliwościach młodych artystów i zaangażowaniu opiekunów i instruktorów.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    Podsumowanie II etapu Projektu edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”

     8 czerwca 2010 r. w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie odbyło się uroczyste podsumowanie realizacji II etapu Projektu edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach EFS.           

    Istotą projektu jest wielokierunkowe i wieloaspektowe wspieranie rozwoju uczniów rozpoczynających naukę szkolną poprzez praktyczne działania dzieci pod kierunkiem nauczyciela i przy współpracy rodziców. Zajęcia w klasie I, na których realizowany był Projekt odbywały się w wymiarze trzech godzin tygodniowo. W pracy z dziećmi wykorzystywane były środki dydaktyczne z Dziecięcych Ośrodków Zainteresowań przekazane szkole przez organizatora Projektu o wartości 6 000 zł. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę i umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych: językowej, matematyczno – logicznej, interpersonalnej, intrapersonalnej, wizualno – przestrzennej, muzycznej i ruchowej. Dzieci poznały wiele nowych zabaw, gier, śpiewały, recytowały wiersze, odgrywały scenki dramowe, grały na instrumentach muzycznych. Pokaz nabytych umiejętności uczniowie zaprezentowali w przedstawieniu pt. „Witajcie w naszej bajce” opracowanym przez nauczyciela prowadzącego zajęcia panią Justynę Surmańską. Dzieci przedstawiły indywidualnie i grupowo wiersze i piosenki oraz zaprezentowały prace plastyczne wykonane w trakcie trwania Projektu. Oprawę muzyczną przedstawienia przygotowała nauczycielka muzyki pani Dorota Dąbrowska.

    Uroczystość odbyła się w obecności pani dyrektor Heleny Kara, zaproszonych gości, rodziców, grona pedagogicznego oraz uczniów i przedszkolaków.

    Uczestnictwo w projekcie pozwoliło uczniom rozwinąć zainteresowania i zdolności oraz wzmocniło u nich pewność siebie, wpłynęło na odczuwanie radości z nabywania nowej wiedzy i umiejętności oraz wyzwoliło wrażliwość artystyczną.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W OŻAROWIE

    W dniu 01.06. 2010 roku w ramach zajęć z edukacji ekologicznej uczniowie klasy VI  wraz    z wychowawczynią mgr Wiolettą Szymańską udali się do  oczyszczalni ścieków  mieszczącej się w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ożarowie. Celem wycieczki było poznanie zasad funkcjonowania oczyszczalni oraz cyklu w jakim odbywa się proces mechanicznej i biologicznej obróbki ścieków.

    W systemie jej działalności oprócz komór, mieszadeł, dmuchaw i rur  znaczącą rolę odgrywają mikroorganizmy, które wspomagają  cały proces. Ponadto uczniowie mogli zaobserwować jak działa ,,mózg” oczyszczalni, czyli system komputerowy  który, kontroluje pracę wszystkich urządzeń w zakładzie i sygnalizuje ewentualne usterki. Należy również zaznaczyć, iż oczyszczalnia średnio oczyszcza 700 m3/d ścieków pochodzących z terenu miasta i gminy Ożarów. Uczniowie byli pod wrażeniem całej technologii oczyszczania ścieków, ponadto uzmysłowili sobie jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy trzeba włożyć w jej oczyszczanie. Na zakończenie wycieczki uczniowie mieli wiele pytań do kierownika, który fachowo i rzetelnie odpowiadał na wszystkie nurtujące uczniów pytania.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    DZIEŃ MATKI

    Dnia 26 maja w PZSiP W Lasocinie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki.

    Zaproszone mamy uczniów z klas I – III, powitane przez panią dyrektor, obejrzały przygotowaną przez: J. Domagałę, T. Mosek, J. Surmańską inscenizację opracowanąna podstawie lektury „Na jagody” M. Konopnickiej, wysłuchały wybranych wierszy i piosenek oraz obejrzały taniec do utworu  „Szubi du”.

    Na zakończenie uczennica w imieniu wszystkich dzieci złożyła życzenia mamom , a pozostali odśpiewali „Sto lat” i wręczyli przygotowane upominki. Następnie wszyscy usiedli do słodkiego poczęstunku. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze, mamy były zachwycone występem swoich dzieci.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    RADOSNA SZKOŁA 

    W ramach programu rządowego Pt.,, Radosna szkoła” przewidzianego na lata 2009-2014 dotyczącego zapewnienia  bezpiecznych warunków wychowania i opieki w klasach I-III Szkoła Podstawowa w PZSiP w Lasocinie jako pierwsza w gminie Ożarów otrzymała w kwietniu 2010r. wsparcie finansowe w kwocie 6.000 złotych na zakup pomocy dydaktycznych przeznaczonych na organizację miejsca zabaw.

    Pomoc ta pozwoli najmłodszym uczniom na zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu, udoskonali umiejętność w zakresie motoryki oraz zapewni  możliwość odpoczynku.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    "Jedz jarzyny, żeby zdrowym być"

    „Witaminki, witaminki

    dla chłopczyka i dziewczynki

    jedz jarzynki, jedz jarzynki,

    żeby zdrowym być!”

     

                24 maj 2101r. w przedszkolu odbyły się zajęcia na temat zdrowego odżywiania „Jedz jarzyny, żeby zdrowym być”.

    Uczniowie klasy V pod opieką wychowawcy p. D.Dąbrowskiej zaprezentowali inscenizację wiersza J. Brzechwy :Na straganie”, wykonali humorystyczną piosenkę Pt. „Zupa jarzynowa” opowiadającą o warzywach,        z których przygotowuje się smaczną zupę.

    W inscenizacji wykorzystano własnoręcznie wykonane dekoracje – każde dziecko wcieliło się w rolę innego warzywa.

    Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą odgadując wszystkie zagadki o warzywach. Następnie wszyscy wesoło bawili się podczas zabawy ruchowej przy muzyce.

    Spotkanie to wywołało wiele miłych wrażeń.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    Wyjście do Biblioteki Publicznej w Lasocinie

    W okresie trwania Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pani Janina Gniaź  prowadząca Bibliotekę Publiczną w Lasocinie  zaprosiła w dniu 10.05.2010r. uczniów klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej  w Lasocinie z opiekunem J. Domagałą do biblioteki na głośne czytanie bajeczek.

    Na to spotkanie z uczniami została zaproszona p. Anna Jagodzińska, która czytała  bajeczki traktujące o zawodzie handlowca, o zbliżającym się Dniu Matki, a także o pracy bibliotekarza. W  czasie uważnego słuchania bajeczek uczniowie rozkoszowali się słodyczami zafundowanymi przez zaproszonego gościa.

    Już od kilku lat p. J. Gniaź – kierownik Biblioteki poprzez akcję ,,Cała Polska czyta dzieciom” propaguje  książki  na temat różnych zawodów, które reprezentują zaproszeni goście oraz poszerza współpracę ze szkołą.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    „Świętokrzyskie. Jakie cudne”

    7 maja 2010 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w PZSiP w Lasocinie wyruszyli autokarem na jednodniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie i okolice. W wycieczce brało udział 45 uczniów klas II - VI, którymi opiekowały się panie: Agnieszka Stachura - kierownik wycieczki, Tamara Mosek oraz Eliza Smyła.

    Program wycieczki obejmował:

    • zwiedzanie Jaskini Raj;
    • pobyt w Skansenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni;
    • posiłek w Mc Donald’s w Kielcach.

    Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Jaskini Raj położonej w Górach Świętokrzyskich i uważanej za najpiękniejszą jaskinię w Polsce.  Uczniowie naszej szkoły pod wodzą przewodnika przemierzali korytarze jaskini podziwiając różnorodne nacieki skalne. Widok stalaktytów, stalagmitów oraz innych form naciekowych mocno wpływał na wyobraźnię naszych podopiecznych. Zwisające ze stropu stalaktyty, oraz wyrastające z dna ku górze stalagmity przypominały naszym wychowankom m.in. harfę, słonia, sowę, św. Mikołaja czy też owieczkę.Uczniowie z wielką uwagą słuchali informacji przekazywanych przez przewodnika. Byli zainteresowani zagadnieniami dotyczącymi okoliczności powstania jaskini, chętnie odpowiadali na stawiane im pytania.

    Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Skansenu Muzeum Wsi Kieleckiej
    w Tokarni. Uczniowie wraz z opiekunami i panem przewodnikiem udali się do Parku Etnograficznego gdzie mogli przenieść się w dawne czasy i poczuć klimat minionych dni.
    W skansenie uczniowie obejrzeli kilkanaście starych wiejskich budynków mieszkalnych
    i gospodarczych, drewniany kościół, drewniany dwór, wiatrak, a także ekspozycję obrazów oraz rzeźb. We wnętrzach podziwiali oryginalne meble, a także całe wyposażenie domostw.

    Z całą pewnością pobyt w Jaskini Raj, a także Skansenie w Tokarni zwanym „perłą” województwa świętokrzyskiego pozostanie na długi czas w pamięci uczestników wycieczki.

    Do domu wszyscy wracali w dobrych humorach, uśmiechnięci i zadowoleni, zwłaszcza, że w Kielcach czekała na nich jeszcze wizyta w McDonald's.

     

     

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

     

    Święto Kwitnącej Wiśni

    02.05.2010r. w Nowem odbyło się Święto Kwitnącej Wiśni. Dziewczęta z zespołu regionalnego ,, Lasocianie” zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne w koncercie piosenek, na które złożyły się utwory znanych i lubianych wykonawców. Piękno okolicy i wiśniowych sadów wychwalały słowami wierszy i piosenki ułożonej specjalnie na tę okoliczność.Na zakończenie wraz z życzeniami dla wszystkich rolników-sadowników dziewczęta z zespołu wykonały utwór ,, Wiśniowy sad”

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    W hołdzie ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem

    14 kwietnia 2010 roku o godzinie 9.00 w Kościele pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Lasocinie została odprawiona msza święta w intencji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz innych Polaków poległych w katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Z inicjatywą zorganizowania specjalnej celebracji Mszy świętej wystąpiła pani dyrektor Helena Kara, grono pedagogiczne oraz uczniowie PZSiP
    w Lasocinie.

    Na uroczystą mszę świętą przybył poczet sztandarowy PZSiP oraz sztandar strażaków OSP w Lasocinie. Kościół był pełen wiernych, w tym również przedstawicieli samorządu gminnego. Wspólnie modlono się w intencji zamordowanych w Katyniu oraz tych, którzy zginęli w drodze do tego miejsca kaźni. Po mszy św. wszyscy zgromadzeni udali się pod krzyż misyjny aby oddać hołd poległym. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie złożyli przyniesione wieńce, kwiaty oraz zapalili kilkadziesiąt zniczy.

    Na zakończenie głos zabrał ks. Mirosław Frączek, który wyraził wdzięczność za tę piękną inicjatywę i przypomniał, że Polska, choć miała trudną historię, jest narodem przez Boga umiłowanym i doświadczającym ciągłej opieki. Pani dyrektor Helena Kara  w swoim krótkim wystąpieniu podziękowała wszystkim za liczne przybycie i poczucie solidarności
    w tym szczególnym dla naszego narodu momencie historii.

     

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    Lekcja otwarta z historii.

    24lutego odbyła się lekcja otwarta z historii w klasie V z udziałem pani dyrektor, nauczycieli i zaproszonych uczniów z klasy IV. Te inne niż tradycyjne zajęcia , stanowiły prezentację projektu p.t.” Dzień w starożytnej Grecji”, przygotowywanego przez uczniów, pod kierunkiem nauczyciela historii p. Anny Skrzypczyk.

    Głównym celem tego projektu była popularyzacja wiedzy dotyczącej starożytnej Grecji. Uczniowie pracując w grupach: kucharzy, przyrodników, architektów, pasjonatów, kształcili umiejętności poszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, przygotowania do publicznych wystąpień, efektywnego współdziałania w grupie, rozwiązywania problemów w sposób twórczy. Realizacja projektu pozwalała zaprezentować uczniom swoje zdolności, np. plastyczne, informatyczne, kulinarne, organizatorskie. Dawała możliwość każdemu uczniowi pokazania efektów swojej pracy. Dostarczyła nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także twórczej zabawy. Greckie chitony, w które ubrani byli uczniowie, pozwalały im oraz oglądającym łatwiej przenieść się w czasy starożytnych Greków. Grupy tematyczne pozostawiły ślady swojej działalności w postaci prezentacji multimedialnej, map, rysunków, obrazów, przepisów kulinarnych. Z największą aprobatą wśród uczniów spotkała się degustacja sałatki greckiej serwowanej przez restaurację „ Pod Olimpem”- efekt pracy grupy kucharzy.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    „JAKIE SĄ ZASADY WŁAŚCIWEGO ODŻYWIANIA SIĘ?” – LEKCJA PRZYRODY PRZEPROWADZONA METODĄ PROJEKTU.

       W dniu 10.03.2010 r. w klasie IV w ramach zajęć przyrody, odbyła się lekcja otwarta przeprowadzona metodą projektu na temat: Jakie są zasady właściwego odżywiania się?  Odbiorcami projektu byli: uczniowie klasy II
    i V. Celem przewodnim zajęć było zaprezentowanie zasad właściwego odżywiania się oraz przedstawienie walorów zdrowotnych i smakowych warzyw i owoców, a także degustacja przygotowanych sałatek: owocowej i warzywnej, kanapek, jabłek i soków owocowych. Potrawy zostały zaprezentowane przez trzy zespoły utworzone przez uczniów  klasy IV, które reprezentowały się w formie restauracji: 1-Pod żółtym bananem, 2 – Pod marchewką, 3 – Pod soczystym jabłkiem.

    Podczas lekcji otwartej dodatkowo zaproszona pielęgniarka pani Grażyna Piątkowska uświadamiała uczniom jak ważne jest racjonalne żywienie, zgodne z zasadami właściwego odżywiania oraz przestrzegała przed ich lekceważeniem. Również pani dyrektor Helena Kara w swoim wystąpieniu zwróciła  uwagę uczniom na właściwy dobór składników żywnościowych. Na koniec zajęć tuż po degustacji  potraw przygotowanych przez uczniów klasy IV wszyscy uczniowie klas II i V oraz obecni nauczyciele i goście wypełnili ankiety oceniające pracę i zaangażowanie poszczególnych grup, które reprezentowały swoje restauracje. W ramach lekcji uczniowie klasy IV rywalizowali o miano najlepszej restauracji. Wszystkim uczestnikom bardzo smakowały potrawy oraz podobały się przygotowane prezentacje czego wyrazem były wysokie oceny punktowe.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    Walentynki

    W dniu 14 lutego br. z okazji dnia św. Walentego w naszej placówce odbyła się szkolna impreza walentynkowa. Podobnie jak w latach ubiegłych w szkole funkcjonowała Poczta Walentynkowa, za pośrednictwem której uczniowie mięli możliwość przekazywać sobie życzenia.  Kartek do poczty walentynkowej wpłynęło mnóstwo, zaś osoby pełniące zaszczytną funkcję listonosza miały sporo pracy.

    Impreza rozpoczęła się od występu artystycznego naszych wychowanków. Uczniowie w sposób żartobliwy i niezmiernie spontaniczny zaprezentowali program artystyczny pt.: "Spotkanie z tajemniczą Walentynką i tajemniczym Walentym". W trakcie imprezy tradycyjnie rozdano kartki walentynkowe adresatom.

    Ponadto rozstrzygnięto trzy konkursy: Konkurs na Najładniejszy Wiersz Walentynkowy, Konkurs na Najładniejszą Kartkę Walentynkową oraz Konkurs na Najciekawsze Przebranie Walentynkowe ( Walentynkowa Rewia Mody). Uczestnicy konkursów wykazali się ogromnym poczuciem humoru oraz inwencją twórczą . I tak, główną nagrodę w konkursie na najładniejszy wiersz o miłości otrzymała uczennica klasy IV Pietras Weronika, w konkursie na najładniejszą kartkę walentynkową na pierwszym miejscu uplasował się nasz przedszkolak Wojciech Gałęzowski, zaś najwyższe miejsce na podium w Walentynkowej Rewii Mody zajęli: Filipek Karol – kl. V w kategorii „dziewczynki” oraz Bzorek Dagmara – kl. V w kategorii „chłopcy”. Wszystkim laureatom konkursów serdecznie pogratulowano oraz wręczono nagrody rzeczowe.

    W ramach imprezy można było również wysłuchać występu szkolnego chóru wykonującego piosenkę pt. „Czternastego lutego”.

    Po części oficjalnej odbyła się dyskoteka walentynkowa, w trakcie której nasi wychowankowie prezentowali nie tylko swoje umiejętności taneczne ale i wokalne.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    JASEŁKA 200

    W piątek 18 grudnia 2009 r. przedszkolaki i uczniowie klas I-III przy wsparciu chóru szkolnego wystąpili z oryginalnym spektaklem o Bożym Narodzeniu dla swoich rodziców i mieszkańców Lasocina.
    Mali aktorzy pokazali Boże Narodzenie w różnych krajach i na różnych kontynentach. Byli pięknie przebrani. Dzieci przybliżyły rozterki Maryi i Józefa, którzy przez pustynie musieli uciekać na osiołku, by ukryć Dziecię. Ponadto pokazały, jak mieszkańcy czterech kontynentów ( białego, czerwonego, żółtego i czarnego) przybyli do Nowonarodzonego, aby Mu złożyć hołd i dary. Na szczególne wyróżnienie zasługują przedszkolaki, które pięknie grały, były dzielne i nie zapomniały swoich ról, choć występ był dla nich wielkim przeżyciem.
    Program jasełek misyjnych pt.” Pokłoń się świecie przed Majestatem” przygotowały panie z przedszkola i szkoły: Dorota Bogdańska –Dąbrowska, Ewelina Kopeć, Eliza Smyła, Tamara Mosek, Joanna Domagała. Jasełka misyjne to była muzyczna wędrówka przez Europę, Azję, Oceanię, Afrykę i Amerykę. Do każdego kraju i kontynentu dobrana była odpowiednia muzyka i piosenki.
    Po przedstawieniu uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy w różnych świątecznych konkursach: na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową, stroik i kartkę świąteczną. Dodatkowo rozstrzygnięto jeszcze konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii.
    Dyrektor szkoły Helena Kara podziękowała dzieciom i nauczycielom za prześliczne przedstawienie, życzyła zdrowych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia, wszystkiego najlepszego i do siego roku.
    Z workiem prezentów w tym dniu przyjechała do szkoły sekretarz gminy Jadwiga Banach, która również złożyła serdeczne życzenia i podziękowała za piękne przedstawienie.
    Prezes ZNP Wanda Kołtunowicz pogratulowała dzieciom wspaniałego występu.Oprócz wymienionych osób w spotkaniu uczestniczyły radne, Danuta Bień i Elżbieta Reimus, koordynator do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych Marcin Kwieciński, dyrektor biblioteki w Ożarowie Jolanta Banach, dyrektor Domu Kultury Marian Sus, przyjaciele szkoły, sponsorzy - Anna Jagodzińska, Sylwester Bzorek, Jadwiga Drabik, Czesław Sawicki.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    Podsumowanie Projektu edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy

    W związku ze zrealizowaniem 50 godzinnych zajęć pozalekcyjnych dla dzieci w ramach I etapu Projektu edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa odbył się pokaz efektów pracy i umiejętności uczniów wystawiony w dniu 8 grudnia 2009 roku w PZSiP w Lasocinie dla rodziców, społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości. Koncepcja projektu oparta była na założeniu, że każde dziecko jest zdolne, a rolą dorosłych jest te zdolności dostrzec, rozwijać i wspierać.
    Pokaz efektów pracy uczniów poprzedziła prezentacja multimedialna. Następnie dzieci przedstawiły indywidualnie i grupowo wiersze, piosenki, wykorzystując do tego wykonane prace plastyczne, książeczki. Wcielały się również podczas inscenizacji w rolę bohaterów wystawionej bajki o nowoczesnym kopciuszku oraz w teatrzyku pt. „W klasie”. Wystąpiły również w wielu tańcach towarzyskich.
    Występ sprawił dzieciom wiele satysfakcji i radości.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    ŚLUBOWANIE PRZEDSZKOLAKÓ

    26 listopada nasze przedszkolaki przeżywały w obecności swoich rodziców, zaproszonych gości w osobach radnych-Danuty Bień, Elżbiety Reimus i społeczności szkolnej, bardzo podniosłą uroczystość. Tego dnia odbyło się ich ślubowanie i pasowanie. Dzieci, przygotowane przez swoje panie, Ewelinę Kopeć, Marię Kobrzycką-Beczek i Elizę Smyłę, przy wsparciu szkolnego chóru i akompaniamencie Doroty Bogdańskiej - Dąbrowskiej, prezentowały wspaniale swoje umiejętności i składały uroczyste przyrzeczenie. Dyrektor Helena kara przyjęła dzieci w poczet braci szkolnej, nadała imiona grupom, wręczyła wszystkim dyplomy i upominki. Od tego dnia oddział dzieci 6-letnichto Biedronki, a grupa młodsza-Pszczółki, co odzwierciedla się w strojach naszych wychowanków. Wszystkim przedszkolakom życzymy sukcesów, sponsorom: pp .Barbarze i Edwardowi Baran-właścicielom hurtowni” Orion” w Wyszmontowie, pp. Annie i Robertowi Jagodzińskim-właścicielom sklepu „Groszek” w Lasocinie, dziękujemy za ufundowane upominki dla dzieci, a przybyłym na uroczystość przyjaciołom przedszkola w Lasocinie – za przeżycie z nami tak podniosłej chwili.

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    ANDRZEJKI

    Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
    W czwartek, 26 listopada uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem p.Małgorzaty Tomalskiej oraz p. Agnieszki Stachury , przygotowali Andrzejki.. Każdy miał okazję poddać się wróżbom, jakie oferowały wspaniale ubrane cyganki oraz czarodziej.
    Spotkanie andrzejkowe rozpoczęło się słodką wróżbą. Były również wróżby z woskiem, wirującymi filiżankami, sercem pełnym imion przyszłego wybranka, wybranki, kim będę, o czym marzę. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele ulegli magicznej atmosferze. Po wróżbach na dzieci czekała dyskoteka.
    Wszyscy bawili się wspaniale!

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI – 11 LISTOPAD

    W przeddzień narodowego Święta Niepodległości w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie odbyło się uroczyste spotkanie.
    To ważny dzień w życiu każdego Polaka, gdyż przypomina o naszej historii
    i niebywałej drodze jaką pokonali nasi przodkowie abyśmy dzisiaj mogli żyć
    w wolnej Polsce.
    Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Anny Skrzypczyk i pani Agnieszki Stachury zaprezentowali w inscenizacji słowno-muzycznej trudne i krwawe dzieje narodu polskiego od zaborów do 11 listopada 1918 roku, kiedy to po 123 latach państwo polskie powróciło na mapę Europy i Świata. Nauczyciele i uczniowie z wielkim wzruszeniem słuchali pięknych strof wierszy mówiących o ogromnej miłości do Ojczyzny naszych praojców a także nas żyjących współcześnie. Dumnie zabrzmiały pieśni legionowe, oddające charakter i ducha tamtych listopadowych dni sprzed 90 lat.O naszej przynależności do narodu świadczy przywiązanie do tradycji i symboli narodowych, które w czasie tej wyjątkowej lekcji historii towarzyszyły nam w sposób szczególny. Zaś hymn narodowy odśpiewany
     

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

    6 listopada 2009 r. w naszej placówce odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia. Aby stać się prawdziwymi uczniami dzieci w obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz starszych i młodszych kolegów zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.
    W przygotowanej inscenizacji pierwszaki odwołali się do bajki w której wróżki obdarowują królewnę prezentami. I tu dzieci dostały niezwykłe prezenty: od pszczoły- pracowitość, mrówki- cierpliwość, sowy- rozum, konika polnego-chęć do zabawy, lwa- odwagę i śmiałość, psa- przyjaźń. W rolę zwierząt wcieliły się uczennice z V klasy.
    Po części artystycznej nastąpiło ślubowanie w którym uczniowie obiecali, że będą:

    - dobrymi uczniami,

    - strzec honoru szkoły,

    - szanować wszystkich, którzy pracują w szkole aby było nam w niej dobrze,

    - kochać i czcić naszą ojczyznę- Polskę,

    - swą nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

    Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Helena Kara. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia uczniowie pierwszej klasy otrzymali pamiątkowe dyplomy i prezenty. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przyjęli pierwszaków do „szkolnej rodziny” i obiecali, że zawsze pomogą, gdy szkolne życie okaże się trudne. Na szczęście podarowali pierwszakom upominki.
    Opiekunami uroczystości były panie Justyna Surmańska i Dorota Bogdańska- Dąbrowska.
    Pierwszakom życzymy wielu radosnych przeżyć w szkole, serdecznych przyjaciół, dużo dobroci i życzliwości od ludzi.
    Rodzicom – aby ich dzieci wchodzące w kolejny ważny etap swojego życia były radością, nadzieją i dumą, by umiały być wdzięczne za wszystko co otrzymają.
     

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    13 października w PZSiP w Lasocinie Samorząd Uczniowski pod opieką p. Wioletty Szymańskiej zorganizował uroczysty apel w czasie którego uczniowie naszej szkoły wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły złożyli najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyli samodzielnie wykonane laurki z życzeniami i kwiaty.
    Głównym punktem uroczystości był koncert życzeń, którego myślą przewodnią było hasło „Moc serdecznych życzeń”. Dla każdego nauczyciela i pracownika szkoły dzieci przygotowały piosenki i wiersze. Zaprezentowany koncert wywołał ogólny aplauz grona pedagogicznego, wszystkich pracowników szkoły i uczniów.


     

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

    W dniu 6 października z okazji Światowego Dnia Zwierząt w Publicznym Zespole Szkoły i Przedszkola w Lasocinie odbyło się przedstawienie przygotowane pod opieką Pani Wioletty Szymańskiej, podczas którego uczniowie śpiewali piosenki oraz mówili wiersze o zwierzętach wcielając się w ich role. Występy wzbudziły ogromne zainteresowanie, szczególnie wśród przedszkolaków.
    W ramach imprezy został przeprowadzony konkurs
    pt. „ Ciekawostki o zwierzętach” podczas którego trzyosobowe reprezentacje klas rywalizowały ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych: „klasy starsze IV-VI” i „klasy młodsze – I-III. Reprezentacje klas miały za zadanie ułożyć puzzle odpowiedzieć na pytania dotyczące ciekawostek o zwierzętach, a także zagadki gdzie mieszkają zwierzęta i pytania z ekologii. Najlepszą drużyną w grupie starszej ex aequo zostały reprezentacja klasy V i VI, a w grupie młodszej klasa III.
    W ramach Światowego Dnia Zwierząt zorganizowano również konkurs plastyczny pt. „ Nasi ulubieńcy”. Najlepszą pracę plastyczną wykonała uczennica klasy I – Weronika Kopeć, a kolejne miejsca zajęli uczniowie: II – Julia Pietrzykowska, III – Karolina Czapczyńska.
    Prace i występy dzieci oceniało i nagradzało jury, wczasie obrad jury przedszkolaki oraz klasy I-III prezentowały przygotowane piosenki o zwierzętach. Wzyscy uczniowie biorący udział w apelu i konkursach otrzymali nagrody ufundowane przez UMiG w Ożarowie. Upominki sprawiły uczniom ogromną radość.
     

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    SPRZĄTANIE ŚWIATA

    W dniu 18 września 2009 r. uczniowie PZSiP w Lasocinie aktywnie wzięli udział w corocznej akcji „Sprzątanie Świata”, która ma za zadanie popularyzację proekologicznych zachowań. Sprzątanie świata jest największą społeczną kampanią edukacji ekologicznej w Polsce. Celem tej akcji jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątnięcia śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.
    Hasłem przewodnim tegorocznej akcji było „Pomagajmy Ziemi – codziennie”. Akcję w PZSiP w Lasocinie rozpoczęto od apelu, który przygotował Samorząd Uczniowski pod opieką p. Wioletty Szymańskiej. Myślą przewodnią apelu było uświadomienie uczniom potrzeby ochrony środowiska naturalnego w czasie codziennych zajęć, oraz to aby pamiętać nie tylko o sprzątaniu ale i o nie śmieceniu.
    Tradycyjnie już głównym punktem akcji w naszej szkole było sprzątanie przez uczniów ulic Lasocina. Każda klasa wraz z opiekunem sprzątała przydzielony teren. Uczniowie przez półtorej godziny zebrali 12 worków śmieci. Worki na śmieci oraz rękawice ochronne dostarczył Urząd Miasta i Gminy w Ożarowie.
     

     

    ZmieńUsuńw góręna dół

    ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

    Rok szkolny 2009/2010 rozpoczął się 2 września mszą świętą w kościele parafialnym św. Michała. Następnie wszyscy spotkali się w szkole, która znów wypełniła się uczniowskim gwarem. Zabrzmiał znajomy dzwonek. Na twarzach uczniów malowała się radość ze spotkania z koleżankami i kolegami oraz odrobina tęsknoty za wakacyjnymi przygodami.
    Wszystkich zebranych w sali gimnastycznej: rodziców, uczniów, przedszkolaków i pracowników szkoły powitała pani dyrektor. Krótko zapoznała z organizacją roku szkolnego, przedstawiła grono pedagogiczne i wychowawców klas. Życzyła wszystkim udanego roku szkolnego, samych sukcesów w zdobywaniu wiedzy oraz zachęcała do intensywnej pracy.

    Kontakt


    • Publiczny Zespół Szkoły i Przedszkola w Lasocinie, ul.Rynek 17,
      27-530 Ożarów
    • (015)8610513

    Galeria zdjęć